Väčšina bežných ľudí si pri slovnom spojení jeseň a záhrada predstaví hlavne zber a uskladnenie úrody. Jeseň v záhrade je však v skutočnosti pomerne náročná na prácu. Práve správne načasované a vykonané činnosti v záhrade v období od septembra do novembra zabezpečia ukážkovo zazelenanú, krásnu, rozkvitnutú a úrodnú jarnú záhradu. V riadkoch nižšie vám v deviatich  bodoch  popíšeme  činnosti  a veci, ktoré ju zabezpečia a zároveň vám uľahčia práce v hlavnej záhradkárskej sezóne.

1. Vysaďte zimnú zeleninu, ovocné stromy, kríky a okrasné cibuľoviny

Druhá polovica septembra až koniec novembra je najvhodnejšie obdobie na výsadbu ovocných stromov a kríkov, okrasných cibuľovín, ale aj rôznych odrôd cibule a inej zeleniny.  Na jeseň sa vysádzajú aj niektoré druhy trvaliek. O tých si však viac povieme v nasledujúcom bode.

Cibuľoviny

September je mesiac vysádzania poslov jari – okrasných cibuľovín, či už chcete do záhrady priniesť nový druh, alebo len premiestniť rastliny, ktoré v nej už pestujete. Z okrasných cibuľovín ako prvé vysaďte rastliny s najmenšími cibuľkami. Poradie je nasledovné: snežienky, krokusy a modrice, ktoré neskôr nasledujú narcisy. Naposledy vysádzajte tulipány a hyacinty. Platí tu jednoduchá zásada, čím väčšie korene, tým neskoršie vysádzanie.

Stromy a kríky

Skorá jeseň je vhodná na výsadbu ihličnanov a vždyzelených kríkov. Treba však vystihnúť ešte teplé slnečné dni. Jeseň je najlepšie obdobie aj na výsadbu väčšiny druhov ovocia. Jesenné obdobie patrí sadeniu jahôd, ale aj ovocných stromov, aj keď broskyne a marhule sú citlivejšie na chlad a časť odborníkov odporúča sadiť ich skôr na jar. Sadenie ovocných stromov na jeseň, vrátane marhúľ a broskýň, má však hneď niekoľko výhod. U obchodníkov býva v tomto období oveľa väčší výber odrôd ako na jar a na ich uchytenie sa, potrebujete oveľa menej vody. Stromy využijú pri tom výdatnú jesennú vlahu. Stačí upraviť koreňový systém mladého stromčeka hladkým rezom, tak aby sa nepoškodil, poškodené korene odstrániť a zasadiť ho do dostatočne veľkej jamy. V polovici októbra sa taktiež vysádza bobuľové ovocie, ako sú maliny a ríbezle. November sa dá využiť aj na výsadbu a presadenie kríkových a stromkových ruží.

Polovica októbra je vhodná aj na výsadbu malín a ríbezlí 

Zelenina

Sadenie cibule na jeseň praktizovali už naši predkovia. Vhodné na to nie sú len jesenné varianty, ale aj chladu odolné druhy jarnej cibuľky, ktorú si na jar vychutnáte práve vďaka jesennému vysadeniu. Rovnako ako cibuľa, aj jesenný cesnak patrí medzi najtradičnejšie sadeničky tohto ročného obdobia. Na jeseň sa však sejú všetky druhy zeleniny, ktorých konzumáciu máme spojenú so skorou jarou. Sú nimi napríklad zimný šalát, hrach, bôb, či špargľa.

2. Postarajte sa o rozkvitnutú záhradu aj na jeseň

Trvalky sú naozaj kúzelné rastliny, ktoré dodajú rozmanitosť každej záhrade. Existuje množstvo druhov a nájdete trvalky, ktoré kvitnú v rôznych ročných obdobiach. Najbežnejšie trvalky, ktoré rozptýlia pochmúrnu jesennú náladu a dodajú záhrade veselé farby sú astry, aksamietnice, rozchodníky, či trváce slnečnice. Tieto treba sadiť na jar a zase druhy kvitnúce na jar nasaďte práve v jesenných mesiacoch. Sú nimi prvosienky, konvalinky, floxy a mnohé ďalšie. Na jeseň je čas nasadiť aj letničky. Práve správna skladba cibuľovín, letničiek a rôznorodých trvaliek vám zabezpečí kvitnúci záhon po celú sezónu.

Vhodne zvolená rozmanitosť trvaliek vám zabezpečí rozkvitnutú záhradu aj na jeseň

3. Orežte dreviny a kríky

Ovocné stromy na jeseň väčšinou radikálny rez nepotrebujú. Odstráňte iba výrazne prerastené a poškodené konáre. Ide o takzvané bezpečnostné a ozdravovacie rezy konárov napadnutých škodcami. Naopak na jeseň potrebuje výrazne ošetriť živý plot, ktorý sa zväčša skladá práve z drevín. Strihanie stromov na jeseň je vítané práve pri týchto vždyzelených drevínách. Živý plot vždy skracujte len o jednu tretinu, aby si udržal tvar a neodhalili sa holé centrálne vetvy. Pri tvarovaných živých plotoch dbajte na to, aby bol v dolnej časti širší ako v hornej. Zabezpečíte tým rovnomerný prísun svetla do všetkých jeho častí. Pri reze osamotených kríkov a ruží tiež robte len ozdravujúci skracovací rez a pravidelne odstraňujte odkvitnuté a suché časti. Ruže môžete mierne orezať aj po prvom mraze. Orezané konáre stromov a vetvičky živého plotu a ruží spracujte. Posekajte na malé kúsky alebo ideálne ich rozdrvte na piliny v drviči. Využijete ich v komposte, rovnako ako usušené mierne potrhané jesenné lístie.

DOBRE VEDIEŤ:

Existuje mnoho druhov rezu stromov pomenovaných hlavne podľa tvarov, ktoré stromu poskytnú. Najčastejšie sú základné bezpečnostné a zdravotné rezy. Avšak sú aj rezy, ktoré sa robia podľa veku stromu – výchovný pre mladé stromy, po treťom roku od nasadenia stromu nastupuje udržiavací a u starších stromov omladzujúci. Odporúčame si problematiku rezov stromov naštudovať podrobnejšie.

4. Postarajte sa o trávnik

Správna starostlivosť o trávnik na jeseň zabezpečí jeho sýtu zelenosť na jar. Na jeseň sa v ňom tvorí vrstva trávnej plsti, ktorá neprepustí ku koreňom dostatok svetla, vlahy ani živín, preto ho je dobré prevzdušniť. Poslúži na to vertikutátor a v prípade menších plôch aj špeciálne duté vidly. Sadenie trávy na jeseň je viac než vítané, pretože časté dažde dopomôžu jeho uchyteniu. Nejedná sa len o založenie nového trávnika, ale aj dosiatie trávy na vyplnenie jeho redších častí. Malo by sa to stihnúť v septembri. Na začiatku októbra trávnik prihnojte hnojivom s bohatým obsahom draslíka, fosforu a horčíka. Pravidelne z trávniku odstraňujte mach a popadané lístie. Vrstva lístia by ho mohla dusiť a je živnou pôdou na vznik plesne. Dobrými pomocníkmi pri tomto opakujúcom sa úkone až do konca novembra sú fukár na lístie, ktorý ho nahromadí na kopu a vysávač lístia, ktorý tú kopu behom chvíľky vysaje. Kosiť trávnik je potrebné aj počas jesene, avšak nie príliš nakrátko. Finálne kosenie na prelome októbra a novembra by malo nechať trávu aspoň 6 cm vysokú.

Pri jesenných prácach nezabudnite ani na trávnik. Spávnou starostlivosťou na jeseň sa vám odvďačí sýtou zelenou na jar

5. Dôkladne porýľujte pôdu

Kým september a október v sebe ešte nesie pokračovanie záhradkárskych letných prác, ako je trhanie buriny a zber stále dozrievajúci plodov, tak november sa nesie v duchu ukladania záhrady na zimný spánok. Tak ako trávnik, aj pôda potrebuje pred mrazmi poriadne prevzdušniť. Dôkladné rýľovanie záhrady a bývalých záhonov do hĺbky 25 – 50 cm toto prevzdušnenie zabezpečí. Pôda pri rýľovaní nesmie byť príliš mokrá, iba navlhčená. Zároveň z nej  odstráňte všetky odumreté suché časti rastlín a popadané lístie.

Vertikutátor – nenahraditeľný pomocník záhradkárov

Každý správny záhradkár túži po krásnom a zelenom trávniku v záhrade, popri dome či okolo chatky. Tu však platí pravidlo, že trávnik je len a len vizitkou samotného záhradkára. Je nutné sa oň pravidelne starať a dopriať mu dostatok živín, vody a svetla. S týmto všetkým vám dokáže pomôcť jedine všestranný stroj zvaný vertikutátor.

6. Nezabudnite na hnojenie a kompostovanie

Po starostlivom zryľovaní nezabudnite pôdu výdatne pohnojiť. Poslúži na to maštaľný hnoj a kompost. Kompostovanie je pomerne nenáročná záležitosť a využijete naň vo veľkej časti práve odpad, ktorý vám vznikne v záhrade. Jedná sa o rozklad organického materiálu na kompost – kyprú zeminu plnú živín, zvanú humus. Rozkladu napomáhajú rôzne baktérie a drobné živočíchy, ako červy a dážďovky.

Kompostér – nádobu na výrobu kompostu si môžete kúpiť alebo ako nádoba na kompost poslúži drevená debnička. Medzi latami debničky by mali byť medzery pre dobrý prísun vzduchu. Do kompostu patrí organický odpad zo záhrady a kuchyne. Patria tam pokosená, mierne vysušená tráva, burina, lístie, kvety, nadrobno posekané vetvičky, drevené piliny, zhnitá zelenina a šupky z nej. Vhodné sú aj škrupiny z vajec, nikdy tam však nedávajte zvyšky jedla, či mäso a dávajte pozor aj  na drevo či rastliny napadnuté škodcami, alebo ošetrené chemikáliami. Nepatria tam ani šupky od banánov a citrusov. Tieto zložky kompostu tvoria zelenú – mokrú časť, tam patrí práve tráva a zvyšky ovocia a zeleniny a hnedú – suchú časť– zvyšky dreva a koreňov. Hnedá vrstva patrí práve na spodok kompostu a následne sa zelená  a hnedá časť striedajú vo vrstvách. Prvej spodnej vrstve môžete pomôcť aj pridaním zeminy, či maštaľného hnoja. Následne len striedavo navrstvite zelenú časť, na tú zase hnedú a tak ďalej. Občas kompost premiešajte. Nesmie byť totiž príliš vlhký, aby nehnil a nemnožili sa v ňom zlé baktérie a premiešaním mokré vrstvy presušíte. Za rok až dva máte z kompostu kvalitný humus, ktorým môžete hnojiť vašu záhradu. Hnojenie je základnou činnosťou hlavne cez neskorú jeseň. Nový kompost sa zakladá práve v druhej polovici októbra, vtedy nemá záhradkár o organický odpad núdzu.

Využite odpad, ktorý vám vznikne v záhrade na založenie kompostu.

DOBRE VEDIEŤ:

Zelená – mokrá časť kompostu obsahuje veľa dusíka a hnedásuchá časť zas veľa uhlíka. Ideálny pomer zelenej časti kompostu k tej hnedej by mal byť približne 3:1.

Vyzretým, ročným až dvojročným kompostom následne pohnojíte v novembri kvalitne rozrytú pôdu, aby sa v nej cez zimu usadili živiny, ktoré rastliny potrebujú na svoj rast. V novembri je veľmi dôležitá aj  komplexná starostlivosť o ovocné stromy. Uistite sa, že z nich pozbierate všetky plody, aj tie poškodené. Je tiež dôležité očistenie kôry ovocných stromov od lišajníkov a hnojenie ovocných stromov na jeseň kompostom je kľúčovou úlohou záhradníka v tomto ročnom období. Prinesie to bohatú úrodu vo vašom ovocnom sade.

7. Zazimujte závlahu, hadice a vodné plochy

Skôr ako klesne teplota pod desať stupňov Celzia treba myslieť na zazimovanie závlahy, hadíc, poprípade záhradného jazierka. Pokiaľ vlastníte záhradný bazén treba sa postarať aj oň. Návod na zazimovanie bazéna nájdete v našom článku Ako si vybrať a správne sa starať o záhradný bazénTeraz si povieme návody ako zazimovať iné súčasti záhrady spojené s vodou. Voda totižto nesmie zostať v ich konštrukcii, pretože by mohla zamrznúť a poškodiť ich.

Zavlažovací systém

Závlahu po jej vypustení cez vypúšťací ventil zazimujete, teda odstránite z nej všetku vodu prefúknutím stlačeným vzduchom pomocou kompresoru. Kompresor napojte práve na vypúšťací ventil. Pred prefúknutím sa však uistite, že je uzavretý ventil hlavného prívodu vody a  zvyškový tlak vody v systéme klesol na nulu. Tlak vzduchu z kompresoru nesmie prekročiť tri a pol baru. Takto napojeným kompresorom postupne prefukujte jednotlivé sekcie závlahy. Tento postup opakujte až kým pri prefukovaní z ostrekovačov prestane striekať voda a vyjde iba vzduch. Nezabudnite vypustiť aj potrubie prepájajúce závlahu s čerpadlom v studni. To v nej môže zostať ak je umiestnené aspoň jeden meter pod zemou. Nezabudnite vypustiť všetku vodu z hadíc, stočiť ich a uložiť niekam, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Filtre čerpadla treba vyčistiť a taktiež uskladniť niekam, kde nemrzne.

Vypustením vody zo zavlažovacieho systému predídete škodám cez zimné obdobie

Záhradné jazierko

Keď klesnú teploty pod 10 stupňov prestanú byť ryby aktívne, už neprijímajú potravu a uložia sa ku dnu jazierka, kde je teplejšie. Ešte predtým by ste ich mali kŕmiť špeciálnym výživovým krmivom na zimu s vitamínmi na posilnenie ich imunity. Pri tejto teplote je nutné vybrať z jazierka technológie. Prečistiť ich, vybrať a vyčistiť filtre a všetko uskladniť v priestoroch s celoročnou teplotou nad bodom mrazu. Okrem tohto na zazimovanie jazierka vykonajte nasledujúce úkony:

 

 • odstráňte riasy a odumreté zvyšky rastlín
 • pomocou vysávača vysajte bahno a kal na dne jazierka
 • prikryte jazierko sieťkou
 • aplikujte zimné/jesenné baktérie, ktoré udržia kvalitu vody
 • na hladinu aplikujte špeciálny plavák alebo pet fľašu, aby na hladine jazierka ostal otvor a ryby mali kyslík a plyny vzniknuté z hnitia zvyškov rastlín mohli unikať
 • rastliny z jazierka, ako sú rôzne trávy, pálka a trsť zostrihajte, aby siahali pár centimetrov nad hladinu a lekná uložte do hĺbky, kde voda nezamrzne.

Vodné nádrže

Nezabudnite vyprázdniť sudy, rôzne nádrže a nádoby na zachytávanie dažďovej vody. Po jej zamrznutí by aj tieto nádoby mohli prasknúť. Zostatkovú vodu využite predovšetkým na zalievanie. Hlavne vždyzelené dreviny je výhodné v septembri po orezaní výdatne zaliať.

Vysávač a fukár na lístie – nenahraditeľní záhradní pomocníci

Údržba vlastnej záhrady je bohužiaľ potrebná aj počas chladného a sychravého jesenného obdobia. Aby toho nebolo málo, starostlivosť o ňu v tomto nečase je dokonca nutná v značne vyššej miere. Neminie vás ani namáhavé upratovanie napadaného lístia či vetrom naviateho odpadu a nečistôt. Skvelými pomocníkmi môžu byť rôzne fukáre či vysávače lístia

8. Zazimujte aj rastliny

Mnoho rastlín v záhrade potrebuje na pomoc pri prežití zimy pár maličkostí:

 

 • kvetinové záhony zahrňte, buď vrstvou jesenného lístia, čečinou, alebo netkanou textíliou.
 • obalenie netkanou textíliou sa hodí aj korunám a kmeňom mladých ovocných stromov a chúlostivé sú aj niektoré ihličnany a vždyzelené kríky. Stromy – solitéry potrebujú byť priviazané o oporu, aby ich nepolámal vietor a stĺpovito zostrihané ihličnany treba dokonca zviazať na ochranu pred snehom.
 • do skalky dosypte štrk, ktorý chráni ich korene a pozakrývajte ju čečinou. Pri skalniciach a levíziách použite dokonca sklenné striešky, rovnako ako pri sadeniciach zimného šalátu.
 • ružiam prisypte ku koreňom 20 – 40 cm zeminy. Pri veľkých mrazoch obaľte netkanou textíliou aj ruže.
 • pred zimou a samotným prekrytím nezabudnite pôdu okolo kvetov, kríkov a stromov mierne prekopať.
 • teplomilné rastliny preneste do skleníku alebo domu.

9. Nezabudnite na údržbu a uskladnenie náradia

Krédom pravého záhradníka je: “Maj vždy v poriadku všetko náradie”. Ak si jeho inventúru urobíte na konci sezóny, tak na jej začiatku ušetríte cenný čas. Všetci totiž vieme, že na jar vyžaduje záhrada mnoho času a každá ušetrená hodina príde vhod. Rýľ, motyku, hrable, nožnice a ručné píly dôkladne očistite, nabrúste a zakonzervujte natretím olejom. Použiť môžete ľanový, motorový alebo zeleninový olej. Pri motorovom náradí nezabudnite, že v ňom cez zimu nesmie ostať žiadny benzín a nezabudnite v nich vymeniť olej, poprípade filtre, dôkladne vyčistiť, od nečistôt očistite aj ich povrch a nabrúste nože. Nakoniec ich prikryte plachtami a uskladnite v garáži alebo v dielni, kde nemrzne. Základom efektívnej práce v záhrade je dobrá organizácia a poriadok medzi náradím. Kľúč podľa, ktorého si náradie uložíte je na vás. Dôležité je aj prečistiť si odkvapový systém predovšetkým od spadnutého lístia. Ochránite tak svoju záhradu aj dom pred ničivou silou častého dažďa.

Správnym uskladnením náradia na jeseň si ušetríte veľa práce na jar

Pár slov na záver

Platí, že to čo urobíte v záhrade v jeseni sa niekoľkonásobne na nej odrazí na jar. Čo zasejete na jeseň, to na jar zozbierate. Ak správne zazimujete rastliny, tak na jar budú zdravé a silné. Keď sa správne postaráte pred zimou o trávnik, na jar sa vám odvďačí sýtou zelenosťou a hustotou. Správne pohnojená a porýľovaná pôda zvýši svoju úrodnosť a správne ošetrené náradie vám uľahčí prácu. Dúfame, že článok vám poskytol  zrozumiteľný a stručný prehľad toho ako by mala vyzerať jeseň v záhrade. Prajeme vám  v nej príjemne strávené chvíle a bohatú úrodu.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 8 896 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 10 093 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 1 411 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 156 748 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)