Údržba vlastnej záhrady je bohužiaľ potrebná aj počas chladného a sychravého jesenného obdobia. Aby toho nebolo málo, starostlivosť o ňu v tomto nečase je dokonca nutná v značne vyššej miere. Okrem povinnosti všetko poctivo zazimovať vás rovnako neminie ani namáhavé upratovanie napadaného lístia či vetrom naviateho odpadu a nečistôt. Cieľom každého poctivého záhradkára je tak zefektívniť si samotnú prácu v záhrade a tým skrátiť čas potrebný na vykonanie jednotlivých činností. Skvelými pomocníkmi môžu byť aj rôzne fukáre či vysávače lístia, s ktorými hravo zbavíte svoju záhradu nechceného lístia a nečistôt.

To najdôležitejšie v skratke

  Vysávače lístia a fukáre na lístie sú skvelými pomocníkmi do každej záhrady. Dnes už obe z týchto strojov zoženiete ako jeden samostatný produkt disponujúci oboma funkciami. Dokonale tak poslúži na odstránenie nechceného lístia či nečistôt z vašej záhradky. A to rýchlo, jednoducho a hlavne spoľahlivo. Váš trávnik sa tak nebude dusiť a vy sa môžete spokojne pokochať čistou záhradou.

Najlacnejšie modely zoženiete aj pod sumu 50 €, ale rátať musíte predovšetkým s elektrickým pohonom, obmedzeným výkonom a horšou ergonómiou. Zlatou strednou cestou sú práve pomerne kvalitné modely s cenovkou okolo 200 €. Najnáročnejší zákazníci však môžu do peňaženky siahnuť aj hlbšie, čím získajú ten najlepší výkon, ergonómiu, ale tiež obrovskú kapacitu zberného koša.

  Pri kúpe vhodného vysávača a fukára na lístie nie je dôležitá len cena, ale aj niekoľko dôležitých parametrov. Závisí od nich totiž vaša celková spokojnosť so zakúpeným strojom. Medzi tie najdôležitejšie kritériá patria: typ pohonu, cena, prepínanie medzi funkciou sania a fúkania, výkon a prevádzkové možnosti stroja, funkcia drvenia, objem zberného koša, hmotnosť či hlučnosť.

  Rozoberieme si aj použitie vysávača a fukára na lístie z hľadiska ochrany prírody, čo je častokrát stredobodom záujmu mnohých z vás. Dozviete sa teda, aké riziká sú späté s používaním tohto stroja. Samozrejme, chýbať nesmie ani tradičné zhrnutie tých najznámejších značiek či najčastejšie kladených otázok, ktoré vám samotný výber vysávača a fúkača na lístie môžu výrazne zjednodušiť.

Čo to je vysávač a fukár na lístie? A ako vlastne funguje?

Vysávač a fúkač lístia sú nenahraditeľnými záhradnými pomocníkmi, ktorí dokonale poslúžia na rýchle a jednoduché odstránenie nechceného lístia či nečistôt z vašej záhrady. Pýtate sa aký má vôbec význam odstraňovať listy a nečistoty? Odpoveď je prostá – vyzerá to nevkusne a samotný trávnik sa pod veľkým množstvom lístia jednoducho „dusí“.

DOBRE VEDIEŤ:

Pri práci s týmito zariadeniami nezabúdajte na bezpečnosť. Odporúčame vám pri ich používaní mať na sebe oblečené ochranné okuliare a rukavice, pevnú obuv a spoľahlivý ochranný odev. Ak máte dlhé vlasy, zamedzte tiež tomu, aby vám zavadzali počas práce – inak môžete prísť veľmi ľahko k úrazu.

Aj keď vysávač a fukár lístia slúžia rovnakému účelu, každý z nich je vhodné použiť za iných podmienok. Použitie vysávača je odporúčané prevažne tým zákazníkom, ktorí zo záhrady nemusia odstraňovať veľké množstvo listov a potrpia si na detailné vyčistenie záhrady. Povysávané listy sú následne zbierané
do zberného koša, takže vysávanie je taktiež značne pohodlnejšie. Naopak, použitie fukára je výhodné pri čistení veľkej záhrady či rozsiahlych voľných priestranstiev – výsledkom tak bude veľká kopa zozbieraného lístia. V súčasnosti je pre tých menej rozhodných zákazníkov vhodná práve kúpa stroja, ktorý disponuje oboma funkciami, resp. ide o vysávač a fukár na lístie v jednom. V rámci nášho článku sa zameriame práve na výber tohto záhradného stroja.

Aké typy vysávačov a fukárov na lístie nájdete na trhu?

Benzínový vysávač a fukár lístia

Benzínový vysávač a fukár na lístie disponuje výkonným benzínovým motorom a skvelou mobilitou. Vďaka spojeniu týchto dvoch vlastností sú benzínové modely tým najvhodnejším druhom stroja pre starostlivosť o veľké plochy trávnika. Rovnako sú považované za značne bezpečnejšiu voľbu na prácu vo vlhkom počasí, keďže pri manipulácii s nimi nehrozí žiadne riziko úrazu elektrickým prúdom. Navyše, nie je nutná prítomnosť prívodného káblu, ktorý by vás počas používania mohol limitovať.

Hlavnou nevýhodou benzínových modelov je ich vyššia hmotnosť, cena a hlučnosť, ktoré môžu prekážať niektorým používateľov. Za zmienku stojí aj produkcia výfukových plynov znečisťujúcich životné prostredie, ale aj nutnosť zvýšenej údržby pre udržanie špičkového stavu motorovej jednotky.

VÝHODY

  skvelá mobilita

  veľký výkon stroja

  absencia prívodného kábla

  bezpečná práca vo vlhkom počasí

  vhodné pre starostlivosť o veľké plochy

NEVÝHODY

  vyššia cena

  vyššia hlučnosť

  vyššia hmotnosť

  nutnosť zvýšenej údržby

  produkcia výfukových plynov

Elektrický vysávač a fukár lístia

Elektrický vysávač a fukár na lístie disponuje šikovným elektromotorom, ktorý je zárukou tichého chodu zariadenia (nízka hlučnosť). Rovnako poteší aj jeho výrazne menšia hmotnosť a nižšia cena v porovnaní s benzínovými a akumulátorovými prevedeniami. Obrovskou výhodou sú aj nízke nároky na údržbu a nulová produkcia výfukových plynov.

Hlavnou nevýhodou elektrického modelu je nutnosť neustáleho zapojenia do elektrickej siete, čo výrazne znižuje mobilitu a obmedzuje dosah zariadenia – nie je tak vhodné pre starostlivosť o veľké plochy. Elektrický vysávač lístia tak dokáže poslúžiť viac-menej iba na čistenie menších záhrad či dvorov. Pred samotnou kúpou je tiež potrebné rátať s tým, že používanie stroja vo vlhkom počasí je menej vhodné – odporúčame túto skutočnosť zvážiť aj pred kúpou. 

VÝHODY

  najnižšia cena

  nízka hlučnosť

  najnižšia hmotnosť

  nízke nároky na údržbu

  nulová produkcia výfukových plynov

NEVÝHODY

  nižšia mobilita

  nevhodné pre starostlivosť o veľké plochy

  používanie vo vlhkom počasí je menej vhodné

  vhodné len na čistenie menších záhrad

  nutnosť neustáleho zapojenia v elektrickej sieti

Akumulátorový vysávač a fukár lístia

Akumulátorový vysávač a fukár na lístie (aku vysávač lístia) je charakteristický predovšetkým nízkou hlučnosťou a perfektnou mobilitou. Vďaka napájaniu pomocou akumulátora totiž samotný stroj nie je nutné zapájať do elektrickej siete pomocou prívodného káblu. Jednoducho ho nabijete a razom sa môžete pustiť do práce. Obrovskou výhodou oproti benzínovému prevedeniu sú aj nízke nároky na údržbu, nižšia hmotnosť a nulová produkcia výfukových plynov.

Jeho hlavnou nevýhodou je hlavne prevádzková doba – na jedno nabitie totiž stroj vydrží fungovať iba pár desiatok minút. Práve z tohto dôvodu je tak akumulátorový vysávač lístia vhodnejší pre starostlivosť o menšie plochy, napríklad na čistenie menších záhrad a dvorov.

VÝHODY

  nízka hlučnosť

  najlepšia mobilita

  nízke nároky na údržbu

  absencia prívodného káblu

  nulová produkcia výfukových plnov

  nižšia hmotnosť ako benzínové modely

NEVÝHODY

  vhodné len na čistenie menších plôch

Fukár a vysávač na lístie – na čo sa zamerať pri jeho kúpe?

Typ pohonu a cena

Ako sme už vyššie v článku spomínali, na trhu sú dostupné tri typy pohonu a to benzínový, elektrický a akumulátorový. Benzínový typ pohonu je vhodný na čistenie veľkých plôch, pričom je nutné rátať predovšetkým s vyššou hmotnosťou, cenou a nárokmi na údržbu. Elektrické a akumulátorové prevedenia sú síce vhodné iba na údržbu menších plôch, ale zato poskytujú nižšiu hlučnosť, menšiu hmotnosť a minimálne nároky na údržbu. Z hľadiska ekologického prístupu k životnému prostrediu sú na tom najlepšie práve elektrické vysávače a fukáre na lístie. Dôvodom je nulová produkcia výfukových plynov a nulová záťaž na prostredie spojená s výrobou akumulátora. Ich výhodou tiež je, že sú najlacnejšie spomedzi všetkých prevedení na trhu.

Prepínanie medzi funkciou sania a fúkania

Všestranné stroje na odstraňovanie lístia disponujú funkciou sania a fúkania. Prepínanie medzi týmito dvoma režimami sa môže medzi jednotlivými modelmi vysávačov/fukárov značne líšiť. Štandardne poznáme dve metódy, ktorými môžete prepínať medzi týmito funkciami. Odporúčame predovšetkým tie kvalitnejšie modely, ktorých používanie je jednoduché a komfortné – prepnutie je totiž možné bez potreby akéhokoľvek náradia. Prepínanie u ostatných modelov je o kúsok zložitejšie, pričom zabezpečené môže byť napríklad pomocou prepínacej páky.

Benzínový vysávač a fukár je vďaka svojej mobilite vhodný na veľké plochy

Výkon a prevádzkové možnosti

Pracovný výkon a prevádzka stroja závisí od niekoľkých parametrov. Jedným z nich je aj výkon motora, ktorý by mal v ideálnom prípade rásť s veľkosťou danej plochy čistenia. Pri snahe kúpiť kvalitné benzínové alebo elektrické modely tak odporúčame všetko nad 2500 W. U akumulátorových modelov je doba prevádzky nižšia, takže hodnoty sa budú pohybovať v rozmedzí 100 – 300 W. Dôležitým parametrom je samozrejme aj sací výkon zaradenia hovoriaci o množstve lístia, ktoré dokáže daný stroj vysať za hodinu. Obyčajne sa pohybuje okolo 800 m³/hod, pričom všetko nad túto hranicu možno považovať za priaznivé. Nemenej dôležitá je aj rýchlosť fúkania vzduchu, ktorá by nemala výrazne klesnúť pod hodnotu 200 km/h.

Funkcia drvenia

Okrem klasických vysávačov/fúkačov lístia existujú aj modely, ktoré okrem vysávania ponúkajú aj užitočnú funkciu drvenia. Táto funkcia umožňuje zníženie objemu odpadu a efektívnejšie využitie listov napr. na kompost. Samotné drvenie je zabezpečené prefúknutím lístia cez rotor krútiaci sa vysokou rýchlosťou. Dôležitým parametrom je pomer drvenia (stlačenia), ktorý udáva aké malé kúsky listov dokáže stroj narezať. Väčší pomer drvenia zabezpečí menšiu veľkosť odrezkov, vďaka čomu sa do zberného vreca zmestí väčšie množstvo listov. Najčastejšie sa na trhu vyskytujú práve modely s pomerom drvenia 10:1 a 16:1.

DOBRE VEDIEŤ:

Pri výbere toho správneho modelu netreba zabúdať ani na možnosť plynulej regulácie výkonu, ktorá umožní spoľahlivo a jednoducho nasať lístie ležiace na sypkom povrchu ako je napríklad štrk. Táto funkcia je však charakteristická pre tie drahšie stroje, takže je potrebné rátať s vyššou cenou.

Objem zberného koša

Vysávače lístia sú vybavené odnímateľným zberným košom, ktorý slúži na zhromažďovanie odpadových materiálov. Odstraňovanie lístia je jednoduchšie práve s objemnejším košom, keďže budete nútený zozbierané lístie vysypávať menej často. Zberné koše môžu zvyčajne disponovať objemom tridsať až päťdesiat litrov. Tie najmenšie však môžu poskytovať iba objem pätnásť litrov, čo je vo väčšine prípadov nedostačujúce. Naopak, tie profesionálne modely dostanete aj s viac ako šesťdesiatlitrovými zbernými košmi. Výber samotného objemu koša tak závisí predovšetkým na vašich potrebách.

Jesenné práce a upratovanie v záhrade

Väčšina bežných ľudí si pri slovnom spojení jeseň a záhrada predstaví hlavne zber a uskladnenie úrody. Jeseň v záhrade je však v skutočnosti pomerne náročná na prácu. Práve správne načasované a vykonané činnosti v záhrade v období od septembra do novembra zabezpečia ukážkovo zazelenanú, krásnu, rozkvitnutú a úrodnú jarnú záhradu.

Hmotnosť stroja

Hmotnosť vysávačov a fukárov na lístie je taktiež veľmi dôležitá, pretože výrazne ovplyvňuje náročnosť manipulácie so strojom a jeho obratnosť. Čím je totiž stroj ťažší, tým ľahšie sa počas práce s ním unavíte. Vo všeobecnosti platí, že tými najťažšími strojmi sú práve benzínové prevedenia, pričom ich hmotnosť môže presiahnuť aj viac ako desať kilogramov. Naopak, tie najľahšie stroje začínajú na hmotnosti okolo 1,5 kilogramu – obyčajne sa tak jedná o plastové akumulátorové a elektrické prevedenia.

Hmotnosť fukára na lístie oceníte napr. pri odstraňovaní popadaného lístia na schodisku

Hlučnosť stroja

Hlučnosť vysávačov a fukárov na lístie závisí v prvom rade od typu ich pohonu. Tým najhlučnejším variantom je bezpodmienečne benzínové prevedenie, ktoré produkuje hluk vo veľmi vysokej miere. Medzi tie tiché typy zaraďujeme práve elektrické a akumulátorové modely, ktoré sú charakteristické veľmi tichým chodom. Pri hlučnosti však nejde len o komfort pri používaní stroja, ale aj o ohľaduplnosť k vášmu okoliu. V prípade, ak bývate v husto osídlenej oblasti alebo v blízkosti miest s vysokým pohybom lesnej zveri, tak nadmerná hlučnosť môže byť mimoriadne rušivá pre vašich susedov či voľne žijúce zvieratá.

Doplnkové funkcie

Pri výbere odstraňovača lístia je dobré vedieť aj o niektorých doplnkových funkciách. Skvelou možnosťou sú kolieska na sacom potrubí, ktoré umožňujú jednoduchšiu manipuláciu so strojom. Komfortu vie napomôcť aj nastaviteľná a ergonomická rukoväť, anti-vibračný systém či teleskopická trubica. Vďaka nim sa tak vaše telo počas práce v záhrade tak rýchlo neunaví.

Hľadáte ten najlepší vysávač lístia? Máme tu zoznam tých najznámejších výrobcov a predajcov na trhu.

Bosch – záruka nemeckej kvality

Bosch je popredná nemecká spoločnosť patriaca medzi špičkových výrobcov automobilových dielcov, priemyselných zariadení a stavebného materiálu. Značka Bosch tiež ponúka radu kvalitných a spoľahlivých stavebných nástrojov, ktoré sú predávané vo viac ako stopäťdesiatich krajinách. V rámci jej sortimentu nájdete aj rôzne nástroje či pomôcky určené na prácu s lístím.

Einhell – ostrieľaný nemecký hráč na trhu

Nemecký výrobca Einhell je pomerne známym predajcom záhradnej techniky a elektrického náradia. Vďaka kvalitnému spracovaniu výrobkov a veľkému množstvu inovácií sú produkty tejto značky  predávané vo viac ako štyridsiatich krajinách sveta. V rámci jej sortimentu nájdete aj niekoľko kvalitných kúskov z kategórie fúkačov a vysávačov lístia.

Makita – najpopulárnejší výrobca pre domácich kutilov

Makita je považovaná za jedného z najväčších a najspoľahlivejších výrobcov elektrického náradia a príslušenstva. Táto japonská spoločnosť vznikla v roku 1915, pričom v súčasnosti je preslávená hlavne kvalitou svojich elektrických motorov. Primárne sa zameriava na zbíjačky a akumulátorové náradie, pričom jej sortiment zahŕňa aj pestrú paletu vysávačov či fúkačov lístia.

Gardena – aj v záhradníctve to ide smart

Nemecká značka Gardena vznikla v roku 1961, pričom v priebehu niekoľkých dekád sa poctivo vypracovala až na post uznávaného výrobcu vysokokvalitného záhradného náradia. V súčasnosti svoje produkty predáva vo viac ako osemdesiatich krajinách po celom svete. Je taktiež známa vďaka inteligentným riešeniam v oblasti záhradníctva – tieto produkty ponúka pod označením GARDENA smart.

Black&Decker – americký inovátor v oblasti záhradníctva

Americká značka Black&Decker je pomerne známym a populárnym výrobcom elektrického náradia určeného pre domácich, ale aj profesionálnych majstrov. Spoločnosť stojaca za touto značkou vznikla v marylandskom Towsone a to v roku 1910. V súčasnosti je zárukou poctivej kvality, spoľahlivosti a veľkého množstva inovácií nielen v oblasti záhradníctva.

Vysávače a fukáre na lístie – v akých cenových reláciách sa najčastejšie pohybujú?

  • Vysávače a fukáre na lístie v cenových reláciách do 50 €

Najlacnejšia cenová kategória vysávačov a fúkačov lístia do 50 € ponúka iba tie najzákladnejšie modely, ktoré sú zvyčajne vyrobené iba z plastového materiálu. Väčšina týchto lacných modelov disponuje iba elektrickým pohonom, ktorý poskytuje podstatne nižší výkon. Benzínový vysávač lístia tu tak budete hľadať len márne. Rátajte taktiež s vyššou hmotnosťou, malým objemom zberného koša či celkovo horšou ergonómiou stroja.

  • Vysávače a fukáre na lístie v cenových reláciách od 50 € do 200 €

Cenová kategória vysávačov a fúkačov lístia od 50 € do 200 € pokrýva aktuálne najviac predávané modely. Sú akousi zlatou strednou cestou, ktorá ponúka dobrú ergonómiu, priemerné hodnoty objemov zberného koša (30 – 50 litrov) a vyvážené výkonové možnosti stroja. Nájdete tu teda širokú radu elektrických a akumulátorových modelov, pričom problémom nie je natrafiť ani na vysávač na lístie benzínový. Pri aku produktoch je často potrebné batériu a nabíjačku dokúpiť samostatne. Mať doma aku produkty rovnakej značky je tak veľkou výhodou.

  • Vysávače a fukáre na lístie v cenových reláciách nad 200 €

Cenová kategória vysávačov a fúkačov lístia nad 200 € zahŕňa už vysokovýkonné elektrické, akumulátorové a benzínové modely, ktoré sú vhodné aj pre starostlivosť o veľmi veľké plochy. Obyčajne ponúkajú zvýšený objem zberného koša, najvyššiu kvalitu ergonomických prvkov a mimoriadne kvalitné materiálové spracovanie. Aj tu rovnako platí, že pri aku produktoch je častokrát potrebné batériu a nabíjačku dokúpiť samostatne.

  • Vysávače a fukáre na lístie v cenových reláciách nad 500 €

Cenová kategória vysávačov a fúkačov lístia nad 500 € je špeciálnou kategóriou, ktorá nie je určená pre klasických domácich používateľov, ale predovšetkým na profesionálne účely. V tejto cenovej relácii tak nájdete špičkové profesionálne stroje, ktoré sa pravidelne využívajú v oblasti poľnohospodárstva, na rôznych farmách či v záhradných sadoch.

    Ako je to s použitím vysávača/fukára na lístie z hľadiska ochrany prírody?

    Častokrát sú zákazníci zvedaví aj na použitie vysávača a fukára na lístie z hľadiska ochrany prírody. V prvom rade je dôležité spomenúť samotnú hlučnosť zariadenia, ktorá môže vadiť nielen vašim susedom, ale aj lesnej zveri. Ak teda bývate v oblasti, ktorá sa nachádza v blízkosti lesa či miesta s častým výskytom lesnej zveri, siahnuť by ste mali po modeloch s tichým chodom.

    Za zmienku stojí aj vysávanie hmyzu, ktorý je dôležitou súčasťou ekosystému. Pri samotnom vysávaní sa snažte čo najviac zamedziť tomuto neduhu. Opadané lístie tiež poskytuje koreňom rastlín ochranu pred mrazom či zimovisko pre ježkov a iný drobný hmyz. Jedným z možných riešením tohto problému je ponechanie niekoľko kôp lístia na vašej záhrade a zvyšok už ponechajte na samotnú prírodu. Pri kupovaní fukára a vysávača na lístie tak nezabúdajte ani na životné prostredie.

    Vertikutátor – nenahraditeľný pomocník záhradkárov

    Každý správny záhradkár túži po krásnom a zelenom trávniku v záhrade, popri dome či okolo chatky. Tu však platí pravidlo, že trávnik je len a len vizitkou samotného záhradkára. Je nutné sa oň pravidelne starať a dopriať mu dostatok živín, vody a svetla. S týmto všetkým vám dokáže pomôcť jedine všestranný stroj zvaný vertikutátor.

    Efektívne stroje vám prácu v sychravom počasí nesmierne uľahčia

    Ako ste sa isto presvedčili, počas jesenného počasia je efektivita práce v záhrade naozaj mimoriadne dôležitá. A my pevne veríme, že ste vďaka našim radám našli svojho favorita, ktorý vám hravo poslúži zbaviť sa nechceného lístia a nečistôt vo vašej záhrade. Rovnako dúfame, že vám bude vami vybraný produkt poctivo slúžiť ešte počas niekoľkých rokov. Prajeme vám teda ničím nerušenú pohodovú jeseň a málo starostí s vašou záhradou.

    Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

    5/5 - (1 vote)

    Najčastejšie kladené otázky

    Aké je ideálne jesenné počasie na použitie vysávača a fukára na lístie?

    Suchý deň je ideálnym počasím na odstraňovanie lístia pomocou vysávača a fukára. Dôvod je prostý – suché listy sa jednoduchšie odstraňujú. Nezabudnite ani na vhodné načasovanie – čistenie totiž môže rušiť spánok vašich susedov.

    Ktorý vysávač a fukár na lístie je ten najlepší na trhu?

    Každý z uvedených typov vysávačov a fukárov na lístie disponuje rozličnými vlastnosťami a ponúka iné výhody, resp. nevýhody. Najlepší model je teda ten, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám a potrebám.

    Existuje aj nejaká alternatíva k fukáru a vysaváču na lístie?

    Typickou alternatívou sú práve hrable, ktoré sú dostupné v rôznych materiálových a farebných prevedeniach. Hoci sú dokonca oveľa ekologickejšie ako elektrické vysávače a fukáre, no pri práci s nimi sa však poriadne zapotíte.

    Kedy sa oplatí kúpa vysávača a fúkača na lístie?

    Kúpa vysávača a fukára na lístie sa oplatí predovšetkým tým záhradníkom, ktorí nemajú veľa síl a času na ručnú prácu v záhrade. Prístroje tiež môžete využiť na čistenie nielen na jeseň, ale počas jarného a letného obdobia.

    Je možné pomocou vysávača/fúkača vyčistiť aj štrkové záhony od lístia?

    Áno, samozrejme lístie je možné odstrániť aj zo štrkových záhonov. Potrebné je však čistenie pri istom cite, resp. pomocou modelov disponujúcich reguláciou sacieho výkonu.

    Čo následne spraviť so všetkým nazbieraným lístím?

    Lístie zozbierané pomocou vysávača a fukára na lístie môžete využiť rôznymi spôsobmi. Medzi tie najčastejšie patria kompost a mulčovanie, resp. špeciálny manažment trávnych porastov.

    Ako je na tom údržba vysávačov a fúkačov na lístie?

    Údržba elektrických modelov je jednoduchá a pozostáva z pravidelného čistenia  stroja po každom použití. Pri benzínových modeloch je navyše nutné dopĺňanie oleja, paliva, občasná výmena filtrov či vyhorených sviečok.

    Z akých materiálov by mal kvalitný vysávač/fúkač lístia zhotovený?

    Samozrejme, použitie kvalitných materiálov na výrobu stroja nie je na škodu. Pomerne odolným a populárnym materiálom je tvrdený ABS plast, ktorý je omnoho lepšou voľbou ako obyčajné plastové prevedenia.

    – NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

    (zdroj: heureka.sk; 172 687 recenzií)

    (zdroj: heureka.sk; 70 074 recenzií) 

    (zdroj: heureka.sk; 1 673 recenzií)

    (zdroj: heureka.sk; 10 576 recenzií)

    NakupnyKompas.sk

    NakupnyKompas.sk

    - Prinášame reálnu skúsenosť -

    Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

    Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

    9
    8