Meranie vzdialeností je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny stavebných prác, nútených opráv, geodetických prieskumov či úkonov spojených s vymeriavaním miestností a navrhovaním projektov. Všetky tieto činnosti majú jedno spoločné – meranie vzdialenosti musí byť presné a spoľahlivé. Klasické pravítko, skladacie meradlo či zvinovací meter odporúčame odložiť stranou. V súčasnosti sa na obdobné účely využívajú laserové merače, resp. diaľkové merače vzdialenosti. Tieto neoceniteľné meracie prístroje sa taktiež uplatnia pri vytyčovaní vzdialenosti počas lovu zveri, fotografovania alebo hrania golfu. Možnosti ich využitia sú jednoducho nekonečné.

To najdôležitejšie v skratke

 Myslíte si, že výber laserového merača vzdialenosti je hračka? Nenechajte sa oklamať! Pri voľbe spomedzi veľkého množstva produktov majte vždy na pamäti päť základných parametrov: rozsah merania, účel využitia, presnosť merania, funkcie a stupeň ochrany IP. Zabudnete na jeden z nich a môžete nechtiac kúpiť mačku vo vreci.

 Pripravili sme si pre vás množstvo zaujímavých informácií o výhodách a nevýhodách diaľkových laserových meračov, o dôvode ich precízneho a spoľahlivého fungovania či cenových reláciách, v ktorých sa pohybujú. Rovnako sa dozviete niečo málo o bezpečnosti a rizikách, ktoré sú späté s ich využívaním.

 Výber toho správneho laserového metra vám určite uľahčí aj zhrnutie pätice najznámejších a najobľúbenejších značiek, ktoré sa venujú predaju laserových meračov. Značky ako Bosch, Parkside, Extol, Makita alebo Einhell už pre vás nebudú neznámymi hráčmi na trhu. V prípade akýchkoľvek dotazov, nezabudnite nazrieť do sekcie najčastejšie kladených otázok.

Na akom princípe sú diaľkové laserové merače založené?

Principiálne ide o veľmi jednoduchú záležitosť – prístroje využívajú na meranie laserové svetlo. Toto laserové svetlo je v podstate elektromagnetické žiarenie vznikajúce vynútenou emisiou svetelných častíc. Lepšie povedané, každý obdobný laserový prístroj premieňa dodanú energiu na laserové svetlo. Jednofarebnosť, usporiadanosť a nízka rozbiehavosť laserových lúčov sú dôvodom ich presného a rýchleho merania.

Ako si má teda laik predstaviť samotné meranie s prístrojom? Kľúčom k presnému meraniu ručným diaľkomerom je využitie pasívneho odrazu laserového lúča od predmetu záujmu (napr. stena). Samotný prístroj vyšle laserový lúč presne na zamerané miesto. Lúč sa následne od zameraného miesta odrazí a vráti sa naspäť do prístroja. Laserový diaľkomer následne na základe času putovania a rýchlosti lúčov sám vypočíta danú vzdialenosť.

Ktorým parametrom treba venovať pozornosť pri nákupe laserového merača?

Na trhu je dostupná široká paleta produktov tohto typu. Rovnako ako pri kúpe každého elektronického zariadenia, je nutné sa zamerať na niekoľko kľúčových parametrov, ktorými jednotlivé modely disponujú. Dovolili sme si tak zhrnúť niekoľko z nich:

Rozsah merania, resp. vzdialenosť merania

Prvou vlastnosťou, na ktorú je dobré sa zamerať, je rozsah merania. Je veľký rozdiel v tom, či chcete merať v interiéri alebo exteriéri, resp. či sa jedná o vytýčenie malých alebo väčších vzdialeností. Na základe toho, možno rozdeliť laserové merače do troch rozdielnych skupín:

Modely na meranie vo vnútorných priestoroch sú určené predovšetkým na meranie v interiéri a občasné meranie krátkych vzdialeností v exteriéri. V rámci tejto kategórie majú modely dosah približne 50 metrov.

Univerzálne modely umožňujú meranie ako v interiéri, tak aj v exteriéri. V prípade, ak túžite po všestrannom merači, ide o zlatú strednú cestu medzi rozsahom merania a cenou produktu – znie to síce lákavo, ale musíte sa pripraviť na zopár kompromisov.

Modely na meranie v teréne sú určené na vytýčenie veľkých vzdialeností na otvorených priestranstvách. Samozrejme, je s nimi možné vymeriavať aj vnútorné priestory – treba však rátať so značne vyššou cenou merača.

Účel využitia

Laserové merače vzdialenosti majú široké možnosti využitia. Zídu sa pri stavebných prácach, geodetických prieskumoch, navrhovaní nových projektov, lovení zveri či hraní golfu – možností je skrátka neúrekom. V rámci tohto kritéria je možné predávané merače rozdeliť do troch skupín:

Stavebné laserové merače vzdialenosti sú skvelými pomocníkmi pri stavebných prácach, úpravách a opravách. Taktiež ich možno využiť pri fotografovaní, priestorovom projektovaní bytov či poľnohospodárskych prácach. Prepracovanejšie modely sú schopné merať výšku/plochu naklonených predmetov alebo počítať rôzne matematické funkcie. Rozsah jednotlivých meraní sa v závislosti od konkrétneho modelu môže pohybovať
od 5 centimetrov do 100 metrov.

Lovecké laserové merače vzdialenosti sú určené predovšetkým na vytýčenie vzdialenosti sledovanej zveri. Od klasického merača sa odlišujú prítomnosťou optiky – k dispozícii je až šesťnásobné priblíženie zacieleného zvieraťa. Často disponujú aj antireflexnými prvkami pre značné zlepšenie kvality obrazu alebo schopnosťou predsunúť výstupne pupily na zlepšenie pozorovacích schopností u ľudí, ktorí nosia okuliare. Rozsah jednotlivých meraní sa pohybuje od 500 do 1000 metrov.

Golfové laserové merače vzdialenosti sú skvelou pomôckou napríklad pri hraní golfu, pričom od klasického merača sa odlišujú prítomnosťou optiky na priblíženie predmetov. Častokrát je súčasťou ich výbavy aj možnosť inštalácie máp golfových ihrísk, ktoré umožnia určenie pozícií a vzdialeností jednotlivých prekážok na hracom poli. Rozsah jednotlivých meraní môže siahať až do 2,5 kilometra.

Presnosť merania

Dôležitým parametrom pri výbere laserového metra je aj presnosť merania prístroja. Samozrejme, aj keď ide o najpresnejší typ zariadenia na trhu, vytyčovanie vzdialeností nie je nikdy stopercentne presné. Konkrétne sa bavíme o presnosti niekoľkých milimetrov. Dbajte teda pri kúpe nato, aby bola odchýlka merania čo najnižšia.

DOBRE VEDIEŤ:

Domáci kutili by sa mali poobzerať po zariadení, ktorého chyba merania nie je väčšia než 3 milimetre. Naopak pri výbere prístroja pre profesionálne účely by chyba merania nemala prekročiť hranicu 1,5 milimetra.

Funkcie

Každý laserový merač môže disponovať množstvom rôznorodých funkcií. Medzi základné funkcie prístrojov patrí sčítanie a odčítanie vzdialeností, Pytagorova veta použiteľná pri vytýčení nedostupnej steny, možnosť ukladania meraní, funkcia nepretržitého merania či výpočet plôch a objemov. Drahšie prístroje môžu ponúknuť farebný displej, funkciu vodováhy, väčšiu pamäť pre uloženie nameraných dát a taktiež môžu byť schopné prenosu nameraných dát cez Bluetooth do mobilného telefónu alebo počítača. Vďaka tomu sú použiteľné aj na profesionálnej úrovni.

Ochrana proti striekajúcej vode a prachu (Stupeň ochrany IP)

V závislosti od podmienok prostredia, v ktorom merania vykonávame, by mal prístroj disponovať aj určitou konštrukčnou odolnosťou. Odolnosť prístrojov je obvykle vyjadrená ako stupeň ochrany IP, resp. stupeň ochrany krytom. Čím je jeho hodnota vyššia, tým sa znižuje aj riziko poškodenia prístroja pri vykonávaní merania.

DOBRE VEDIEŤ:

Tie najkvalitnejšie kúsky disponujú aspoň stupňom IP54, vďaka ktorému bude merač chránený pred striekajúcou vodou a čiastočne odolný voči prachu. Pre porovnanie, stupeň ochrany IP20 neponúka žiadnu ochranu pred vodou – naopak IP69K zabezpečuje prachotesnosť a taktiež vodotesnosť pri trvalom ponorení.

Bezpečnosť laserového merača je vyjadrená pomocou laserových tried.

Keďže laserové diaľkomery sú založené na princípe lasera, je možné tieto prístroje zaradiť  do niekoľkých laserových (bezpečnostných) tried. Každá z tried vyjadruje určitý stupeň rizika pre spotrebiteľa – založený je na výkone a vlnovej dĺžke lasera.

Laserová trieda / status

Trieda 1 – bezpečné (nízka intenzita žiarenia)

Trieda 2 – bezpečné pri náhodnom ožiarení

Trieda 1M a 2M – bezpečné, ak laserový lúč nie je pozorovaný cez optický prístroj

Trieda 3 – nebezpečné pre oči

Trieda 4 – nebezpečné pre oči a pokožku, nebezpečie požiaru

Cenové relácie laserových diaľkomerov

Laserové merače sú mimoriadne rôznorodé aj v cenách a možno ich rozdeliť do 3 kategórií:

Cena do 50 €

V cenovej relácii do 50 € máte možnosť zohnať tie najlacnejšie kúsky zastúpené predovšetkým značkami Emos a Extol. Obyčajne ide o laserové diaľkomery kompaktných rozmerov s digitálnym dvojriadkovým podsvieteným displejom – väčšina disponuje aj certifikátom IP54. Najlacnejší digitálny merač vzdialeností tak kúpite už za pár desiatok eur.

Cena od 50 € do 150 €

V cenovej relácii od 50 € do 150 € už nájdete kvalitnejšie produkty zastúpené značkami Maketa, DeWalt, Bosch či Zamo. V rámci cenovej triedy ide o laserové diaľkomery kompaktných rozmerov, ktoré disponujú trojriadkovými farebnými displejmi a množstvom pokročilých funkcií pre uľahčenie meracích prác.

Cena nad 150 €

V cenovej relácii nad 150 € už nájdeme tie najšpičkovejšie kompaktné laserové merače. Taktiež sa pri týchto sumách začínajú objavovať laserové diaľkomery určené na hranie golfu – ich cena sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. V rámci tejto cenovej kategórie možno zahliadnuť značky ako DeWalt, Nikon, Bosch či Garmin.

Laserový merač vzdialenosti – aké sú jeho výhody a nevýhody?

Najväčšou výhodou laserových meračov je ich bezkonkurenčná presnosť, a to vďaka využívaniu princípu laserového lúča. Ich použitie je mimoriadne jednoduché a pýšiť sa môžu nízkou hmotnosťou. Disponujú ľahko čitateľnými displejmi, pričom pri niektorých z nich je možné dáta extrahovať aj do iného zariadenia. Samozrejme proces merania je veľmi rýchly a nevyžaduje pomoc druhej osoby – narozdiel od analógových (napr. klasický meter) meračov. Nevýhodou laserových meračov je potreba presnej kalibrácie a značne vyššia cena – tá je však opodstatnená vzhľadom na ich všestranné využitie.

Každý správny kutil potrebuje kvalitné náradie do stolárskej dielne

Vytvoriť si stolársku dielňu rozhodne nie je na škodu. Nikdy totiž neviete, čo budete musieť svojpomocne opraviť. A bez vhodného náradia a príslušenstva toho veľa nezmôžete. Pýtate sa, čo všetko taká dielnička vyžaduje? Postačí vám vybrať vhodné miesto s dostatkom priestoru a zakúpiť najzákladnejšie náradie, ktoré by mal mať k dispozícii každý domáci majster.

Populárne a známe značky laserových meračov vzdialeností

Bosch

Nemecká spoločnosť Bosch je popredným svetovým výrobcom automobilových dielcov, priemyselných zariadení a stavebného náradia. Značka sa stala priekupníkom množstva nových technológií a v súčasnosti je vďaka svojim predajným partnerom dostupná vo viac než 150 krajinách sveta. Bosch ponúka celé rady kvalitných a presných meracích nástrojov – v rámci jeho sortimentu nájdete aj rôznorodé čiarové, bodové alebo rotačné lasery.

Parkside

Značka Parkside sa pýši širokým sortimentom elektrického náradia. Populárnou sa stala hlavne medzi domácimi majstrami, nakoľko sa jej produkty vyznačujú dobrým pomerom cena/výkon. Zvýšené povedomie o značke medzi bežnými spotrebiteľmi je taktiež výsledkom spolupráce s obchodným reťazcom Lidl. Ide o spoľahlivého hráča vo svete DIY („do it yourself“ – urob si sám) projektov, ktorý je zárukou bezkonkurenčnej ceny. Parkside ponúka aj radu laserových meračov pre domáce použitie a šikovných kutilov.

Extol

Česká značka Extol ponúka široký sortiment náradí prvotriednej kvality. Jej produkty sú rozdelené do niekoľkých kategórií – zaručene si tu prídu na svoje domáci majstri, ale aj skúsení profesionáli. Dostupná je aj osobitná kategória, ktorá ponúka produkty určené nežnému pohlaviu – disponujú nižšou hmotnosťou, lákavým dizajnom a všestranným využitím. V súčasnosti má výrobca vo svojej ponuke trojicu kvalitných laserových meračov s prehľadnými podsvietenými displejmi.

Makita

Japonský výrobca Makita patrí medzi najväčších a najspoľahlivejších výrobcov elektrického náradia a príslušenstva. Jeho hlavným zameraním sú zbíjačky a akumulátorové náradie. Spoločnosť je známa predovšetkým kvalitnými elektrickými motormi, použitím prvotriednej ocele a taktiež dôsledným testovaním každej použitej súčiastky. Rovnako je vedúcou spoločnosťou vo vývoji nových technológií. Vo svojej ponuke zahŕňa aj pestrú paletu laserových meračov vzdialenosti.

Einhell

Nemecký výrobca Einhell sa zameriava na produkciu záhradnej techniky a elektrického náradia. Ponúka široký sortiment, z ktorého si zaručene vyberie domáci kutil, ale aj ostrieľaný profesionál. Značka je známa množstvom inovácií, kvalitným spracovaním výrobkov, ich skvelou výdržou a všestranným využitím. Aktuálne firma predáva svoje produkty vo viac ako štyridsiatich krajinách sveta. V rámci jej sortimentu nájdete aj zopár kvalitných kúskov z kategórie laserových diaľkových meračov.

Merajte presne a precízne!

Ako ste sa mohli dočítať, pri výbere laserového merača je nutné brať ohľad na niekoľko kľúčových faktorov. Zakúpením toho správneho, tak získate šikovného pomocníka, vďaka ktorému bude meranie vzdialeností jednoduchšie než kedykoľvek predtým. Pevne dúfame, že sme vám našimi radami pomohli a zároveň vás aj naviedli tým správnym smerom pri výbere laserového merača.

Najčastejšie kladené otázky

Aké sú oblasti použitia laserových meračov?

Laserové merače sú využiteľné vo všetkých oblastiach, ktoré vyžadujú presné a spoľahlivé merania vzdialeností.

Aké je napájanie laserových meračov?

Väčšina laserových meračov je napájaných rôznym typom batérií.

Je laserový merač vzdialeností nebezpečný?

Digitálny merač vzdialeností nie je nebezpečným, ak pri práci s ním dbáme o zásady bezpečnosti a berieme ohľad na laserovú triedu daného zariadenia.

Čo robiť pri meraní s reflexnými a priehľadnými plochami?

Pri meraní vzdialenosti medzi dvoma zle merateľnými bodmi (sem patria aj reflexné a priehľadné plochy) je možné využiť funkciu Pytagorovej vety.

Je možné namerané dáta preniesť do počítača či mobilného telefónu?

Áno, niektoré modely laserových meračov umožňujú prenos nameraných dát aj do iného zariadenia pomocou funkcie Bluetooth.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 9 309 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 8 598 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 166 280 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 966 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)