Zdraviu škodlivý stavebný prach je najväčším nepriateľom každého stavbára a kutila. Dlhodobé vystavenie sa prašnému prostrediu je veľkým rizikom pre organizmus človeka, nakoľko môže viesť ku vzniku vážnych pľúcnych ochorení. Rýchle a efektívne zbavenie sa stavebného prachu je teda mimoriadne dôležité. Splniť túto ťažkú úlohu dokáže jedine všestranný priemyselný vysávač. Neviete, ako si vybrať ten správny? My vám s tým s radosťou pomôžeme.

To najdôležitejšie v skratke

 Oboznámite sa so všestranným využitím priemyselného vysávača vo svete stavebníctva a zistíte všetky výhody jeho používania. Stavebný vysávač je skvelým nástrojom na odstránenie ťažkých hrubých materiálov a zdraviu škodlivého stavebného prachu – vaše pľúca tak ostanú zdravé a bez ujmy.

 Ak chcete pracovať na stavbe a súčasne aj chrániť svoje zdravie, priemyselný vysávač je tá správna voľba – dôležité však je vybrať si ten správny. Na výber máte medzi vreckovými, bezvreckovými, vodnými alebo stavebnými vysávačmi s odklepom. Každý z nich disponuje rozličnými výhodami a nevýhodami, ktoré sme v článku prehľadne zhrnuli.

 Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Medzi tie najdôležitejšie z nich patrí hlavne sací výkon, filtrácia, komfort, akčný rádius, hlučnosť, objem zbernej nádoby, doplnkové funkcie a cena. Ak si túžite vybrať to najlepšie, rozhodne nezabudnite ani na jednu z nich.

Samotný výber vám určite uľahčí aj zhrnutie pätice najznámejších a najobľúbenejších značiek, ktoré sa venujú predaju priemyselných vysávačov. Značky ako Kärcher, Bosch, Makita, Parkside alebo Hilti už pre vás nebudú neznámymi hráčmi na trhu. Nechýba však ani zhrnutie tých najčastejšie kladených otázok, ktoré vám môžu nákup zjednodušiť.

Čo je to priemyselný/stavebný vysávač?

Priemyselný vysávač je elektrický spotrebič, ktorý slúži na zber prachu, ťažkých materiálov a nečistôt z rôznych typov povrchov. Princíp jeho fungovania je založený na využívaní elektrickej energie pre pohon ventilátora, ktorý vytvára tzv. podtlak. Ide o jav, kedy vo vnútri zbernej trubice vysávača je tlak nižší než mimo nej, vďaka čomu vysávač nadobúda saciu silu. Pomocou zbernej trubice je tak možné vďaka vzniknutému podtlaku vťahovať vzduch, prach a nečistoty priamo do zberného priestoru vysávača.

Dlhodobé vystavenie sa stavebnému prachu má výrazne negatívny vplyv na dýchacie ústrojenstvo človeka a môže viesť ku vzniku vážnych pľúcnych ochorení. Najlepším a najefektívnejším spôsobom na zbavenie sa takéhoto prachu je práve využitie viacúčelových priemyselných vysávačov. Umožňujú totiž jednak vysávanie hrubého materiálu, ale taktiež väčšina z nich dokáže absorbovať aj kvapalinu. Suché a ani mokré vysávanie im tak nerobí žiaden problém.

DOBRE VEDIEŤ:

Hlavný rozdiel medzi domácim a stavebným vysávačom spočíva hlavne v množstve energie potrebnej na vytvorenie dostatočného podtlaku. Dôvod je prostý – priemyselný vysávač na stavbu je využívaný predovšetkým na nasávanie ťažkých materiálov a stavebného prachu. Čím je teda materiál ťažší, tým je potrebný väčší sací výkon a tým väčšie množstvo energie vysávač vyžaduje na svoju činnosť.

Aké typy stavebných vysávačov poznáme?

Vreckové priemyselné vysávače

Vreckové priemyselné vysávače sú charakteristické odvádzaním stavebného prachu do vrecúška – jednať sa môže o jednorazové vrecká alebo tie na opakované použitie. Najhygienickejšími variantmi sú nepochybne jednorazové vrecká, ktoré musíte po ich naplnení vymeniť za nové – vysávanie je tak kvôli potrebe pravidelne meniť vrecká o čosi finančne náročnejšie. Naopak, opakovateľne použiteľné vrecká možno použiť opakovane. Nie je možné ich však dokonale vyčistiť a po niekoľkých čisteniach sa u nich môže prejaviť rednutie.

VÝHODY

  najhygienickejšie

  ľahká výmena vreciek

NEVÝHODY

  drahšia prevádzka

  menej ekologické (hlavne pri jednorazových vreckách)

Bezvreckové priemyselné vysávače

Bezvreckové priemyselné vysávače sú charakteristické tým, že stavebný prach
neodvádzajú do vrecka, ale do zbernej nádoby. Samotnú nádobku je nutné pravidelne vyprázdniť. Taktiež je potrebné vždy vyčistiť aj filter vysávača, čo je veľkou nevýhodou oproti vreckovým vysávačom s filtrami priamo vo vrecku. Bezvreckový priemyselný vysávač je teda menšou záťažou pre peňaženku, ale aj pre životné prostredie.

Pri bezvreckových priemyselných vysávačoch je nutné si poriadne zistiť, akým spôsobom funguje vysypávanie nádobky na nečistoty. Častokrát sa totiž stáva to, že nádobky sa vyberajú zložito a pri ich čistení sa poriadne natrápite. Z tohto dôvodu odporúčame dopredu zistiť, či nádobku je možné z vysávača jednoducho vybrať a vložiť späť.

VÝHODY

  lacnejšia prevádzka

  ekologickejšie

NEVÝHODY

  potreba pravidelne vyprázdňovať zbernú nádobu

  nutnosť čistenia filtrov

Vodné priemyselné vysávače

Vodné priemyselné vysávače sú charakteristické tým, že stavebný prach odvádzajú do nádrže naplnenej vodou. Vysávanie tak neprodukuje žiaden zápach a maličkým čiastočkám nie je umožnené sa dostať vonku z nádoby – to ocenia najmä ľudia s alergiami či astmou. Podobne, ako pri ostatných modeloch je nutná starostlivosť aj o nádobku – vodu obsiahnutú v nej je nutné pravidelne meniť za čistú pre zabránenie vzniku baktérií a plesní priamo vo vysávači. Za zmienku stojí aj to, že vodné varianty vysávačov sú v porovnaní ostatnými o čosi hlučnejšie, ale umožňujú vysávanie s menšou prašnosťou.

VÝHODY

  vhodné pre ľudí s alergiou alebo astmou

  bez zápachu 

  menšia prašnosť (vodný filter)

NEVÝHODY

  pravidelná výmena vody

  vyššia hlučnosť

Priemyselné vysávače s odklepom

Priemyselné vysávače s odklepom patria medzi tie najprofesionálnejšie, keďže disponujú technológiami na oklepávanie filtra. Ide o typ vysávačov, ktoré na čistenie filtrov využívajú rôzne mechanizmy využívajúce gravitáciu. Zabezpečujú teda priebežné čistenie filtrov alebo tzv. čistenie na požiadanie. O čistenie filtrov sa teda nemusíte starať vy, ale vysávač samotný.

VÝHODY

  disponujú technológiami na odklepanie filtra

  ekologickejšie (nie je nutná častá výmena filtra)

NEVÝHODY

  vyššia cena

Viacúčelové priemyselné vysávače

Viacúčelové priemyselné vysávače na stavbu sú robustné, majú výnimočne silný sací výkon a disponujú špičkovým vybavením. Slúžia na efektívne a dôkladné čistenie interiérových alebo exteriérových priestorov. S ľahkosťou si poradia aj s jemnými, hrubými či mokrými nečistotami – jednoducho, vďaka nim sa zbavíte nečistôt každého druhu. Vybavené môžu byť aj špeciálnymi druhmi trubíc, ktoré umožnia jednoduché satie nečistôt rôznych veľkostí.

VÝHODY

  množstvo funkcií a doplnkov

  suché alebo morké vysávanie

 ekologickejšie (nie je nutná častá výmena filtra)

NEVÝHODY

  vyššia cena

Priemyselný vysávač – na čo sa zamerať pri jeho kúpe?

Sací výkon a energetický štítok

Najdôležitejším parametrom pri výbere toho správneho stavebného vysávača je jeho sací výkon, ktorý je ukazovateľom účinnosti samotného vysávania. Sací výkon závisí predovšetkým od konštrukcie (tesnosti) vysávača a kvality jeho trubice. Zlá konštrukčná kvalita vysávača a jeho trubice výrazne znižuje účinnosť vysávania stavebného prachu – obyčajne sa jedná o netesnosti, nekvalitné spoje či zlé usadenie hlavice vysávača. Účinnosť vysávača je spravidla zobrazovaná na tzv. energetickom štítku, pričom je udávaná v rozmedzí od A po G. Vysávače zaraďované do skupiny A disponujú najvyššou účinnosťou. Na energetickom štítku sa nachádza aj vyznačenie zaradenia modelu do prašnej triedy, resp. triedy prachových emisií.

Filtrácia a typ filtra – čo všetko môžete vysávačom povysávať?

Pri výbere toho správneho modelu je potrebné vziať do úvahy aj to, aký materiál plánujete vysávať – môže ísť totiž aj o špeciálne prípady, ako napríklad zber výbušných látok, nebezpečných kvapalín alebo rozžeravených triesok. Stavebné vysávače možno zaradiť do niekoľkých kategórií podľa schopností zberu nebezpečných nečistôt – vďaka nim viete s istotou povedať, načo je vysávač určený. Tieto triedy sú nazývané triedy prašnosti a každá z nich vyžaduje rozdielne filtre. Ceny klasických filtrov sa pohybujú v desiatkach eur, no cena tých špeciálnych sa môže vyšplhať až na niekoľko stoviek eur. Jednotlivé triedy sme pre vás zhrnuli v tabuľke nižšie.

Trieda

Stupeň nebezpečenstva

Typ nečistôt

L

nízky

neškodné druhy prachu

M

stredný

prach z dreva, laku, cementu, sádry, betónu, lepidiel, farieb, tmelu a piesku

H

vysoký

rakovinotvorný a patogénny prach (napr. olovo, azbest, plesne, huby, vírusy, baktérie)

Komfort (mobilita, hmotnosť, dĺžka hadice, výmena hlavíc a zbernej nádoby)

Komfort pri vysávaní je mimoriadne dôležitý. Priemyselné vysávače obyčajne vážia okolo 5 až 10 kg. Vzhľadom na ich vyššiu hmotnosť je potrebné venovať zvýšenú pozornosť funkčnosti a spoľahlivosti kolies a rukoväte na prepravu vysávača, dĺžke napájacieho kábla a hadice. Dostatočne dlhá hadica zabezpečí pohodlné vysávanie v stoji, pričom umožní dosiahnuť aj na miesta so zhoršeným prístupom. Rovnako dôležitá
je jednoduchosť výmeny hlavíc a zbernej nádoby, čo zabezpečí pohodlnú údržbu.

Vhodne zvolený priemyselný vysávač vám uľahčí jeho prepravu

Akčný rádius

Akčný rádius vyjadruje dĺžku napájacej šnúry. Dostatočná dĺžka napájacej šnúry dokáže výrazne uľahčiť samotné vysávanie – dĺžka by teda mala vyhovovať vašim konkrétnym potrebám. Pri výbere avšak netreba zabúdať na fakt, že v rámci akčného rádiusu je už zarátaná aj dĺžka hadice. Vami vybraný model by mal taktiež disponovať samonavíjacím mechanizmom, ktorý zabezpečí, že sa vám napájacia šnúra nebude pliesť popod nohy pri vysávaní. Akčný rádius je obyčajne vyznačený priamo na tele vysávača.

Hlučnosť

Hlučnosť vysávača je veľmi dôležitá, keďže vysávač využívate predovšetkým vo vnútorných priestoroch – nejde len o komfort, ale aj ochranu zdravia a sluchu. Pri tomto parametri platí nepísané pravidlo, že lacnejšie modely disponujú väčšou hlučnosťou. Na úroveň samotnej hlučnosti má vplyv najmä nastavenie sacieho výkonu, ale aj kvalita konštrukcie vysávača. Hlučnosť najtichších modelov sa zväčša pohybuje okolo 62 dB. Je dobré poznamenať, že každé tri decibely nahor znamenajú polovičný nárast hlučnosti vysávača – čím je teda počet decibelov nižší, tým lepšie pre vás.

Objem zbernej nádoby

Objem zbernej nádoby priamo závisí od spôsobu využívania vysávača. Vo väčšine prípadov sa objem nádoby u stavebných vysávačov pohybuje okolo 20 až 50 litrov, pričom na menšiu prácu vám vystačia i modely s nižšou kapacitou. Profesionálne modely však môžu niekedy dosahovať objem až 100 litrov – nutnosť častého vyprázdňovania sa tak razom stane minulosťou. Veľkosť objemu teda musíte podmieniť vašim potrebám. Je dobré poznamenať, že veľkosť objemu zbernej nádoby nemusí znamenať zhoršenú mobilitu – výrobcovi postačí upraviť podvozok alebo rukoväť vysávača pre zlepšenie mobility.

Priemyselný vysávač odporúčame vyberať aj od spôsobu využívania (jemný prach vs. väčšie častice)

Doplnkové funkcie

Doplnkové funkcie dokonale uľahčujú proces vysávania. Možnosť zásuvky na vysávači umožní pripojenie iných spotrebičov, funkcia fúkania pomôže s odstraňovaním prachu, držiak hadice zlepší obratnosť pri vysávaní a bohaté príslušenstvo zasa poskytne niekoľko spôsobov zbavovania sa prachu navyše. Patrí sem napr. hubica na tvrdý povrch, štrbinový nástavec pre zle dostupné miesta alebo nástavec na plávajúce podlahy. Pre komfortné vysávanie sa teda radšej poobzerajte po modeloch s lepšou výbavou.

Cena

Priemyselné vysávače je možno rozdeliť do troch cenových kategórií. V cenových reláciách do 100 € väčšinou zoženiete len tie menšie a stredne veľké vreckové modely. V rozmedzí od 100 € do 300 € sa pohybuje väčšina vodných, vreckových či bezvreckových priemyselných vysávačov. Nad 300 € už zoženiete tie najkvalitnejšie multifunkčné modely, ktoré disponujú aj skvelou výbavou v podobe bohatého príslušenstva.

Známe značky priemyselných vysávačov

Kärcher

Nemecká spoločnosť Kärcher je jedným z popredných svetových výrobcov čistiacich produktov, pričom jej pôsobenie sa datuje od roku 1935. Preslávená je predovšetkým predstavením horúcovodného vysokotlakového čističa, ktorý je prelomovým vynálezom v oblasti čistenia a čistiacej techniky. Kärcher rovnako ponúka všetky typy priemyselných vysávačov prvotriednej kvality.

Bosch

Nemecká spoločnosť Bosch je popredným svetovým výrobcom automobilových dielcov, priemyselných a stavebných zariadení. V súčasnosti je vďaka svojim predajným partnerom dostupná vo viac než 150 krajinách sveta. Bosch ponúka celé rady kvalitných a spoľahlivých stavebných nástrojov – v rámci jeho sortimentu nájdete taktiež takmer všetky typy vysávačov na stavebný prach.

Makita

Výrobca Makita patrí medzi najväčších a najspoľahlivejších výrobcov elektrického náradia a príslušenstva. Jeho hlavným zameraním sú zbíjačky a akumulátorové náradie. Spoločnosť je známa predovšetkým kvalitnými elektrickými motormi, použitím prvotriednej ocele a taktiež dôsledným testovaním každej použitej súčiastky. Vo svojej ponuke zahŕňa aj pestrú paletu priemyselných vysávačov na stavbu.

Parkside

Značka Parkside sa pýši širokým sortimentom elektrického náradia, pričom jej produkty sa vyznačujú dobrým pomerom cena/výkon. Skvelé povedomie o značke medzi bežnými spotrebiteľmi je taktiež výsledkom spolupráce s obchodným reťazcom Lidl. Ide o spoľahlivú značku, ktorá je zárukou bezkonkurenčnej ceny a spoľahlivosti. Parkside ponúka aj radu vysávačov na stavebný prach.

Hilti

Spoločnosť Hilti sa venuje výrobe špičkových produktov a služieb určených pre stavebníctvo na profesionálnej úrovni. V súčasnosti sú jej produkty dostupné vo viac než 120 krajinách sveta, pričom firma spolupracuje aj s celosvetovo najlepšími univerzitami technického zamerania. V rámci svojho sortimentu ponúka aj radu kvalitných priemyselných vysávačov určených na vysávanie za mokra i za sucha.

Odstráňte nežiadúci stavebný prach vďaka priemyselnému vysávaču

Ako ste sa mohli dozvedieť, priemyselné vysávače na stavbu sú nenahraditeľnými pomocníkmi každého stavbára, ktorý dbá o svoje zdravie a čistotu pracovného prostredia. Vďaka nim sa rýchlo a efektívne zbavíte ťažkých hrubých materiálov a stavebného prachu, ktoré vznikajú na stavbe – súčasne taktiež výrazne znížite šance vzniku vážnych pľúcnych ochorení u všetkých zúčastnených na stavenisku. Pevne veríme, že sme vám s výberom produktu pomohli a našli ste vďaka nám ten správny kúsok.

Najčastejšie kladené otázky

Sú všetky dielenské vysávače bezvreckové?

Nie, na trhu sa vyskytujú, ako bezvreckové modely, tak aj tie vreckové. Výber záleží len a len na vašich potrebách.

Je potrebné napĺňať nádobu pri vodnom vysávači len destilovanou vodou?

Hlavnou zásadou je použiť vodu, ktorá nespôsobí tvorbu vodného kameňa. Niektoré modely vyžadujú iba destilovanú vodu, iným postačí aj tá prefiltrovaná. Záleží to predovšetkým od daného modelu. Odporúčame riadiť sa priloženým manuálom.

Aký výkon by mal ideálne mať priemyselný vysávač?

Pri výbere vysávača sa neriaďte jeho výkonom, ale účinnosťou. Tá je spravidla zobrazovaná na tzv. energetickom štítku a to v rozmedzí od A po G. Ideálnou je trieda A, keďže ide o triedu s najvyššou účinnosťou.

Môže priemyselný vysávač nasať aj kvapaliny?

Áno, väčšina priemyselných vysávačov dokáže taktiež nasať aj kvapaliny. Suché a ani mokré vysávanie im tak nerobí žiadny problém. Avšak, odporúčame si u každého modelu túto funkciu overiť prostredníctvom overeného predajcu.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 168 497 recenzií)

(zdroj: play.google.com; 61 091 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 9 384 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 8 232 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)