Akumulátorový skrutkovač (zaužívaná je aj skratka AKU skrutkovač) je náradie, ktoré by nemalo chýbať u žiadneho bežného domáceho majstra alebo používateľa, ktorý potrebuje z času na čas niečo opraviť, vymeniť alebo dotiahnuť. Vo všeobecnosti platí, že AKU skrutkovač využijete predovšetkým pri menej náročnejších projektoch, akými sú montáž nábytku z predpripravených dielov bez nutnosti predvŕtania, ako aj na menšie práce ako hobby.

Svoje uplatnenie nájde nielen v rodinnom dome, byte, ale aj záhrade, kde je potrebné skrutkovať do dreva a plastu. Práve tu je pre neho hlavné uplatnenie, predovšetkým, keď počet skrutiek prevyšuje dvojciferné číslo, vtedy by sa z toho za pomoci bežného skrutkovača stala menej príjemná povinnosť. Vďaka integrovanému elektromotoru môžete skrutky pripevniť naozaj rýchlo a dokonca sa ani nezapotiť.

Užitočná, ale voliteľná je funkcia vŕtania, ktorú nájdete pri niektorých lepších AKU skrutkovačoch. V tomto prípade máte 2 v 1, skrutkovanie aj vŕtanie. Tieto parametre bežne spĺňajú akumulátorové vŕtačky, ktoré však sú cenovo vyššie. Výhodou takéhoto náradia je časová úspora a väčšia efektivita pri práci.

Popis akumulátorového skrutkovača (Bosch IXO V Basic): 1, magnetický držiak bitov so šesťhranným upínaním; 2,  LED rozptýlené osvetlenie; 3, LED indikátor stavu akumulátora a smeru otáčania; 4, prepínania medzi Ľ/P točivými otáčkami (v strdenej pozícii je “uzamknutý”); 5, Softgrip pre lepšie uchopenie, tlmenie a držanie pri práci; 6, konektor na nabíjanie akumulátora (Micro USB); 7, spínač chodu AKU skrutkovača; 8, vymeniteľný kryt; 9, LED bodové osvetelnie

Aká je charakteristika AKU skrutkovačov?

  • Majú nízky krútiaci moment;
  • Sú bez skľučovadla (až na pár výnimiek), majú len magnetický držiak bitov so šesťhranným držiakom;
  • Sú pomerne malé a s nízkou hmotnosťou; ideálne na skrutkovanie na ťažko prístupných miestach (pri niektorých je možné rukoväť zmeniť na tyčový tvar);
  • Na rozdiel od AKU vŕtačiek je ich akumulátor obvykle umiestnený priamo v kryte, a teda nie ako vymeniteľný nadstavec na rukoväti zariadenia; nevýhodou pri nabíjaní je pozastavenie práce.

Skľučovadlo

Aby sme sa dostali do obrazu, čo to vlastne skľučovadlo (1) je, pokúsime sa vám to priblížiť. Predsa len, nie všetci sme v tomto smere doma. Je to “zariadenie” na uchytenie pracovného nástroja (vrtáka, bitu, …) rôznych rozmerov (od-do). V “zobáčiku (2)” môžete uchytiť rôzny priemer náradia s ohľadom na parametre konkrétneho náradia. Hlavným rozdielom medzi AKU skrutkovačom a AKU vŕtačkou je práve skľučovadlo. AKU skrutkovače disponujú skľučovadlom len vo výnimočných prípadoch.

Čo treba zvážiť pri kúpe AKU skrutkovača?

Pred kúpou treba zvážiť viacero technických parametrov, ktoré spomenieme nižšie. Medzi najdôležitejšie parametre patrí typ, kapacita a napätie akumulátora, krútiaci moment a typ motora. Menej dôležitými sú hmotnosť a doplnkové funkcie. Dovolíme si spomenúť aj poznámku ku kúpe AKU skrutkovača z obchodných reťazcov.

1, Akumulátorová batéria a jej parametre

Rovnako, ako akumulátorové skrutkovače aj vŕtačky, brúsky a mnoho iného náradia majú jednu spoločnú vec, bez ktorej by nemohli fungovať a tou je akumulátorová batéria, srdce každého AKU náradia. Pretože akumulátor a nabíjačky sú často najdrahšie z akumulátorového náradia, je potrebné starostlivo zvážiť výber. Všetci výrobcovia používajú vlastné systémy, ktoré nie sú ale vzájomne kompatibilné s inými výrobcami. Mnohí sa s AKU náradím stretnú prvýkrát pri kúpe AKU skrutkovača alebo AKU vŕtačky a už pri tejto kúpe sa zaviažu k jednému výrobcovi na ďalšie nákupy, práve z dôvodu nekompatibility akumulátora a nabíjačky.

Názorná ukážka využitia jedného akumulátora na rôzne typy náradia (Makita, Bosch, Einhell)

Pohľad do vnútra akumulátora

Hlavnou súčasťou akumulátora sú jej články. Výrobcovia akumulátorov tieto články kupujú a dávajú ich dohromady, aby vytvorili jeden celok. Dôvodom je malé napätie jedného článku, ktoré by bolo pre praktické použitie málo využiteľné. Dnes najobvyklejšie Lithium-iontové (Li-Ion) články majú nominálne napätie 3,6 V. Pokiaľ výrobca zapojí päť Li-Ion článkov sériovo, dostane menovité napätie 18 V. Niekedy sa uvádza, skôr z marketingového hľadiska, napätie plne nabitej skupiny článkov 18 V = 20 V. To, ale predstavuje údaj, ktorý sa týka len plne nabitých článkov pri spustení zariadenia, kde sa vyžaduje veľa energie.

Toľko k teórii a pohľadu do vnútra akumulátora. K akumulátorom je toho popísané viac než dosť, ale v praxi budú pre vás dôležité tieto 3 hlavné parametre na základe ktorých, by ste nemali šliapnuť vedľa.

1, Kapacita akumulátora je pri nákupe kľúčovým kritériom, pretože určuje, ako dlho sa môže AKU náradie používať. Nikto nechce nabíjať akumulátor po krátkej dobe používania. Mernou jednotkou je ampérhodina (Ah), niekedy sa udáva aj miliampérhodina (mAh). Táto hodnota vyjadruje, aký prúd je akumulátor schopný dodať v časovom úseku. Udáva, ako rýchlo sa zariadenie vybije. Kapacita akumulátora sa pohybuje v rozmedzí od 1,5 po 3 Ah. Na trhu nájdete aj akumulátor s kapacitou 0,8 – 0,85 Ah, tu sa skôr jedná o hobby náradie na použitie pri drobných prácach a s dôrazom na hmotnosť. Na druhej strane nájdete zariadenie aj s 5 Ah, ktoré využije hlavne náruživý majster.

DOBRE VEDIEŤ:

Ak máte akumulátor s kapacitou 3 Ah, znamená to, že akumulátor možno pri vyťažení 3 A (napr. skrutkovanie väčších skrutiek) používať jednu hodinu, pri vyťažení 1,5 Ah (napr. skrutkovanie menších skrutiek) vydrží dve hodiny. Bežný používateľ si vystačí s kapacitou 1 – 1,5 Ah, domáci kutil 1,5 – 2,5 Ah a náruživý majster môže siahnuť po 2,5 až 5 Ah.

2, Pri rozhodovaní netreba opomenúť ani napätie akumulátora. Výrobcovia často dávajú prednosť inštalácii nízkonapäťových akumulátorov do menších zariadení so slabou motorizáciou. Väčšie a výkonnejšie AKU náradie je na druhej strane zvyčajne vylepšené vyšším napätím. Na domáce použitie pre bežného používateľa postačuje už aj 3,6 V (čisto pri AKU skrutkovačoch) až po 14,4 V pri AKU vŕtačkách. Ak máte v pláne pravidelnejšie používanie, optimálne by bolo mať akumulátor s vyšším napätím 14,4 – 18 V. Pre náruživých majstrov odporúčame napätie min. od 18 V a vyššie.

3, V súčasnosti sa v praxi stretnete najčastejšie s tromi typmi akumulátorov, medzi ktorými sú výraznejšie rozdiely.

A, Nikelkadmiové akumulátory (NiCd)

  • Veľkou výhodou akumulátorov NiCd v porovnaní s akumulátormi NiMh je výrazne vyššia odolnosť proti hlbokému vybitiu a prebitiu a dlhá životnosť s približne 1 000 – 1 500 nabíjacími cyklami. Sú zvlášť vhodné na použitie pri veľmi nízkych teplotách. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť a tiež samovybíjací efekt. Ak by ste nechali takýto akumulátor pol roka ležať bokom, môže sa stať, že v prípade najväčšej potreby bude vybitý. Nízka kapacita aj enviromentálne hľadisko hovoria proti NiCd akumulátorom. Tento typ akumulátora má aj pamäťový efekt. Skladovanie týchto akumulátorov sa odporúča pri izbovej teplote v suchom prostredí a vo vybitom stave.

B, Nikelmetalhydridové akumulátory (skrátene NiMH)

  • Ich najväčšou výhodou v porovnaní s akumulátormi Li-Ion je cena. Akumulátor s rovnakou kapacitou stojí približne polovicu. Naproti tomu v porovnaní s NiCd trpia menším pamäťovým efektom a zároveň majú pri rovnakých veľkostiach akumulátorov dvojnásobne vyššiu kapacitu. Skladovanie týchto akumulátorov sa odporúča rovnako pri izbovej teplote v suchom prostredí, ale v stave nabitom. Pri bežnom používaní je životnosť NiMH akumulátorov 350 – 500 nabíjacích cyklov, čo je výrazne menej ako pri NiCd akumulátoroch.

C, Lithium-iontové akumulátory (skrátene Li-Ion)

  • Zásadne sa líšia od akumulátorov na báze niklu (NiCd; NiMH) z dôvodu trojnásobného napätia v jednom Li-Ion článku (3,6 V). Výsledkom je, že je potrebných menej článkov akumulátora a elektrické náradie sa tým stáva menšie, ľahšie a výkonnejšie. V súčasnosti patria medzi najpoužívanejšie typy akumulátorov. Vďaka svojej veľkosti nachádzajú svoje využitie tam, kde je potrebné dodať veľa energie, ale pre akumulátor je k dispozícii malý priestor. Li-Ion akumulátory nemajú spravidla pamäťový efekt a nabíjanie je možné kedykoľvek bez zníženia nabíjacej kapacity. Aj pri čiastočnom vybití a nabíjaní sa výkon a výdrž akumulátora nezníži. V porovnaní s NiCd a NiMH má veľmi nízke samovybíjanie, čo zaisťuje pripravenosť aj pri dlhšom nepoužívaní. Ďalšou výhodou je environmentálne hľadisko, v Li-Ion článkoch sa nenachádzajú ťažké kovy. Samozrejme tieto benefity majú svoju cenu a preto sú podstatne drahšie. Životnosť akumulátorov je na úrovni 500 – 800 nabíjacích cyklov. Skladovanie sa rovnako odporúča v suchom prostredí, izbovej teplote a mierne nabitom stave. Úplné vybitie akumulátoru počas skladovania škodí.

DOBRE VEDIEŤ:

Kúpa AKU náradia so vstavaným akumulátorom nie je úplne ideálna. Ak sa akumulátor poškodí, zvyčajne už nebudete môcť používať AKU náradie. Ideálny v tomto smere je odoberateľný/vymeniteľný akumulátor.

Lithium-iontové akumulátory

Nikelmetalhydridové akumulátory

Nikelkadmiové akumulátory

Používaná skratka

Li-Ion

NiMH

NiCd

Hustota energie (objemová)

180 Wh/kg

80 Wh/kg

50 Wh/kg

Napätie článku

3,6 V

1,2 V

1,2 V

Nabíjacie cykly

500 – 800

350 – 500

1 000 – 1 500

Samovybíjanie

1 – 2 %

15 – 20 %

10 – 15 %

Pamäťový efekt

nie

menší

áno

Ostatné

Nabíjanie možné kedykoľvek bez zníženia nabíjacej kapacity; environmentálne hľadisko; podstatne drahšie; ľahké a výkonnejšie ako NiCd, NiMH

Dvojnásobne vyššia kapacita pri rovnakej veľkosti oproti NiCd; skladovať zásadne nabité

Odolnosť proti úplnému vybitiu a prebitiu; vhodné na použitie pri veľmi nízkych teplotách; nevýhodou vyššia hmotnosť; nízka kapacita; skladovať zásadne vybité

TIPY, ako predĺžiť výdrž akumulátora:

  • pri skladovaní dbajte na konštantnú teplotu v miestnosti;
  • pri dlhšom uskladnení odporúčame sem-tam skontrolovať aktuálny stav nabitia akumulátora. Odporúčanie sa vzťahuje na NiMH a Li-Ion akumulátory z dôvodu samovybíjania;
  • dbajte pri skladovaní na ochranu styku kontaktov akumulátora s vodou alebo kovovými časťami, predídete tým skratovaniu akumulátora;
  • akumulátory nemajú rady veľké výkyvy teplôt; mráz alebo výrazne vysoké teploty môžu akumulátoru uškodiť;
  • skladujte ich oddelene od nabíjačky.

2, Krútiaci moment a jeho význam

Nemenej dôležitým parametrom pri kúpe AKU skrutkovača je krútiaci moment. Udáva sa v Nm (čítajte newtonmeter). Čo si pod týmto pojmom predstaviť a na čo slúži, vám priblížime v nasledovných riadkoch. Na základe uvedených informácií získate prehľad a môžete sa rozhodnúť, či bude pri kúpe pre vás zohrávať rozhodujúcu úlohu.

Čo vlastne znamená krútiaci moment?

  • Krútiaci moment nám napovedá, akou silou bude AKU skrutkovač uťahovať alebo povoľovať skrutky. Avšak na druhej strane nemá zmysel tento parameter príliš preceňovať. Závisí to všetko od spôsobu používania.

Aký krútiaci moment je pre vás ten správny?

Dôležité aj v tomto prípade je uvedomiť si použitie AKU skrutkovača, aby ste využili dané parametre naplno. Tu by sme odporučili pri kúpe zamyslieť sa aj nad jeho prípadným budúcim používaním, hoci ho prvoplánovo chcete použiť len na skrutkovanie pri skladaní predpripravených dielcov nábytku. Výhodou takmer všetkých AKU skrutkovačov je možnosť nastaviť si ich krútiaci moment. Zmenu krútiaceho momentu spravíte na tzv. „očíslovanom venčeku“, nachádzajúcom sa za skľučovadlom/upínacou hlavou. Vzostupné čísla sú vytlačené na vonkajšej strane tohto plastového krúžku. Nájdete tam aj symbol s vŕtačkou, čo znamená, že v tejto polohe môžete vykonávať vŕtacie práce.

Pri skrutkovaní odporúčame najprv začať s nižším krútiacim momentom, aby nedošlo k prílišnému zapusteniu hlavičky do dreva, čo by vo finále nebolo esteticky prijateľné. Ak by ste zvolili nízky, vždy ho môžete upraviť smerom nahor. S trochou praxe si vytvoríte veľmi dobrý cit pri nastavovaní krútiaceho momentu.

Čo znamenajú rôzne úrovne krútiaceho momentu?

Aby ste mali lepší prehľad a osvojili ste si to v praxi, uvedieme príklad na AKU skrutkovači, ktorý má nastavenie krútiaceho momentu od 1 do 8, plus nastavenie vŕtania. V závislosti od príslušného modelu môžu byť dosiahnuté nasledujúce nastavenia:

  • úroveň 1: skrutkovanie do mäkkých materiálov,
  • úroveň 2 – 4: skrutkovanie do stredne tvrdých materiálov,
  • úroveň 5 – 6: skrutkovanie do tvrdších materiálov,
  • úroveň 7 – 8: skrutkovanie do tvrdých materiálov,
  • úroveň vŕtania: vŕtanie s najväčšími otáčkami.

 

Berte, prosím, do úvahy, že vyššie uvedené stupne sú iba hrubým príkladom, lebo na trhu existuje veľa AKU skrutkovačov, ktoré majú výrazne vyššie hodnoty krútiaceho momentu. Na aktuálnom trhu môžete nájsť aj špeciálne AKU skrutkovače, kde nie je nutné nastavovať manuálne krútiaci moment. Tieto automaticky rozpoznávajú krútiaci moment, ktorým musí byť skrutka zaskrutkovaná.

Údržba nastavenia krútiaceho momentu

Akumulátorové skrutkovače sú v podstate bezúdržbové, treba ich len z času na čas prečistiť. Pri pravidelnom používaní odporúčame skontrolovať nastavenie krútiaceho momentu. Návod, ako na to, nájdete v návode na obsluhu, prípadne sa skontaktujte s autorizovaným servisom v prevádzke, kde ste náradie kúpili. Pre tých menej zdatnejších je našim odporúčaním autorizovaný servis.

Medzi najdôležitejšie súčasti (v závislosti od typu) nastavenia krútiaceho momentu patria:

  • prítlačná pružina,
  • nastavenie krútiaceho momentu s vnútorným závitom,
  • polyamidový kruh s vonkajším závitom,
  • fixačná podložka na nastavenie krútiaceho momentu,
  • prítlačný krúžok.

3, Typ motora a jeho parametre

Pri výbere AKU skrutkovača či AKU vŕtačky sa nepochybne stretnete s parametrom typu motora, ktorý je v zariadení použitý. Elektromotor, laicky povedané, slúži na premenu elektrickej energie, ktorú akumulátor dodáva na mechanické otáčanie. V aktuálnej ponuke môžete nájsť dva typy motorov, a to klasické elektromotory, kde sú potrebné uhlíky, nazývané aj uhlíkové motory, a bezuhlíkové motory, kde nie sú potrebné uhlíky, čo v konečnom dôsledku minimalizuje poruchy. Približne 80 % porúch akumulátorových skrutkovačov/vŕtačiek je spôsobených práve chybami v motore. Preto pri kúpe by ste aj tento fakt mali vziať do úvahy.

Klasický (uhlíkový) elektromotor

Bežným prejavom používania náradia s uhlíkovými motormi je iskrenie vo vnútri puzdra a po nejakom čase aj vyklepávanie čierneho prachu. Nič zvláštneho pre takýto druh motorov. Uhlíky bývajú uchytené v plastových ramienkach. Tie sa spolu s pružinovým mechanizmom starajú o to, aby mal prstenec rotoru neustály kontakt s uhlíkmi. Nezriedka sa stáva, že vplyvom vysokého zaťaženia prestane plastové ramienko plniť svoj účel. Ak by aj nedošlo k poškodeniu plastového ramienka a všetko by fungovalo, ako má, časom bude potrebné vymeniť uhlíky. Pri opotrebovaní uhlíkov dochádza k veľkým energetickým stratám, pričom prístroj stráca výkonnosť a je náchylnejší na poruchy. Nutná výmena uhlíkov predstavuje najväčší rozdiel oproti bezuhlíkovým motorom.

Bezuhlíkové motory

Pri bezuhlíkových elektromotoroch je komutátor (používaný pri uhlíkových motoroch) nahradený riadiacou elektronikou, digitálnou alebo analógovou. To umožňuje zjednodušiť konštrukciu motoru a vyhnúť sa použitiu uhlíkov a umiestneniu cievok na tele rotora. Bezuhlíkové motory poskytujú vyšší výkon aj krútiaci moment a sú menej náchylné na opotrebenie alebo mechanické chyby. Súčasne je tým zjednodušená konštrukcia celého motora, zariadenie je o čosi ľahšie a výkonnejšie. Elektronické riadenie otáčok naviac umožňuje kompenzovať pokles krútiaceho momentu, ku ktorému prirodzene dochádza s rastúcimi otáčkami. To je dôvod, prečo je možné jedno zariadenie použiť na skrutkovanie do mäkkého dreva a inokedy zas na vŕtanie do ocele. Toto všetko sa podieľa na vlastnosti, ktorá je pri akumulátorových zariadeniach maximálne dôležitá, a tou je výdrž akumulátora.

Klasický (uhlíkový) elektromotor

  nižšia nákupná cena

  na trhu najrozšírenejší

  trenie uhlíkov spôsobuje zahrievanie a znižuje výkon

  zastaraný typ elektromotora (potreba výmeny uhlíkov, náchylnejší k poruchám, vyššia spotreba energie)

Bezuhlíkový elektromotor

  nový typ elektromotora (odolnosť a výdrž, bez nutnosti výmeny uhlíkov, menší odber z akumulátora, nižšie prevádzkové náklady)

  bezkomutátorový elektromotor vyžaduje menej energie, čo vedie k dlhšej životnosti akumulátora (1,5-krát dlhšie v závislosti od modelu, výrobcu a pod.); menšia potreba priestoru v AKU náradí

  dlhší prevádzkový čas, dlhšia životnosť

  vyššia nákupná cena; zložitejšia elektronika ako pri uhlíkových elektromotoroch

 

Napriek skutočnosti, že sú bezuhlíkové motory stále o niečo drahšie, určite odporúčame do nich zainvestovať. Vydržia dlhšie, sú tichšie, efektívnejšie a majú nižšiu spotrebu energie z akumulátora. V konečnom dôsledku to znamená menej nabíjania a rýchlejšie odvedenú prácu. A presne to je to, čo chceme a očakávame od AKU náradia.

4, Hmotnosť AKU skrutkovača

Hmotnosť pri AKU skrutkovačoch rôznych značiek je +- rovnaká a nezvykne prevyšovať 500 g.

5, Doplnková výbava

Prenosný kufor – umožňuje mať všetko na jednom mieste (nabíjačka, bity, AKU skrutkovač) a je ideálny na lepšie uskladnenie a prenášanie;

Integrované LED osvetlenie – osvetlenie pracovnej plochy v nedostatočne osvetlených priestoroch alebo pri práci za tmy. Podľa potreby môže byť ako bodové alebo rozptýlené osvetlenie;

Indikátor stavu akumulátora – na kontrolu stavu akumulátora. Máte možnosť si skontrolovať stav batérie ešte pred použitím v teréne;

Súbor bitov – ak je súčasťou balenia, potom je to len plusom.

Skrutkovač z obchodného reťazca (Lidl, Kaufland…) alebo značkový skrutkovač?

Najväčším problémom lacných AKU skrutkovačov zo supermarketov je prístup k náhradným dielom. Na prvý pohľad dobrá kúpa sa neskôr pri poruche môže pretaviť v potrebe výmeny celého skrutkovača. Preto radšej zainvestujte o niečo viac a pri poruche vám skrutkovač opravia.

V súčasnosti je na trhu celý rad AKU skrutkovačov, a tak nie je jednoduché udržať si prehľad a správne sa rozhodnúť. Dobrou pomocou pri výbere sú referencie na e-shopoch zo strany užívateľov, ktorí majú s nimi reálnu skúsenosť.

Pri akumulátorových skrutkovačoch odporúčame začať na cene približne od 35 eur.

Sada bitov na skrutkovanie. Ktoré bity by ste určite mali mať

Okrem základného náradia sa v dnešnej dobe už ani nezaobídete bez vhodnej súpravy na skrutkovanie, či už vo forme klasických ručných skrutkovačov, alebo sady bitov (nadstavcov) s príslušným akumulátorovým skrutkovačom

Akumulátorové náradie a jeho výhody. Prečo by ste ho určite mali mať

Ste majster, ktorý vyžaduje pri svojej práci kvalitné náradie, alebo ste domáci kutil, ktorý potrebuje občas niečo spraviť, či už v rodinnom dome, alebo v byte? Práve pre vás je neoceniteľnou pomôckou pri práci akumulátorové náradie, často nazývané aj AKU náradie.

Akumulátorové náradie, ako už z názvu vyplýva, funguje prostredníctvom akumulátora (batérie), a tak nie je pri práci potrebné dodávanie elektrickej energie zo zásuvky, čo predstavuje jeho hlavnú výhodu. Z tohto titulu zohráva akumulátor pri kúpe veľmi dôležitú úlohu. Praktickým príkladom použitia je práca kdekoľvek v rodinnom dome, na záhrade, chate, byte bez nutnosti blízkosti elektrickej zásuvky a predovšetkým bez potreby kábla. Asi každý z nás pozná pocit rozbaľovania a zmotávania káblov, teda istého diskomfortu pri manipulácii, nehovoriac o hmotnosti náradia. So samotným AKU náradím sa týmto veciam vyhnete a stane sa vaším neoceniteľným pomocníkom pri väčších alebo drobných montážach, resp. demontážach.

Hlavné výhody AKU náradia:

  • univerzálna využiteľnosť; použitie na miestach, kde nie je možné využiť klasické elektrické náradie;
  • hmotnosť; nižšia oproti klasickému elektrickému náradiu;
  • časová flexibilita; jednoduchosť a rýchlosť použitia (nie je nutné vyberať kábel);
  • komfort pri používaní; lepšia dostupnosť a obratnosť na menej dostupných miestach.

Pri kúpe je potrebné uvedomiť si následné použitie AKU náradia. Inak uvažuje a iné očakávania má niekto, kto bude AKU náradie používať na profesionálnej úrovni. Ak s ním musí dennodenne pracovať, bude ochotný investovať aj väčšiu sumu, ktorá sa mu vráti v podobe kvalitnejšej a rýchlejšej práce. Iné očakávania sú u domáceho kutila, ktorý skôr dáva do popredia pomer ceny a kvality a je ochotný spraviť v niektorých parametroch ústupky v záujme prijateľnejšej ceny.

Bežný používateľ

  • Pracuje v inej oblasti, ktorá ho napĺňa, kde nie je potrebné denno-denné používanie AKU náradia. Pri kúpe zohráva veľkú rolu cena, aj na úkor parametrov. Je s tým uzrozumený, lebo plánuje AKU náradie používať len občas.
  • Nie je to až taký veľký kutil, ale z času na čas plánuje niečo opraviť, vymeniť, dotiahnuť a nemá v pláne preto volať majstra. Väčšie projekty necháva na odborníkov.
  • Parametre sú pre neho „španielskou dedinou“. Pri kúpe nerozhoduje značka. Preferuje jednoduché náradie, bez zložitého nastavovania.

PREHĽAD AKU SKRUTKOVAČOV DO 30 €

Domáci kutil

  • Má rád nový výzvy a okrem svojej práce mu nerobia problémy aj väčšie projekty. Pri kúpe zvažuje pomer ceny ku kvalite a nie je ochotný kúpiť si len tak niečo bez zistenia si informácií.
  • Cez víkendy alebo po práci rád niečo „majstruje“. Rád tvorí nové veci a má v pláne častejšie využívanie náradia v byte, rodinnom dome alebo chatke.
  • Vyberá si na základe parametrov, ale nie je ochotný zaplatiť príliš veľa. Pri kúpe zvažuje aj značku. Preferuje náradie, ktoré má možnosť rôznych nastavení.

PREHĽAD AKU SKRUTKOVAČOV OD 30 – 65 €

Náruživý majster

  • Aktívne pri svojej práci využíva AKU náradie. S ľahkosťou zvláda nielen výzvy v domácnosti, ale aj veľké projekty na základe predlohy. Pri kúpe je pre neho dôležitá kvalita, dlhá výdrž akumulátora a prijateľná váha.
  • Cena je u neho na druhom mieste. Je si vedomý vyššej ceny náradia pri požadovaní väčšieho komfortu pri práci.
  • Vyberá si na základe parametrov, ktoré má dokonale naštudované a pri kúpe je pre neho značkové náradie jasnou voľbou. Očakáva od náradia veľké množstvo funkcií, doplnkové funkcie nevynímajúc. Berie do úvahy aj ergonómiu náradia.

PREHĽAD AKU SKRUTKOVAČOV OD 65 €

V súčasnej dobe sa využitie AKU náradia objavuje nielen v stavebníctve (skrutkovače, vŕtačky, brúsky, multifunkčné náradie…), ale aj v záhradnej technike (kosačky, nožnice na trávu, nožnice na živý plot…). Ak uvažujete nad kúpou AKU skrutkovača odporúčame pred kúpou zhladniť vyššie uvedené informácie. Výber nie je otázkou jedného parametra, ale je to súhrn všetkých vyššie spomenutých, ktoré je dobré pred kúpou zvážiť.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk, 851 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 34 306 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 9 892 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 8 128 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)