Domov je miestom, ktoré nám má poskytovať pohodlie a súkromie. S ich vyššou mierou nám pomôžu záclony a závesy. V prvom rade zabránia priamemu výhľadu dovnútra, ale pomôžu aj s reguláciou svetla a tepla v miestnosti. Navyše sú aj vynikajúcim dizajnovým prvkom. Hodia sa do každého typu miestnosti, ale treba starostlivo zvážiť ich výber. Záclony do kuchyne či dokonca kúpeľne musia spĺňať iné kritériá, ako záclony do obývačky alebo spálne. Prinášame stručný návod, vďaka ktorému si vyberiete tie správne záclony a závesy pre vás.

To najdôležitejšie v skratke

  Záclony a závesy sú textílie, ktoré majú za úlohu zabrániť priamemu výhľadu do vnútra. Záclony sú priehľadné a prepúšťajú dnu svetlo. A ako jediné prinesú do interiéru svetlo spolu so súkromím. Závesy slúžia aj na zatemnenie miestnosti. Oboje majú aj výrazný dekoratívny a dizajnový účel. Musíte ich zladiť s celkovým štýlom vášho bývania.

  Kľúčovým faktorom pri výbere záclon a závesov je miestnosť, do ktorej ich kupujeme. Závesy do obývačky slúžia skôr na oživenie priestoru a navodenie atmosféry. Závesy do spálne a detskej izby majú okrem toho úlohu zatemnenia pre dobrý spánok. Na dokonalé zatemnenie slúžia blackout závesy a na čiastočné dim out závesy. Ten je vhodný pre ľudí, čo nemajú radi veľkú tmu.

  Závesy a záclony sú výrazným farebným a ozdobným prvkom. Preto treba ich farby a vzory dôkladne zvážiť. Vo všeobecnosti platí, že farba závesov by mala byť v kontraste s farbou stien a výrazne vzory na nich zvoľte len, ak nemáte vzory aj na stenách. Farebné záclony vyberajte len ak budú na okne visieť osamote. V kombinácii so závesom voľte neutrálnu farbu záclony.

  Ústredným materiálom záclon a závesov býva polyester pretože sa oň ľahko stará. Prímesové materiály vyberajte podľa toho, aký dojem chcete vyvolať. Hodváb a zamat dodajú luxus. Ľan a bavlna prírodný nádych. Nezabúdajte na pravidelné pranie záclon, aj preto treba starostlivo zvážiť spôsob ich zavesenia.

Aký je rozdiel medzi záclonou a závesom?

Záclony a závesy sú oboje textilné výrobky, ktoré sú určené na zavesenie pred okno. Majú slúžiť ako vizuálna, svetelná clona a dekorácia okien. Jediný výrazný rozdiel medzi nimi je, že záclony sú vyrábané z priesvitných, alebo polopriesvitných materiálov, aby prepustili do miestnosti väčšiu časť denného svetla.

Na druhú stranu, závesy sú nepriehľadné, aby poskytli výraznejšie zatemnenie miestnosti. Aby túto funkciu plnili naplno, bývajú závesy vyrobené z hustejšej a ťažšej látky než záclony. Tie naopak bývajú jemné a vzdušné. Dĺžku záclon a závesov si každý vyberá podľa svojho vkusu, ale závesy väčšinou siahajú až po zem, respektíve pár centimetrov nad ňu. Pri záclonách je lepšia kratšia dĺžka, aby nezakrývali radiátory a nebránili v zime prúdeniu tepla do miestnosti.

Vhodne zvolená záclona a záves vám príjemne zútulnia interiér 

Ako si vybrať správne záclony a závesy?

Výber na trhu je naozaj široký. Máte možnosť siahnuť po rôznych vzoroch, farbách a materiáloch. Pri záclonách stále prevažujú odtiene bielej farby, ale pokojne nájdete aj pestrejšie kúsky. Častokrát sú však nápadité skôr svojim tvarom a zdobením. Závesy väčšinou majú jednotný rovný tvar, sú menej riasené než záclony, ale môžete si vybrať z bohatej škály farieb a vzorov. Výber vám uľahčí, ak pred kúpou zvážite nasledovné body. 

Miestnosť do ktorej záclony a závesy kupujete

Výber záclon a závesov výrazne ovplyvňuje štýl, zariadenie a funkcia izby kam ich kupujete. Záclony a závesy do obývačky znesú výraznejšie farby a vzory než záclony a závesy do spálne. Tam sa hodia skôr tlmenejšie farby v studených odtieňoch. Tie podporujú spánok. Takisto sa do spálne hodia zatemňovacie – blackout závesy, ktoré vytvárajú úplnú tmu. Závesy do detskej izby by mali byť skôr prevedením dimout, pretože deti nemajú rady veľkú tmu a tento typ závesu miestnosť zatemní, ale zároveň prepustí do nej trochu svetla. Takisto by nemali mať výrazné vzory. Tie, ak je to nutné, zvoľte skôr na záclony do detskej izby. Cez deň totiž dobre západnú do zábavnej atmosféry a v noci budú zakryté závesom a nebudú deťom rušiť spánok.

...

Látku, z ktorej sú záclony a závesy ušité

Materiál z ktorého sú záves alebo záclona ušité ovplyvňuje nielen ich vzhľad, ale aj funkčnosť. Drvivá väčšina záclon a závesov je ušitá z polyesteru. Ľahko sa perie, rýchlo schne a nekrčí sa. Mnoho kusov je zo stopercentného polyesteru alebo je výraznou zložkou materiálu s malou prímesou iných látok. Zo stopercentného polyesteru sú aj trojvrstvové blackout závesy, typické závesy do spálne, s čiernou strednou vrstvou. Hustota látky totiž ovplyvňuje priehľadnosť a mieru zatemnenia.

Luxusné záclony do obývačky obsahujú napríklad hodváb. Takéto však treba prať ručne. Častými prímesami sú aj ľan a bavlna, ktoré zvyšujú odolnosť záclon a závesov voči UV žiareniu, ale treba ich žehliť. Bavlna robí materiál príjemnejším na dotyk. Preto sa hodí na závesy do detskej izby alebo luxusné záclony do kuchyne. Veľmi žiadanými sú aj prímesy viskózy alebo zamatu (velúru), ktoré zvyšujú padavosť závesov a dodávajú im na elegancii. Typické sú pre závesy do obývačky.

Farebné prevedenie záclon a závesov

Záclony a závesy by mali vždy farebne zladiť s doplnkami v miestnosti. Mali by byť z rovnakej farebnej škály ako sú koberce, alebo čalúnené časti nábytku. Zároveň by mali byť minimálne odtieňom v kontraste so stenami, aby nezanikli. Tmavé závesy voľte pri väčších oknách a svetlých stenách a naopak. Záclony, ak sú kombinované so závesom by mali byť ideálne neutrálnej farby. Ak sú na okne jediný dekoračný prvok, môžete stiahnuť aj po inej farbe, ktorá bude dominovať miestnosti. Vyberať ju môžete podľa toho akú náladu v nej chcete vyvolať.

Závesy alebo záclony do kuchyne, prípadne jedálne môžu byť červené, pretože povzbudzuje chuť do jedla. Závesy a záclony do detskej izby a spálne by mali byť ideálne v tlmených pastelových farbách modrej, fialovej a zelenej, aby pôsobili upokojujúco. V priestoroch, kde chcete vytvoriť priateľskú a kreatívnu atmosféru voľte odtiene žltej a oranžovej, čo sú ideálne farby pre závesy do obývačky. Keď v obývačke túžite po niečom upokojujúcejšom, siahnite po zelenej alebo hnedej.

Ako na nás vplývajú farby a ako to využiť v bežnom živote

Farby sú všade okolo nás a častokrát ovplyvňujú našu náladu. Ich významom a ich jednotlivými vplyvmi na psychiku sa zaoberá hlavne psychológia farieb a čínske umenie feng-šuej. Popíšeme si základné významy farieb a ich pôsobenia na človeka. Zistíte ako využiť ich vplyv na emócie v bežnom živote, napríklad pri zariaďovaní bývania a obliekaní.

Rozmery a tvary záclon a závesov

Záclony a závesy väčšinou siahajú do nasledovných úrovní:

1, do polovice okna – takáto krátka dĺžka sa využíva hlavne v kuchyni. Krátke záclony do kuchyne sú praktické, pretože nesiahajú až k varným plochám od ktorých by mohli začať horieť. Nazývajú sa aj vitrážové záclony.

2, po dolný okraj okna – po parapet, je pomerne málo využívaná dĺžka a využíva sa výlučne pri záclonách, tvarovaných do oblúku.

3, tesne pod parapet – zhruba 10 cm pod parapet okna. Je najčastejšie využívanou dĺžkou pri rovno stíhaných záclonách. Vyzerá to esteticky a záclona nebráni prieniku tepla z radiátora do priestoru.

4, po zem alebo tesne nad ňu – takáto dĺžka je typickejšia pre závesy než záclony. Výnimkou bývajú závesy do kuchyne. Záclony siahajúce tesne nad zem sa používajú iba pri oknách, pod ktorými nie je radiátor. Navyše sú nepraktické v domácnostiach s deťmi a zvieratami, kde sa aj závesy skracujú, aby na ne nedosiahli a nestiahli si ich spolu so závesný systémom na seba.

Dĺžka záclony alebo závesu sa meria od závesného zariadenia, ktoré by malo byť umiestnené zhruba 10 cm nad horným okrajom okna po miesto kam chcete aby siahali.

Šírka záclony a závesu by mala presahovať šírku okna o 10 cm na oboch stranách. Navyše ich pri zavesení nariasujete. Šírka hotovej záclony by mala byť jeden a pol až trojnásobok (podľa intenzity nariasenia) šírky okna plus dvadsať cm.

DOBRE VEDIEŤ:

Záclony a závesy kúpite buď ako hotové kusy alebo iba ako materiál na ušitie v metráži. Pri metrážovej kúpe prirátajte k ideálnej šírke a dĺžke 5 až 10 cm na obšitie a zapustenie okrajov.

Ako sú spôsoby pripevnenia záclon a závesov?

Keď ste si dôkladne premysleli kde aké záclony a závesy použijete, tak je načase zamyslieť sa ako ich pred okno umiestniť. Výber spôsobu zavesenia záclon a závesov je rovnako dôležitý ako ich vzhľad a materiál. Existujú tri spôsoby a každý z nich je vhodný pre iný typ, váhu a spôsob používania záclon a závesov. Tento výber ovplyvní aj štýl zariadenia domu.

Tyč / garniža

Tyč na záclonu a záves, takzvaná garniža, je najbežnejší spôsob ich pripevnenia na okno. Jedná sa väčšinou o kovovú alebo drevenú tyč rôzneho dizajnu, ktorá je priskrutkovaná na stenu nad oknom. Vďaka rôznorodému vzhľadu slúži aj ako dekoračný prvok a záclona a záves na nej drží pomocou krúžkov alebo štipcov pripevnených na záclony a k závesu.

Ide o pomerne lacný spôsob pripevnenia záclon s veľkou nosnosťou. Posúvať záclony do boku je však občas náročnejšie. Je nutné to robiť manuálne a záclona sa môže zasekávať.

Koľajnica

Jedná sa buď o jednoradové hliníkové, alebo dvojradové drevené koľajnice. Ide o flexibilný a praktický systém, pomocou ktorého môžete záclony umiestniť bez problémov aj do rohov. V koľajniciach sú umiestnené kĺzavé kolieska alebo systém lán alebo reťazí.

Záclony sa po nich ľahko bez väčšej námahy pohybujú do strany pomocou zatiahnutia za visiace lanko. Ich veľkou výhodou je aj cena, ale nepôsobia tak esteticky ako garniže. Koľajnice na závesy sa nosnosťou vyrovnajú tyči na závesy.

Lanko

Ide o oceľové lanko pripevnené priamo na strop alebo pomocou nosníkov priamo do múru. Lankový systém je takmer neviditeľný a ideálny do minimalistického a moderného štýlu zariadenia domu. Jeho nosnosť je však nižšia a ideálne je ak nechcete používať závesy. Ak áno vyberte si nejaké s nižšou hmotnosťou. Pri preťažení sa lanko môže prehnúť a časom aj pretrhnúť.

Na ich uchytenie treba použiť háčiky alebo takzvané žabky menších rozmerov z estetických dôvodov. Presun záclon na stranu je podobný ako na tyči.

...

Ako sa o záclony a závesy starať ?

Pravidelná a správna starostlivosť o záclony a závesy je viac než potrebná. Inak sa stanú výraznými alergénmi v domácnosti. Nachytajú na seba mnoho prachu, preto ich treba prať raz až dva razy do roka a ideálne raz za týždeň vytriasať a povysávať.

Záclony a závesy sú však vyrábané z citlivých materiálov, preto treba byť pri manipulácii s nimi opatrný. Prať by sa mali buď ručne, alebo v práčke pri nízkych otáčkach (max. 400 otáčok), pri teplote do 30 °C, bez žmýkania a aviváže, v pracích prostriedkoch na jemnú bielizeň. Nikdy ich nesušte v sušičke a ak je to nutné žehlite na nízkej teplote cez inú tkaninu. Väčšinou však postačí ak ich ešte vlhké zavesíte späť na svoje miesto a necháte vyschnúť. Gravitácia sa postará o ich vyrovnanie. Dobré je pri tom miestnosť vetrať, aby ste sa vyhli vzniku plesní. Vyberte si teda pre pranie záclon slnečný deň. Nezabudnite z nich pred praním odstrániť všetky kovové prvky. Základom pri praní, žehlení a sušení je dodržiavanie pokynov výrobcu na štítku.

Dobrou alternatívou prania raz za 6 – 12 mesiacov je čistenie záclon a závesov pomocou parného čističa raz za 2 až 3 mesiace. Výhodou je že záclony vyčistíte rovno zavesené. Aj pri vysávaní záclon a závesov buďte opatrní a znížte intenzitu sania.

Detaily vytvárajú skutočný domov

Veľa ľudí dnes zvažuje, že závesy a záclony nebudú vôbec používať, pretože ich pranie je prácou na celý deň a je to pohodlnejšie aj pre domácnosti so zvieratami alebo malými deťmi. Ich dĺžka sa však dá prispôsobiť. Žalúzie totiž vedia poskytnúť súkromie aj zatemnenie, ale neposkytujú dostatok súkromia a denného svetla naraz. To dokážu jedine záclony. Navyše domov výrazne zútulnia. Veríme, že tento článok vám pomôže rozhodnúť sa čo je pre vás ideálne.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Aké sú najvhodnejšie materiály závesov a záclon?

Väčšinou sa na výrobu záclon a závesov využíva polyester. Často stopercentný, alebo ho minimálne kombinujú s iným, zväčša prírodným materiálom, ako bavlna, ľan či zamat, aby sa uľahčila starostlivosť o záclony a závesy.

Ako vybrať správnu veľkosť a dĺžku závesov a záclon pre moje okno?

Vzorec na meranie šírky záclon a závesov je 1,5, 2 alebo trojnásobok šírky okna (podľa miery nariasenia, ktorú chcete dosiahnuť) plus 20 cm pretože by mali presahovať okraje okna. Dĺžku záclon a závesov nedajte až po namontované garniže alebo koľajnice nad okno a zmerajte vzdialenosť od garniže po miesto kam chcete, aby záclona siahala.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 471 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 690 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 31 038 recenzií)

(zdroj: google.com; 1 087 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9