Zachovanie zdravia vášho trávnika a udržanie jeho zeleného sfarbenia je možné zabezpečiť jedine kvalitným kosením. Medzi vašimi záhradnými nástrojmi tak v žiadnom prípade nesmie chýbať výkonná a efektívna kosačka na trávu. Nie je však kosačka ako kosačka. Na trhu je dostupné veľké množstvo druhov a variantov týchto záhradných nástrojov, pričom každý z nich ponúka niečo iné. Ostáva si už len vybrať ten správny.

To najdôležitejšie v skratke

  Kvalitné, efektívne a precízne pokosenie trávnika do jednotnej výšky by ste bez modernej kosačky na trávu dosiahli naozaj len veľmi ťažko. Tento užitočný záhradný pomocník vám dokáže podstatne uľahčiť starostlivosť o trávnik a udržať ho v absolútne bezchybnom a uhladenom stave počas sezóny.

  Pri voľbe toho správneho modelu kosačky musíte mať aspoň zbežnú predstavu o tom, čo všetko vlastne od neho budete požadovať. Orientovať sa je vhodné hlavne podľa rozmerov a členitosti trávnika. Nikdy nezabúdajte brať ohľad ani na komfort počas kosenia, aby ste sa pri práci príliš nenatrápili.

  Pre zaistenie maximálnej spokojnosti so zakúpenou kosačkou je dobré staviť na zákazníkmi overených výrobcov. Nech už si zvolíte predajcu záhradnej techniky pod označením Vega alebo spoľahlivé SMART riešenia zo sortimentu značky Gardena. Ani s jednou z týchto značiek rozhodne krok vedľa nespravíte.

  Zohľadniť tiež musíte všetky parametre, ktoré majú priamy vplyv na efektivitu, pohodlie a kvalitu kosenia. Stratiť sa v tom obrovskom množstve parametrov však nie je ničím nevídaným. Hlavu ale vešať nemusíte. My vám s výberom vhodnej kosačky so správnymi parametrami radi a ochotne pomôžeme.

(boel.sk)

Čo je to vlastne kosačka na trávu a aký je princíp jej fungovania?

Kosačka na trávu je špecializované mechanické záhradné zariadenie, ktoré využíva jeden alebo viacero otočných nožov na zarovnávanie trávnatého povrchu. Trávnik je pomocou nej možné zarovnať jednoducho do rovnakej výšky – na rozdiel od klasickej ručnej kosy. Výšku pokosenej trávy si vie operátor kosačky nastaviť podľa svojej vlastnej vôle. Samotné nože kosačky sú u jednoduchších modelov poháňané ručnou silou, pričom kolesá sú mechanicky spojené s nožmi. Keď je kosačka tlačená dopredu, nože sa otáčajú a režú samotný trávnik. V súčasnosti predávané kosačky už však disponujú elektrickým, akumulátorový alebo benzínovým motorom. Najbežnejším zdrojom energie pre kosačky na trávu je malý jednovalcový benzínový spaľovací motor.

Správnou starostlivosťou o trávnik môžete docieliť hustý a krásny trávnik.

Aké typy kosačiek poznáme podľa typu pohonu? Vyberať môžete z tejto štvorice

Kosačky na trávu sú neodmysliteľnou súčasťou výbavy určenej na starostlivosť o trávnik. Aby ste však boli s týmto užitočným nástrojom naozaj spokojný, je potrebné zvoliť správny druh kosačky vyhovujúci vašim potrebám. Z hľadiska pohonu máte na výber zo štyroch druhov, z ktorých každý je poháňaný iným spôsobom. Vyberať by ste tak mali podľa toho, či vám vyhovuje viac ručné kosenie, kosačka poháňaná elektrikou či benzínové prevedenie určené pre trávniky s väčšou rozlohou.

Ručná vretenová kosačka na trávu

Ručná vretenová kosačka je principiálne najjednoduchší, najľahší, najobratnejší, najlacnejší a najmenej hlučný typ kosačky. Od ostatných prevedení sa líši hlavne tým, že je šetrná voči trávniku. Ostrie ručnej kosačky totiž trávu strihá/reže/kosí len pri pohybe kolies kosačky a to tak jemne, aby konce samotnej trávy časom nezožltli.

Keďže kosenie touto kosačkou vyžaduje väčšiu fyzickú silu, tak nie je vhodná na kosenie veľkých plôch trávnika. Vretenová kosačka je vhodná aj na údržbu anglického trávnika alebo golfového ihriska.

VÝHODY

  najľahšia a najobratnejšia

  najlacnejšia

  najmenej hlučná

  najjednoduchší princíp kosenia

  vhodná na anglický trávnik a golfové ihrisko

NEVÝHODY

  nutná väčšia fyzická zdatnosť

  nevhodná na kosenie veľkých plôch

Benzínová kosačka na trávu

Benzínová kosačka na trávu disponuje mimoriadne výkonným benzínovým motorom, vďaka ktorému sa stáva tou najvýkonnejšou “mašinou” na kosenie trávnika. Jej hlavnou výhodou je absencia prívodného kábla, ktorý by vás počas kosenia mohol do značnej miery limitovať. V konečnom dôsledku tak môžete vďaka vysokému výkonu a skvelej mobilite kosiť trávniky aj s väčšou rozlohou (obyčajne nad 1000 m²).

Kosačka si bez problémov poradí aj s nerovným terénom a náročným zaobchádzaním. To všetko aj vďaka robustnej konštrukcii, na ktorú sa môžete vždy bez obáv spoľahnúť. Medzi nevýhody benzínovej kosačky patrí podstatne väčšia hmotnosť, zvýšená hlučnosť, vyššia cena a nutnosť zvýšenej údržby. Rátať tiež musíte aj so vznikom splodín, ktoré znečisťujú životné prostredie.

VÝHODY

  najväčší výkon

  skvelá mobilita

  robustná konštrukcia

  absencia prívodného káblu

  vhodná na kosenie veľkých plôch

  zvládne aj náročné zaobchádzanie

NEVÝHODY

  vyššia cena

  väčšia hmotnosť

  zvýšená hlučnosť

  produkcia splodín

  nutnosť zvýšenej údržby

Elektrická kosačka na trávu

Elektrická kosačka na trávu disponuje elektromotorom, ktorý je zárukou podstatne nižšej hlučnosti, menšej hmotnosti a lepšej manévrovateľnosti v porovnaní s benzínovými modelmi. Nevýhodou je prítomnosť prívodného kábla a potreba neustáleho zapojenia kosačky do elektrickej siete – rátať tak musíte s horšou mobilitou. Zmieriť sa tiež musíte s podstatne nižším výkonom než majú benzínové prevedenia. Elektrická kosačka je tak vhodná prevažne len pre trávniky strednej veľkosti (obyčajne od 750 m² do 1000 m²).

Veľmi lákavá je nízka cena a bezúdržbovosť, vďaka ktorej si kosačka nebude vyžadovať veľkú dávku starostlivosti. Zabudnúť netreba ani na ekologickosť tejto kosačky – kosenie si môžete vychutnať bez zbytočných splodín znečisťujúcich životné prostredie.

VÝHODY

  nižšia obstarávacia cena

  ekologickosť

  nízka hlučnosť

  bezúdržbovosť

  menšia hmotnosť

NEVÝHODY

  nízka mobilita

  nižší výkon ako benzínové modely

  nevhodná na kosenie veľkých plôch

  potreba neustáleho zapojenia v elektrickej sieti

Akumulátorová kosačka na trávu (Aku kosačka)

Aku kosačka na trávu disponuje akumulátorom, vďaka ktorému má skvelú mobilitu. Kosačku nie je nutné zapájať do elektrickej siete za pomoci prívodného kábla a zabudnúť môžete aj na dopĺňanie paliva. Keďže je napájanie zabezpečené pomocou akumulátora, tak ho postačí len nabiť a pustiť sa do kosenia. Akumulátorová kosačka je vhodná pre trávniky, ktoré majú menšiu rozlohu (obyčajne do 500 m²).

Ponúka tiež nízku hlučnosť a skvelú manévrovateľnosť, pričom je podstatne lacnejšia ako benzínové kosačky. Nevýhodou tohto typu kosačky je nižší výkon a nutnosť pravidelného dobíjania akumulátora. Za zmienku tiež stojí ekologickosť tohto typu kosačky, vďaka čomu si môžete vychutnať kosenie bez splodín znečisťujúcich okolie.

VÝHODY

  ekologickosť

  nízka hlučnosť

  skvelá mobilita

  žiadne splodiny

  absencia prívodného kábla

  Nižšia hmotnosť ako benzínové modely

NEVÝHODY

  vhodné len na kosenie menších plôch

  nevhodné pre starostlivosť o veľké plochy

(planeo.sk)

Kosačka na trávu môže fungovať rôzne. Poznáme tri kategórie z hľadiska prevádzky

Kosačky na trávu sa nedelia iba na základe samotného pohonu. K dispozícii máte aj ďalšie alternatívy, ktoré môžu spraviť kosenie ešte jednoduchším, efektívnejším, ale aj zábavnejším. V rámci spôsobu prevádzky kosačky si volíte kompromis medzi cenou kosačky, pohodlím počas jej používania a efektivitou kosenia. Vybrať si môžete klasické pojazdné, robotické alebo traktorové kosačky, ktoré poskytnú najpohodlnejšie kosenie trávnika.

Pojazdná kosačka

Z hľadiska prevádzky sú pojazdné kosačky tým najpredávanejším druhom kosačiek na našom trhu. Do tejto kategórie patria všetky kosačky, ktoré je nutné tlačiť – takže sem spadá aj bubnová kosačka. Ich používanie vyžaduje manuálnu obsluhu, takže pri ich používaní sa aj trošku zapotíte.

Hlavným pozitívom týchto kosačiek je podstatne nižšia obstarávacia cena v porovnaní s traktorovými alebo robotickými modelmi. Pojazdné kosačky sú vhodné pre každého zákazníka. Vybrať si musíte len vhodný typ pohonu, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám.

VÝHODY

  vhodné sú každého zákazníka

  nižšia cena ako traktorové/robotické modely

NEVÝHODY

  vyžadujú manuálnu obsluhu (tlačenie)

Robotická kosačka

Robotické kosačky sú charakteristické svojou autonómiou. Váš trávnik vám tak pokosia bez vašej asistencie. Princíp pohonu týchto kosačiek je zhodný s akumulátorovými modelmi, takže sa musia pravidelne nabíjať – nabíjanie však rovnako zvládnu bez vašej pomoci. Ich nevýhodami je nižší výkon, vyššia cena, ale aj podstatne dlhšie trvanie samotného kosenia.

Hoci sú títo pomocníci pomalší než ostatné typy kosačiek, vďaka ich použitiu dokážete ušetriť kopec svojho drahocenného času. Robotická kosačka je vhodná na pravidelné kosenie trávnika bez výrazných prekážok.

VÝHODY

  ušetria vám veľa času

  nabíjanie bez vašej pomoci

  kosenie trávnika bez vašej asistencie

  umožnia efektívne pravidelné kosenie

NEVÝHODY

  vyššia cena

  nízky výkon

  dlhšie trvanie kosenia

  nevhodné pre trávniky s výraznými prekážkami

Traktorová kosačka a záhradný traktor

Traktorové kosačky a záhradné traktory patria medzi najdrahšie a najvýkonnejšie typy kosačiek z hľadiska prevádzky. Jedná sa však o väčšiu investíciu. Traktorová kosačka poskytuje najväčší komfort počas kosenia – stačí vám iba sedieť a určovať smer jazdy. Všetku ťažkú prácu tak poctivo vykoná za vás.

Pri týchto modeloch však musíte rátať so zvýšenou starostlivosťou o ich technický stav. Traktorová kosačka je vhodná pre každého, kto potrebuje kosiť obrovskú plochu a nechce sa trápiť s obsluhou a tlačením pojazdnej kosačky.

VÝHODY

  najvyšší výkon a efektivita

  vysoký komfort počas kosenia

  nemusíte sa trápiť s tlačením kosačky

  možnosť rýchleho kosenia veľkých plôch

NEVÝHODY

  vysoká obstarávacia cena

  potreba zvýšenej starostlivosti o technický stav

(merkurymarket.sk)

Aké parametre je dobré vziať do úvahy pri kúpe novej kosačky na trávu?

Samozrejmé je, že kúpa novej kosačky by sa mala odvíjať aj od jej parametrov. Zamerať sa je potrebné predovšetkým na kritériá, ktoré priamo ovplyvnia pohodlie počas kosenia a súčasne zohľadnia aj samotnú rozlohu vášho trávnika. Pre vašu celkovú spokojnosť s kosačkou sú najdôležitejšie tieto kritériá: plocha trávnika, typ kosačky, hmotnosť, výkon, záber nožov, hlučnosť, výška kosenia, objem zbernej nádoby, rozsah funkcií a zložitosť údržby.

Plocha, typ kosačky a jej hmotnosť sú tým najdôležitejším

Pri výbere správnej kosačky sa musíte primárne riadiť rozlohou kosnej plochy. Akumulátorová kosačka
je určená prevažne pre menšie trávniky (obyčajne do 500 m²). Na stredne veľké plochy bude vhodnejšia elektrická kosačka, pre ktorú nebude problém ani kosenie trávnika s rozlohou od 750 m² do 1000 m². Pre trávniky s väčšou rozlohou bude najlepšou voľbou kosačka s benzínovým pohonom. Nezabúdajte tiež na to, že od typu kosačky sa odvíja aj jej hmotnosť. Najľahšou kosačkou je ručná kosačka. Najvyššiu hmotnosť majú zas benzínové kosačky. Kompromisom medzi týmito dvoma prevedeniami sú elektrické a akumulátorové kosačky, ktoré sú navyše ekologické a bezúdržbové.

Výkon kosačky a záber jej nožov spolu úzko súvisia

Jedným z najdôležitejších parametrov je výkon kosačky, ktorý sa musí odvíjať predovšetkým od plochy a členitosti samotného trávnika, resp. hustoty porastu. Väčšia a členitejšia záhrada si vyžaduje kosačku s väčším výkonom a kosným záberom, aby bolo samotné kosenie dostatočne efektívne. Výberom správneho výkonu zabezpečíte kvalitnejšiu a rýchlejšiu kosbu. Vo všeobecnosti platí, že výkon kosačky pre záhrady s veľkosťou do 700 m² by mali disponovať výkonom aspoň 3-4 konských síl (t.j. 3-4 kW) a záberom nožov väčším ako 32 centimetrov. U záhrad s veľkosťou do 1500 m² by mali mať výkon nad 6,5 konských síl (t.j. 6,5 kW) a záber nožov väčší ako 50 centimetrov. Čím je výkon kosačky vyšší, tým väčšie a zarastenejšie plochy vie kvalitne pokosiť.

DOBRE VEDIEŤ:

Užitočné môžu byť aj dodatočné funkcie: sklopná rukoväť a pohon kolies uľahčujúce tlačenie kosačky, bočný vyhadzovač trávy pre usmernenie odvádzania pokosenej trávy, funkcia vertikutácie na prevzdušnenie pôdy či funkcia pojazdu, vďaka ktorej sa dokáže kosačka hýbať sama bez nutnosti tlačenia. Lákavá je aj funkcia mulčovania, vďaka ktorej sa pokosená tráva mení na prírodné hnojivo.

Zložitosť údržby sa môže medzi kosačkami líšiť

Pravidelné čistenie a údržba kosačky na trávu sú potrebné hlavne na udržanie jej špičkového stavu. U všetkých druhov kosačiek je vždy nutné vyčistenie rezacích nožov. Kúpou ručných, akumulátorových, ale aj elektrických kosačiek si vo väčšine prípadov vystačíte len so starostlivosťou o samotné nože. Avšak, pri traktorových a benzínových modeloch je nutná o čosi komplexnejšia a zdĺhavejšia údržba. Jedná sa predovšetkým o pravidelné dopĺňanie oleja, prečistenie vzduchového filtra či výmenu sviečok.

Hlučnosť kosačky je ovplyvnená aj výkonom

Hlučnosť kosačky je priamo závislá od jej pohonu a výkonu. Tichšie prevedenia ochránia jednak váš sluch, ale navyše prispejú aj k lepším susedským vzťahom. Počúvať totiž susedovu kosačku počas sledovania televízie pri otvorenom okne, skrátka nikoho nepoteší. Zlaté pravidlo o hlučnosti znie: čím je výkon kosačky väčší, tým vyššia je aj jej hlučnosť. Najhlučnejšími kosačkami sú práve benzínové prevedenia, ktoré sú zároveň aj tými najvýkonnejšími. Medzi tichšie verzie zaraďujeme akumulátorové a elektrické kosačky, ktoré sú často kompromisom medzi dobrým výkonom a nízkou hlučnosťou. Najtichším prevedením je práve ručná kosačka – pri jej používaní sa však poriadne zapotíte.

Vertikutátor – nenahraditeľný pomocník záhradkárov

Každý správny záhradkár túži po krásnom a zelenom trávniku v záhrade, popri dome či okolo chatky. Tu však platí pravidlo, že trávnik je len a len vizitkou samotného záhradkára. Je nutné sa oň pravidelne starať a dopriať mu dostatok živín, vody a svetla. S týmto všetkým vám dokáže pomôcť jedine všestranný stroj zvaný vertikutátor.

Výška kosenia slúži na nastavenie dĺžky pokosenej trávy

Nastavenie výšky kosenia je možné u väčšiny kosačiek na trávu. Obrovský pozor si však dajte na kosačky, ktoré disponujú len nastavením výšky pomocou manuálneho systému, t.j. skrutkovanie kolies alebo osí kolies. Táto metóda totiž nie je veľmi praktická, čím sa obsluha kosačky do značnej miery komplikuje. Radšej sa tak poobzerajte po modeloch s možnosťou nastavenia výšky za pomoci pákového alebo tlačidlového mechanizmu – jedná sa o tzv. centrálne nastavenie. Vďaka nemu budeme môcť výšku kosenia nastaviť jediným pohybom. Čím väčším počtom úrovní nastavenia výšky kosačka disponuje, tým lepšie si budete môcť výšku kosenia prispôsobiť podľa svojich predstáv.

Objem zbernej nádoby určuje frekvenciu vysypávania

Niektoré modely kosačiek môžu byť vybavené aj ľahko odnímateľnou zbernou nádobou, ktorá vám dokáže dokonale uľahčiť kosenie trávy. Tento zberný kôš totiž poslúži na zhromažďovanie nasekanej trávy už počas kosenia, vďaka čomu ju nemusíte po samotnom kosení ručne hrabať. Najpohodlnejšie kosenie vám zabezpečí zberná nádoba s veľkým objemom – nasekanú trávu tak budete musieť vysypávať menej často. Kosačku s väčším zberným košom tak ocenia hlavne tí zákazníci, ktorých trávnik má veľkú rozlohu. Obyčajne sa objem zbernej nádoby pohybuje v rozmedzí 40 až 75 litrov.

V závislosti od typu trávnika si nastavte výšku kosenia. Príliš nízka výška (ak si to nevyžaduje účel) môže trávnik poškodiť. 

Najlepšia kosačka na trávu? Tu je zoznam tých najpopulárnejších značiek.

Pri výbere správnej kosačky na trávu je vždy vhodné vsadiť na zákazníkmi overenú značku. Zhrnuli sme pre vás zoznam tých najspoľahlivejších značiek, s ktorými mačku vo vreci rozhodne nekúpite. S týmito značkami máte zaručené kvalitné materiálové spracovanie, spoľahlivý výkon, ale aj množstvo pokročilých moderných funkcií na zvýšenie komfortu počas kosenia. Zvoliť si známe značky sa skrátka vždy oplatí.

Bosch – líder medzi nemeckými producentmi stavebných zariadení

Svetoznáma nemecká značka Bosch pôsobí vo vyše stopäťdesiatich krajinách naprieč niekoľkými kontinentmi. Sústredí sa predovšetkým na výrobu stavebných zariadení a rôznorodého priemyselného materiálu, ktorý oplýva vysokou kvalitou a precíznym spracovaním. Pýšiť sa tiež môže aj mimoriadne pozitívnou spätnou väzbou svojich zákazníkov. V rámci jej sortimentu nájdete aj množstvo kosačiek.

Makita – jednotka vo výrobe akumulátorového náradia

Medzi tých najznámejších producentov kvalitného elektrického náradia patrí aj japonská značka Makita, ktorá sa primárne zameriava na výrobu akumulátorových produktov a ich príslušenstva. Jedná sa o spoločnosť s bohatou históriou, ktorá sa na trhu vyskytuje už od roku 1915. V súčasnosti sa môže pýšiť veľmi dobrou reputáciou a jedinečnou kvalitou svojich výrobkov vrátane kosačiek.

Gardena – spoľahlivé SMART riešenia v oblasti záhradníctva

Gardena je pôvodom nemecká značka, ktorá svoje pôsobenie započala v roku 1961. Postupom času sa stala rešpektovaným producentom rôznorodého záhradného náradia s vysokou kvalitou spracovania. Jej produkty sú dostupné vo viac ako osemdesiatich krajinách sveta. Spájaná je často s praktickými a modernými SMART riešeniam, ktoré si pochvaľuje množstvo spokojných zákazníkov.

Vega – overený predajca záhradnej techniky

Značka Vega sa venuje predaju modernej záhradnej techniky, náradia, ale aj samotného príslušenstva. Produkty tejto značky sú známe priateľskou cenou, vysokou kvalitou spracovania, praktickosťou, ale aj skvelou výbavou. V rámci sortimentu tejto značky môžete bez problémov nájsť obrovské množstvo kvalitných kosačiek, ktoré vás rozhodne nezradia, kvalitou ani cenou.

Riwall – kvalitná značka od našich českých susedov

Produkciou kvalitných a robustných strojov sa pýši aj česká značka Riwall. Medzi typické charakteristiky jej produktov patrí nízka poruchovosť, skvelý pomer cena/výkon a mimoriadne kvalitný servis. Samotné produkty pochádzajú z výrobných liniek, kde je ich kvalita poctivo kontrolovaná špičkovými systémami kontroly kvality. Pod touto značkou nájdete aj množstvo spoľahlivých kosačiek.

(lidl.sk)

Kosačka na trávu a jej kúpa – v akých cenových reláciách sa môžete pohybovať?

Vyberať podľa ceny sa oplatí pri väčšine produktov a kosačky na trávu nie sú samozrejme žiadnou výnimkou. V závislosti od typu a vlastností kosačiek, je možné ich zadeliť do rôznych cenových skupín. Principiálne najjednoduchšie modely si môžete zadovážiť už za pár desiatok eur. Za tie výkonnejšie, efektívnejšie a odolnejšie modely je nutné si priplatiť o čosi viac. Na výber máte z troch cenových tried.

Kosačky na trávu v cenových reláciách do 400 €

V rámci cenovej kategórie do 400 € nájdete všetky najvyhľadávanejšie typy ručných, elektrických, akumulátorových a dokonca aj benzínových kosačiek. Nájdete tu modely, ktoré disponujú skvelým pomerom ceny a výkonu, a teda výkonom do 2, 5 kW, záberom nožov do 50 centimetrov a objemom koša do 60 litrov. Ak hľadáte kosačku a máte menší rozpočet, aj tu nájdete množstvo pekných kúskov.

Kosačky na trávu v cenových reláciách od 400 € do 1400 €

V rámci cenovej kategórie od 400 € do 1400 € nájdete kosačky disponujúce všetkými typmi pohonov, ktoré majú veľmi vysoký výkon, objem ich zbernej nádoby prevyšuje 70 litrov a záber nožov je vyšší ako 50 centimetrov. Navyše, nájdete tu aj moderné a praktické robotické kosačky, ktoré sa postarajú o kosenie vášho trávnika bez vašej asistencie.

Kosačky na trávu v cenových reláciách nad 1400 €

V rámci cenovej kategórie nad 1400 € nájdete tie najvýkonnejšie, najmodernejšie a najefektívnejšie modely kosačiek, ktoré disponujú veľkým množstvom pokročilých funkcií. Nájdete tu však aj veľké traktorové kosačky, ktoré vám poskytnú komfortné kosenie veľkých trávnatých plôch. Táto kategória je skrátka určená pre náročných zákazníkov.

Pre dokonalý vzhľad vášho trávnika si nezabudnite kúpiť aj strunovú kosačku na dočisťovanie.

Tipy na zdravý a dobre vyzerajúci trávnik.

1, Príprava trávnika

  • Pred kosením nikdy nestúpajte na nepokosené plochy a odstráňte všetky konáre, kamienky, krtince a ostatné prekážky, ktoré by mohli čepele kosačky poškodiť.

2, Častejšie kosenie a výška trávnika

  • Trávnik koste pravidelne a jeho výšku prispôsobte účelu, na ktorý slúži. Trávnik na hranie či spoločenské aktivity by mal mať výšku od 3-5 centimetrov. Kosenie pod 3 centimetre trávnik poškodzuje. Špeciálny typ okrasných trávnikov je možné kosiť aj na nižšiu výšku.

3, Hnojenie/mulčovanie/vertikutácia

  • Pre zachovanie zdravého trávnika je odporúčané ho vhodným spôsobom hnojiť, mulčovať, ale aj vertikutovať, aby bol dostatočne prevzdušnený.

4, Zabezpečenie vlahy

  • Ak chcete mať trávnik vždy zelený a zdravý, nezabudnite ho pravidelne zavlažovať. U väčšiny trávnikov je ideálny čas na zalievanie skoro ráno.

5, Koste vždy naostrenými nožmi

  • Pred kosením vždy skontrolujte ostrosť nožov na kosačke. Kosenie nezaostrenými nožmi je neefektívne a navyše môže trávnik poškodiť.

(alza.sk)

Každá kosačka vyžaduje aj pravidelnú údržbu a dôkladné čistenie.

Starostlivosť o kosačku je kľúčová z dôvodu zachovania jej správnej funkčnosti. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že všetky prevedenia vyžadujú čistenie rezacích nožov. Nezabúdajte ale na to, že odstránenie zvyškov trávy je potrebné vykonať po každom kosení. Pred čistením sa tiež uistite, či je kosačka vypnutá a máte oblečené ochranné rukavice. Zmieriť sa treba aj s tým, že niekedy je potrebné aj namazať pohyblivé časti kosačky, aby nedošlo k jej poškodeniu. Pri traktorových a benzínových modeloch je však navyše nutné pravidelné doplnenie hladiny oleja, čistenie vzduchového filtra, ale aj kontrola samotných sviečok. V zimnom období je nutné každú kosačku poriadne zazimovať a nájsť jej stabilné, bezprašné a suché miesto. V prípade akumulátorových modelov odporúčame taktiež odpojenie akumulátora.

Správnou starostlivosťou a údržbou kosačky predĺžite jej životnosť. Dobre naostrenými nožmi zas docielite kvalitne pokosený trávnik. 

Bez dobrej kosačky môžete na zdravý trávnik zabudnúť.

Ako ste sa už mohli presvedčiť, neodmysliteľnou súčasťou vybavenia na údržbu trávnika je výkonná kosačka na trávu. Výber toho správneho modelu je vždy zárukou kvalitného kosenia, ktoré neohrozí zdravie samotného trávnika. Pri menších trávnikoch sa nejedná o veľkú investíciu, ale pri veľkých rozmeroch kosnej plochy je nutné si priplatiť podstatne viac. Snáď ste vďaka nášmu návodu našli svojho favorita, vďaka ktorému bude kosenie hračka.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ktorá kosačka na trávu je najlepšia?

Žiadna kosačka nie je ideálna. Výber správnej kosačky musíte vždy prispôsobiť veľkosti kosnej plochy, danému typu vášho trávnika, samotnému okoliu a vlastným potrebám.

Aký benzín je vhodný do kosačiek na trávu – pre dvojtaktný alebo štvortaktný motor?

Dvojtaktné motory, na rozdiel od tých štvortaktných, neobsahujú žiaden olej na premazanie. Do kosačky s dvojtaktným motorom je tak nutné zvoliť benzín s obsahom oleja.

Kedy sa oplatí zakúpiť záhradný traktor?

Keďže je kúpa záhradného traktora veľkou investíciou, jeho použitie je vhodné iba v prípade veľkej rozlohy kosnej plochy, resp. keď kosenie za pomoci pojazdnej kosačky by bolo príliš namáhavé a neefektívne.

Čo znamená funkcia mulčovania na kosačke?

Mulčovanie umožňuje spracovanie pokosenej trávy pomocou špeciálneho typu nožov, ktoré ju dokážu pokosiť na malé kúsky. Tie sú následne použité ako prirodzené hnojivo trávnika.

Ako bojovať so zachytávaním trávy a ako spoznať tupý nôž na kosačke?

V takomto prípade odporúčame kosiť suchú trávu a skontrolovať opotrebované nože. Tupé nože overíte vizuálnou kontrolou nožov alebo ich spoznáte na základe toho, že konce pokosenej trávy budú veľmi rozstrapkané.

Kedy sa oplatí kosačka s pojazdom?

Kosačka s pojazdom je vhodná, keď musíte kosiť väčšie plochy alebo sa vám kosačku nechce tlačiť fyzickou silou. Príkladom sú benzínové kosačky s pojazdom, ktoré majú väčšiu hmotnosť a pojazd môže manipuláciu s nimi značne uľahčiť.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 741 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 4 629 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 805 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 57 181 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9