Väčšina domácností disponuje základným náradím na menšie opravy, na montáž nábytku alebo si zakúpi náradie len pre prípad potreby, čo keby náhodou… Okrem základného náradia sa v dnešnej dobe už ani nezaobídete bez vhodnej súpravy na skrutkovanie, či už vo forme klasických ručných skrutkovačov, alebo sady bitov (nadstavcov) s príslušným akumulátorovým skrutkovačom, resp. ručným skrutkovačom na bity. V tomto článku sa zameriame na výber vhodnej sady bitov a na zistenie ich vhodných parametrov, ktoré je dobré pri kúpe zohľadniť.

Výhody a nevýhody v porovnaní s bežnými skrutkovačmi

VÝHODY

  menej potrebného úložného priestoru

  nižšie hmotnosť

  možnosť výberu vhodného náradia (akumulátorové, elektrické)

  nižšia cena

NEVÝHODY

  pri veľmi hlbokých otvoroch alebo pri jemných prácach sa odporúča ručný skrutkovač (jemnocit)

 

Bity na skrutkovanie sú neoddeliteľnou súčasťou kúpy akumulátorového skrutkovača/vŕtačky. Aké sú základné bity, ktoré by vám nemali chýbať? Prečo je dôležité klásť pri kúpe okrem ceny dôraz aj na ich kvalitu? Tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsime priblížiť v tomto článku.

Bez ohľadu na to, či ste bežný používateľ, domáci majster alebo náruživý majster, pred skrutkovaním je potrebné zvoliť správny typ bitu, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Rovnako dôležité je správne uchytenie. Akumulátorové skrutkovače disponujú vo väčšine prípadov magnetickým šesťhranným držiakom bitov, kde bit po vložení pevne drží. Akumulátorové vŕtačky so skľučovadlom potrebujú na uchytenie bitov zas tzv. magnetický držiak, ktorý nie je pevnou súčasťou vŕtačky, ale sa dodáva spolu so súpravou skrutkovacích bitov.

Magnetický šesťhranný držiak bitov (integrovaný)

Magnetický držiak bitov (nadstavec, dodávaný v sade skrutkovacích bitov)

Akú kvalitu bitov zvoliť?

Jeden z hlavných parametrov pri kúpe sady bitov je rozhodne ich kvalita. Rozhoduje o dĺžke používania pri zachovaní rovnakých vlastností bez poškodenia. Veľký počet bitov za nízku cenu je síce lákavý, ale v tomto smere odporúčame siahnuť po kvalite. Bity sa vyrábajú v rôznych materiálových prevedeniach, ale pri kúpe sa zamerajte hlavne na triedu S2, čo predstavuje kvalitatívne najvyššiu triedu ocele, ktorá vyniká svojimi mechanickými vlastnosťami a predurčuje ju na dlhodobé používanie pri správnom zaobchádzaní.

DOBRE VEDIEŤ:

Kvalitné bity sa zvyknú vyrábať aj z nehrdzavejúcej ocele, s ktorou sa tiež bežne stretnete. Výhodou takýchto bitov je ich robustnosť a nedôjde k ich hrdzaveniu. Plusom je aj veľmi dobrý pomer ceny a kvality.

Ktoré bity by ste mali určite mať?

sadách skrutkovacích bitov nájdete veľké množstvo rozličných druhov bitov, ktoré aj napriek tomu, že s nimi pracujete denno-denne, nie vždy použijete. S niektorými sa dokonca stretnete prvýkrát. Mať doma veľkú krabicu plnú bitov, z ktorých použijete možno len ¼, sa nám zdá zbytočné. Radšej sa poobzerajte po menšom balení so základnými bitmi a s lepšou kvalitou. V balení odporúčame mať týchto 5 dôležitých bitov: plochý, Phillips, pozidriv, inbusový a torx.

Plochý typ využijete takmer všade, a to napriek skutočnosti, že v niektorých oblastiach idú do úzadia. Jeho využitie oceníte predovšetkým pri starších typoch nábytku. Pozidriv a torx sú pomerne moderné bity vytvorené okolo roku 1960 a nahrádzajúce staršie typy. Inbusový typ bitu zas využijete pri skladaní nábytku od švédskeho výrobcu IKEA.

Dva najdôležitejšie bity, ktoré určite nemôžu chýbať, sú PH2 a PZ2. Profily týchto bitov sú v domácnosti všadeprítomné, preto odporúčame mať min. dva v balení, ak by došlo k nadmernému opotrebovaniu.

Prehľad najdôležitejších bitov

Profil bitu

Typ bitu

Krátky popis

Plochý (SL)

najstarší profil bitu/plochej drážky; nie je príliš vhodný na použitie s elektrickým alebo AKU skrutkovačom (profil bitu ľahko vykĺzne, nevydrží vyšší krútiaci moment); dá sa použiť prevažne na staršom nábytku

Phillips (PH)

náhrada za plochý profil bitu z dôvodu väčšej dotykovej plochy; drážka je tvorená rovnoramenným krížom, čím má bit viac dotykových plôch; nájdete prevažne na skrutkách do sadrokartónu a samorezných skrutkách do kovu

Pozidriv (PZ)

vylepšený Phillips; doplnený o ďalší užší kríž, pootočený o 45° z dôvodu ešte lepšieho udržania bitu v drážke; typické na použitie skrutiek do dreva

Inbus (H, HEX)

označovaný aj ako vnútorný šesťhran; pri vhodnom používaní zaručuje minimálne opotrebovanie; najpoužívanejšia drážka a bit (oceníte pri skladaní nábytku od švédskeho výrobcu IKEA)

Torx (T, TX)

tvar šesťramennej hviezdy so zaoblenými koncami umožňuje použitie elektrického alebo AKU skrutkovača; absorbuje aj vyšší krútiaci moment bez obavy vykĺznutia z drážky; veľmi nízke opotrebenie; použitie v stavebníctve napr. pri drevostavbách alebo pri práci s drevom

Orientačná tabuľka prehľadu bitov, ktoré odporúčame mať k dispozícii

Aké ďalšie profily bitov existujú?

Okrem profilov, ktoré sme spomenuli vyššie, sa na trhu stretnete s mnohými inými profilmi bitov. S ich využitím sa môžete stretnúť len v niektorých oblastiach so špecifickým zameraním. V oblastiach zaoberajúcich sa leteckými súčasťami alebo elektronickými komponentmi je vysoká pravdepodobnosť potreby kúpi tzv. bezpečnostnej súpravy. Patria tam obzvlášť zriedkavé profily bitov ako: tri-wing, torq, spanner, spline a podobne.

Rozhodujúce parametre pri kúpe akumulátorového skrutkovača

Akumulátorový skrutkovač je náradie, ktoré by nemalo chýbať u žiadneho bežného domáceho majstra alebo používateľa, ktorý potrebuje z času na čas niečo opraviť, vymeniť alebo dotiahnuť. AKU skrutkovač využijete predovšetkým pri menej náročnejších projektoch, akými sú montáž nábytku z predpripravených dielov bez nutnosti predvŕtania, ako aj na menšie práce ako hobby.

Ako si teda kúpiť správnu sadu bitov?

  1. Pred kúpou zvážte účel použitia. Ak budete bity potrebovať na bežné použitie v domácnosti, postačovať vám bude vyššie spomenutých 5 profilov bitov.
  2. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Rozhodne investujte skôr do kvality (ideálne trieda S2), ako do veľkého množstva rôznych profilov bitov. Bity vám vydržia dlhšie a v konečnom dôsledku ešte aj ušetríte.
  3. Ak plánujete časté prenášanie boxu s bitmi, odporúčame menšie a kompaktnejšie balenie, ideálne so sponou na opasok. Dôležité je brať zreteľ aj na kvalitu spracovania a uzatváranie boxu na bity. Pri náhodnom páde boxu z rebríka, bity ostanú na svojom mieste a box v jednom celku.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk, 34 306 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 150 327 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 1 500 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 9 892 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)