Každý kto pracuje v kancelárii má svoju kancelársku stoličku, podobne aj všetci tí, ktorí pracujú z domu. Prečo je dôležité sedieť na kancelárskej stoličke a nie na obyčajnej? Tým, že dlhé hodiny sedíme, čo nie je pre naše telo prirodzené, potrebujeme dobrú oporu pre našu chrbticu. Raz za čas by sme sa preto mali postaviť a dopriať si strečing. Okrem toho, na kancelárskej stoličke sa potrebujeme aj bez problémov pohybovať, a na to slúžia práve kolieska na stoličke. 

Na čo vlastne slúžia kolieska na kancelárskych stoličkách?

  • Pohyb po podlahe – logicky bez koliesok by to nebolo možné. Kolieska nám týmto uľahčujú prácu. Existujú viaceré typy koliesok, ktoré sa pohybujú buď zvisle alebo v rôznych smeroch.
  • Zvýšenie efektívnosti práce – so šikovnou kancelárskou stoličkou vieme pracovať rýchlo, efektívne a bez nadmerného úsilia.
  • Na ochranu našej chrbtice – kancelárske stoličky majú aj vďaka odpruženiu koliesok minimálny negatívny dopad na chrbticu počas sedenia. Poskytujú chrbtici oporu a podporujú zdravé sedenie.
  • Chránia podlahu alebo koberec – vďaka ochrannému povrchu dokážu minimalizovať stopy po sedení a odtlačky.

Hlavné rozdelenie koliesok

Kolieska mäkké

Ako názov napovedá, sú pokryté gumovou pneumatikou, ktorá je vhodná paradoxne na tvrdé podlahy. Set týchto koliesok sa dokáže pohybovať v rôznych smeroch (v 360 stupňoch), sú vybavené aj brzdou. Stolička vybavená týmito kolieskami má nosnosť až do 250 kg.

Cena: Balenie 5 kusov mäkkých koliesok môžete dostať už od 10 eur. Cena sa môže líšiť od predajcu, ale aj od kvality gumového prevedenia pneumatiky.

VÝHODY

  vhodné na parkety, dlaždice aj plávajúce podlahy

  pneumatika vyrobená z polyuretánovej gumy

  poskytujú kvalitné odpruženie

  minimalizujú zaťaženie podlahy

NEVÝHODY

  malý výber farieb, väčšinou len v čiernej alebo šedej

  na správne fungovanie je potrebný set 5 koliesok

(kancelarskestolicky.com)

Kolieska tvrdé

Tieto sú zas určené na mäkké typy podláh. Paradoxne tvrdé koliesko zabráni zaboreniu do kobercov alebo iných tkanín. Sú vyrobené z odolného plastu. Tiež môžu byť v sete po 4 alebo 5 kusov. Pohybujú sa buď zvisle alebo v 360 stupňoch.

Cena: Najlacnejšie sety tvrdých koliesok nájdete už od 5 eur. Ak však chcete kvalitnejšie vyhotovenie plastu a brzdiacu obruč, cena sa môže vyšplhať aj do 40 eur.

VÝHODY

  skvelé na podlahy s kobercami, tkaninami alebo linoleom

  nezanechávajú stopy

  vďaka tvrdenému plastu dlho vydržia

NEVÝHODY

  vyššia cena

  pri kobercoch s dlhým vláknom sa môžu tieto kolieska zamotať

Je priemer koliesok dôležitý?

Kolieska na stoličku by mali mať určitý štandardný priemer, viete prečo? Ich priemer sa môže pohybovať od 40 až do 60 mm. Dá sa povedať, že čím väčší priemer tým lepšie. Týka sa to hlavne tvrdých koliesok, keďže tie sa používajú na mäkkých tkaninách. Niektoré koberce majú dlhší vlas a ten sa ľahko zamotá do koliesok s menším priemerom. Tomuto problému môže zabrániť aj podložka pod stoličku na koberec.

Špeciálne kolieska – výbava profesionálnej kancelárie

Záťažové kolieska

vyrobené zo zmäkčeného polyuretánu a majú spevnenú kovovú konštrukciu. Vďaka tomu sa s nimi dá pohybovať po všetkých povrchoch a nahrádzajú plastové podložky pod stoličku. Zaistia vám tichý a hladký pohyb bez zasekávania. Sú kvalitné a univerzálne, čomu zodpovedá aj ich vyššia cena.

Antistatické kolieska

Keď sa vám v kancelárii hromadí statická energia, môže to byť problém. Ak vám po podlahe lietajú „iskry“ je dobré si zaobstarať antistatické kolieska. Sú pogumované s priemerom nad 50 mm. Sú vhodné na tvrdé povrchy a s antistatickými kolieskami vám nehrozia po podlahe ani žiadne šmuhy. Ich cena je tiež vyššia oproti klasickým kolieskam.

Iné kolieska

Tie sa môžu líšiť v závislosti od značiek. Môžu byť bielej farby alebo transparentné, či so športovým dizajnom. Môžu sa líšiť aj v uložení kovového čapu. Takéto kolieska spĺňajú všetky požiadavky, akurát majú ešte pridanú dizajnovú hodnotu.

DOBRE VEDIEŤ:

Vedeli ste, že niektoré typy koliesok na kancelárske stoličky vám sadnú aj s nábytkom na kolieskach? Jedná sa o univerzálne kolieska, ktoré po doslúžení na kancelárskej stoličke môžete pripevniť napríklad na konferenčný stolík na kolieskach. Tam znova získajú svoje uplatnenie, keďže so stolíkom sa tak často nepremiestňuje.

Ako si vybrať kancelársku stoličku a 5 bodov pre jej správne nastavenie

Dôležitosť výberu správnej kancelárskej stoličky by sa preto dala prirovnať k výberu správneho a kvalitného matraca. Vaše telo počas dňa vystrieda najčastejšie tieto tri polohy, v priemere 8 hodín v ležme, 8 hodín v stoji a 8 hodín v sede. Vysoké očakávania od vašej budúcej kancelárskej stoličky by preto malo byť na mieste. 

Na čo sa pri kúpe zamerať

  1. Typ podlahy: či sa jedná o mäkkú, tvrdú podlahu alebo tkaniny.
  2. Priemer čapu: pomocou neho sa totiž kolieska pripevnia ku stoličke. Aby ste nekúpili nesprávne, priemer si pred kúpou skontrolujte (štandardný priemer býva 10/11 mm).
  3. Nosnosť koliesok: a to nielen nosnosť samotných koliesok, ale aj nosnosť celej súpravy koliesok na stoličke.
  4. Materiál pneumatík koliesok: zistite si, či potrebujete aj ochrannú podložku pod stoličku.
  5. Stabilita: zdvojené kolieska poskytujú stoličke vyššiu stabilitu.
  6. Smer pohybu: zvislý alebo v 360 stupňoch.

Ochrana podlahy pred poškriabaním a znehodnotením koberca

Ak máte chúlostivý typ podlahy a nechcete riskovať žiadne šmuhy či škrabance od koliesok, zvážte kúpu ochrannej podložky pod stoličku. Vďaka nej máte zaručenú 100% ochranu a vyšší komfort pri rolovaní na koberci.

Najčastejšie kladené otázky

Ako zvýšiť životnosť koliesok?

Je to jednoduché. Treba ich pravidelne čistiť, odstraňovať zaseknuté vlákna, vlasy a podobne. Na ich ochranu si viete kúpiť aj špeciálny silikónový sprej, ktorý ich životnosť výrazne predĺži.

Ako vymeniť kolieska na kancelárskej stoličke?

Nie sú potrebné žiadne nástroje a zvládne to naozaj každý. Miernym ťahom stačí čap vytiahnuť a po vložení nového len slabo zatlačiť, pričom klapnutím sa uistíte, že koliesko je správne vymenené.

Kedy je potrebné vymeniť kolieska?

Keď vám na podlahe robia šmuhy či škrabance, je čas ich vymeniť. Ak sa aj napriek vyčisteniu ťažšie pohybujú, zvážte kúpu nových.

Ako rozpoznám, že sa jedná o kolieska na tvrdú alebo mäkkú podlahu?

Podľa materiálu a tvrdosti. Ako sme si spomenuli, kolieska na tvrdú podlahu sú mäkké a väčšinou pogumované, tvrdé plastové koliesko zase je určené na mäkké povrchy. Ak si neviete rady, v predajni vám ochotne poradia.

Čo sa môže stať, ak použijem nesprávne kolieska?

Môžete sa poistiť aj tým, že budete mať doma vždy správne náhradné kolieska na stoličku, no ak sa stane, že použijete nesprávne, je lepšie ich nepoužívať, kým nebudete mať tie správne kolieska. V opačnom prípade riskujete či už poškodenie podlahy alebo koliesok.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 502 recenzií)

(zdroj: play.google.com; 61 091 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 21 140 recenzií)

(zdroj: google.com; 21 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
5/5 - (1 vote)