Veľmi častá dilema rodičov je načasovanie presťahovania dieťaťa do vlastnej izby. Kvôli prevencii  syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa by malo bábätko spať prvých 6 mesiacov života síce vo vlastnej postieľke, ale v rodičovskej spálni. Následne, ak to okolnosti dovolia, by ste ho mali presťahovať do vlastnej izby. Výskumy Pensylvánskej univerzity totiž ukázali, že tým predídete výrazným prejavom separačnej úzkosti okolo jedného roka života dieťaťa a zlepšíte spánok jemu aj sebe. Pri zariaďovaní izby pre najmenších treba myslieť na mnoho vecí.

To najdôležitejšie v skratke

Od šiestich mesiacov môžete skúsiť dieťa presťahovať do vlastnej izby. Malo by mu to predĺžiť nočné spánkové cykly a mohlo by sa v noci menej budiť. Musíte však rátať s tým, že vás predsa len k sebe počas noci občas zavolá. Zariaďte mu teda izbu účelne a pohodlne preň aj pre seba. Vytvorte si teda v izbe pohodlný kútik s kreslom na kojenie alebo aj na pohovkou.

Detská izba pre novorodenca by sa mala nachádzať blízko rodičovskej spálni. Nevyžaduje veľa priestoru. Mala by však byť dostatočne slnečná a vzdušná. Nočné osvetlenie by malo byť čo najjemnejšie. Večer by ste ju mali vychladiť na 16 – 21 °C. Pred jej samotným zariadením by ste ju mali poriadne vyčistiť vrátane škár v podlahe a stien. Zrenovujte vŕzgajúce dvere a okná.

Farby stien by ste mali voliť v neutrálnych alebo pastelových farbách. Výraznejšie farby a kontrasty voľte skôr na doplnky a obrázky. Výraznú pozornosť venujte výberu detskej postieľky a prebaľovaciemu pultu. Zabezpečte si dostatok úložného priestoru v podobe skríň a komôd, aby ste si uložili celú výbavu pre novorodenca čo najprehľadnejšie. Na hračky sú v tomto veku ideálne úložné boxy.

V prvom rade dbajte na bezpečnosť. Dieťa budete mať pod kontrolou pomocou baby monitoru. Takisto zabezpečte všetky elektrické zásuvky a ostré rohy nábytku bezpečnostnými krytkami. Uzamknite aj všetky skrine a komody s vecami, ktoré nepatria do rúk deťom. Nedávajte žiadny nábytok pod okno a zvoľte radšej kratšie záclony.

(feedo.sk)

Detská izba pre novorodenca by mala spĺňať isté parametre

Bábätko do 6 mesiacov si vystačí s kútikom v rodičovskej spálni. Postieľku umiestnite čo najbližšie k svojej posteli a niekde nablízku majte prebaľovací pult s úložným priestorom na plienky, prebaľovacie podložky a detskú kozmetiku. Detská izba zatiaľ bude slúžiť len ako úložný priestor na oblečenie a hračky, prípadne na denné hranie. Od polroka  môžete skúsiť postieľku s pultom do nej premiestniť. Izba pre dieťa od nula do troch rokov by mala poskytovať dostatok denného svetla a naopak, večer by mala byť osvetlená len tlmene. Mala by sa v nej dať ľahko upravovať teplota tak, aby sa večer a v noci pohybovala medzi 16 – 21 °C. V neposlednom rade by sa mala nachádzať blízko vašej spálni. Nepotrebuje byť ani príliš priestranná, pretože nevyžaduje príliš veľa zariadenia. S  jej výberom vám pomôžu nasledujúce rady.

Nie je nič krajšie, ako pokojne spiace dieťa

Nábytok do detskej izby riešte nakoniec

Začnite od podlahy a stien. Celú miestnosť najskôr dôkladne vyčistite vrátane škár v podlahe a rohov. Na steny použite tlmené, skôr neutrálne farby, ako sú biela, béžová alebo pastelové odtiene. Príliš jasné farby by mohli narušovať detský spánok a príliš tmavé farby  by mohli spôsobiť pocit stiesnenosti. Zvoľte radšej umývateľné farby. Takto sa ľahko zbavíte detských paciek či farbičiek na stene. Na podlahu použite materiály, ktoré sa ľahko umývajú, ako je drevo, vinyl, laminát.

Drevená a vinylová podlaha je navyše pomerne odolná voči nárazom aj škrabancom. Laminát je zas oveľa mäkší, ale náchylný na poškodenie. Dlaždiciam sa radšej vyhnite, pretože sú príliš tvrdé a dieťa sa na nich môže ľahko šmyknúť. Koberce určite využívajte len na menšej ploche, pretože sa ťažšie čistia a sú zdrojom alergénov. Na hranie sú však ideálne. Voľte radšej koberec s vyšším vlasom. Je šetrnejší k detským kolenám. Alternatívou koberca môže byť gumené puzzle. Je mäkké, nešmýka sa, ľahko sa čistí a v prípade potreby aj uskladňuje.

Správna detská postieľka a matrac je základ

Keď sťahujete dieťa do vlastnej izby, zvoľte na spanie detskú postieľku. Detská kolíska je vhodná skôr pre tie najmenšie bábätka do polroka. Detská postieľka by mala dieťaťu vydržať až do jeho troch rokov. Navyše je oveľa stabilnejšia ako už spomínaná  kolíska pre bábätka, čo jej dodáva bezpečnosť. Okrem stabilnosti by postieľka mala spĺňať nasledujúce:

  • mala by byť výškovo nastaviteľná,
  • mala by byť dostatočne dlhá a široká, aby sa v nej dobre spalo a otáčalo aj trojročnému dieťaťu,
  • matrac musí byť pevný a tvrdší a do priestoru medzi okrajmi matraca a bočnou stranou postieľky sa nesmú vojsť viac ako 2 prsty,
  • jednotlivé priečky postieľky by od seba nemali byť vzdialené viac než 6 cm,
  • mala by disponovať odnímateľnou bočnicou na ľahšiu manipuláciu s dieťaťom,
  • stredné priečky bočnice by sa mali dať vybrať, aby vznikol otvor, cez ktorý väčšie deti bezpečne vyjdú z postieľky samy.

Do prvého roka nevkladajte do postieľky hračky vankúše ani prikrývky navyše. Postačí k matracu určená plachta a jedna prikrývka.

Pri výbere detskej postieľky si dajte záležať, aby spĺňala všetko čo potrebujete

Prebaľovací pult musí spĺňať viacero bodov

Prebaľovať budete niekoľkokrát denne a prebaľovací pult vám dodá patričný komfort. Musí však spĺňať nasledujúce:

  • musí byť dostatočne stabilný a pevný – v tomto je lepšie drevo ako plast,
  • musí mať dostatočnú nosnosť – aspoň do 15 kg, aby ste ho mohli používať aj pri väčších deťoch,
  • mal by mať po stranách dostatočne vysoké zábrany, aby bol bezpečný na používanie aj v období, keď sa už dieťa pretáča,
  • mal by byť dostatočne vysoký, minimálne 110 cm, ideálne 10 cm pod úrovňou vášho lakťa,
  • mal by poskytnúť dostatok úložného priestoru na plienky a oblečenie tak, aby ste sa pre ne nemuseli pri prebaľovaní zohýbať a spúšťať ruku z dieťaťa.

Veľa rodičov sa sťažuje, že neposedné dieťa neudržia na pulte a ani zábrany nepomôžu. Vtedy je vhodné umiestniť prebaľovací pult do rohu miestnosti a prisunúť k nemu z druhej strany skriňu. Prípadne ho postaviť k stene medzi dve skrine a vy budete musieť dieťa istiť iba spredu. Alternatívou prebaľovacieho pultu môže byť široká komoda, na ktorú položíte prebaľovaciu podložku. Veľmi neposedné deti prebaľujte s podložkou na posteli.

(dadaboom.sk)

Celá výbava pre bábätko by mala byť uložená prehľadne 

Príchod bábätka prinesie do vášho života veľa zmien. Základom úspechu je vytvoriť si systém, ktorý vám bude vyhovovať. To platí aj na uloženie vecí vo vašej domácnosti. Výbava pre novorodenca pozostáva väčšinou z vecí, ktoré by sa mu nemuseli dostať priamo do rúk. Je však dobré ich mať po ruke. Plienky, kozmetiku a oblečenie pre bábätko je ideálne uložiť do skrine, komody alebo prebaľovacieho pultu. Tieto následne treba zavrieť a zabezpečiť tak, aby ich dieťa nemohlo otvoriť.

Skriňu vám pomôžu sprehľadniť rôzne organizéry. Takisto môžete oblečenie, ktoré aktuálne nevyužívate, vložiť do vákuových vriec, odsať vzduch a ušetriť miesto. Hračky je v batoliacom veku vhodné uložiť do rôznych látkových škatúľ s vrchnákom. Keď ich otvoríte, tak si ich dieťa môže vyberať aj samo a vy ich upracete jednoduchým nahádzaním naspäť a uložením kdekoľvek v miestnosti. Dôležité je každej veci určiť svoje miesto tak, aby ste nič nemuseli dlho hľadať.

Úložné priestory by mali byť jednoduché a efektívne zároveň

Baby monitor nie je jediným dôležitým bezpečnostným prvkom

Pri malých deťoch treba veľmi dbať na bezpečnosť. Presťahovanie do vlastnej izby môže znepokojiť nielen dieťa, ale aj vás. Baby monitor alebo elektronická pestúnka vám pomôže mať veci pod kontrolou. Vždy budete počuť alebo pri modeloch s videom aj vidieť, keď sa dieťa zobudí. Baby monitor je však len prvým krokom k bezpečnosti. Ideálne je zabezpečiť všetky elektrické zásuvky krytkami a veci, ktoré by dieťaťu mohli ublížiť, treba dať mimo jeho dosahu.

Napríklad na okno zvoľte záclony, ktoré siahajú len do polovice steny, aby si dieťa na seba nestiahlo garnižu. Takisto by ste mali ukotviť nábytok k stene, aby ho na seba neprevrhlo, a všetky ostré rohy zaobliť špeciálnymi násadkami. Dostať ich v rôznych veľkostiach. Každú noc sa pred odchodom z izby presvedčte, že odoberateľnú bočnicu postieľky ste poriadne zaistili.

Monitor dychu zabezpečí bezpečnejší a pokojnejší spánok bábätku aj jeho rodičom

Narodenie dieťaťa je veľmi radostné obdobie, ale prináša so sebou aj množstvo obáv o jeho bezpečie. Monitor dychu monitoruje pohyby vášho dieťatka a na odchýlky vás upozorní. 

Nezabudnite kreslo na kojenie alebo iné miesto pre maminu

Samostatná miestnosť na spanie ponúka možnosť predĺženia spánkových cyklov dieťaťa. To však neznamená, že už dieťa v noci nebude potrebovať matku. Pripravte sa na to, že za dieťaťom budete musieť v noci chodiť na nočné kŕmenie, prebaľovanie alebo „len“ na pritúlenie. Môžu prísť chvíle, keď bábätko bude potrebovať cítiť vašu prítomnosť. Pripravte si teda v jeho izbe pohodlný kútik. Kreslo na kojenie nezaberie veľa miesta a ponúka žene pohodlnú oporu rúk a hlavy. Operadlá bývajú výškovo nastaviteľné a často sa predávajú spolu s podložkou na nohy, aby ste sa mohli natiahnuť.

Príjemnou nadstavbou môže byť hojdacie kreslo na kojenie, ktoré vám môže pomôcť pri uspávaní dieťaťa. S polohovaním dieťaťa pri kojení vám pomôže špeciálny vankúš na kojenie. Kreslo pokojne môžete nahradiť aj pohodlnou pohovkou, kde si môžete aj ľahnúť. Nočné kŕmenie a prebaľovanie by malo prebiehať čo v najväčšom tichu a za tlmeného svetla.

Užívajte si naplno pokroky vášho dieťaťa

Každé dieťa je iné a jeho presťahovanie do vlastnej izby môže so sebou priniesť aj zopár ťažkých nocí. Raz ale prídu vysnené noci, ktoré prespí celé, a vy sa taktiež vyspíte do ružova. Chce to len veľa trpezlivosti a rodičovskej lásky. Prajeme veľa pokojných nocí a pekné sny.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 136 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 6 984 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 175 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1531 recenzií)

9
8