Mnohí z nás, ktorí majú sedavé zamestnanie trávia na svojich kancelárskych stoličkách v kancelárii alebo home officoch viac hodín, ako na svojich kreslách a gaučoch v obývačke. Vaše telo počas dňa vystrieda najčastejšie tieto tri polohy, v priemere 8 hodín v ležme, 8 hodín v stoji a 8 hodín v sede. Dôležitosť výberu správnej kancelárskej stoličky by sa preto dala prirovnať k výberu správneho a kvalitného matraca. Nie je nič horšie, ako zobudiť sa „dolámaný“ a v práci sedieť na stoličke, ktorá vám vôbec nevyhovuje. Nielen, že sa to z dlhodobého hľadiska negatívne prejaví na zníženej efektivite v práci, ale čo je horšie, aj na vašom zdraví v podobe bolestí chrbta, nesprávneho držania tela, napätia v oblasti krku a ďalších vedľajších účinkov spôsobených nesprávnym sedením.

Vysoké očakávania od vašej budúcej kancelárskej stoličky by preto mali byť na mieste, hlavne ak máte sedavé zamestnanie. Mala by byť pohodlná a individuálne prispôsobiteľná pre vaše správne sedenie. Nielen kvalitná stolička, ale aj samotný pohyb pozitívne prispievajú k zdraviu. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dospelým minimálne 30 minútové denné cvičenie.

Ako si vybrať vhodnú kancelársku stoličku, aby sa vám vaše telo „poďakovalo“? Pripravili sme pre vás sumár najdôležitejších bodov, ktoré vám uľahčia jej výber. Dobré je pri výbere zohľadniť aj osobné preferencie, ak už máte isté skúsenosti s kancelárskou stoličkou v práci.

(kancelarskestolicky.com)

Výber kancelárskej stoličky

Na trhu kancelárskych stoličiek sa stretnete s veľkým množstvom typov a druhov stoličiek. Od základných otočných stoličiek, bez možností individuálneho nastavenia až po tzv. zdravotné kancelárske stoličky s rôznymi možnosťami nastavenia. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov a aká je pre vás tá správna, si prečítajte v nasledujúcich riadkoch.

Zdravotné kancelárske stoličky

Takýto typ stoličky je vhodný takmer pre každého. Podporuje zdravé sedenie a pomáha uvoľniť chrbticu. Vyznačuje sa individuálnym nastavením pre čo najlepšiu oporu tela a zabráneniu negatívnych dopadov na zdravie. Charakteristickými črtami zdravotnej stoličky sú: podrúčky, nastavenie sedadla za pomoci pružiny alebo iného mechanizmu, samostatné nastavenie bedrovej oblasti a podpory krku a vybavenie kolieskami. Vďaka mnohým funkčným nastaveniam sú tieto stoličky oproti bežným modelom drahšie.

VÝHODY

  vysoká miera individuálneho prispôsobenia

  pri správnom nastavení zmiernenie problémov s chrbtom

NEVÝHODY

  oproti bežným kancelárskym modelom drahšie

 

Kancelárske kreslo

Klasické kancelárske kreslo, ktoré zanecháva pôsobivý dojem. V porovnaní s ostatnými kancelárskymi stoličkami má podstatne širšie sedadlo, vysoké operadlo, nastaviteľnú opierku krku a podrúčky. Väčšinou sú vyrobené z pravej kože v modernom dizajne. Pozoruhodnou vlastnosťou je všestranné nastavenie sedadla. Pri mnohých je tiež možné nastavenie v bedrovej oblasti.

VÝHODY

  obzvlášť veľa priestoru na sedenie

  komfortné sedenie

  pôsobia robustne a disponujú širokou radou nastavení

  k dispozícii v rôznych farebných prevedeniach

NEVÝHODY

  oproti bežným kancelárskym stoličkám sú drahšie

 

Kancelárske kreslo s funkciou masáže

Ak si potrpíte na kvalitu a prikladáte veľký význam skutočnosti, aby bola vaša nová kancelárska stolička priateľská ku krížom, môžete investovať do kancelárskeho kresla s funkciou masáže. Takýto typ kresla je dodávaný v rôznych veľkostiach v koženom alebo látkovom prevedení. Masážne jednotky sú integrované zvyčajne do sedadla a operadla. Ich aktivovanie je možné pomocou ovládača.

VÝHODY

  obzvlášť pohodlné

  pomáhajú zmierňovať problémy s chrbticou

  individuálne nastaviteľné podľa osobitných požiadaviek

  dostupná široká škála prevedenia (kožené, látkové, retro, …)

NEVÝHODY

  oproti klasickým kancelárskym stoličkám pomerne drahé

 

Klasická otočná stolička

Býva alternatívou, ako si kúpiť lacnú kancelársku stoličku. Na výber sú rôzne varianty, s operadlom alebo bez neho, prípadne bez koliesok len s otočným podstavcom. Na klasických otočných stoličkách zvyčajne chýba opierka hlavy. Čo sa týka dizajnu, tak máte na výber zo širokého portfólia, od klasických až po moderné s rôznym farebným prevedením.

VÝHODY

  lacnejšia alternatíva ku kancelárskej stoličke

  väčšina otočných stoličiek na trhu pôsobí robustne s pomerne komfortným sedením

  dostupné stoličky s kolieskami alebo len s otočným podstavcom

  široké portfólio výberu (materiál prevedenia, farebné vyhotovenie)

NEVÝHODY

  pri lacnejších modeloch sa vytráca komfort sedenia

 

Detská kancelárska stolička

Osobitnou skupinou sú deti, kde nájdete otočnú stoličku v rôznych veselých farebných prevedeniach, ako aj s opierkou hlavy alebo bez nej. Stoličky pre najmenších sú väčšinou potiahnuté látkou. Niektoré modely sú  dostupné aj ako kožené.

VÝHODY

  veľký výber farebného prevedenia

  sedenie ponúka dobrú úroveň pohodlia

  nižšia hmotnosť (ľahšie premiestnenie)

NEVÝHODY

  pri látkových poťahoch je zložitejšie odstránenie nečistôt

 

(kondela.sk)

DOBRE VEDIEŤ:

Pri výbere kancelárskej stoličky  je dôležité brať do úvahy aj typ podlahy. Pri kancelárskych stoličkách s kolieskami odporúčame zadovážiť si aj podložku pod stoličku a predísť tak prípadným nepekným stopám na podlahe alebo koberci.

Ergonomická kancelárska stolička SPINE – RECENZIA A SKÚSENOSTI

Sedavú prácu v kancelárii vykonáva čoraz viac a viac ľudí. Čím dlhšie v tejto neprirodzenej sedavej polohe zotrváte, tým s intenzívnejšími problémami sa môžete stretnúť. Práve preto sme pre vás otestovali jednu zo stoličiek, ktorá má štýlové prevedenie a poskytuje veľmi dobrý komfort pri sedení. Reč je o ergonomickej kancelárskej stoličke SPINE.

Typy použitej mechaniky pri kancelárskych stoličkách

Pri výbere kancelárskej stoličky sa určite stretnete aj s typom použitej mechaniky. Aké sú základné typy mechaník vám pre lepšiu orientáciu priblížime nižšie.

Permanentný (trvalý) kontakt

Mechanizmus permanentného kontaktu ponúka pohyblivé operadlo bez zmeny polohy sedadla. V praxi to umožňuje užívateľovi zmenu polohy zo vzpriamenej do naklonenej,  v závislosti od aktivity pri súčasnom permanentnom kontakte chrbta s operadlom. Jedná sa o starší typ mechaniky používaní v menšom rozsahu.

Hojdacia mechanika

Pomocou hojdacieho mechanizmu je možné len hojdanie na kresle s možnosťou nastavenia tuhosti v závislosti od hmotnosti užívateľa. Nastavenie sily protiváhy, teda hmotnosti užívateľa sa vykonáva otáčaním skrutky pod sedadlom. Nie je možné  prispôsobiť sklon operadla ani sedadla oddelene, sú pevne spojené. Touto mechanikou sú vybavené predovšetkým kancelárske kreslá. Operadlo a sedadlo sú pevne spojené tak, aby sa súčasne sklopili a narovnali. Uhol medzi hornou časťou tela a stehnami zostáva preto vždy rovnaký.

Synchrónna mechanika

Tento typ mechaniky je určený k dlhodobej kancelárskej práci s vynikajúcimi ergonomickými vlastnosťami. Výhodou synchrónnej mechaniky je kopírovanie vášho tela pri sedení, t.j. sklon operadla a sklon sedadla je automatický (synchrónny). Zjednodušene sa dá povedať, čím viac sa zakloníte, tým viac sa nadvihne sedák a naopak. Dochádza k dynamickému (aktívnemu) sedeniu, čo má pozitívny dopad na zdravie, uľavuje bolestiam chrbta a minimalizuje ďalšie zdravotné problémy, ktoré sú úzko späté s častým sedením.

Asynchrónna mechanika

Presným opakom synchrónnej mechaniky je asynchrónna, kde je možné nezávislé nastavenie sklonu operadla a sedadla. Ich polohovateľnosť je čisto len vo vašich rukách s možnosťou nastavenia výšky, sklonu operadla a sklonu sedáka.

...

Pri kúpe kancelárskej stoličky venujte pozornosť nasledujúcim bodom

Nosnosť stoličky

Nosnosť určuje maximálnu mieru zaťaženia pre dlhodobé správne fungovanie stoličky. Stoličky pre dospelých mávajú štandardne minimálnu nosnosť 110 kg. Na trhu nájdete ale aj s vyššou nosnosťou, napr. 120, 150 a viac kg. Napriek tomu, že stolička s nosnosťou 110 kg znesie aj väčšiu záťaž, neodporúčame ju prekračovať. Dochádza tak k skráteniu životnosti stoličky.

Materiál

Výber vhodného materiálu má rovnako svoje opodstatnenie a zohráva významnú rolu. Na pohľad honosnejším materiálom je koža, prípadne eko koža. Výhodou je jednoduchšie čistenie, v letných mesiacoch je, ale menej komfortná z dôvodu nízkej priedušnosti. Textil je príjemný na dotyk, ale so zložitejším a zdĺhavejším čistením. Sieťový materiál je hygienický a zároveň priedušný, čo oceníte prevažne v letných mesiacoch.

Konštrukcia stoličky

Nosnosť kancelárskej stoličky zabezpečuje konštrukcia a kvalita jej prevedenia. Užívateľovi by mala poskytovať stabilitu a potrebnú oporu pre telo. Stolička má buď plastovú, kovovú alebo kombináciu obidvoch konštrukcií. V závislosti od použitého materiálu je definovaná aj charakteristika stoličky: ťažšia/ľahšia, stabilnejšia/menej stabilná, s vyššou/nižšou nosnosťou.

Vyhotovenie koliesok

Nezabudnite ani na dôležitosť použitia funkčnosti koliesok. Pre tvrdé podlahy sa odporúčajú s pogumovaným povrchom, pre mäkké podlahy (koberec) sú to zas plastové kolieska.

(alza.sk)

Kolieska na kancelársku stoličku, všetko čo potrebujete vedieť

O bezproblémový pohyb na kancelárskej stoličke sa postarajú kvalitné kolieska. Zabezpečujú, nielen pohyb po podlahe, ale aj zvýšenie efektívnosti práce, ochranu našej chrbtice vďaka odpruženiu a chránia podlahu alebo koberec.  

DOBRE VEDIEŤ:

Dobrá kancelárska stolička by mala mať čo najviac nastavení. Okrem nastavenia výšky sedadla a operadla, by mali byť rovnako individuálne nastaviteľné podrúčky,  bedrová opierka aj opierka hlavy. Čím viac nastavení má kancelárska stolička, tým lepšie si ju môžete prispôsobiť svojim individuálnym potrebám.

5 dôležitých bodov pre správne nastavenie kancelárskej stoličky alebo ako správne sedieť za počítačom

Aby ste využili potenciál stoličky naplno je potrebné si ju správne nastaviť. Bez správneho nastavenia stráca aj tá najlepšia stolička zmysel.

1, VÝŠKA SEDADLA – nastavte si výšku sedadla tak, aby vaše stehná zvierali s predkolením pravý uhol. V tejto polohe by mala mať kancelárska stolička ešte priestor na prípadné nastavenie smerom hore alebo dole.

Ideálna výška sedadla vzhľadom na výšku:

  • od 42 – 55 cm pre menších ľudí do 1,50 m
  • od 47 – 60 cm pre výšku 1,50 – 1,90 m
  • od 50 – 68 cm pre ľudí s výškou nad 1,90 m

2, PLOCHA A HĹBKA SEDADLA – sadnite si na kancelársku stoličku tak, aby sa váš chrbát dotýkal operadla. Pri správnom nastavení hĺbky sedadla, by sa mali zmestiť 3-4 prsty medzi predkolením a predným okrajom sedadla.

3, OPERADLO – horná časť operadla by nemala byť príliš široká, ideálne zaoblená do vnútra pre lepšie vedenie tela. Každé operadlo ponúka aj tzv. bedrovú opierku, ktorá je v spodnej časti, vypuklá smerom do vnútra. Obzvlášť veľkým plusom je možnosť výškového nastavenia bedrovej opierky. Bedrová opierka by vám mala poskytnúť pohodlnú, mierne vnímateľnú oporu.

4, PODRÚČKY / LAKŤOVÉ OPIERKY – pri kúpe kancelárskej stoličky odporúčame zvoliť si aj lakťové opierky, ktoré sú výškovo a šírkovo nastaviteľné. Správne nastavenie zabezpečí vašim ramenám oddych a oceníte ich aj pri vstávaní. Mali by mierne podopierať lakte s uvoľnenou polohou ramien. Medzi predlaktím a nadlaktím by mal byť pravý uhol.

5, OPIERKA HLAVY – ideálne je, aby ste si ju nastavili výškovo aj hĺbkovo, tak aby ste sa pri opretí cítili príjemne a nemali pocit tlačenia. Jej výhody oceníte, napr. pri dlhších telefonátoch kedy si odľahčíte a uvoľníte svalstvo v oblasti krčnej chrbtice.

Výber kvalitnej stoličky je jedným z hlavných predpokladov správneho sedenia, ktoré sa riadi princípom pravých uhlov, t.j. v lakti medzi pažami, medzi chrbticou a sedacou časťou, ako aj medzi stehnami a lýtkami. Ak trávite v kancelárskej stoličke väčšinu pracovného dňa, odporúčame vám byť pri jej výbere obozretní. Kvalitná kancelárska stolička nie je síce lacnou záležitosťou, rozhodne sa ale oplatí a je investíciou do vášho zdravia.

Publikované dňa: 22.03.2021

Posledná aktualizácia: 22.05.2024

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (5 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk, 469 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 19 874 recenzií)

(zdroj: google.com, 707 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 91 034 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

8
9