Narodenie dieťaťa je veľmi radostné obdobie, ale prináša so sebou aj množstvo obáv o jeho bezpečie. Pomerne veľkým strašiakom rodičov je syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (anglická skratka SIDS). Ide o zatiaľ nevysvetliteľné úmrtia bábätiek počas spánku. Jedná sa o pomerne zriedkavý úkaz, ale aj tak naň umiera niekoľko desiatok detí ročne.

Predchádzať sa mu dá dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad, ktoré si tu popíšeme spolu s návodom, ako kúpiť monitor dychu. Ten monitoruje dychové pohyby vášho dieťatka a na akékoľvek odchýlky vás upozorní alarmom, vďaka čomu získate ako rodič väčšiu istotu, ak by sa niečo prihodilo budete môcť včas zasiahnuť.

To najdôležitejšie v skratke

 SIDS – syndróm náhleho úmrtia dojčaťa je najväčším strašiakom každej čerstvej mamy a postihuje u nás zhruba 30 – 60 detí ročne hlavne počas prvého pol roka života. Monitory dychu sú pomerne moderná technológia, ktorá si svoje miesto našla v nemocniciach aj domácnostiach. Prístroj sníma dychové pohyby dieťaťa. Pri nepravidelnom alebo zastavenom dýchaní spustí alarm a rodič môže zasiahnuť.

Existujú dva základné typy monitora dychu. Doskový monitor pozostávajúci z dosky, ktorú vložíte do postieľky pod matrac a vyhodnocovacej jednotky. Prenosný monitor dychu na plienku pripnete klipsom na plienku, časť so senzormi sa dotýka bruška a zaznamenáva jeho pohyby. Na rozdiel od doskového monitoru je priamo v kontakte s telom bábätka. Typ monitoru kupujte, podľa miesta, kde ho budete používať a ideálne od overených výrobcov, ako sú Hisense, Jablotron Angelcare a Snuza.

Hlavnou funkciou monitoru dychu je spoľahlivá detekcia dychových pohybov a dostatočne hlasný alarm s aspoň 80 dB sprevádzaný so svetelný signálom pri ich absencii. Vítanými funkciami sú včasné varovanie pred vybitím batérie, poprípade záznam priebehu spánku a dýchania. Iné funkcie sú pomerne predražený nadštandard. Kupujte len výrobky s certifikátmi zdravotnej nezávadnosti.

Plne donosené deti bez preukázaných chorôb, pri bezproblémovom tehotenstve aj pôrode, s pôrodnou váhou nad 2,5 kg monitor dychu nevyhnutne nepotrebujú, ale inak je odporúčaný. Pozor však dávajte na správnu inštaláciu. Prekalibrovať by ste ho mali dať dva roky od jeho kúpy v obchode, poprípade pred jeho opätovným použitím po inom dieťati. Kvalitné monitory, ktoré plne splnia svoju úlohu stoja od 80 do 150 €.

Na čo slúži monitor dychu a ako funguje?

Monitor dychu je malý elektronický prístroj väčšinou na tužkové baterky. Jeho úlohou je prostredníctvom pohybových senzorov podľa nastavenia každých 10 – 20 sekúnd zaznamenávať dýchacie pohyby dieťaťa (zdvíhanie hrude a bruška). Pokiaľ ho v časovom limite nezaznamená alebo zaznamená výrazne zníženú frekvenciu dýchania, tak na to upozorní zvukovým a svetelným signálom. Je tak pomocníkom v prípade, že dieťa postihne SIDS, alebo trpí nejakým chronickým ochorením.

Existujú aj chytré náramky, ktoré monitorujú tep, okysličenie krvi a teplotu dieťaťa a informácie posielajú rodičom do smartfónu. Tieto sú vhodné aj pri starostlivosti o dieťa s virózou. Takisto na trhu nájdete monitory dychu kombinované s funkciou digitálnej pestúnky, takže ho môžete využívať aj na sledovanie bežných činností dieťaťa, keď nemôžete byť pri ňom. Prvotne monitor dychu digitálnu pestúnku nenahradí. Ani jeden z týchto prístrojov však nedokáže vzniknutý problém s dýchaním vyriešiť a poskytnúť prvú pomoc. Iba naň upozorní a jeho riešenie je už na rodičoch. Pokiaľ zistíte, že nevznikol planý poplach, tak volajte číslo 155 alebo 112 a operátor vás navedie, ako dať vášmu bábätku prvú pomoc. Poprípade navštívte kurz prvej pomoci pre najmenších ešte počas tehotenstva.

Snom každého rodiča je pokojný a bezpečný spánok svojho dieťaťa

Pokiaľ dieťa nereaguje na hlas ani dotyky a vy ovládate prvú pomoc začnite s ňou ešte pred volaním sanitky. Volajte až po prvej minúte oživovania, ak dieťa nezačne normálne reagovať. Prvú pomoc sa oplatí ovládať, jej včasné aplikovanie pomáha predísť pobytu na jednotke intenzívnej starostlivosti až v 80% prípadov.

Aké typy monitorov dychu máte na výber?

Monitory dychu v pravom zmysle slova, teda prístroje, ktoré pomocou senzorov monitorujú dychové pohyby dieťaťa a v prípade ich absencie zalarmujú rodičov nájdete na trhu v trojakom prevedení. 

Doskový monitor dychu

Pozostáva z dvoch častí, a to senzorickej dosky, ktorú umiestnite pod matrac v postieľke, aby zaznamenávala dýchacie pohyby, o čom vyšle signál do vyhodnocovacej jednotky. Ak signál dostane v určenom časovom limite, ostane nečinná. Ak ho nedostane, tak môže najprv skúsiť prebudiť dieťa jemnou vibráciou, alebo rovno spustiť poplach. Pokročilé prístroje v sebe uchovávajú záznam dýchania za určitú dobu. Senzorická doska je s vyhodnocovacou jednotkou, v ktorej sú batérie pripojené káblom, ktorý je potrebné obtočiť okolo mreže postieľky, aby zaň nevedelo dieťatko ťahať. V balení by mali byť aspoň dve dosky, aby sa pokryl celý povrch postieľky v čase, keď sa v nej začne dieťa hýbať. Celkovo dieťa neprichádza do priameho kontaktu s monitorom. Tento typ dýchacieho monitoru funguje len na pevnej stojacej ploche.

Doskový monitor dychu pre dvojčatá – funguje na rovnakom princípe ako bežný doskový monitor dychu, len má v balení 4 senzorické dosky a vyhodnocovacia jednotka má viac vstupov pre káble. Jedná sa o lacnejšiu možnosť, ako kupovať dva monitory osobitne, či dokupovať ďalšie dosky samostatne. Deti musia mať každé svoju samostatnú postieľku.

VÝHODY

  pohodlnosť (dieťa ho vôbec neregistruje)

  ideálne na domáce použitie

  dá sa použiť aj v stojacom kočíku či kolíske

NEVÝHODY

  vhodný iba pod matrac bez pružín

  aj vonkajší pohyb môže spôsobiť falošný poplach

Monitor dychu na plienku

Je jeden prístroj malých rozmerov bez káblov, ktorý sa pomocou klipu pripne na plienku. Časť prístroja sa musí dotýkať bruška dieťaťa, v tej sa nachádzajú senzory pohybu. V druhej časti je časť prístroja s monitorom, ktorý signalizuje obrazom aj zvukom prípadný problém. Tento typ monitoru dychu je vhodný hlavne na cesty, ale môže sa z plienky zosunúť, prípadne dieťa obmedzovať v pohybe.

VÝHODY

  ľahká prenosnosť

  jednoduché používanie

NEVÝHODY

  nepohodlnosť – priamy kontakt s dieťaťom

  menšia spoľahlivosť

Smart monitorovacie náramky

Sledujú viac než dychové pohyby. Dávajú komplexnejšie informácie o zdravotnom stave, ako je rýchlosť a pravidelnosť tepu, telesná teplota či hodnota okysličenia tela. Rovnako máte na výber aj kombinované prístroje, ktoré v sebe kombinujú funkcie monitoru dychu a digitálnej pestúnky. Sú však drahšie a o niečo náročnejšie na obsluhu.

VÝHODY

  využijete ich dlhšie a aj na viac príležitostí, ako monitor dychu

NEVÝHODY

  vyššia cena

  náročnejšie na technologické zručnosti

Podľa čoho si vybrať monitor dychu?

Pred samotnou kúpou monitoru dychu potrebujete zvážiť niekoľko vecí, aby ste si vybrali ten najvhodnejší pre vás a vaše dieťa.

Miesto, kde ho budete používať

Ak sa s vaším drobcom budete v prvé mesiace zdržiavať hlavne doma, tak zvoľte doskový monitor dychu. Pokiaľ patríte k aktívnejším rodinám a plánujete s vaším bábätkom cestovať, tak je pre vás vhodnejší monitor na plienku. Niektoré modely doskových monitorov však majú v balení viac senzorických dosiek, takže v prípade, že by ste pravidelne cestovali na jedno miesto mimo domova, stačilo by vám zbaliť iba vyhodnocovaciu jednotku a rezervnú dosku nechať napríklad na chate.

Počet senzorických dosiek

Vyšší počet dosiek nie je výhodný len pre chatárov. Dve podložky sú potrebné aj v období, keď sa dieťa začína v postieľke premiestňovať, aby monitor mal pod kontrolou čo najväčšiu plochu matraca. Dosku navyše využijete aj v prípade, ak zvykne dieťa spať v stojacom kočíku. Nebudete musieť neustále podložku presúvať a len prepojíte vyhodnocovaciu jednotku z jednej dosky na druhú. Vyšší počet dosiek v pôvodnom balení vyjde lacnejšie, ako ich dodatočné dokupovanie.

Zdravotná certifikácia

Kúpte si len prístroj, ktorý prešiel certifikáciou zdravotníckeho prístroja podľa platných noriem Európskej únie. Len tak budete mať istotu, že je naozaj bezpečný bez škodlivého žiarenia a plne funkčný. Pokiaľ sa neviete dopátrať informácií o certifikátoch, radšej monitor nekupujte. Niektoré monitory majú okrem certifikátov zdravotnej nezávadnosti aj certifikát zdravotníckej pomôcky. Jedná sa o monitor dychu Babysense a Nanny. Tieto sa používajú aj v nemocniciach a pôrodniciach.

Monitor dychu okrem postielky je možné použiť aj v stojatom kočíku. Pri prechádzke by mohlo dôjsť k falošnému poplachu.

Spôsob napájania

Väčšina modelov je napájaná pomocou tužkových batérií, čo je aj najpraktickejší spôsob. Nájdu sa aj modely napájané gombíkovými batériami či nabíjateľnými akumulátormi, alebo dokonca priamo z elektrickej siete.

Funkcie

Monitor dychu nepotrebuje k svojej kvalite veľké množstvo funkcií. Okrem nevyhnutného zaznamenávania dýchacích pohybov je nevyhnutným základom hlasný zvukový alarm o sile okolo 80 decibelov sprevádzaný aj svetelným signálom v prípade nepravidelnosti dýchania. Interval nádychov by nemal prekročiť 20 sekúnd a jeho frekvencia by nemala klesnúť pod osem nádychov za minútu. Takisto by nemalo chýbať včasné upozornenie vybitia batérií.

Monitory na plienku mávajú aj funkciu vibrovania, ktoré nastupuje pred spustením alarmu, aby sa dieťa prípadne prebralo s príliš hlbokého spánku. Pokročilejšie prístroje dokážu v sebe uchovať záznamy dýchania po určitú dobu (poslednú minútu až posledných 24 hodín). Niektoré majú aj špecifické senzory na meranie tepu, teploty alebo hladiny kyslíka. Tieto následne zvyknú  poskytovať možnosť prepojenia s mobilnou aplikáciou, ktorá tieto informácie vyhodnotí. To sa už, ale nejedná o jednoduché monitory dychu, ale kombinované monitory dychu s inými prístrojmi.

Cena

Ceny monitorov dychu sa pohybujú od 40 do 250 €, avšak rozumné rozpätie sa pohybuje medzi 80 – 150 €. Drahšie modely už zastúpia funkciami aj digitálnu pestúnku, alebo poskytnú podrobnejšie informácie o celkovom zdravotnom stave dieťaťa. Modely s cenou výrazne pod 80 € zväčša nemajú všetky potrebné certifikáty kvality, alebo menej citlivé senzory. Monitory z druhej ruky zas budete musieť dať prekalibrovať v servise, takže výrazne neušetríte.

Populárne a známe značky monitorov dychu

Jablotron

Česká firma zameriavajúca sa hlavne na zabezpečovacie systémy má vo svojom portfóliu Nanny monitor dychu testovaný aj samotnými lekármi a využívaný aj v našich nemocniciach.

Hisense

Izraelská firma, ktorá ako ďalšia vyrába monitory dychu značky Babysense, ktoré získali certifikát zdravotníckej pomôcky. Ide totiž o prístroje s vysokou citlivosťou vhodnou aj do zdravotníckych zariadení.

Angelcare

Kanadská firma pôsobiaca na trhu vyše 30 rokov. Zameriava sa práve na výrobky uľahčujúce starostlivosť o dieťa. Ako prví prišli na trh s digitálnou videopestúnkou, takže nie je prekvapením, že prišli na trh s kvalitnými monitormi dychu, ktoré sa dajú s týmito pestúnkami kombinovať. Ide o modely s vysokou kvalitou, hoci nezískali punc zdravotníckej pomôcky.

Snuza

Táto značka je na trhu s monitormi dychu pomerne nová, takže jej výrobky, hoci vykazujú pomerne vysokú presnosť, nezískali certifikát zdravotníckej pomôcky. Uľahčila však život aktívnym rodičom. Ako prvá priniesla na trh ľahko prenosný monitor na plienku.

Ako správne používať monitor dychu?

Pri používaní monitoru dychu musíte venovať pozornosť týmto veciam :

 • inštalácii – väčšinou je veľmi jednoduchá a intuitívna. Návod k použitiu vás ňou prevedie krok za krokom. Častokrát ho nájdete aj na internete v podobe inštruktážnych videí.
 • nastavenie citlivosti prístroja – niektoré monitory dychu ponúkajú možnosť nastavenia citlivosti senzorov pohybu, či nastavenie dĺžky medzi jednotlivými nádychmi kým sa spustí alarm medzi 10 – 20 sekundami. Všetko zistíte opäť z návodu na použitie.
 • falošnému poplachu – môže nastať pomerne jednoducho. Zvlášť, keď je dieťa už pohyblivé a nepokojné. Môže sa posunúť z dosky a senzory dýchacie pohyby nemôžu zachytiť, alebo pri prevaľovaní dieťaťa odpojí kábel z vyhodnocovacej jednotky a podobne. Zdanlivo falošný poplach môže nastať, keď v príliš hlbokom spánku dieťa vynechá jeden nádych. Spustený alarm ho však prebudí a problém sa vyrieši. 
 • kalibráciu – svoj monitor dychu by ste po dvoch rokoch od kúpy v obchode mali nechať prekalibrovať v autorizovanom servise. Len tak máte istotu čo najväčšej presnosti a funkčnosti. Kalibrácia monitoru dychu je potrebná najmä ak kupujete, či dostávate prístroj z druhej ruky, alebo chcete použiť starší monitor pri druhom dieťati.

Správnym používaním monitoru dychu zabezpečíte dieťaťu, ale aj sebe pokojný a bezpečný spánok. 

Detská izba pre novorodenca, kedy a ako ju zariadiť?

Detská izba pre novorodenca by sa mala nachádzať blízko rodičovskej spálni. Nevyžaduje veľa priestoru. Mala by však byť dostatočne slnečná a vzdušná. Nočné osvetlenie by malo byť čo najjemnejšie. Farby stien by ste mali voliť v neutrálnych alebo pastelových farbách. Výraznejšie farby a kontrasty voľte skôr na doplnky a obrázky.

Kedy je potrebné monitor dychu kúpiť?

Pokiaľ sa dieťatko narodilo v riadnom termíne s normálnou pôrodnou hmotnosťou a jeho vyšetrenia neukázali nejaké zdravotné problémy, tak monitor dychu potrebovať nebudete. Avšak ani zdravému dieťaťu neublíži ak doň investujú neskúsení alebo úzkostlivejší rodičia. Platí totiž, že čím sú pokojnejší rodičia, tým pokojnejšie je dieťa. Monitor dychu vám pomôže zmierniť aspoň časť starostí, ktoré po narodení dieťaťa pri jeho starostlivosti nastanú.

Pri zdravom dieťati však pri prevencii syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa, ktoré hrozí do prvého roku života postačí dodržiavať nasledujúce zásady:

 • dieťa by malo spať vo vlastnej postieľke, minimálne prvý rok umiestnenej v rodičovskej spálni
 • dieťa mladšie ako šesť mesiacov by malo spať výhradne na chrbte
 • neprekurujte ani príliš nevetrajte miestnosť, kde dieťa spí
 • v priestoroch, kde sa dieťa vyskytuje nefajčite, ani v jeho neprítomnosti

 

DOBRE VEDIEŤ:

Ani monitor dychu nie je stopercentná ochrana pred týmto syndrómom, ide totiž o pomerne novú iba orientačnú technológiu. Ani pediatri, nie sú jednotní v otázke jeho používania. Niektorí tvrdia, že môže za výrazný nárast príjazdu dojčiat na pohotovosť z neopodstatnených príčin. Falošné poplachy bývajú pomerne časté. Preto najskôr dôkladne skontrolujte reakcie dieťaťa na hlas a viacnásobné dotyky, až potom volajte záchrannú službu.

Hoci monitor dychu bežne poskytuje len informáciu o zástave či nepravidelnosti dýchania a môže byť nepresný, tak prístroje ktoré prešli certifikáciou zdravotnej pomôcky sú používané aj v niektorých pôrodniciach. Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa môže nastať zhruba do jedného roku života dieťaťa. Najrizikovejších je však v prvých šiestich mesiacoch. V niektorých prípadoch je riziko vyššie a vtedy sú monitory dychu na doma viac než odporúčané. Sú to:

 • prípad kedy sa syndróm náhleho úmrtia dojčaťa vyskytol v blízkej alebo v širšej rodine
 • ak ste mali rizikové tehotenstvo, dlho ste prenášali, alebo mali komplikovaný pôrod
 • pri predčasne narodených deťoch
 • pri deťoch s nízkou pôrodnou hmotnosťou
 • pri deťoch, ktorým sa potvrdilo spánkové apnoe, prípadne iná dýchacia chronická porucha

Prípadne sa o jeho používaní poraďte s doktorom. Monitor dychu sa väčšinou používa len rok života. Pokojne ho však môžete používať celé obdobie, kým dieťa spí v detskej postieľke. Ide o pomerne veľkú investíciu a na najrizikovejších šesť mesiacov po narodení je možné aj zapožičanie monitora dychu zadarmo, alebo mierny poplatok.

Ako na zapožičanie monitoru dychu?

Je samozrejmé že starostlivosť o dieťa je finančne náročná už aj bez nutnosti zakúpenia pomerne drahého prístroja, ktorý je potrebné akútne používať “len” 6 mesiacov, pre väčšiu istotu maximálne rok od narodenia dieťaťa. Dá sa na ňom ušetriť aj inak, ako zakúpením používaného kusu, čo môže byť risk.

Zapožičanie monitoru zastrešuje mnoho nadácii združujúcich desiatky nemocníc a pôrodníc po celom Slovensku. Tie vám poskytnú monitor domov na polroka zadarmo a niektoré aj na dlhšie za mierny poplatok. K väčšej dostupnosti týchto život zachraňujúcich prístrojov prispeli aj zdravotné poisťovne.  Monitor dychu Union , ako jediná poisťovňa zapožičiava a inštaluje priamo. Stačí im poslať žiadosť hneď po narodení dieťaťa. Prídu k vám domov a monitor rovno nainštalujú. K dispozícii ho budete mať najrizikovejších 6 mesiacov. Zapožičiavanie monitoru dychu Všeobecná zdravotná poisťovňa , ani Dôvera  priamo neposkytujú. Máte však právo na príspevok na jeho nákup. Prostredníctvom Dôvery získate naň zľavu.

Prajeme vám veľa čo najpokojnejšie prespatých nocí

Noci s bábätkom sú náročné. Budí sa približne každé 2 – 4 hodiny, aby ste ho nakŕmili. Čas medzi jedením by ste všetci mali stráviť nerušeným spánkom, aby ste si cez deň mohli plniť svoje ďalšie rodičovské povinnosti a užívať si rodičovské radosti. Monitor dychu by vám k tomu mal pomôcť.

Najčastejšie kladené otázky

Kedy sa odporúča používať monitor dychu?

Monitor sa odporúča používať pri predčasne narodených a prenášaných deťoch, deťoch donosených pri rizikovom tehotenstve (nízky či vysoký vek matky, zdravotné problémy matky a podobne), deťoch s nízkou pôrodnou hmotnosťou, poruchami dýchania, či drogovej závislosti matky.

Pozornosť a ostražitosť treba zvýšiť, keď sa syndróm náhleho úmrtia dieťaťa vyskytol v rodine. Ideálne je ho používať pri týchto rizikových faktoroch aspoň pol roka po narodení dieťaťa. SIDS sa totiž vyskytuje najmä medzi druhým až piatym mesiacom života.

Čo znamená skratka SIDS?

SIDS – “sudden infant death syndrome“ – syndróm náhleho úmrtia dojčaťa

Tento syndróm postihuje v priemere 30 – 50 detí zo 60 000 narodených detí ročne. Doteraz nie sú známe jeho presné príčiny. Postihuje deti od narodenia do jedného roku života. Najčastejšie však medzi 2. – 5. mesiacom života.

Čo robiť, keď začne monitor dychu signalizovať poplach?

Okamžite skontrolujte dieťa či reaguje na hlasové a dotykové podnety. Najskôr ho nahlas oslovte potom pomasírujte po chrbte, či poškrabkajte po chodidle. Ak na to vôbec nereaguje zistite či dýcha a či mu bije srdce a podľa toho poskytnite prvú pomoc. Návody, ako na to získate v certifikovaných kurzoch aj vo videách červeného kríža. Pomôže vám s ňou aj operátor tiesňovej linky 155 alebo 112.

Ako zistím, že monitor dychu funguje?

Väčšina monitorov dychu po správnom zapojení, či vypnutí a opätovnom zapnutí vydá zvukový signál toho, že je v prevádzke. Alarm môžete otestovať aj tým, že jednoducho vyberiete dieťatko z postieľky pri zapnutom prístroji.

Je možné používať monitor dychu v kočíku?

Áno, ale oba typy doskový aj na plienku fungujú spoľahlivo iba v stojacom, nepohybujúcom sa kočíku.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 9 309 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 20 514 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 165 637 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 29 857 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)