Vidiecky štýl bývania prináša do domu prírodné prvky a zároveň všetko v interiéri musí spĺňať svoj účel. Kedysi sa spájal iba s chalupárstvom a kopíroval kultúrne prvky oblasti, v ktorej sa chalupa nachádzala. Dnes už je bežné zariadiť si bývanie vo vidieckom štýle aj v stálom domove. Dokonca sa môžete inšpirovať nielen slovenským, ale aj zahraničným vidiekom. Najčastejšie sa využívajú prvky anglického, amerického a provensalského vidieka.

To najdôležitejšie v skratke

  Vidiecky štýl bývania dávno nie je naviazaný iba na chaty a chalupy. Môžete si ho vytvoriť aj v dome a v byte a je jedno, akou vidieckou oblasťou kdekoľvek na svete sa inšpirujete. Jeho pointou je návrat k prírode a k tradíciám. Charakterizuje ho útulnosť a účelnosť. V modernej dobe ustúpila extrémna výzdoba do úzadia, nahradila ju jedinečnosť retro kúskov nábytku.

  Nábytok na vidiecky štýl je vyrobený v podstate výhradne z masívneho dreva, na ktorom sa jeho jedinečná kresba a tzv. chybovosť nezakrýva. Často sa farbí na bielo, ale obrusuje sa, aby mu ostala starodávna patina. Drevo kraľuje aj podlahám, často dokonca aj stropu. Drevo dopĺňajú iné prírodné materiály ako keramika, bavlna, ľan, prútie a sušené či živé rastliny.

  Farebná paleta vidieckeho štýlu je pomerne neutrálna, dominujú tu všetky odtiene hnedej a biela. Biela farba je typická v kuchyni a kúpeľni vidieckeho štýlu.  Spálňa je buď hnedá, alebo biela a obývačka na vidiecky štýl sa zariaďuje výhradne v zemitých farbách, ako je hnedá a zelená, maximálne ich doplňuje jemná červená. V provensalskom vidieckom štýle sa tieto farby kombinujú s tyrkysovou farbou.

  Ak chcete mať domov v pravom vidieckom štýle, mali by ste vsadiť skôr na vintage kúsky nábytku a doplnkov. Všetko by mali zdobiť ornamenty s prírodným motívom. Vynechať treba vstavané skrine a spotrebiče, aj žalúzie na oknách. Nebojte sa na stenách odhaliť pôvodnú tehlu alebo kameň. 

(mojnabytok.sk)

Čím je vidiecky štýl bývania charakteristický?

V dnešnej dobe treba rozlišovať tradičný vidiecky štýl, doteraz typický pre chalupy a chaty a moderný vidiecky štýl, ktorý sa dá použiť v akomkoľvek druhu obydlia. Obidva vidiecke štýly vychádzajú z prírodných materiálov. Nábytok sa vyrába z masívneho dreva. Drevené sú v aj podlahy, pričom „chybovosť“ a farebná nejednotnosť dreva je tu vítaná. Látkové časti nábytku by mali byť z bavlny, ľanu alebo kože. Aj bytové doplnky by mali byť z dreva a keramiky, pričom im dominujú rastlinné motívy. Na rozdiel od tradičného vidieckeho štýlu, pri ktorom bolo typické veľké zdobenie, rôzne ornamenty, čipky a farebné kontrasty, moderný vidiecky štýl túto prezdobenosť vypúšťa, preferuje jednotnosť farieb a ozdobných motívov.

Typickými znakmi vidieckeho štýlu okrem používania prírodných materiálov a motívov sú:

  • kombinovanie starého s novým – vintage vzhľad nábytku, nádych opotrebovanosti,
  • používanie neutrálnych, zemitých a pastelových farieb,
  • každý kúsok zariadenia má mať svoj účel – uprednostňuje praktickosť pred dizajnom,
  • jednotlivé miestnosti so sebou málokedy ladia, každá máva svoje osobité zariadenie a farby, ale nábytok v miestnostiach musí mať jednoliaty ráz.

Slovenský vidiecky štýl sa inšpiruje obydliami našich starých rodičov, v zariadení prevláda drevo, keramika, kovy a často aj ovčie rúno. Americký vidiecky štýl napodobňuje interiér amerických fariem, typické veľkými drevenými terasami s bielym zábradlím. Anglický zas kopíruje vzhľad vidieckych sídiel šľachticov, takže je o niečo honosnejší a typickým kúskom je sedačka Chesterfield. Provensalský štýl sa vyznačuje typickou tyrkysovou farbou a levanduľovými motívmi na obliečkach či čalúneniach.

Medzi typické znaky vidieckeho štýlu patria otvorené poličky a vystavené kuchynské náčinie

Kuchyňa na vidiecky štýl

Kuchyňa na vidiecky štýl musí budiť dojem, že sa neustále používa. Musí poskytovať veľa úložného a pracovného priestoru. Horné skrinky by však mali byť presklené a doplnené otvorenými poličkami. Kuchynské náčinie neschovávajte, ale vystavujte. Malo by to pôsobiť ako organizovaný neporiadok. Používajte hlavne smaltové hrnčeky a misky. Kuchynské spotrebiče zvoľte voľne stojace a v retro vzhľade. Typickou farbou kuchýň na vidiecky spôsob je biela farba, ktorou môžete natrieť nielen kuchynskú linku, ale aj podlahy.

Skrinky je vhodné dozdobiť modrými ľudovými ornamentmi. Dominantou takéhoto typu kuchyne býva masívny drevený stôl z neopracovaného dreva, prípadne natretého na bielo. Na kuchynské sedenie sú ideálne čisto drevené nečalúnené stoličky a dlhá drevená lavica bez operadla. Dokonalý vzhľad vidieckej kuchyne docielite rozmiestnením keramických vázičiek so sušenými kvetmi a vystavením múky, cukru či strukovín v sklenených nádobách na kuchynskej linke či na poličkách.

Presklenné skrinky, retro spotrebiče a biela farba sú charakteristické pre kuchyňu vo vidieckom štýle  

Obývačka na vidiecky štýl

Hoci všade pri vidieckom štýle by ste nábytok a doplnky mali ladiť do zemitých a neutrálnych farieb a jednoduchých vzorov, obývačka na vidiecky štýl predstavuje menšiu výnimku. Gro jej zariadenia ostáva nábytok na vidiecky štýl, teda masívny a drevený, ideálne v nejakom odtieni hnedej. Avšak sedačka a kreslá nemusia byť výlučne hnedé. Môžete zvoliť zelenú alebo jemne červenú či krémovú. Môže byť bez vzoru alebo s kvetinovým vzorom, alebo využite pokojne aj káro, alebo pásiky. Podobne môžete postupovať aj pri závesoch. Zabudnite však na zamat či hodváb. Ak chcete bavlnenú sedačku nahradiť niečím honosnejším, siahnite po koženej sedačke. Kreslá a sedačky by mali mať čo najjednoduchší tvar.

Môžete si kúpiť drevenú obývaciu stenu, vďaka ktorej dosiahnete jednoliaty vzhľad, ktorý je pri vidieckom štýle veľmi dôležitý. Ideálnejšia je však kombinácia rôznych komôd a masívnych knižníc s ošumelou patinou. Na stenách odhaľte pôvodnú tehlovú stenu alebo kamennú stenu. Ak to nejde, vyberte si tapetu v zemitých farbách a s prírodným motívom. Dominantou obývačky na vidiecky štýl  okrem sedačky býva kamenný alebo tehlový kozub, alebo keramické kachle. Na podlahu patrí koberec s vysokým vlasom alebo rôzne kožušiny.

Modernejší vidiecky štýl v obývacej izbe

Spálňa na vidiecky štýl

Spálňa na vidiecky štýl sa zariaďuje asi najjednoduchšie. Zainvestujte do veľkej masívnej drevenej postele, ktorú doplníte kvetovanou posteľnou bielizňou. Podobný kvetovaný vzor by mali mať aj dlhé ľanové závesy. Vstavanú skriňu nahraďte masívnou drevenou šatníkovou skriňou s ošúpaným náterom. Pri posteli použite namiesto nočného stolíka retro drevenú komodu na nožičkách. Na nábytok použite mosadzné úchytky. Na druhú stranu postele umiestnite obyčajnú drevenú stoličku opäť s opotrebovaným vzhľadom.

Pred posteľ zas môžete položiť veľkú drevenú truhlicu alebo prútené koše ako extra úložný priestor. Steny namaľujte na bledomodro, doplňte ich obrazmi buď s krajinkami, alebo rodinnými portrétmi. Zem pokryte čiastočne kobercom s dlhým vlasom v krémovej, hnedej alebo bielej farbe a spálňa na vidiecky štýl je hotová. Nábytok môžete doplniť typickým  starodávnym toaletným stolíkom so zrkadlom.

Výrazným prvkom vidieckeho štýlu v spálni je práve posteľ

Kúpeľňa na vidiecky štýl

Keď sa zariaďuje kúpeľňa na vidiecky spôsob, všetko by sa malo niesť v znamení trojlístka – drevo/kameň – patina – biela farba. Tu by sa naplno mala odrážať jednoduchosť a účelovosť priestoru. Typickými kúskami vidieckej kúpeľne sú vaňa na nožičkách a mosadzné vodovodné kohútiky, batérie a sprchové hlavice. Umývadlá, toaleta aj vaňa by mali byť bielej farby. Biele môžu byť aj kachličky a dlaždice, prípadne môžete kúpeľňu ozvláštniť krémovými dlaždicami s ornamentom.

Ak je na vás bielej príliš, môžete zvoliť dubové kúpeľňové skrinky. Doplnky by mali byť ideálne v bielej, bledoružovej alebo tyrkysovej farbe. Vítané sú prútené koše rôznych veľkostí, kam si uložíte všetko potrebné. Na honosnejší vzhľad môžete zvoliť k bielej toalete sivé kamenné umývadlo. Vešiaky voľte výhradne kovové.

Účelovo a jednoducho zariadená kúpeľňa vo vidieckom štýle

Vidiecky štýl si vyžaduje špecifické dekorácie a bytové doplnky

Základným slovom, ktoré sa skloňuje v súvislosti vidieckeho štýlu bývania, je príroda. Nábytok na vidiecky štýl sa vyrába takmer výhradne z dreva a doplnky taktiež z prírodných materiálov. Textilné dekorácie sú buď z ľanu, alebo bavlny. Aj ďalšie dekorácie sa vyrábajú z dreva alebo hliny – pálenej keramiky. Na mysli máme rôzne nádoby, misy, kvetináče a figúrky. Je však pravdou, že moderný vidiecky štýl bývania sa vyznačuje skôr jednoduchou výzdobou. Keramické a drevené figúrky ustúpili do úzadia a na nábytku sa necháva pomerne veľa voľného miesta. Nahradili ich skôr sušené alebo živé kvety v keramických vázach a rôzne bytové rastliny. Domovu dodávajú útulnosť aj obrazy alebo fotografie na stenách a rôzne vankúšiky s prírodnými motívmi. Žalúzie vo vidieckom bývaní nahradzujú skôr záclony a nepriesvitné závesy, prípadne látkové rolety alebo vonkajšie drevené okenice. Hnedá a biela farba sú tu vždy v popredí.

Sedacia súprava – výber hlavného kusu nábytku do obývačky

Výber sedacej súpravy by ste nemali podceniť, kupujete ju predsa na dlhú dobu. Mala by byť kvalitná, nadčasová, pohodlná, multifunkčná a zapadnúť k vášmu životnému štýlu. Preto pri jej kúpe zvážte viacero faktorov, aby nepodľahla rýchlemu opotrebeniu.

Vybudujte si útulný priestor plný domáckeho tepla

Vidiecky štýl bývania je pre každého, kto túži mať doma svoj ostrov pokoja. Privádza nás späť k prírode a k svojim koreňom. Zariadenie vo vidieckom štýle býva variabilné a aj veci inak súce na vyhodenie znovu nájdu svoje miesto v domácnosti. Dúfame, že sme vám priniesli dostatok inšpirácií.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 21 540 recenzií)

(zdroj: google.com; 943 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 465 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 137 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8