Krtkovia nepatria medzi typických škodcov. Dokonca ich prítomnosť v zemi je vo veľa veciach záhradkárom prospešná. Ich podzemné chodby však môžu narušiť koreňový systém rastlín, čo ohrozuje úrodu. Ani krtince v starostlivo pestovanom trávniku nie sú vítanou záležitosťou. Ako na krtka, ak vám v záhrade prekáža? Ukážeme si mnoho spôsobov ako z nej krtka vyhnať bez jedov a chemikálií.

To najdôležitejšie v skratke

 Krtko nie je hlodavec, ale hmyzožravec, takže nepoškodzuje cielene úrodu. Poškodzuje ju občasne hĺbením svojich chodieb a zanechávaním krtincov znehodnocuje trávnik. Je rozšírený po celom Slovensku, ale nie je klasifikovaný ako škodca. Je teda chránený pred týraním. Preto ho nezabíjajte, ale ho zo záhrady iba vyžeňte. Inak vám hrozí udelenie pokuty. Využite na to jeho citlivosť na hluk a pachy.

 Krtko v záhrade býva iba, ak má v nej dostatok potravy a vlhkú pôdu. Záhradu teda neprelievajte a zamerajte sa na likvidáciu lariev hmyzu. Najúčinnejšia prevencia je sieť proti krtkom aplikovaná pár centimetrov pod zemou pri zakladaní trávnika, záhonov a skaliek.

 Ak už krtka v záhrade máte pripravte sa na dlhý boj. Najrýchlejšie ho vyženiete pomocou odpudzovačov krtkov, ktoré vysielajú ultrazvukové, zvukové a vibračné signály do zeme vo frekvencii 400 – 1000 Hz. Na výber máte zo solárnych a batériových odpudzovačov.

 Odpudiť krtka môžete aj pomocou častého kosenia, zvonkohier, či veterných vrtuliek alebo čohokoľvek čo robí hluk. Odradia ich aj mačky a psy, či polievanie oblasti krtincov zapáchajúcimi vecami. Použite výluh z cibule, cesnaku, naftalén, benzín a podobne. Dá sa aj odchytiť nalákaním červami do pasce, ktorá stojí pár eur. Po odchytení ho vypustíte do voľnej prírody.

Hraboš vs. krtko v záhrade – ako ich rozoznať?

Hraboš poľný je hlodavec žijúci na väčšine územia Slovenska a je najčastejším škodcom v našich záhradách. Okrem hĺbenia podzemných chodieb aj požiera úrodu. Živí sa totiž rastlinnou potravou a požiera hľuzy, korene a zelené časti rastlín. Krt podzemný je podobne rozšírený ako hraboš. Tiež hĺbi podzemné chodby, ale neohlodáva rastliny. Je totiž hmyzožravcom. Na konci svojich chodieb zanecháva krtince – navŕšenú zeminu. Na ich povrchu nenájdete zvyšky nahryznutých rastlín. Hraboše nevŕšia zeminu do kopcov, zostávajú po nich len okrúhle diery vedúce do zeme. Tieto diery bývajú obklopené rastlinným odpadom z častí, ktoré nezjedli.

Práve tvar a stav východov z ich podzemných chodieb je najlepším rozlišovacím znamením medzi hrabošom a krtkom. Dobrým rozlišovacím prvkom je aj zapichnutie nejakej tyče do zeme v blízkosti otvoru. Hraboše robia o niečo plytšie tunely tesne pod povrchom, krtko hlbšie a tyč ľahšie prenikne do zeme. Vzhľad majú veľmi podobný. Hraboš má však o niečo dlhší chvost a je hnedo-šedý. Krtkosivo čierne sfarbenie a výraznejší rypák.

Rozdiel medzi krtkom a hrabošom je evidentný. Krtko, ale narozdiel od hraboša nepožiera úrodu.

DOBRE VEDIEŤ:

Veľmi nebezpečným záhradným škodcom s podobným vzhľadom a životným štýlom ako krtko a hraboš je hryzec vodný. Ten zje všetko rastlinné načo narazí. Vyskytuje sa hlavne vo vlhkých pôdach na 60% územiach Slovenska. Otvory chodieb sa veľmi podobajú na hrabošie diery. Po ich narušení ich však rýchlejšie opravuje.

Môže byť krtko v záhrade užitočný?

Krtkovia nepatria medzi typických škodcov. Keďže nie sú hlodavce, ale hmyzožravce, nejedia vašu úrodu ani neohlodávajú kôru a korene stromov. Pojedia mnoho škodlivého hmyzu a slimákov ničiacich vašu úrodu. Rytím chodieb poškodí v drvivej väčšine prípadov len veľmi mladé rastliny a tým vyrastenejším skôr prekyprí pôdu a ony tak získajú ľahšie živiny. Takéto prevzdušnenie zospodu uvíta aj váš trávnik. Pôdu z krtincov môžete použiť do hriadok či kvetináčov s istotou, že ide o výživnú pôdu bez lariev hmyzu. Ďalšou výhodou krtka v záhrade je fakt, že málokedy zdieľa územie s hrabošom a hryzcom, ktorí sú pre záhradkárov oveľa väčšou hrozbou.

Nevýhodou spolužitia s krtkom je fakt, že pri pojedaní nerozlišuje medzi škodcami a užitočnými pomocníkmi. Pojedá totiž aj prospešné húsenice a dážďovky. Nehľadí kade vedie svoje chodby. Sem tam sa môže stať, že nejaká povedie priamo cez koreňový systém kríku či stromu a ten vykape. Jeho krtince sú síce zdrojom výživnej pôdy pre novo vysadené rastliny, ale nevyzerajú najlepšie a pri pozabudnutí si na nich môžete vytknúť členok. Treba ich teda pravidelne rozhrabávať. Je teda na vás či sa rozhodnete s krtkom spolunažívať a budúcu výsadbu prispôsobiť jeho chodbám, aby ste si eliminovali škodcov v záhrade, alebo sa rozhodnete krtka zo záhrady vyhnať.

Vertikutátor – nenahraditeľný pomocník záhradkárov

Každý správny záhradkár túži po krásnom a zelenom trávniku v záhrade, popri dome či okolo chatky. Tu však platí pravidlo, že trávnik je len a len vizitkou samotného záhradkára. Je nutné sa oň pravidelne starať a dopriať mu dostatok živín, vody a svetla. S týmto všetkým vám dokáže pomôcť jedine všestranný stroj zvaný vertikutátor.

Ako na krtka – využiť jeho prirodzené vlastnosti

Krtko – krt podzemný je cicavec, hmyzožravec dokonale prispôsobený na život pod zemou. Má slabý zrak, ktorým rozoznáva iba svetlo a tmu, ale extrémne citlivý sluch, čuch a hmat. Hmatové orgány má rozmiestnené hlavne na rypáku a tieto sú extra citlivé na pohyby a otrasy. Z toho dôvodu ťažko znáša hluk a vibrácie. Vďaka citlivému čuchu ho špecifickým pachom môžete prilákať do pasce aj odpudiť. Takto ustrašený je napríklad z pachu, ktoré “vydáva” človek, psy či mačky. Preto sa ho môžete zbaviť aj inštaláciou vlasov a srsti do krtincov. Takisto sa nenasťahuje do záhrady, v ktorej sa často kosí či pohybuje veľké množstvo ľudí. Dráždi to jeho sluch a hmat. Na základe zvukových, pachových signálov a otrasov, fungujú všetky prostriedky na vyhnanie krtka zo záhrady.

DOBRE VEDIEŤ:

Zabíjať ho neodporúčame, hoci nie je ohrozeným živočíchom. Je však ako cicavec chránený proti týraniu. Navyše, keďže nie je klasifikovaný ako škodca v záhrade ho smiete usmrtiť len v prípade, ak vám preukázateľne poškodil úrodu, alebo zdravie (napr spomínaný vytknutý členok). Inak vám zo zákona hrozí pokuta až 2000 Eur.

Ako funguje odpudzovač krtkov?

Prirodzenú precitlivenosť krtka na hluk a vibrácie využívajú aj odpudzovače krtkov. Všetky fungujú na podobnom princípe. Zavedú sa pár centimetrov väčšinou z ⅔ až ¾ dĺžky do zeme v blízkosti krtinca, alebo oblasti skade krtka chcete vyhnať. Po zapnutí 24 hodín denne kmitajú na nízkych frekvenciách a vysielajú pravidelne do podzemia vibrácie a zvuky, ktoré krtkovi prekážajú a z chodieb ho vyženú. Tieto zvuky však ľudské ucho nezachytí. Neobťažujú ani psy, mačky a iné domáce zvieratá, avšak väčšinou fungujú aj na hrabošov a hryzcov.

Intenzitu signálu menia pomocou zmeny frekvencie, aby si na to krtko nezvykol príliš rýchlo. Väčšinou majú dosah 400 – 1200 m². Pre väčšiu plochu treba kúpiť odpudzovačov viac, alebo po týždni meniť jeho umiestnenie. Vyhnanie krtka väčšinou trvá niekoľko týždňov až mesiacov a treba pozorovať zmeny, ako napríklad premiestnenie krtincov a premiestňovať po smere chodby aj odpudzovač po 1 – 6 týždňoch. Odpudzovače sú najúčinnejším spôsobom na vyhnanie krtka zo záhrady. Chce to však trpezlivosť a musíte mu nechať únikovú cestu, preto odpudzovače neumiestňujte do kruhu a iných pravidelných útvarov.

Aké odpudzovače a pasce na krtkov nájdete na trhu?

Ultrazvukové

Vydávajú vysokofrekvenčné zvuky, ktoré ľudia nezachytia, ale krtky ich neznesú alebo im pripomínajú blížiaceho sa predátora. Frekvencia fungujúca na krtkov sa pohybuje od 400 do 1000 Hz. Občas na hranici počuteľnosti. Sú vhodné iba na vonkajšie použitie. Je potrebné ich zapichnúť pár centimetrov do zeme. Na výber sú odpudzovače na batérie a solárny pohon. Tie majú v sebe aj nabíjateľný konektor, alebo záložné batérie, aby fungovali aj v noci.

VÝHODY

  vysoká účinnosť

  bezúdržbovosť

  fungujú nielen na krtkov, ale aj hrabošov (prípadne mravcov)

NEVÝHODY

  pri solárnom napájaní môže byť vysielanie nestabilné

  musíte si dávať pozor na meniteľnosť frekvencie

  pomerne malý dosah, pri väčších záhradách je nutné kúpiť viac kusov

Zvukové

Podobné ultrazvukovým, ale vydáva bežne počuteľné zvuky, ktoré zachytia ľudia aj bežné domáce zvieratá. Sú ideálne na ochranu záhonov nielen pred krtkami, ale aj vtákmi. Poskytuje hlavne cielenú ochranu vami vybranej časti záhrady. Jednoducho ich zapichnete do zeme v blízkosti miesta, ktoré chcete ochrániť. Ideálne sú na miestach, ktoré príliš nenavštevujete, ako sú vinice a polia. Dá sa využiť aj v záhradách, ale v dostatočnej vzdialenosti od domu, aby vás nevyrušovali. Napájané sú najčastejšie batériami.

VÝHODY

  cielená ochrana konkrétnej oblasti

  bezúdržbovosť

  možnosť menenia zvukov

NEVÝHODY

  môže rušiť ľudí a domáce zvieratá

  menšia účinnosť celkového vyhnania

Kombinované s vibráciami

Na trhu nájdete zvukové, ale predovšetkým ultrazvukové odpudzovače, ktoré aj vibrujú pomocou motorčeka. Tento typ je v podstate najlepší odpudzovač krtkov na trhu. Vibrácie vyvolávajú pod zemou otrasy, v nepredvídateľných intervaloch, ktoré ešte viac znepríjemňujú krtkovi život a jednoducho svoje chodby opustí. Vibrácie zvyšujú aj dosah zvukového signálu. Tým sa zvyšuje celková účinnosť odpudzovača. Obsluhuje sa podobne ako bežný ultrazvukový odpudzovač.  Zapichnete ho do zeme pri krtinci, zapnete a necháte pôsobiť 24 hodín denne.

VÝHODY

  vysoká účinnosť

  bezúdržbovosť

NEVÝHODY

  vyššia cena

Lapače krtkov

Nazývané aj mechanické odpudzovače krtkov sú v podstate kovové alebo plastové pasce. Pasca na krtka má väčšinou tvar rúrky, ale nájdete aj iné prevedenie. Princíp fungovania je rovnaký. Pomocou návnady, niekedy sú to reálne červy, inokedy iba pachová stopa, tam krtka nalákate. Oni sa  následne zaklapnú a krtka uväznia, ale nezabijú. Upozornia vás väčšinou na odchyt zvukovým signálom. Vy ho následne môžete vypustiť do voľnej prírody. Základom je ich ekologickosť a humánnosť. Návnady v podobe jedov sa od roku 2021 už len dopredávajú zo starých zásob. Ani gély na krtkov už v sebe nemajú účinnú jedovatú látku.

VÝHODY

  máte istotu, že je preč

  nižšia cena

NEVÝHODY

  nižšia účinnosť

  odchyt často trvá dlho a je potrebných mnoho pokusov

Alternatívy odpudzovačov a lapačov krtkov

Pred investíciou do odpudzovačov  a lapačov môžete skúsiť lacnejšie alternatívy, ktoré nájdete v každej domácnosti. Sú nimi zvonkohry, veterné vrtuľky či narezané plastové fľaše, ktorým vyrobíte trepotajúce sa krídelka. Tieto však fungujú len, ak fúka vietor a krtko si na ne nezvykne. Môžete skúsiť pachové odpudzovače, či už kúpené, alebo domáce. Pomáha výluh z cibule a cesnaku, ocot  alebo naftalén. Stačí tým poliať trávnik alebo oblasť, ktorú krtko rozryl. Pachové odpudzovače však fungujú lepšie ako prevencia. Ak sa už krtko do záhrady nasťahoval trvá veľmi dlho kým zaberú, ak vôbec. Mačky, psy a ľudia tiež svojou prítomnosťou krtka znervózňujú, hlavne ak mu narušujete krtince. 

Ako vybrať najlepší odpudzovač krtkov pre vás?

Rozhodli ste sa vyskúšať odpudzovač krtkov? Tu máte krátky zoznam vecí, ktoré treba pred jeho kúpou zvážiť:

Zdroj energie

Kľúčovým parametrom pre každý typ odpudzovača krtkov je druh ich napájania. Najčastejšie nájdete odpudzovače na batérie, alebo na solárny pohon s nabíjateľným akumulátorom, vďaka ktorému fungujú aj v noci. Nájdete aj kusy s adaptérom zapájaným do elektriny, ale to je veľmi zriedkavé. Solárne aj batériové napájania sú bezúdržbové varianty a odpudzovače fungujú 24 hodín denne bez vášho pričinenia. Solárny typ je menej stabilný ako batériový, pretože závisí aj od počasia, ale záložný akumulátor vyrieši aj tento problém. Batériové odpudzovače vydržia v prevádzke bez výmeny batérii zhruba 6 mesiacov, teda celú záhradkársku sezónu.

Efektívna plocha

V popise odpudzovačov máte uvedenú vždy efektívnu plochu prístroja kam zvuky a vibrácie dosiahnu v metroch štvorcových. Ide však o dosah v ideálnych podmienkach, ktorý sa znižuje v závislosti od kvality pôdy. Pohybuje sa zhruba v rozsahu 400 – 1250 m². Suchá piesčitá pôda znižuje túto optimálnu efektívnu plochu aj o polovicu. Čím vyššia je táto hodnota, tým lepšie. Reálne totiž pokryje menšie územie a pre väčšie záhrady treba kúpiť viac kusovú sadu. V popise však častokrát nájdete aj priemer kružnice, ktorú daný odpudzovač pokryje a tento údaj lepšie opisuje realitu efektívnej plochy odpudzovača.

Viditeľným dôkazom krtka v záhrade sú krtince

Frekvenčný rozsah a prepínanie frekvencií a vibrácií

Väčšinou odpudzovače krtkov generujú ultrazvukové/zvukové vlny vo frekvenčnom rozsahu 400 – 1000 Hz  ± 50 Hz. V tomto rozsahu ich striedavo vysielajú v 30 – 60 sekundových nepravidelných intervaloch do zeme. Drahšie modely umožňujú túto frekvenciu prepínať aj manuálne. Výhodou je, ak cez kovovú časť zastoknutú v zemi vysiela aj vibrácie do zeme pomocou vibračného motorčeka. Častokrát nevyvolajú výrazné otrasy v chodbe, ale pomáhajú šíriť zvukové vlny do väčšej vzdialenosti.

Koľko vás odpudzovače a pasce na krtkov môžu stáť?

Vo všeobecnosti platí, že lapače sú lacnejšie než odpudzovače. Lapač krtkov kúpite za pár eur. Odpudzovač krtkov kúpite za 10 – 50 Eur. V jednotlivých cenových hladinách dostanete rôzne typy odpudzovačov.

5 – 15 €

V tejto cenovej hladine dostanete hlavne rúrkovité pasce na krtkov a pachové odpudzovače, ktorými polejete postihnutú plochu. Poprípade tu dostanete aj jeden kus solárneho odpudzovača s pomerne malou efektívnou plochou.

15 – 35 €

Zlatá stredná cesta, v ktorej dostanete už aj 2 – 3 kusové sady solárnych odpudzovačov, či elektrické/batériové odpudzovače.

35 – 50 €

Za túto cenu dostanete sady batériových/elektrických odpudzovačov či kombinované ultrazvukovo vibračné modely. Tieto už pokryjú aj veľké záhrady.

Čo robiť, aby sa krtko v záhrade neobjavil?

Základom úspechu boja proti krtkovi je prevencia. Myslite na ňu už pri zakladaní trávnika a pred položením trávneho koberca uložte pod jeho povrch sieť proti krtkom. Vyrábajú sa extrudovaného polypropylénu, odolnému proti UV žiareniu, takže nevylučuje do pôdy škodlivé látky. Táto sieťka zabráni krtkovi vyhrabať sa nad zem a jednoducho odíde. Dá sa položiť aj pár centimetrov pod zem a zahrabať už na založenom trávniku a jeho narušený povrch dosiať.

Pri plánovaní trávnika odporúčame zakomonovať aj sieť proti krtkom. Vyhnete sa krtincom

Poprípade po vyhnaní krtka postihnuté miesto pravidelne polievajte pachovými odpudzovačmi krtkov. Existujú aj špeciálne hnojivá na trávnik obsahujúce tieto pachy. Pomôže aj ohradenie pozemku sadením rastlín, ktoré krtkom zapáchajú.

Sú nimi napríklad:

  • Incarvillea – inkarvilea – exotická letná trvalka
  • Fritillaria – korunkovka – cibuľovina so zvončekovitými kvetmi
  • Euphorbia lathyris – mliečnik preháňavý
  • baza čierna
  • ríbezle
  • a iné

Základom prevencie je však neposkytovať krtkovi bohatý zdroj potravy. Zamerajte sa teda na elimináciu hmyzu v pôde a záhradu neprelievajte.

Prajeme vám veľa trpezlivosti

Vyháňanie krtka akýmkoľvek spôsobom vždy trvá pomerne dlho. Veríme, že kombináciou rôznych spôsobov uvedených v tomto článku v tom uspejete a hlavne natrvalo. Držíme vám palce.

Najčastejšie kladené otázky

Ktoré domáce prostriedky pomáhajú proti krtkom?

Pomáha v podstate čokoľvek, čo vydáva zvuk, alebo nepríjemne zapácha. Efektívne je aj pravidelné kosenie benzínovou kosačkou, hlavne ráno a na obed. Pomôcť môže aj vysávač s hadicou v  krtinci prepnutý na fúkanie.

Ako zistím, či mám v záhrade krtka alebo hraboša?

Jedine krtko navršuje zeminu na konci svojich chodieb. Preto ich nazývame krtince. Hraboš po sebe zanecháva diery v priemere okolo 4 cm obklopené zvyškami rastlín.

Ako hlboko musí byť odpudzovač krtkov zakopaný?

Stačí 4 – 10 cm. Zhruba dve tretiny až tri štvrtiny tyče odpudzovača by malo byť pod zemou. Niektoré sú v tvare kocky, ktorú zakopete takmer celú. Pri každom type sa to trochu líši, preto je istejšie prečítať si návod.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 707 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 169 433 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 9 825 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 069 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
3.7/5 - (3 votes)