Pomaly sa blíži čas prvých jarných prác v záhrade a údržby domu. Výraznú úlohu v nich hrá rôzny typ náradia. Odborníci odporúčajú jeho správne uskladnenie a prehľadné uloženie. Na to perfektne poslúži záhradný domček na náradie. V ponuke sú rôzne konštrukcie a veľkosti. Môže poslúžiť aj ako dielňa pre domácich majstrov alebo dokonca priestor na občasné prespanie. Prinášame stručný prehľad vecí, ktoré treba zvážiť, aby ste vybrali ten najvhodnejší záhradný domček na náradie a iné veci.

To najdôležitejšie v skratke

  Záhradný domček na náradie je malá budova rôznych rozmerov, určená predovšetkým na uskladnenie náradia, dreva, pneumatík a iných sezónnych vecí. Neslúži na bývanie, ale môžete si v ňom zradiť domácu dielňu alebo miesto na občasný oddych.

   Existujú drevené, plechové a plastové domčeky na náradie podľa použitého stavebného materiálu. Ďalej rozlišujeme rámové panelové a zrubové záhradné domčeky podľa spôsobu ich konštrukcie. Každý typ má rôzne vlastnosti. Drevený je najstabilnejší a najbezpečnejší, ale vyžaduje pravidelnú údržbu. Cenovo sa najviac oplatia plastové záhradné domčeky, ale narúšajú vzhľad záhrady a horšie odolávajú vetru.

  Plechové záhradné domčeky predstavujú dobrý kompromis medzi cenou a kvalitou. Ušetriť môžete aj tým, že si drevený prístrešok na náradie vyrobíte sami. Stačia na to aj lacnejšie OSB dosky a na internete nájdete mnoho stavebných plánov, ktoré vás prevedú stavbou od vykopania základov po strechu, krok za krokom.

  Okrem typu záhradného domčeka musíte pri kúpe zvážiť jeho rozmery, hrúbku stien, typ okien, dverí, strechy, vetrací systém a dokonca aj hmotnosť. Vo všeobecnosti platí: čím je domček ťažší, tým lepšie odoláva vetru. Šikmá strecha umožní uskladniť aj vysoké náradie a lepšie ochráni pred snehom. Starostlivo zvážte umiestnenie domčeka a prístup k nemu.

(merkurymarket.sk)

Čo je to záhradný domček na náradie?

Záhradný domček na náradie je jedným z viacerých druhov menších stavieb, ktoré si budujeme na záhrade, ako napríklad altánok, terasu či skleník. Záhradný domček je najčastejšie prístrešok na náradie v podobe malej budovy na skladovanie záhradného náradia a iného zariadenia na údržbu záhrady, domu alebo auta. Okrem skladiska môže slúžiť aj ako pracovná dielňa. V dnešnej dobe sa záhradný domček so správnou veľkosťou a vybavením môže využívať aj na občasné prespanie alebo na súkromnejší priestor na prácu z domu v teplejších mesiacoch roka.

Žiadny typ však nie je vhodný na celoročné bývanie. Od jeho účelu využitia sa potom odvíja jeho umiestnenie a jeho celková konštrukcia. Využijú ho nielen zruční domáci majstri a záhradkári, ale každý, kto má problém s nedostatkom úložného priestoru. Výrazne vám uľahčí jesennú údržbu a bezpečné zimné uskladnenie záhradného náčinia, pneumatík, športového náčinia alebo iných sezónnych vecí. Na výber je mnoho typov s rôznou náročnosťou údržby a cenou. Vyberie si každý.

Vhodne zvolený záhradný domček vám pomôže uskladniť potrebné záhradné náradie

Na aké typy sa delia záhradné domčeky na náradie podľa materiálu?

Drevené záhradné domčeky na náradie

Majú typický prírodný vzhľad a dokonale zapadnú do záhrady. Drevený záhradný domček na náradie je výhodný nielen kvôli svojmu dizajnu, ale aj vysokej životnosti a stabilite. Treba sa však oň náležite starať, aby sa predišlo jeho štiepeniu, hnilobe alebo rôznym deformáciám. Preto sa uistite, že sú jeho časti dopredu impregnované alebo sa o to postarajte sami jednoduchým náterom jeho častí ešte pred montážou.

Takisto mu bude potrebné pravidelne robiť nový lazúrovací a namorovací náter. Údržba je síce náročnejšia a drevené domčeky sú pomerne drahé, ale konštrukčne sú najodolnejšie voči vetru a mrazu. Pri väčších rozmeroch sa teda ideálne hodia na domácu dielňu alebo ako letný príbytok.

VÝHODY

  prirodzený vzhľad

  odolnosť

  stabilita a bezpečnosť

  široký výber

  viac možností využitia

NEVÝHODY

  náročnejšia údržba

  vyššia cena

  náročnejšia montáž

Plechové záhradné domčeky na náradie

Sú záhradné domčeky vyrobené z tenkého plechu. Nazývajú sa aj kovové záhradné domčeky a sú akousi zlatou strednou cestou medzi cenou, odolnosťou a jednoduchou údržbou. Ponúkajú ochranu pred požiarmi a odolávajú škodlivému hmyzu.

Sú ideálne na dlhodobú investíciu vďaka svojej pevnosti a odolnosti. Bývajú stabilné aj vo vetre. Plechové záhradné domčeky vyrobené z ocele musia byť pozinkované, aby boli odolné aj voči dažďu a nehrdzaveli. Treba dávať pozor aj na hrúbku použitého plechu a aby plech nebol náchylný na preliačenie, najmä ak ho budete využívať ako dielňu alebo odkladisko dreva.

VÝHODY

  pomer cena/kvalita

  ľahká údržba

  odolnosť a stabilita

  jednoduchá montáž

NEVÝHODY

  nutnosť strážiť si kvalitu použitého plechu

  potreba starostlivého ukotvenia

  neprirodzený vzhľad

Plastové záhradné domčeky na náradie 

Plastové záhradné domčeky na náradie sú väčšinou vyrobené z PUV a majú mnoho vlastností, kvôli ktorým sú veľmi obľúbené. Plastové prístrešky na náradie sa vyznačujú najnižšími nákladmi, ochranou proti UV žiareniu, trvanlivosťou, bezúdržbovosťou. Majú však nízku hmotnosť, čo ich robí menej odolnými voči vetru. Takže musíte si dávať pozor, aby ste plastový záhradný domček postavili na mieste, kde bude chránený pre prudkými nárazmi vetra.

Niektoré prístrešky sú na náradie tohto typu modulárne, čo umožňuje neskoršie pridanie flexibilných nadstavcov, kolíkov, regálov, podkrovia, okien, svetlíkov a iného príslušenstva, resp. môžete si zakúpiť model s oceľovou konštrukciou. Zároveň sa v nich ťažšie udržuje vhodná teplota v časoch väčších mrazov.

VÝHODY

  nízka cena

 ľahká montáž

  bezúdržbovosť

  vysoká životnosť

  vysoký výber veľkostí a modelov

NEVÝHODY

  malá odolnosť voči vetru

  nízka stabilita

  neprirodzený vzhľad

Čo je potrebné zvážiť, keď kupujete záhradný domček?

Účel použitia

Záhradné domčeky na náradie, ako už vyplýva z ich názvu, slúžia prvotne na uskladnenie rôzneho záhradného náradia a príslušenstva, prípadne dreva. Na tento účel sú vhodné všetky typy.  Dajú sa však použiť ako dielňa pre domácich majstrov a väčšie modely na občasné prespanie. Ak majú   dvojkrídlové dvere, tak najväčšie, hlavne plechové domčeky na náradie poslúžia aj ako garáž na samotné auto. Pri zvažovaní účelu použitia záhradného domčeka musíte starostlivo zvážiť priestor, ktorý mu môžete obetovať. Financie mnohoúčelových domčekov ušetria modulárne plastové záhradné domčeky, ktorých plochu môžete podľa potreby upravovať.

Rozmery

Pri rozmeroch musíte dávať pozor na rozdiel medzi zastavanou a úžitkovou plochou. Zastavaná plocha, do ktorej sa rátajú aj presunuté terasy, by nemala presiahnuť 25 m², inak budete potrebovať stavebné povolenie. Avšak aj prístrešky na náradie so zastavanou plochou okolo 20 m² poskytujú úžitkovú plochu okolo 7 m², čo poskytuje dostatok priestoru aj na prespanie. Na jednoduché uskladnenie vecí zväčša postačí úžitková plocha okolo 3,5 m² a na dielňu okolo 5 m². Klasický záhradný domček na náradie by nemal výškou presiahnuť 5 metrov a nemal by mať viac ako jedno poschodie.

DOBRE VEDIEŤ:

K samostatným rozmerom domčeka je vhodné, aby ste ešte zarátali zhruba pol metra prístupu k domčeku z každej strany, okrem zadnej. To zabezpečí, aby sa vám k nemu prenášali veci jednoduchšie a tiež dbajte, aby vám k prístupu neprekážali kmene stromov, záhony alebo iné budovy.

Typ

Existujú tri základné typy záhradných domčekov podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Nájdete drevený, plechový a plastový domček na náradie. Avšak rozlišujeme typy záhradných domčekov aj podľa spôsobu ich montáže. Rámový záhradný domček je konštruovaný zo zvislých stĺpikov a vodorovných trámov, ktoré sú opláštené doskami. Panelový záhradný domček nazývaný aj skladačka sa skladá z rôzne hrubých predpripravených panelov, ktoré sa zasúvajú do základného rámu. Zrubové záhradné domčeky sú tvorené vodorovnými trámami uloženými na seba a vytvoria takto nosnú stenu. Takéto steny sa na seba napájajú v ložnej škáre drážkou a perom.

Celková konštrukcia

Na konštrukcii záhradného domčeka by ste mali sledovať použitý typ dverí, okien a hrúbku steny. Záhradné prístrešky na náradie majú zvyčajne len jedno okno. Čím väčší je záhradný domček, tým viac okien bude mať, prípadne aj vetrací systém v streche. Dvere môže mať jednokrídlové alebo dvojkrídlové, ktoré sú vhodné na presun vecí väčších rozmerov. Takisto môžu byť posuvné dohora, do strany, alebo na pántoch. Hrúbka steny sa odvíja od materiálu domčeka. Drevené domčeky majú mať hrúbku od cca 16 mm do 34 mm v závislosti od veľkosti. Plastové domčeky zas zväčša dosahujú hrúbku 20 mm a plechové s oceľovou konštrukciou 2,5 mm.

Hmotnosť

Väčšinou by mal mať domček na náradie pri montáži pevné ukotvenie buď kolíkmi do zeme, alebo pevnú plochu. Nízka hmotnosť nebýva výhodou a ľahké plastové domčeky na náradie bývajú náchylné na prevrátenie pri prudkom vetre. Preto majú v tomto výhodu drevené domčeky na náradie z masívneho dreva a sú najstabilnejšie. Stabilitu plechovým domčekom zabezpečuje oceľová konštrukcia. Plastové domčeky sú výhodou, ak chcete domček na náradie v budúcnosti presúvať.

Pred kúpou zvážte jeho veľkosť, materiálové zloženie a farebné prevedenie

Typ strechy

Záhradné domčeky mávajú šikmú alebo rovnú strechu. Šikmé strechy majú uhol sklonu, ktorý pomáha sklzu dažďa alebo snehu zo strechy. To chráni ich konštrukciu pred poškodením, preto ju mávajú často drevené domčeky na náradie. Strecha v záhradných prístreškoch máva jeden alebo dva sklony. Klasická dvojspádová strecha má dva strešné panely, ktoré sa spájajú v strede do trojuholníkového štítu. Dvere sú zvyčajne umiestnené pod ním. Šikmá strecha je vhodná na uloženie vyššej záhradnej techniky alebo náradia. Rovná strecha nezaberá veľa miesta a domček umožňuje postaviť aj pod stromy. Vyžaduje však väčšiu údržbu, lebo veľké množstvo snehu treba zo strechy odpratať. Krytinou je väčšinou klasický drevený šindeľ alebo vlnitý plech bez ohľadu na typ strechy.

Údržba a starostlivosť

Náročná údržba a starostlivosť je jedinou výraznou nevýhodou drevených záhradných domčekov na náradie. Je to jediný typ, ktorý vyžaduje výraznú údržbu. Plechový domček na náradie treba občas pretrieť ochranným náterom proti hrdze, ale menej často ako drevený. Ten je dobré namoriť proti škodcom a chrániť lazúrovacím náterom minimálne na začiatku a na konci záhradkárskej sezóny. Plastový domček na náradie stačí len občas očistiť od špiny mydlovou vodou. Prípadne ploché strechy zbaviť snehu a lístia.

Koľko môže stáť záhradný domček na náradie?

Záhradný domček na náradie sa dá považovať za finančne náročnejšiu investíciu. Môže stáť od 200 do 2500 eur. Závisí to hlavne od rozmerov a použitého materiálu.

Záhradný domček na náradie v cenových reláciách od 200 do 900 €

V tejto cenovej hladine dostanete hlavne plastové a plechové záhradné domčeky na náradie. V hornej hranici dostanete aj drevené modely, pôjde však o jednoduchý záhradný prístrešok na náradie, vhodný skôr na uskladnenie ako o dielňu, avšak už naozaj pôjde o kvalitné a priestranné plechové a plastové modely. Na spodnej hranici kúpite kvalitný, cenovo dostupný prístrešok na náradie.

Záhradný domček na náradie v cenových reláciách od 900 € do 1500 €

Je kategória so všestranným výberom všetkých typov záhradných domčekov s rôznymi rozmermi na mnohostrannejšie využitie, nielen na prístrešok na náradie alebo drevo. Nájdu sa tu už modely s pridanými teraskami len so strechou a podobne. Oveľa častejšie tu nájdete kvalitný drevený záhradný domček a rôzne veľké plechové záhradné domčeky s dvojkrídlovými dverami  a modulárne plastové domčeky, ktoré si poskladáte podľa potreby a využijete aj ako alternatívu garáže.

Záhradný domček na náradie v cenových reláciách nad 1500 €

Tu už nájdete modely blížiace sa skôr k záhradným chatkám vhodným často aj na celoročné bývanie s jednoduchou inštaláciou vody a elektrickej siete. Cena klasického záhradného domčeka by sa však mala pohybovať na hranici 2 500 eur. Sú tu prevažne kovové a drevené záhradné domčeky s väčšou úžitkovou plochou.

Jedným z hlavných kritérií kúpy záhradného domčeka na náradie je nepochybne aj cena

Ako si postaviť záhradný domček na náradie?

Či už si záhradný domček na náradie kúpite alebo vyrobíte svojpomocne, základom je výber a príprava miesta, kde ho postavíte. Terén by mal byť čo najviac rovný a pôda by sa pod jeho ťarchou nemala prepadávať. Prístup k domčeku by ste mali mať zo všetkých strán a mali by ste myslieť aj na prívod vody a elektriny v prípade potreby.

Plochu, na ktorú chcete domček na náradie postaviť, by ste mali vybetónovať, prípadne použiť drevenú platformu so zemnými skrutkami. Základom je záhradný domček osadiť od zeme a izolovať fóliou alebo iným materiálom, aby ste náradie ochránili od mrazu. Základom je kvalitný materiál, tatranský profil alebo lacnejšie OSB dosky na steny, dostatok strešných lát a strešnej krytiny, ktoré sa musia prekrývať, aby strecha nezatekala. Pri stavbe si vždy starostlivo vymeriavajte pravé uhly a veľký pozor treba dávať pri rezaní otvorov na dvere a okná a pri plánovaní vetracieho systému. Na internete nájdete mnoho stavebných plánov, ktoré vás prácami prevedú krok za krokom.

Jesenné práce a upratovanie v záhrade

Väčšina bežných ľudí si pri slovnom spojení jeseň a záhrada predstaví hlavne zber a uskladnenie úrody. Jeseň v záhrade je však v skutočnosti pomerne náročná na prácu. Práve správne načasované a vykonané činnosti v záhrade v období od septembra do novembra zabezpečia ukážkovo zazelenanú, krásnu, rozkvitnutú a úrodnú jarnú záhradu.

Prajeme veľa príjemných chvíľ na záhrade

Záhrada je často náročná na údržbu, ale odvďačí sa nám kúskom prírody priamo doma a domácimi zdravými sezónnymi potravinami. Vašu oázu pokoja a domov musíte obdariť pravidelnou starostlivosťou, ktorá vyžaduje veľké množstvo náradia. Záhradný domček na náradie vám ušetrí priestor v iných obytných aj skladovacích priestoroch a predĺži životnosť vašich vecí, chráni ich pred poveternostnými podmienkami. Koniec koncov údržba a uskladnenie náradia na jeseň vám pomôžu s rýchlejšou prípravou vašej záhrady a dvora na priateľské oddychové posedenia na jar a v lete.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Je potrebné záhradný domček na náradie ohlásiť stavebnému úradu?

Stavebné povolenie treba získať, len ak zastavaná plocha záhradného domčeka presiahne 25 m², ak domček je vyšší ako 5 m a podzemné základy presahujú hĺbku dvoch metrov. Do zastavanej plochy sa neráta presah strechy alebo predsadená plocha bez podpory. Predsadená plocha s podporou, ako napríklad terasa, už áno.

Kedy sa oplatí kúpa záhradného domčeka na náradie?

Záhradný domček sa oplatí vždy, keď máte na dvore dostatočne veľkú nevyužitú plochu. Aj keď neholdujete záhradníčeniu. Môže slúžiť aj ako odkladisko grilu, kosačky, bicyklov, lyží, atď. Uvoľníte si tak miesto v pivnici, garáži a podobne.

Aké sú alternatívy k záhradnému domčeku na náradie?

Náradie sa dá uložiť aj v garáži, v pivnici alebo na povale, kde s jeho organizáciou pomôžu úložné boxy. Na menšie náradie postačí práve väčšia skriňa alebo kovové regály.

Ktorý materiál je najlepší na záhradný domček na náradie?

Do záhrady najlepšie zapadne drevený domček na náradie a je aj odolný. Drevené záhradné domčeky sú však pomerne drahé a náročnejšie na údržbu. Dobrým kompromisom medzi odolnosťou, stabilitou a cenou sú plechové domčeky na náradie.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 178 031 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 22 112 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 18 154 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 718 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8