Manuálna práca je nepochybne mimoriadne náročnou činnosťou, ktorú je vždy potrebné si niečím spríjemniť. A tým najlepším spôsobom ako “relaxovať” počas tvrdej práce je práve počúvanie hudby alebo rádiového vysielania. Bežne predávané rádio vám však počas práce na stavbe rozhodne nepomôže. Dôvodom sú práve zhoršené podmienky, ktoré by ho za krátky čas doslova zničili. Odporúčame sa teda poobzerať po stavebnom rádiu.

To najdôležitejšie v skratke

  Bez stavebného rádia sa dobrej muziky na stavbe nedočkáte. V prašných, hlučných a vlhkých podmienkach by vám totiž bežne predávané modely rádií dlho nevydržali. Skvelá odolnosť voči vonkajším vplyvom a výkonný zvuk je tak hlavným dôvodom, prečo sa oplatí priplatiť si za stavebné rádio

  Pri najlacnejších modeloch stavebných rádií vám spokojne postačí aj 100 €. Ak si však naozaj potrpíte na kvalitu a viete siahnuť hlbšie do vrecka, zadovážiť si môžete výkonné kúsky s množstvom užitočných funkcií, ktoré vám poskytnú nezabudnuteľný hudobný zážitok aj počas tvrdej práce.

  Vyznať sa však vo veľkom množstve modelov na našom trhu môže byť niekedy poriadne tvrdý oriešok. Je tak dobré vedieť, na čo sa pri výbere toho správneho rádia zamerať. Hlavným kritériom je práve spôsob napájania, ktoré priamo vplýva na využiteľnosť rádia. Avšak ani zďaleka nie je tým jediným.

  Okrem samotných parametrov je dobré zvoliť si kvalitnú značku, ktorá je overená mnohými zákazníkmi. Ani tentokrát sme nezabudli na zoznam najznámejších značiek stavebných rádií. Chýbať tiež nebude zhrnutie najčastejšie kladených otázok, s ktorými sa stretávate. 

Čo je to stavebné rádio a čím sa líši od toho klasického?

Stavebné rádiá sú veľmi výkonné, robustné a odolné typy rádií, ktoré dokážu fungovať aj v tých najextrémnejších podmienkach. Využitie tak nájdu v mimoriadne hlučných, prašných a náročných prostrediach – ide napríklad o priemyselné oblasti, staveniská, rušné kutilské dielne alebo stavby. Základom každého správneho stavebného rádia je pogumovaná konštrukcia a rôzne ochranné prvky, ktoré zabezpečia požadovanú ochranu voči mechanickému poškodeniu, poveternostným vplyvom či vode.

Jedná sa o nárazuvzdorné a prachotesné zariadenia, ktoré na stavbe len tak nič neprekvapí. Aj preto sú podstatne drahšie a ťažšie v porovnaní s bežne predávanými rádiami. Chýbať samozrejme nesmie ani výkonné ozvučenie, ktoré poskytne dostatočne vysokú hlasitosť na pokrytie celého staveniska. Vo výsledku je tak možné počúvať  hudbu alebo rádiové vysielanie aj počas výkonu náročnej manuálnej práce, čo zabezpečí jej vyššiu efektivitu.

VÝHODY

  robustnosť a vysoká odolnosť

  vyššia efektivita práce (nepriamy vplyv)

  vysoký výkon/hlasitosť

  ochrana voči vode a pádu

  fungovanie v zhoršených podmienkach

  ochrana voči mechanickému poškodeniu

NEVÝHODY

  vyššia cena v porovnaní s bežnými rádiami

  vyššia hmotnosť v porovnaní s bežnými rádiami

Rádio na stavbu – vybrať si môžete spomedzi dvoch prevedení.

Stavebné rádiá sú zdrojom príjemného rozptýlenia počas náročnej stavbárskej práce. Aby ste však nemali so zariadením starosti navyše, musíte si vybrať ten správny typ. Na výber máte z dvoch druhov stavebných rádií, z ktorých každý funguje na inom princípe. Záleží teda predovšetkým na tom, či vám viac vyhovuje zariadenie napájané priamo z elektrickej siete alebo bude lepšou voľbou prenosná akumulátorová verzia. Poďme si ich teda spoločne porovnať.

Stavebné rádio na akumulátor

Akumulátorové stavebné rádio je charakteristické hlavne svojou univerzálnosťou a praktickosťou. Keďže disponuje napájaním pomocou akumulátora, nie je potrebné ho zapojiť do elektrickej siete za pomoci napájacieho káblu. A práve to je základom jeho skvelej mobility.

Krátky napájací kábel či absencia voľnej elektrickej zásuvky vás tak už rozhodne trápiť nebude. Hlavnými negatívami tohto prevedenia sú väčšia hmotnosť, vyššia obstarávacia cena, ale aj obmedzená prevádzková doba – zariadenie totiž musíte pravidelne nabíjať. Ak by ste však na to zabudli, môžete ho jednoducho zapojiť do elektrickej siete (pri niektorých typoch) a hudbu si vychutnávať plnými dúškami aj naďalej.

VÝHODY

  skvelá mobilita

  univerzálnosť a praktickosť

  nie je potrebné napájanie z elektrickej siete

NEVÝHODY

  väčšia hmotnosť

  vyššia cena

Stavebné rádio napájané z elektrickej siete

Elektrické stavebné rádio je charakteristické tým, že vyžaduje napájanie priamo z elektrickej siete. Hlavnou výhodou tohto prevedenia je podstatne nižšia obstarávacia cena, ale aj výrazne menšia hmotnosť zariadenia v porovnaní s akumulátorovou verziou. Najväčšia nevýhoda elektrického stavebného rádia spočíva v tom, že je potrebné jeho neustále zapojenie v elektrickej sieti – výsledkom tak je zhoršená mobilita rádia.

Rátať tiež musíte aj s prítomnosťou napájacieho káblu, ktorý vás bude limitovať pri používaní rádia. Zakaždým tak budete musieť hľadať voľnú elektrickú zásuvku v rozumnej vzdialenosti, aby vám vystačila dĺžka samotného napájacieho kábla. A to môže byť niekedy problém.

VÝHODY

  nižšia obstarávacia cena

  nižšia hmotnosť zariadenia

NEVÝHODY

  horšia mobilita

  prítomnosť napájacieho kábla

  potreba neustáleho zapojenia v elektrickej sieti

  dĺžka kábla a prítomnosť zásuviek limituje využitie

Čo je potrebné zvážiť pri kúpe stavebného rádia a aké parametre sú najdôležitejšie?

Pri kúpe stavebného rádia je potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých parametrov, ktoré priamo ovplyvnia kvalitu audia a vašu celkovú spokojnosť so zariadením. Medzi tie najdôležitejšie kritériá, ktoré by ste mali pred samotnou kúpou zvážiť sú: spôsob napájania, príjem signálu, spôsob pripojenia, stupeň ochrany, kvalita zvuku, rozmery, hmotnosť, ale aj doplnkové funkcie rozširujúce využitie rádia.

Spôsob napájania

Hlavným kritériom pri výbere stavebného rádia je typ napájania. Elektrické stavebné rádio je síce o čosi lacnejšie a ľahšie, ale nie je tak univerzálne a mobilné ako akumulátorové prevedenie. Napájanie z elektrickej siete totiž vyžaduje dostatočne dlhý napájací kábel a voľnú elektrickú zásuvku v dostatočnej vzdialenosti. Pre majstrov v malej dielničke to samozrejme nie je žiadny problém, ale počas práce na stavenisku alebo v záhrade sa situácia komplikuje. Ak teda plánujete využívať svoje rádio aj mimo kutilskej dielne, rozhodne je lepšou voľbou práve akumulátorová verzia.

DOBRE VEDIEŤ:

Siahnuť môžete aj po stavebných rádiách s výmenným akumulátorom. Na ich “nabitie“ tak postačí vymeniť vybitý akumulátor za ten nabitý. Je dobré si však vždy dopredu overiť, či je ku stavebnému rádiu dodávaný aj samotný akumulátor. Ak nie, je potrebné ho dokúpiť osobitne.

Príjem signálu a rôznorodosť spôsobov pripojenia

Základom každého rádia je príjem signálu. Jednať by sa však nemalo len o príjem signálu klasického analógového FM/AM vysielania, ale aj o príjem moderného digitálneho signálu DAB a DAB+. Ponúka totiž značne širšiu dostupnosť staníc, vyššiu kvalitu zvuku bez šumu, ale aj zobrazenie doplnkových informácií vo forme textu či obrázkov. Významnú rolu tiež hrá aj možnosť pripojenia externých zdrojov pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth/WiFi alebo prítomnosť klasických vstupov na USB, AUX, SD kartu alebo 3,5 mm jack.

Dizajn a stupeň ochrany IP

Pri kúpe stavebného rádia do zhoršených podmienok (napr. dielňa, stavba či priemyselná oblasť) je potrebné, aby disponovalo vysokou konštrukčnou odolnosťou. Odolnosť jednotlivých zariadení je zvyčajne vyjadrená ako stupeň ochrany IP. Zvyšujúcimi sa hodnotami stupňa ochrany sa znižuje riziko poškodenia prístroja počas jeho používania. Spodnou hranicou je IP20, ktorá neposkytuje ochranu ani voči vode ani voči prachu. Kvalitnejšie rádiá by tak mali po správnosti disponovať minimálne IP54, ktorá poskytuje ochranu voči striekajúcej vode a čiastočnú ochranu voči prachu. V súčasnosti najvyššou ochranou je IP69K, t. j. prachotesnosť a vodotesnosť pri trvalom ponorení.

Pokosová a kapovacia píla – aj rezanie môže byť hračka

Vo výbave kutilskej alebo profesionálnej dielne nesmú chýbať pracovné nástroje určené na rezanie a pílenie materiálov. Píly patria medzi tie najzákladnejšie druhy náradia, ktoré by mal mať k dispozícii každý majster. Nie je však píla ako píla. Najviac z nich vyčnieva najuniverzálnejšia pokosová píla.

Kvalita zvuku

Stavebné rádio musí byť dostatočne hlasné na to, aby ho bolo možné zreteľne počuť aj pri používaní hlučných stavebných nástrojov. Výkon reproduktorov teda musí byť dosť veľký na to, aby poskytol potrebnú úroveň hlasitosti zvuku. Každé správne stavebné rádio by tiež malo disponovať reproduktormi schopnými šíriť zvuk na viacero strán, aby pokrylo čo najväčšiu oblasť. Najvýkonnejšie sú práve tie rádia, ktoré disponujú basovými reproduktormi a zosilňovačmi. S kvalitou zvuku je tiež spojené aj samotné ladenie. Pre kvalitnejší hudobný zážitok preto odporúčame modely s funkciou automatického ladenia.

Rozmery a hmotnosť

Rozmery a hmotnosť súvisia jednak s výkonom samotného zariadenia, ale taktiež aj s typom napájania. Vo všeobecnosti však platí, že akumulátorové prevedenia sú o čosi ťažšie a väčšie z dôvodu prítomnosti akumulátora, resp. batérie. Modely dodávané bez akumulátora sa pohybujú v rozmedzí niekoľkých stoviek gramov. V ponuke však bez problémov nájdete aj rádiá s akumulátorom obsiahnutým v balení. Ich hmotnosť môže prekročiť aj hodnotu 5 kilogramov. Kompromis medzi výkonom, mobilitou a hmotnosťou už budete musieť nájsť podľa svojich možností. Rádio s menšou hmotnosťou sa bude ľahšie prenášať, ale zároveň bude jeho stabilita menšia a disponovať bude menším množstvom ochranných prvkov.

Doplnkové funkcie

Doplnkové funkcie prispievajú k univerzálnosti samotného zariadenia, pretože dokážu výrazne uľahčiť manipuláciu s rádiom a rozšíriť možnosti jeho využitia. Skvelým príkladom je možnosť automatického ladenia alebo automatické uloženie stanice, vďaka čomu môžete mať vždy vopred nastavené ľubovoľné frekvenčného pásma. Zaujímavou funkciou je tiež budík, vďaka ktorému už nikdy neprešvihnete svoju obedovú prestávku. Potešiť tiež môžu pevné pogumované rukoväte alebo prítomnosť ochranného púzdra v balení.

Najlepšie stavebné rádio? Tu je zoznam tých najpopulárnejších značiek

Kúpiť si stavebné rádio Makita, stavebné rádio Parkside alebo stavebné rádio Bosch? Pre ktorú značku sa rozhodnete je na vás. Ani s jednou z týchto známych značiek však krok vedľa nespravíte, závisí samozrejme od vašich požiadaviek. Zaručené máte kvalitné spracovanie, spoľahlivosť a servis. Zvoliť si značku overenú zákazníkmi totiž nie je nikdy na škodu – pri práci v zhoršených podmienkach to platí dvojnásobne.

Makita – majster vo svete akumulátorového náradia

Japonská značka Makita je jedným z najväčších a najznámejších výrobcov stavebného elektrického náradia, zariadení a príslušenstva. Svoje pôsobenie započala v roku 1915, pričom v priebehu niekoľkých rokov si vybudovala veľmi dobré meno vďaka nesmiernej kvalite svojich elektrických motorov. V rámci jej portfólia tak nájdete predovšetkým akumulátorové náradia.

Bosch – špičkový nemecký producent stavebných zariadení

Nemecká značka Bosch je špičkovým producentom priemyselných stavebných zariadení, materiálu a náradia. Svoje vysokokvalitné produkty ponúka vo viac ako stopäťdesiatich krajinách po celom svete, pričom je preslávená svojou precíznosťou pri výrobe a vysokou spokojnosťou zo strany zákazníkov. Naprieč jej sortimentom môžete natrafiť aj na rôzne prevedenia stavebných rádií.

Parkside – najlepší balans medzi cenou a výkonom

Nepochybne najcharakteristickejším znakom značky Parkside je ponuka širokého sortimentu elektrického náradia, ktorý sa vyznačuje skvelým pomerom cena/výkon. Parkside je často spájaný
aj s obchodným reťazcom Lidl, s ktorým dlhé roky spolupracuje a prostredníctvom neho uskutočňuje aj predaj svojich produktov. Medzi nimi samozrejme nechýba ani niekoľko modelov stavebných rádií.

DeWalt – spoľahlivá značka stavebného náradia až spoza Veľkej mláky

Americká značka Dewalt patrí medzi populárnych výrobcov ručného a elektrického stavebného náradia, ktoré je známe svojou spoľahlivosťou a výkonom. Svoje pôsobenie započala v roku 1923
a to navrhnutím píly s radiálnym remeňom. V priebehu niekoľkých desaťročí sa stala dominujúcou značkou náradia na stavbu takmer v celej severnej Amerike.

Einhell – synonymum univerzálnosti a spoľahlivosti

Nemecká značka Einhell je producentom vysokokvalitnej záhradnej techniky a veľmi spoľahlivého elektrického náradia. Dôvodom jej úspechu je predovšetkým férový prístup, množstvo inovácií
v rámci svojho oboru, ale aj univerzálnosť a spoľahlivosť jej produktov. Medzi produktami tejto značky nájdete aj veľké množstvo druhov stavebných rádií.

Každý správny kutil potrebuje kvalitné náradie do stolárskej dielne

Vytvoriť si stolársku dielňu rozhodne nie je na škodu. Nikdy totiž neviete, čo budete musieť svojpomocne opraviť. A bez vhodného náradia a príslušenstva toho veľa nezmôžete. Postačí vám vybrať vhodné miesto s dostatkom priestoru a zakúpiť najzákladnejšie náradie, ktoré by mal mať k dispozícii každý domáci majster.

V akých cenových reláciách sa pohybujú stavebné rádiá?

Stavebné rádiá v cenových reláciách do 100 €

V rámci cenových relácií do 100 € nájdete len najzákladnejšie stavebné rádia, ktoré obyčajne poskytujú príjem len analógového FM signálu. Väčšinou sa jedná o prevedenia s priemernou kvalitou zvuku a podstatne nižším stupňom ochrany IP voči poškodeniu. Zmieriť sa tiež budete musieť s obmedzeným množstvom funkcií.

Stavebné rádiá v cenových reláciách od 100 € do 200 €

V rámci cenových relácií od 100 € do 200 € nájdete väčšinu predávaných modelov stavebných rádií. Jedná sa o pomerne kvalitné a veľmi dobre chránené prevedenia, ktoré poskytujú vyššiu kvalitu zvuku a podstatne vyšší výkon. Samozrejme, väčšina z nich už umožňuje aj príjem moderného digitálneho signálu DAB/DAB+.  

Stavebné rádiá v cenových reláciách nad 200 €

V rámci cenových relácií nad 200 € nájdete tie najkvalitnejšie a najvýkonnejšie modely, ktoré súčasný trh ponúka. Samozrejmosťou sú aj rôzne pokročilé doplnkové funkcie, možnosť pripojenia externých zdrojov za pomoci technológie Bluetooth/WiFi a tie najvyššie úrovne ochrany voči vode, prachu a mechanickému poškodeniu.

Najlepšie stavebné rádio je také, ktoré ohúri nielen odolnosťou, ale aj výkonom

Určite ste sa už o tom sami presvedčili. Bez stavebného rádia môžete na kvalitné hudobné spestrenie počas stavebných prác rovno zabudnúť. Všetky naše rady spojené s kúpou tohto osobného muzikanta sme vám už ale poskytli. Ostáva nám už len dúfať, že sa vám vďaka nášmu stručnému návodu podarilo nájsť svojho odolného a výkonného favorita, ktorý vám spríjemní každodennú prácu na stavbe či v kutilskej dielni.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (4 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Môžem k stavebnému rádiu pripojiť svoj mobil alebo MP3 prehrávač?

Svoj mobil alebo MP3 prehrávač môžete pripojiť k stavebnému rádiu, ak podporuje dané spôsoby pripojenia. Svoj smartfón obyčajne môžete pripojiť za pomoci technológie Bluetooth, WiFi alebo AUX.

Ako zistím, či je stavebné rádio vodotesné a prachotesné?

Vodotesnosť a prachotesnosť daného modelu stavebného rádia môžete jednoducho zistiť na základe stupňa ochrany IP, ktoré by malo byť spravidla poskytnuté samotným výrobcom.

Ako dlho v priemere vydrží hrať stavebné rádio na batériu?

Výdrž akumulátora u stavebných rádií sa medzi jednotlivými modelmi výrazne líši. Existujú však aj modely, ktoré disponujú výdržou viac než 24 hodín. Tento údaj by mal byť uvedený na obale.

Je možné kúpiť stavebné rádio, ktoré má batériu aj možnosť pripojenia do siete?

Áno, môžete si zakúpiť aj akumulátorové stavebné rádio, ktoré disponuje možnosťou pripojenia do siete. Dobrou správou je, že väčšina akumulátorových prevedení disponuje aj touto možnosťou.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 178 128 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 55 300 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 15 341 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8