Každý správny záhradkár túži po krásnom a zelenom trávniku v záhrade, popri dome či okolo chatky. Tu však platí pravidlo, že trávnik je len a len vizitkou samotného záhradkára. Je nutné sa oň pravidelne starať a dopriať mu dostatok živín, vody a svetla. S týmto všetkým vám dokáže pomôcť jedine všestranný stroj zvaný vertikutátor. Nikdy ste o ňom nepočuli? Žiadny problém, my vám túto záhadu s radosťou objasníme.

To najdôležitejšie v skratke

 Dozviete sa, čo to vertikutátor vlastne je. Oboznámite sa s jeho všestranným využitím vo svete záhradkárstva a zistíte jeho pozitívny vplyv na trávnik a pôdu. Vertikutátor zbaví váš trávnik odumretých machov a nečistôt – navyše pomocou neho zabezpečíte prevzdušnenie pôdy, aby mal trávnik dostatok živín potrebných pre zdravý rast.

 Ak túžite mať svieži trávnik, vertikutátor je tá správna voľba – dôležité však je vybrať si ten správny. Na výber máte medzi ručnými, benzínovými, elektrickými a akumulátorovými vertikutátormi, pričom každý z nich je určený na trávniky rozličných rozmerov. Jednotlivé typy taktiež disponujú určitými výhodami a nevýhodami.

 Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Medzi tie najdôležitejšie z nich patrí hlavne veľkosť pozemku, výkon motora, typ vertikutátora, kúpna cena, hmotnosť, funkcia nastavenia pracovnej šírky a hĺbky, objem boxu, čistenie a údržba, počet nožov a hlučnosť.

 Samotný výber vám určite uľahčí aj zhrnutie pätice známych a obľúbených značiek, ktoré sa venujú predaju vertikutátorov. Pripravili sme si pre vás taktiež zopár rád spojených s vertikutáciou a v prípade akýchkoľvek dotazov nezabudnite nazrieť aj do sekcie najčastejšie kladených otázok.

Čo je to vertikutátor?

Vertikutátor je typ záhradnej techniky, ktorá slúži na odstránenie plsti a prevzdušnenie vrchnej vegetačnej vrstvy trávnika. Plsť má na trávnik veľmi negatívny vplyv, nakoľko zabraňuje prieniku slnečného žiarenia, živín a vzduchu do pôdy. Zanedbaná starostlivosť o trávnik môže viesť k jeho uduseniu. Princíp vertikutátora je jednoduchý – ostré nože, ktorými je vybavený sa prerezávajú vrchnou vegetačnou vrstvou trávnika a súčasne je trávnik očistený aj od nechcenej plsti. Prerezanie sa pôdou spôsobí zvýšenie príjmu vody, živín a svetla trávniku, pričom súčasne dochádza aj k zamedzeniu rýchleho rastu machov.

Aké výhody ponúka vertikutácia trávnika?

Vertikutácia trávnika je pri starostlivosti o vašu záhradu veľmi dôležitá, nakoľko vďaka nej bude váš trávnik prevzdušnený a čistý. Vertikutátorom by sa mala pôda opracovať dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Bez patričnej starostlivosti hrozí, že váš trávnik sa stane rozmočeným a nebude mať prístup k dostatočnému množstvu živín. Pomocou vertikutácie z neho totiž môžete odstrániť odumretý mach, pokosenú trávu či nečistoty, ktoré bránia živinám sa dostať do pôdy. Výsledkom tak bude zdravý a svieži trávnik.

DOBRE VEDIEŤ:

Netreba si však mýliť vertikutáciu a prevzdušňovanie. Hoci obe tieto činnosti vo všeobecnosti slúžia na elimináciu starej plsti či machu, každá z nich je vykonávaná rozličnými strojmi a má rozdielny vplyv na pôdu. Počas vertikutácie sú úzke kovové nože vertikutátora schopné zasiahnuť do väčšej hĺbky, pričom výsledkom je prevzdušnená, našuchorená pôda. Naopak, prevzdušňovač vôbec nezasahuje hlboko do pôdy, ale jeho oceľové pazúriky zbierajú iba plsť, lístie či mach na povrchu.

Aké typy vertikutátorov poznáme?

Ručný vertikutátor

Ručný vertikutátor je cenovo najdostupnejší, najjednoduchší a vzhľadom pripomína klasické hrable. Narozdiel od nich disponuje úzkymi nožmi a dlhou rukoväťou, pričom niektoré modely môžu mať k dispozícii dvojicu koliesok pre ľahší pohyb po trávniku. Nevýhodou je potreba vyvinutia väčšej fyzickej sily pri jeho využívaní – prevádzka tejto techniky je tak značne náročnejšia v porovnaní s ostatnými druhmi vertikutátorov. Z tohto dôvodu je vhodný na úpravu trávnikov s menšou rozlohou (obyčajne do 150 m²) a zle prístupných miest.

VÝHODY

  cenovo najdostupnejší

  jednoduché použitie

  úprava zle prístupných miest

NEVÝHODY

  potreba väčšej fyzickej sily

 

Benzínový vertikutátor

Benzínový alebo motorový vertikutátor je vybavený výkonným benzínovým motorom, vďaka ktorému je neprekonateľným strojom pri úprave trávnika – vyžadovaný je tak menší počet prechodov po trávniku. Navyše, nie je nutná prítomnosť prívodného káblu, ktorý by vás pri používaní mohol limitovať.  Vďaka vysokému výkonu a skvelej mobilite je tak vhodný pre trávniky s väčšou rozlohou (obyčajne nad 800 m²), pričom si hravo poradí aj s nerovným terénom. Jeho hlavnou nevýhodou je väčšia hmotnosť, vyššia cena a nutnosť zvýšenej údržby, aby bol motorový vertikutátor stále v špičkovom stave.

VÝHODY

  “neprekonateľný výkon”

  skvelá mobilita

  úprava trávnikov aj s veľkou rozlohou

 

NEVÝHODY

  väčšia hmotnosť a cena

  nutnosť zvýšenej údržby

Elektrický vertikutátor

Elektrický vertikutátor je vybavený elektromotorom, ktorý zabezpečuje tichý chod a značne nižšiu hmotnosť stroja v porovnaní s jeho benzínovým kolegom. Nevýhodou je nutnosť zapojenia stroja do elektrickej zásuvky, čo značne obmedzuje jeho mobilitu. Elektrické prevedenie je vhodné pre trávniky strednej veľkosti (obyčajne od 150 m² do 800 m²), pričom je takmer bezúdržbové – postačí len pravidelne čistiť kovové nože.

VÝHODY

  tichý chod

 nižšia hmotnosť

  takmer bezúdržbový

  úprava trávnika so stredne veľkou rozlohou

NEVÝHODY

  horšia mobilita

  nevhodný pre trávnik s veľkou rozlohou

Akumulátorový vertikutátor

Akumulátorový vertikutátor (AKU vertikutátor) je charakteristický skvelou mobilitou, pričom nie je nutné stroj zapájať do elektrickej siete pomocou prívodného káblu a ani sa starať o dopĺňanie paliva. Dôvodom je napájanie pomocou akumulátora, ktorý postačí jednoducho nabiť a môžete sa hneď pustiť do práce. AKU vertikutátor je vhodný pre trávniky s malou a stredne veľkou rozlohou (obyčajne do 600 m²).

Pri kúpe akumulátorového vertikutátora je potrebné si dať pozor, či je ku danému stroju dodávaný aj akumulátor a nabíjačka. Častokrát je ich totiž nutné dokúpiť dodatočne, takže musíte rátať so zvýšenými výdavkami.

VÝHODY

  skvelá mobilita

  prítomnosť akumulátora (takmer bezúdržbový)

  úprava trávnika s malou a strednou rozlohou

NEVÝHODY

  nevhodný pre trávnik s veľkou rozlohou

Vertikutátor – na aké parametre dávať pozor pri jeho kúpe?

Veľkosť pozemku

Každý typ vertikutátora je určený pre rozličnú veľkosť pozemku, resp. trávnika. Ručný vertikutátor je vhodný predovšetkým na úpravu malých trávnikov do 150 m². Na úpravu stredne veľkých pozemkov je odporúčané využívať elektrický alebo akumulátorový vertikutátor – navyše, na ich použitie už nie je potrebné vykladať veľkú fyzickú silu. Pre trávniky s rozmermi nad 800 m² je najlepšou voľbou benzínový vertikutátor, ktorý je zo všetkých druhov ten najvýkonnejší.

Výkon motora

Vertikutátory môžu disponovať rôznymi výkonmi, pričom výkon vami vybraného modelu by sa mal odvíjať od veľkosti vášho trávnika. Pri veľkosti pozemku do 600 m² vám s radosťou postačí výkon do 1500 W. Pri rozlohe od 600 m² do 800 m² už odporúčame siahnuť po modeloch s výkonom 1500 – 1800 W. V prípade, ak má váš trávnik rozlohu nad 800 m², tak je rozhodne dobré si zaobstarať benzínový vertikutátor s výkonom nad 1600 W.

Ako sa zbaviť krtkov v záhrade

Krtkovia nepatria medzi typických škodcov. Dokonca ich prítomnosť v zemi je vo veľa veciach záhradkárom prospešná. Ich podzemné chodby však môžu narušiť koreňový systém rastlín, čo ohrozuje úrodu. Ani krtince v starostlivo pestovanom trávniku nie sú vítanou záležitosťou. Ukážeme si mnoho spôsobov ako z nej krtka vyhnať bez jedov a chemikálií.

Typ vertikutátora, cena a hmotnosť

Kúpna cena priamo súvisí aj s hmotnosťou vertikutátora. Najľahšími vertikutátormi na trhu sú ručné vertikutátory, ktorých hmotnosť nepresahuje 3 kg – väčšinu ich zoženiete do sumy 60 €. Zlatou strednou cestou je kúpa elektrických a akumulátorových vertikutátorov, ktorých hmotnosť zväčša neprevýši 15 kg a ich cena sa obyčajne pohybuje od 60 € do 300 €. Najdrahšou skupinou vertikutátorov sú benzínové vertikutátory, ktorých hmotnosť môže dosahovať až 30 kg, pričom sa pohybujú v cenovej relácii nad 300 €.

Pracovná šírka a hĺbka

Vertikutácia je účinná len v prípade, ak vertikutátor reže do správnej hĺbky. Samozrejme, rezať sa nesmie príliš hlboko ani plytko. Zarývanie by však nemalo presiahnuť hĺbku viac než päť centimetrov. Najvhodnejšie sú teda vertikutátory s možnosťou nastavenia hĺbky rezania. Dôležitá je taktiež aj šírka rezu koseniačím je širšia, tým väčšiu plochu dokáže vertikutátor pokryť. Pracovná šírka a hĺbka je tak veľmi dôležitým parametrom, na ktorý by ste nemali zabúdať.

Pri správnej vertikutácii odstránite z vášho trávnika odumretý mach, plsť a nečistoty. 

Objem boxu

Niektoré vertikutátory sú vybavené aj odnímateľným zberným boxom, ktorý slúži na zhromažďovanie odpadových materiálov. Obyčajne sa jedná o boxy s objemom tridsať až päťdesiat litrov – čím je box väčší, tým menej často budete nútený zozbieraný odpad vysypávať. Pri zakúpení modelu bez odnímateľného boxu sa odpad teda musí zozbierať ručne alebo hrabľami. Jednou z výhod modelov bez boxu je ich značne nižšia cena.

Čistenie a údržba

Každý vertikutátor je nutné pravidelne čistiť a udržiavať, aby bol neustále v špičkovom stave. Základom je čistenie rezacích nožov, ktoré musia byť očistené po každom použití. Počas čistenia však netreba zabúdať na ochranné rukavice a taktiež sa uistite, že stroj je vypnutý. Pri benzínových modeloch je nutné pravidelne kontrolovať a dopĺňať hladinu oleja, čistiť vzduchový filter a sviečky. Samozrejme, pri každom zo strojov je nutné sa striktne riadiť manuálom.

Hlučnosť a počet nožov

Hlučnosť vertikutátorov závisí v prvom rade od typu samotného vertikutátoru. Najhlučnejším typom je nepochybne benzínové prevedenie, ktoré produkuje značný hluk a taktiež produkuje aj vyššie emisie. Medzi tie tichšie vertikutátory zaraďujeme práve tie ručné, elektrické a akumulátorové. Do súvisu s hlučnosťou je často dávaný aj počet nožov. V zásade však platí, že rozdiel v hlučnosti medzi vertikutátorom s menším a väčším počtom nožov je minimálny – obyčajne tento údaj nie je udávaný ani výrobcom.

Populárne a známe značky vertikutátorov

Fieldmann

Česká značka Fieldmann sa venuje predaju náradia pre dom aj záhradu za priateľské ceny. Kvalita ich výrobkov je na slušnej úrovni, pričom ich stroje disponujú skvelou ovládateľnosťou a širokou paletou prevedení. Značka dbá o všetky bezpečnostné normy a aktuálne trendy. V rámci svojho sortimentu ponúka niekoľko kvalitných elektrických či benzínových vertikutátorov.

WOLF – Garten

Tradičná nemecká značka WOLF – Garten sa venuje predaju záhradných náradí tej najvyššej kvality. Patrí pod spoločnosť MTD Products AG, pričom jej produkty sú distribuované dokonca aj mimo Európy. Jej produkty sú obohatené o tie najnovšie vychytávky a sú symbolom inovácií a nadčasovosti. Samozrejmosťou je aj ponuka kvalitných vertikutátorov s ručným, elektrickým či benzínovým pohonom.

Ferrida

Značka Ferrida ponúka záhradné pomôcky pre všetkých domácich majstov či skúsených záhradkárov. Jej produkty disponujú kvalitným zhotovením a skvelou spoľahlivosťou, ktoré zaručujú dlhoročnú spokojnosť zákazníkov. Firma má na konte množstvo pozitívnych recenzií a k dispozícii má aj široký sortiment, v ktorom okrem klasických záhradkárskych potrieb a nástrojov nájdete aj všetky typy vertikutátorov.

Hecht

Česká značka Hecht je najväčší distribútor záhradných nástrojov v rámci Slovenska a Česka, pričom sa označuje ako špecialista na záhradu. Jej výrobky disponujú skvelou funkčnosťou, dobrou ergonómiu, sviežim dizajnom a hlavne bezkonkurenčnou kvalitou. Disponuje taktiež širokým sortimentom, pričom jej výrobky sú dodávané aj mimo EÚ – nájdete medzi nimi aj množstvo skvelých vertikutátorov každého druhu.

PowerPlus

Powerplus je belgická značka, ktorá si zakladá na svojej reputácii, dlhej histórii a spokojnosti svojich zákazníkov. Je známa predovšetkým širokým sortimentom, ktorý disponuje skvelým pomerom cena/výkon a servisným zázemím. Kúpou produktov tejto firmy máte zaručené kvalitné opracovanie a ergonomickosť náradia pre čo najlepšie podmienky pri práci.

Tipy a triky – ako správne použiť vertikutátor?

1, Vertikutujte len na jar a na jeseň

Vertikutácia sa má vo všeobecnosti vykonávať na jar a na jeseň, kedy sa denná teplota pohybuje medzi 15 °C až 20 °C. Používanie vertikutátora v lete a v zime rozhodne neodporúčame.

2, Pred vertikutáciou aplikujte prípravok na ničenie machu a nečistôt

Ešte pred samotnou vertikutáciou je nutné aplikovať prípravok na ničenie machu,
ktorý rozloží živý mach a nečistoty. Je to dôležité, aby ste si po záhrade nerozniesli živé spóry machu.

3, Odstráňte väčšie kamene z trávnika

Pred samotnou vertikutáciou je dobré odstrániť všetky väčšie kusy kameňov. Ak tak neurobíte, kamene môžu rotujúci valec poškodiť alebo sa môžu odraziť a zraniť vás.

4, Vertikutujte za sucha

Vertikutujte zásadne len vtedy, ak je trávnik suchý – predídete tak zbytočnému poškodeniu vertikutátora. Ten môže taktiež z mokrej pôdy vytrhať aj zdravé trávnikové rastliny.

5, Rýchly pohyb je kľúčový

Počas práce s vertikutátorom nikdy nestojte dlho na jednom mieste. Vyhnete sa tak poškodeniu trávnika a zbytočným výdavkom s jeho nápravou.

6, Dávajte pozor pri zmene smeru vertikutácie

Ak meníte smer vertikutácie, nezabudnite zatlačiť vodiacu lištu nadol. Pomocou nej nože nadvihnete, aby sa vznášali nad trávnikom počas otáčania sa.

7, Správna hĺbka vertikutácie

Správnu hĺbku vertikutácie musíte prispôsobiť charakteru trávnika. Platí tu pravidlo, že rezať sa nesmie príliš hlboko ani plytko – nikdy však nerežte viac než 5 cm do hĺbky.

8, Čistenie čepelí

Vertikutátor je nutné pravidelne čistiť a udržiavať ho, aby sa zaručil jeho plynulý chod. Čistiť rezacie nože je tak nutné po každom použití.

Vysávač a fukár na lístie – nenahraditeľní záhradní pomocníci

Údržba vlastnej záhrady je bohužiaľ potrebná aj počas chladného a sychravého jesenného obdobia. Aby toho nebolo málo, starostlivosť o ňu v tomto nečase je dokonca nutná v značne vyššej miere. Neminie vás ani namáhavé upratovanie napadaného lístia či vetrom naviateho odpadu a nečistôt. Skvelými pomocníkmi môžu byť rôzne fukáre či vysávače lístia.

Doprajte si svieži a zdravý trávnik vďaka vertikutátoru

Ako ste sa mohli dozvedieť, vertikutátory sú nenahraditeľnými pomocníkmi každého oddaného záhradkára. Vďaka nim poskytnete svojmu trávniku dostatok vlahy, živín a svetla potrebného pre jeho správny a zdravý rast. Na malom pozemku si spokojne vystačíte i s lacným ručným vertikutátorom, no pri tých väčších musíte siahnuť o čosi hlbšie do peňaženky. Pevne veríme, že sme vám s výberom produktu pomohli a našli ste vďaka nám ten správny kúsok.

Najčastejšie kladené otázky

Kedy by ste mali trávnik vertikutovať?

Najideálnejšie je, ak budete váš trávnik vertikutovať v jarnom termíne (resp. na prelome marca a apríla) a v jesennom termíne (resp. na prelome augusta a septembra). Vtedy bude mať vertikutácia najväčší efekt.

Ako často by sa mal trávnik vertikutovať?

Pri správnej technike vertikutácie postačí vertikutovať trávnik len dvakrát do roka. Čas si budete musieť vyhradiť v jarnom a jesennom období, kedy je na starostlivosť o trávnik tá správna chvíľa.

Čo je lepšie: vertikutátor alebo prevzdušňovač?

Vertikutátor je nepochybne lepšia voľba než prevzdušňovač. Hoci oba stroje zbierajú plsť, lístie či mach na povrchu trávnika, no úzke kovové nože vertikutátora vedia zasiahnuť aj do väčšej hĺbky pre lepšie prevzdušnenie trávnika.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 167 952 recenzií)

(zdroj: play.google.com; 61 091 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 15 876 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 2 282 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)