Farby sú všade okolo nás a častokrát ovplyvňujú našu náladu. Ich významom a ich jednotlivými vplyvmi na psychiku sa zaoberá hlavne psychológia farieb a čínske umenie feng-šuej. Na túto tému však bolo vykonaných aj niekoľko odborných výskumov. Jeden z nich ukázal, že tabletky teplých farebných odtieňov – červené, oranžové, ružové a podobne majú vyšší účinok proti bolesti. Tabletky modrej alebo bielej farby, takzvaných studených odtieňov sú zas lepšie sedatíva. Popíšeme si základné významy farieb a ich pôsobenia na človeka. Zistíte ako využiť ich vplyv na emócie v bežnom živote, napríklad pri zariaďovaní bývania a obliekaní.

Biela – symbolizuje čistotu/očistu, nevinnosť, obnovu, otvorenosť a precíznosť.

Biela farba v sebe skrýva všetky ostatné farby. Každý z nás z nej dokáže čerpať energiu celého farebného spektra podľa potreby, a preto nás upokojuje a využíva sa v interiéri najčastejšie. Možno ju použiť v ktorejkoľvek miestnosti. Príliš veľa tejto neutrálnej farby však narúša harmóniu a paradoxne ľudí znepokojuje. Biela farba na stenu je podľa feng-šuej odporúčaná hlavne v kuchyni. Podporí pestrofarebnosť a rôznorodosť chuti jedla. V iných miestnostiach využite skôr biely nábytok, či doplnky, ktoré harmonizujú okolie a prinesú vám krásu a radosť. Biela farba na drevo je vhodná hlavne pri obnove starého dreva. Dodá mu doslova nový život.

Ak si bielu farbu zvolíte na bežné oblečenie, tak zdôraznite svoju nevinnosť a zraniteľnosť, pričom sa výrazne omladíte, ale dodá vám aj sebavedomie a energickosť. Pri serióznejších modeloch zas vyvoláva v iných ľuďoch pocit dôvery a jej nositeľ pôsobí dôsledne a precízne. Z toho dôvodu sa biela farba hodí na pracovný pohovor. Ak však zvolíte bielu farbu na vlasy, vyvoláva opačný efekt ako pri oblečení. Dodá na zrelosti a na druhých budete pôsobiť mierne kontroverzne a silne sebavedomo.

Červená – vyvolá v nás vášeň, je symbolom sily, ohňa lásky, inšpirácie a odvahy, ale aj agresivity a nebezpečenstva. V Číne znamená prosperitu a bohatstvo.

Červená farba u ľudí dokonca môže zvýšiť krvný tlak a chuť do jedla. Práve preto je ideálna červená farba na stenu v jedálni, alebo telocvični, kdekoľvek je nutný nejaký výkon. Hoci podnecuje milostné chúťky nie je vhodná do spálne, kde narúša spánok. Radšej si zvoľte červené doplnky do obývačky, ktorá by mala byť tou najspoločenskejšou miestnosťou domova.

Červená farba oblečenia sa spája s osudovou príťažlivosťou a veľmi silnou osobnosťou a mnohých môže až odstrašiť. Skôr si ju zvoľte na večierok, než do práce. Červená farba na vlasy znamená pre pozorovateľov vášnivosť a divokosť jej nositeľky. Veľa mužov po červenovláskach podvedome túži.

Čierna ― predstavuje predovšetkým temnotu, mystickosť a záhadnosť, ale aj eleganciu.

Veľké plochy čiernej robia miestnosť pochmúrnou a stiesnenou. Preto čierna farba na stenu patrí rozhodne len v podobe menšieho ornamentu, najlepšie v kombinácii so svetlou farbou. Naopak, čierna je vítaná v kúpeľni v podobe doplnkov. Čierne doplnky do kúpeľne v kontraste s bielym umývadlom a vaňou dodá tomuto priestoru nádych elegancie a luxusu. Poprípade, využite čiernu farbu na drevo. Čierny drevený konferenčný stolík v obývačke, alebo nočný stolík v spálni je vždy dobrou neutrálnou voľbou.

Čierne oblečenie pristane každému a hodí sa na každú príležitosť. Čierna farba dodá jej nositeľovi určitú gráciu a vážnosť. Aby ste to dosiahli, nemusíte byť v nej oblečený od hlavy po päty. Stačí ju  použiť len ako jemný akcent v podobe kravaty alebo šatky. Pokiaľ chcete zvýšiť svoju atraktivitu a priťahovať pohľady, tak si zvoľte čiernu farbu na vlasy. Havranie vlasy totiž u Európanov evokujú exotickosť.

Sedacia súprava – výber hlavného kusu nábytku do obývačky

Výber sedacej súpravy by ste nemali podceniť, kupujete ju predsa na dlhú dobu. Mala by byť kvalitná, nadčasová, pohodlná, multifunkčná a zapadnúť k vášmu životnému štýlu. Preto pri jej kúpe zvážte viacero faktorov, aby nepodľahla rýchlemu opotrebeniu.

Fialová  –  je spojená so všetkým kráľovským, luxusným a noblesou. Rozvíja fantáziu a kreativitu.

Práve preto, že podnecuje fantáziu je vhodné použiť fialovú farbu na stenu v detskej izbe. Poprípade pre jej majestátnosť ju použite v purpurovom odtieni v predsieni. Urobíte tak hneď pri vstupe na väčšinu svojich návštev dojem. Fialová farba v podobe doplnkov je vhodná aj v pracovni, hlavne ak máte kreatívne zamestnanie.

Fialová farba na vlasy je častou voľbou práve kreatívnych ľudí so slobodným duchom. Okolie ich práve pre extravagantnosť a domnelú nadradenosť často odmieta. Fialová farba môže aj na oblečení pôsobiť mierne zastrašujúco. Hodí sa pre ambicióznych ľudí, alebo ľudí vo vedúcej pozícii na vyvolanie rešpektu.

Hnedá – sa nám spája s jednoduchosťou, dôveryhodnosťou, spoľahlivosťou, ale aj s neohrabanosťou.

Hnedá farba je neutrálna zemitá farba, ktorou nikdy nič nepokazíte, ani pri obliekaní, ani v interiéri. Hnedá farba na stenu v jej rôznych odtieňoch sa najviac hodí do obývačky práve na vyváženie výrazných červených doplnkov, ktoré rozprúdia spoločenské vzťahy. Hnedá farba ich práve prehĺbi a upevní. So stabilitou a spoľahlivosťou sa nám v mysli spájajú aj brunetky. Hnedá farba na vlasy je v našich končinách najbežnejšia, preto v mnohých môže asociovať pocit nudy, ale aj veľmi dôležitého bezpečia.

Modrá – pri pohľade na ňu sa nám vybaví nebo a voda, preto sa nám spája najmä s pocitom pokoja a mieru.

Hlavne pre jej upokojujúce účinky je ideálna bledá modrá farba na stenu vašej spálne. Modrá farba výrazne podporuje spánok. Tmavú námornícku modrú obľubuje väčšina ľudí na oblečení. Ide o skvele kombinovateľnú farbu, pri ktorej osoba, čo ju nosí pôsobí upokojujúco a tak, že má veci plne pod kontrolou. U veľmi pokojných až flegmatických ľudí je  častým výberom aj modrá farba na vlasy. Svojou vyrovnanosťou priťahujú k sebe veľa ľudí a ľahko nadväzujú priateľstvá.

Oranžová – je farba smiechu, radosti, povzbudenia a optimizmu. Kombinuje intenzívnu silu červenej a veselosť žltej. Predstavuje sebavedomie, úspech a spoločenskosť.

Oranžová farba je podobne silná a výrazná ako červená. Tiež povzbudzuje chuť do jedla a budovanie vzťahov, ale v menšej miere, preto sa hodí ako náhrada červenej, ak vám nevyhovuje, napríklad do jedálne či obývačky. Taktiež v podobe doplnkov a akcentov na stene sa hodí do detskej izby, predovšetkým do kútika na hranie. Ideálna je do pracovne, kde prebudí myseľ a povzbudí zmysel pre kolegialitu. Oranžová farba na vlasy sa skvele hodí pre mladistvých spoločenských ľudí. Na zlepšenie nálady ju využite aspoň ako doplnok v obliekaní.

Ružová – kombinácia červenej a bielej symbolizuje podobné veci. Sú nimi láska, priateľstvo, dievčenskosť, nevinnosť, ale aj naivitu. Ružová farba vyjadruje aj súcit, srdečnosť a porozumenie.

Rovnako ako oranžová poslúži ružová farba ako náhrada za červenú, hlavne využijete ružové doplnky do obývačky. Poprípade ju s červenou môžete kombinovať na zjemnenie atmosféry. Perfektne sa dá využiť aj do detskej izby. Tam ju môžete využiť aj v podobe nábytku. Ružová farba na drevo dodá masívnemu nábytku rozprávkový nádych, ideálny na hry.

Ružová farba oblečenia poukazuje na romantickú dušu. V určitých jemných pastelových odtieňoch môže vyvolať dojem zraniteľnosti a okolie vás bude mať tendenciu podceňovať až ochraňovať. Keď sa použije ružová farba na vlasy, môže vysielať dva protichodné signály. Na jednej strane romantickú, starostlivú až naivnú osobu, na strane druhej rebelujúcu divošku.

Detská izba pre novorodenca, kedy a ako ju zariadiť?

Detská izba pre novorodenca by sa mala nachádzať blízko rodičovskej spálni. Nevyžaduje veľa priestoru. Mala by však byť dostatočne slnečná a vzdušná. Farby stien by ste mali voliť v neutrálnych alebo pastelových farbách. Výraznejšie farby a kontrasty voľte skôr na doplnky a obrázky.

Sivá – je kombináciou bielej a čiernej farby a predstavuje neutralitu a vyrovnanosť na jednej strane, ale aj pochmúrnosť a beznádej na strane druhej.

Práve preto, že vo väčších množstvách v ľuďoch vyvoláva depresívne myšlienky je sivá farba na stenu pomerne nevhodná voľba. Pokiaľ ju obľubujete zvoľte jej svetlejší odtieň a zjemnite jej účinky kombináciou s ružovou farbou. Vtedy miestnosť naberie na vľúdnosti. Navyše sivá farba s ružovou perfektne ladí. Odporúčame ju však použiť skôr v doplnkoch miestností, ako sú tienidlá či obrazy. Sivá farba na drevo môže dať nový život starým stoličkám alebo truhliciam, a zároveň zachová pocit starodávna. Sivá farba na vlasoch je prirodzená pri starších ľuďoch a spája sa s múdrosťou. Pridaním sivého prelivu do vlasov si pridáte na serióznosti, rovnako ako aj sivým oblečením. Sivé doplnky v outfite neutralizujú ktorúkoľvek inú farbu.

Tyrkysová – spája v sebe všetky pozitívne účinky modrej a zelenej. Evokuje pohodu, vľúdnosť, priateľstvo a náklonnosť.

Tyrkysové doplnky do bytu sú veľmi vyhľadávané. Hodia sa doslova všade. Tyrkysovú farbu na stenu zvoľte do spálne, pretože upokojuje, utužuje vzťahy a zároveň má ozdravné účinky zelenej. Tyrkysová pomáha aj relaxácii v kúpeľni. Tyrkysová farba na vlasy je voľbou pre ľudí prepojených s prírodou. Častokrát pôsobia jej nositelia až mysticky.

Zelená – reprezentuje prírodu, nový začiatok, obnovu a liečenie. Tmavšia zelená zas bohatstvo a prestíž.

Zelená farba sa v domove hodí kamkoľvek. Domov nám má totiž poskytnúť miesto na  regeneráciu. Môžete si zvoliť zelenú farbu na stenu kamkoľvek, kde chcete vyvolať prílev energie alebo využite zelené doplnky do obývačky. Napríklad v podobe izbových rastlín. Zelená farba na vlasy je nezvyčajnou voľbou, ktorá vás, ale hlbšie prepojí práve s prírodou a na druhých budete pôsobiť ako sebavedomá a úspešná osobnosť.

Žltá – povzbudzuje myslenie a sústredenie, vyvoláva pocit šťastia.

Žltá farba na stenu je ideálna všade tam, kde sa potrebujete koncentrovať, ako pracovňa, či kútik na učenie pre deti.  Ideálnou voľbou sú žlté doplnky do kuchyne, pretože pomáha vzbudiť chuť do tvorenia, teda aj varenia. Žltá farba na vlasy zahŕňa akýkoľvek odtieň blond. Blondíny sú vo všeobecnosti považované za nežné, atraktívne, a žiaľ niekedy aj “hlúpe”. Tento predsudok môžete využiť vo svoj prospech, pretože blondíny sú často podceňované a jednoducho prekvapia.

Čo dodať na záver

Psychológia farieb nie je exaktná veda a nemusí pôsobiť na každého rovnako. Avšak fakt, že nás farby neustále obklopujú a ovplyvňujú je nespochybniteľný. Stačí občas rozmýšľať nad náhlou zmenou nálady a poobzerať sa okolo seba. Často pochopíte prečo zmena nastala a prepojí sa to práve s nejakou dominantnou farbou v okolí. Dúfame, že tento článok vám pomohol  zorientovať sa v tejto problematike a využijete tieto poznatky naplno vo svojom živote.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk, 18 636 recenzií k 04.10.2021)

(zdroj: heureka.sk, 63 848 recenzií k 04.10.2021)

(zdroj: heureka.sk, 1 160 recenzií k 04.10.2021)

(zdroj: heureka.sk, 1 482 recenzií k 04.10.2021)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)