Vytvoriť si stolársku dielňu rozhodne nie je na škodu. Nikdy totiž neviete, čo budete musieť svojpomocne opraviť. A bez vhodného náradia a príslušenstva toho veľa nezmôžete. Pýtate sa, čo všetko taká dielnička vyžaduje? Postačí vám vybrať vhodné miesto s dostatkom priestoru, zakúpiť najzákladnejšie náradie, ktoré by mal mať k dispozícii každý domáci majster.

To najdôležitejšie v skratke

  Moderná stolárska dielňa je snom nejedného chlapa s túžbou tvoriť. Zariaďovanie takejto dielne samozrejme nie je žiadna veľká veda. Zabúdať však netreba hlavne na bezpečnosť. Povenovať by ste sa tiež mali aj systematickému uloženiu jednotlivých nástrojov a náradia, ktoré budete využívať.

  Samozrejme, kvalitné stolárske náradie, pomôcky a príslušenstvo je základom každej stolárskej a kutilskej dielne. Rozhodne však nie je potrebné míňať obrovské množstvo peňazí a snažiť sa nakúpiť všetky druhy nástrojov, ktoré aktuálne trh ponúka. Hravo si vystačíte aj s tými základnými náradiami.

  Rozhodne sa však pripravte aj na kúpu drahších prístrojov. Bez nich nemá zmysel si stolársku dielňu ani len začať vytvárať. Ide napríklad o akumulátorovú vŕtačku s príslušenstvom či priemyselný vysávač – tie totiž využijete aj pri obyčajnom zavesení obrazu či montáži televízora na stenu.

  Slovo tiež padne aj na základné pravidlá pri výbere vhodného vybavenia a predstavená bude aj povinná výbava každého poctivého domáceho kutila. Povenujeme sa všetkému – od klasického ručného náradia až po bezpečnostné vybavenie, bez ktorého sa do stolárskych prác ani len nepúšťajte.

Ako vhodne zariadiť stolársku dielňu a vybrať vhodné vybavenie stolárskej dielne?

Pri zariaďovaní stolárskej dielne musíte byť so všetkým o pár krokov napred – zabudnúť hlavne netreba na vhodné dispozičné riešenie vašej dielne. Pouvažovať by ste mali jednak o rozumnom rozmiestnení zásuviek, aby vašu prácu zbytočne neprerušovali vyhodené poistky. Nemenej dôležité je aj vhodné zabezpečenie vykurovania, dostatočný prívod čerstvého vzduchu, ale aj prijateľné osvetlenie počas samotnej práce v dielni. Uvedomiť si tiež musíte, že na začiatok nie je nutné kupovať hneď všetko vybavenie naraz – to by bol riadne drahý špás. Výber vybavenia by mal primárne závisieť predovšetkým na projekte, ktorý plánujete realizovať.

Základné stolárske náradie – čo by nemalo chýbať v žiadnej stolárskej dielni?

Každá správna stolárska dielňa musí disponovať základným vybavením, bez ktorého sa jednoducho nezaobíde žiaden domáci majster. Keďže sa jedná o akúsi povinnú výbavu domáceho kutila, tak je vhodnejšie siahnuť po tých kvalitnejších produktoch, ktoré disponujú dobrými vlastnosťami, skvelou výdržou a sú vyrobené z prvotriednych materiálov. Čo by teda nemalo chýbať vo vašej dielni? Základnú výbavu stolárskej dielne je možné rozdeliť na niekoľko kľúčových kategórii. Ide o ručné náradie, elektrické náradie, meracie nástroje, úložné priestory, ochranné prostriedky a samotné bezpečnostné oblečenie určené na ochranu vášho zdravia.

Klasické ručné náradie do stolárskej dielne pre každý prípad

V žiadnej stolárskej dielni nesmie chýbať základné ručné náradie. Obstarať si ho môžete jednotlivo alebo vo forme rôznych setov, ktoré nájdete v každom dobrom železiarstve. Ručné náradie je mimoriadne skladné a rozmerovo menšie v porovnaní s akumulátorovým (elektrickým) náradím – je možné ho tak využiť aj na horšie prístupných miestach.

Za pomoci týchto nástrojov môžete svojpomocne, okrem iného vykonávať rôzne opravy alebo inštalatérske práce v domácnosti. Medzi takéto náradia zaraďujeme kladivá, kliešte, kombinačky, ručné píly, očko-vidlicové kľúče, imbusové kľúče, skrutkovače, svorky, rašple, pilníky, dláta alebo aj obyčajné nožnice.

Kladivá

Kladivo je jednoduchý nástroj, ktorý je určený jednak na manuálne zatĺkanie klincov, hrotov a iných spojovacích prvkov do mäkších materiálov, ale aj na rozbíjanie/ničenie rôznych konštrukcií. Jednotlivé kladivá sa líšia svojou funkciou, ale taktiež aj svojou hmotnosťou. Kladivo sa skladá obyčajne z hlavy a rukoväte, pričom niektoré druhy kladív môžu mať na opačnom konci aj užitočný vyťahovač na klince.

Kliešte a kombinačky

Klasické kliešte a kombinované kliešte (kombinačky) sú užitočným nástrojom, ktorého mechanizmus fungovania je založený na princípe samotnej páky. Dokonale poslúžia na pevný úchop predmetov počas rôznych činností. Využiť ich je tak možné na ohýbanie, tvarovanie a stláčanie širokého spektra materiálov. Svoje opodstatnenie taktiež nájdu aj pri uťahovaní svoriek, vyťahovaní určitých predmetov či štiepaní rôznych drôtov.

Ručné píly

Ručné píly sú nenahraditeľnou súčasťou výbavy domácich kutilov, ale aj skúsených profesionálov. Obyčajne sa skladajú z čepele disponujúcej malými zúbkami a rukoväte, na ktorú je čepeľ pripevnená. Tento nástroj je možné využiť na pílenie a rezanie dreva, rôznych kovových predmetov alebo iného materiálu. Pílu tak postačí jednoducho tlačiť dopredu a následne ťahať dozadu, vďaka čomu dochádza ku samotnému píleniu materiálu.

Očko-vidlicové kľúče / Imbusové kľúče / Skrutkovače

Bez týchto všestranných pomocníkov by bol každý majster stratený. Očko-vidlicové kľúče sú užitočným náradím, ktoré využijete na povolenie a utiahnutie matíc. Imbusové kľúče alebo šesťhranné kľúče zasa poslúžia na inštaláciu a odstraňovanie spojovacích prvkov, ktoré disponujú šesťhrannou hlavou. Taktiež netreba zabúdať ani na skrutkovač, ktorý sa používa na zatáčanie rôznych druhov skrutiek. Mal by byť vyrobený z kvalitnej ocele, aby odolal ohybu.

Stolárske svorky

Stolárske svorky sú určené na pevné zaistenie alebo uchytenie akéhokoľvek predmetu, s ktorým v stolárskej dielni aktuálne pracujete. Nezáleží na tom, či sa jedná o tesárske, inštalatérske, kovoobrábacie či zváračské projekty. Svorky dokážu bezpečne uchopiť takmer všetky predmety, aby sa zabránilo ich pohybu alebo oddeleniu. Na trhu sú samozrejme dostupné v rôznych veľkostiach, ale aj prevedeniach – vybrať si musíte tie, s ktorými sa vám bude pracovať najlepšie.

Pilníky a rašple

Pilníky disponujú kovovými zubami po celej ploche. Veľkosť a vzor zubov určuje množstvo dreva opilníkovaného každým prechodom. Naopak, rašpľa má omnoho viac vyvýšené jednotlivé zuby v porovnaní s pilníkom. Umožňuje tak vytvárať hrubé rezy na povrchu dreva – čím sa materiál rýchlo odstraňuje. Rašple sú teda rýchlejšie, ale zanechávajú drsný povrch, ktorý vyžaduje vyhladenie a zjemnenie samotným pilníkom.

Dláta

Dláto je kovový nástroj, ktorý má ostrú skosenú hranu určenú na rezanie, vyrezávanie a tvarovanie materiálu. Používa sa zvyčajne pri obrábaní dreva, kameňa, ba dokonca aj pri obrábaní niektorých kovov. Na trhu je dostupné veľké množstvo druhov a veľkostí, takže samotný výber dláta musí podliehať typu projektu, ktorému sa venujete. Nesprávne zvolené dláto môže spôsobiť prasknutie alebo zlomenie materiálu, s ktorým aktuálne pracujete.

Elektrické náradie do dielne, ktoré vašu prácu zefektívni

Súčasťou dielne by nemalo byť iba klasické ručné náradie, ale taktiež čosi omnoho výkonnejšie a efektívnejšie. Na mysli máme práve elektrické (akumulátorové) náradie do stolárskej dielne. Tieto nástroje sú poháňané pomocou elektrickej energie a to buď priamym spojením cez kábel alebo za využitia akumulátora/batérie.

V porovnaní s náradím poháňaným palivom je ich výhodou to, že ich je možné bezpečne používať aj priamo v interiéroch. Elektrické náradie do dielne disponuje nižšou hmotnosťou, vďaka čomu ho je možné ľahko prenášať z jedného miesta na druhé.

AKU skrutkovače / AKU vŕtacie skrutkovače

AKU skrutkovače sa využívajú na zatáčanie rôznych druhov skrutiek. Tieto nástroje sú v elektrickom prevedení niekoľkonásobne výkonnejšie v porovnaní s tými klasickými manuálnymi. Nikdy viac už teda nebudete musieť skrutky manuálne zatáčať. Postačí vám len jednoducho stlačiť dané tlačidlo a AKU skrutkovač to za vás všetko poctivo odrobí – a to rýchlo a efektívne. Ušetríte tak jednak svoje sily, ale aj množstvo cenného času. AKU vŕtacie skrutkovače zas hravo zvládnu nenáročné vŕtacie úlohy.

Rozhodujúce parametre pri kúpe akumulátorového skrutkovača

Akumulátorový skrutkovač je náradie, ktoré by nemalo chýbať u žiadneho bežného domáceho majstra alebo používateľa, ktorý potrebuje z času na čas niečo opraviť, vymeniť alebo dotiahnuť.

Vŕtačky / Príklepové vŕtačky

Vŕtačky sú elektrické nástroje, ktorých hlavnou úlohou je vŕtanie a vyhlbovanie otvorov do rôznych druhov materiálov. Jednať sa môže o vŕtanie do dreva, betónu, oceli či napríklad mramoru. Vŕtačky sa primárne delia na dve kategórie: príklepové a bezpríklepové vŕtačky. Príklepové vŕtačky navyše disponujú skvelou funkciou, ktorá umožňuje efektívnejšie vŕtanie do materiálov.

Píly

Píly sa využívajú na pílenie a rezanie dreva, rôznych kovových predmetov alebo iného materiálu. Tieto nástroje sú v elektrickom prevedení omnoho jednoduchšie na použitie v porovnaní s klasickými ručnými pílami. Neušetríte však len svoje sily, ale aj svoj drahocenný čas. Práca s týmito nástrojmi bude jednoducho rýchlejšia. Na trhu je dostupných niekoľko druhov píl – obyčajne sa delia na priamočiare, kotúčové a pokosové píly.

Hoblíky

Hoblíky slúžia na opracovanie, zarovnanie a vyhladenie drevených či iných materiálov. Tie klasické ručné hoblíky ešte disponujú nožom, ktorý dokáže pri vyvinutí kĺzavého pohybu po dreve odkrajovať jeho tenkú vrstvu. Elektrické verzie hoblíkov sú už však o čosi premyslenejšie a disponujú viacerými nožmi, ktoré sú umiestnené na valcovom rotore – jeho následnou rotáciou hoblík obrába samotný povrch dreva.

Horné frézy

Horné frézy sú určené predovšetkým na opracovanie drevených a plastových materiálov. Niektoré moderné modely si však hravo poradia aj s opracovaním niektorých ľahkých kovov, laminovaných dosiek či sadrokartónov. Obyčajne sa využívajú na vyfrézovanie drážok do dosiek, zaoblenie materiálov alebo tvarovanie samotných hrán predmetov. Poslúžiť však môžu aj na vyrezávanie špecifických nápisov alebo reliéfov.

Brúsky

Brúsky slúžia na obrábanie rôznorodých materiálov. Rozdeľujeme ich na excentrické, pásové, vibračné alebo tzv. multibrúsky. Excentrické brúsky sú používané na rýchle odstránenie vrstiev materiálu. Pásové brúsky sú zasa efektívne pri brúsení veľkých plôch. Vibračné brúsky využijete na úpravy povrchu ešte pred samotným lakovaním. V neposlednom rade sú tu univerzálne multibrúsky – vďaka nástavcom a príslušenstvu môžu nahradiť vyššie spomenuté druhy.

Priemyselný vysávač

Stavebný prach a nečistoty sú pre každého stavbára a kutila nepriateľom číslo jedna. Dlhodobé vystavenie sa prašnému prostrediu môže totiž viesť ku vzniku vážnych pľúcnych ochorení. Skvelým pomocníkom na boj proti stavebnému prachu je práve priemyselný vysávač. Tento elektrický spotrebič dokonale poslúži na zber prachu, ťažkých materiálov či nečistôt a to bez ohľadu na to, o aký typ povrchu sa jedná.  

Priemyselný vysávač – efektívny odstraňovač stavebného prachu

Zdraviu škodlivý stavebný prach je najväčším nepriateľom každého stavbára a kutila. Dlhodobé vystavenie sa prašnému prostrediu je veľkým rizikom pre organizmus človeka. Rýchle a efektívne zbavenie sa stavebného prachu je teda mimoriadne dôležité.

Príslušenstvo

Vybavenie stolárskej dielne však nie je len o kvalitnom a najmodernejšom náradí. Po ruke musíte mať aj vhodné príslušenstvo. Príslušenstvo do elektrického náradia je nutné pravidelne a zodpovedne kontrolovať a meniť – najmä ak sa jedná o pílové kotúče, pílové listy či brúsny papier. Rovnako by ste mali mať pripravené aj rôznorodé vrtáky, nástavce či náhradný akumulátor, aby vás počas práce v dielni nič neprekvapilo.

Meracie nástroje do stolárskej dielne, aby ste sa pri práci nesekli ani o milimeter

Každý úspešný projekt vyžaduje dobrý odhad a presné meranie, ktoré by bez použitia meracích nástrojov a zariadení boli prakticky nemožné. Pri výkone manuálnej činnosti je kľúčové presne zmerať vzdialenosti, zistiť potrebné uhly, overiť vodorovnosť či zmerať dĺžku, šírku, výšku alebo hĺbku.

Medzi obdobné meracie nástroje zaraďujeme vodováhy, merací meter, posuvné meradlo, uholník, pokosník, laserový merač, ale aj obyčajné pravítko. Pri výbere vhodného meracieho nástroja musíte dbať o to, či je vhodný na výkon danej činnosti – darmo by ste totiž klasickým pravítko merali rozmery izby.

Vodováhy

Vodováhy alebo bublinkové libely slúžia na jednoduché zistenie, či je vami skúmaný povrch dostatočne vodorovný alebo vertikálny. Pomocou nich tak viete zistiť, do akej miery je tento povrch paralelný alebo kolmý vzhľadom na zem. S kvalitnou vodováhou tak už nebude žiaden váš výtvor nakrivo. Princípom fungovania samotnej vodováhy je centrovanie bublinky v mierne zakrivenej sklenenej trubici, ktorá je naplnená alkoholom alebo éterom.

Meter / Posuvné meradlo

Posuvné meradlo a meter sú povinnou výbavou každého presného majstra. Obe z týchto pomôcok slúžia na meranie dĺžky. Posuvné meradlo je veľmi presné meracie zariadenie, ktoré možno použiť na meranie malých dĺžok, napr. hrúbku mince. Jeho chyba merania je totiž veľmi nízka. Naopak, klasický meter je menej presný, ale za to vhodnejší na meranie bežných dĺžok, napr. rozmerov nábytku alebo miestnosti.

Uholník / Pokosník

Pre kutila je nesmierne dôležitým aspektom práce aj presné meranie samotných uhlov – na tento účel perfektne poslúžia uholníky a pokosníky. Pomocou týchto pomôcok budete schopný jednoducho vyznačovať čiary a merať rôzne uhly. Kvalitné modely umožňujú jednoduché nastavenie do rôznych uhlov a poskytujú skvelú skladnosť. Samotné pokosníky disponujú posuvným ramenom, vďaka čomu svoje využitie nájdu hlavne pri pokosovom rezaní.

Laserový merač

Presné a spoľahlivé meranie vzdialeností je kľúčové počas rôznych stavebných prác, opráv, vymeriavania miestností a navrhovaní projektov. Klasické pravítko, skladacie meradlo či zvinovací meter sú síce fajn, ale ich presnosť je dosť diskutabilná – v súčasnosti sa na tieto účely využívajú laserové merače. Svoje využitie taktiež nájdu aj mimo stolárskej dielne a to napríklad pri vytyčovaní vzdialenosti počas lovu zveri, fotografovania alebo hrania golfu.

Laserový merač – odborník na presné meranie vzdialeností

Meranie vzdialeností je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny stavebných prác, nútených opráv, geodetických prieskumov či úkonov spojených s vymeriavaním miestností a navrhovaním projektov. Meranie vzdialenosti musí byť presné a spoľahlivé. 

Veľké pracovné plochy a vhodné úložné priestory zjednodušia vašu robotu

Veľká a usporiadaná pracovná plocha uľahčí každú činnosť, ktorú vo vašej stolárskej dielni budete vykonávať – vhodné skladovanie nástrojov, náradia a príslušenstva je skrátka nutnosťou. Pre zachovanie poriadku na vašej pracovnej ploche postačí len zvoliť vhodný spôsob uloženia stolárskych nástrojov – nech vždy viete, kde čo hľadať.

Vďaka tomuto si svoju prácu zefektívnite a vyhnete sa tak zdĺhavému hľadaniu potrebného náradia. Na trhu je dostupný široký sortiment dielenských stolov so zásuvkami, úložných boxov, kufríkov na náradie alebo praktických organizérov na menšie predmety.

Stolárska hoblica

Stolárske hoblice sú základom stolárskej dielne. Na výkon svojej práce totiž potrebujete dostatok priestoru, na ktorom môžete spokojne a bez obáv vykonávať jednotlivé činnosti. Ide o typ stolov, ktoré zaručujú vysokú životnosť, nosnosť a odolnosť. Je možné ich taktiež vybaviť širokou škálou príslušenstva a doplnkov – či už sa jedná o zveráky, držiaky na náradie alebo aj rôzne úložné boxy, skrinky či zásuvky, ktoré vám pomôžu skladovať vaše náradie usporiadane.

Kufrík na náradie

Kufrík na náradie je prenosná alternatíva skladovania náradia, ktorá dokonale poslúži na organizáciu a ochranu nástrojov používaných pri stolárskych prácach. Mnohé kufríky disponujú tvrdým vonkajším plášťom, ktorý dokonale utesní obsah kufríka – vyhnete sa tak poškodeniu náradia účinkom vody a nečistôt. Na trhu sú dostupné rôzne veľkosti a prevedenia, z ktorých si zaručene vyberiete to, čo vaša dielňa potrebuje.

Organizér na skrutky

Medzi vybavenie dielne zaraďujeme aj organizéry na skrutky. Svoje opodstatnenie nájdu u každého, kto si potrpí na zachovanie čistoty a udržanie poriadku v týchto priestoroch. Poskytnú totiž skvelé riešenie ako skladovať skrutky prehľadne roztriedené a to napríklad podľa spôsobu využitia, veľkosti alebo použitého materiálu na ich výrobu. Obyčajne sú dostupné v rôznych materiálových či dizajnových prevedeniach.

Ochranné prostriedky, oblečenie a vybavenie dielne

V rámci stolárskej dielne nie je dôležité mať len to najkvalitnejšie a najmodernejšie ručné náradie, elektrické náradie alebo meracie nástroje. Veľkú pozornosť je totiž nutné venovať aj bezpečnosti počas samotnej práce. Prostredníctvom zaistenia bezpečných podmienok počas majstrovania si jednak chránite svoje cenné zdravie, ale taktiež dbáte aj o bezpečie tých, ktorí s vami bývajú v jednej domácnosti.

Obyčajne sa jedná o ochranu sluchu, zraku či dýchacích orgánov. Rovnako by ste mali pozornosť venovať aj prevencii vzniku úrazov počas práce na svojich projektoch.

Ochrana sluchu

Ochrana sluchu je pri práci v hlučnom prostredí veľmi dôležitá. Dôvodom je, aby ste zamedzili poškodeniu vlastného sluchu. Na ochranu sluchu sa zvyčajne využívajú dva produkty. Jednať sa môže o malé štuple/zátky do uší, ktorých výhodou je nízka cena, jednoduché skladovanie a navyše vám nebudú počas práce prekážať. Zvoliť si taktiež môžete aj špeciálny druh slúchadiel s pasívnou alebo aktívnou ochranou sluchu.

Ochranné okuliare

Ochranné okuliare sú skvelým typom ochranného prostriedku, ktorý zaistí, aby vaše oči boli chránené počas práce v stolárskej dielni. Tieto okuliare musia tesne priliehať k očiam a mali by byť ideálne zaistené remienkom vedúcim okolo zadnej časti hlavy. Na trhu sú k dispozícii rôzne druhy ochranných okuliarov, ktoré poskytujú ochranu pri špecifických typoch práce – napr. zváračské okuliare, laboratórne okuliare a okuliare vhodné pri používaní elektrického náradia.

Bezpečnostná obuv

Pri vykonávaní stolárskych prác je potrebné mať k dispozícii aj kvalitnú bezpečnostnú obuv. Navrhnutá je tak, aby dokázala ochrániť vaše chodidlá a členky pred nárazom, stlačením alebo prepichnutím. Rovnako sú pohodlnené aj počas dlhodobého státia. Na stavenisku taktiež uľahčujú samotnú chôdzu po nerovnom povrchu – nesprávne zvolená obuv totiž môže spôsobiť bolesť či nebodaj zranenie.

Stolárska dielňa je vítaná v každej domácnosti

Ako ste sa isto presvedčili, stolárska dielňa je žiadaná takmer v každej domácnosti. Nech už bývate kdekoľvek na svete, vždy sa nájde niečo, čo bude potrebné opraviť alebo vymeniť. A bez vhodného náradia to skrátka nejde. Stačia vám naozaj len tie najzákladnejšie nástroje a môžete sa pustiť do opráv. Nám už ostáva len vám popriať veľa úspešných projektov v novej stolárskej dielni.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 23 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 256 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 51 051 recenzií)

(zdroj: facebook.com; 8 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8