Vo výbave kutilskej alebo profesionálnej dielne nesmú chýbať pracovné nástroje určené na rezanie a pílenie materiálov. Píly patria medzi tie najzákladnejšie druhy náradia, ktoré by mal mať k dispozícii každý majster. Nie je však píla ako píla. Existuje množstvo druhov a variantov týchto nástrojov, pričom každý z nich ponúka čosi rozdielne. Najviac z nich však vyčnieva ten najuniverzálnejší a to pokosová píla.

To najdôležitejšie v skratke

  Pokosová píla je skvelým pomocníkom, ktorý zabezpečí precízne, kvalitné a rýchle rezanie rôznorodých materiálov u vás doma alebo na stavbe. Tie priemerné modely dnes zoženiete od 200 € do 600 €. Disponovať už môžu vyššími otáčkami, väčšou šírkou a hĺbkou rezu a značne vyšším výkonom.

  Hľadáte čosi lacnejšie? Na trhu nájdete aj pokosové píly do sumy 200 €. Potrebné je však rátať so značne obmedzenými možnosťami a využitím. Naopak, náročnejší zákazníci si musia priplatiť. Cena tých najvýkonnejších a najefektívnejších pokosových píl sa môže veľmi ľahko vyšplhať až na vyše 600 €.

  Pri kúpe vhodnej pokosovej píly je potrebné zaujímať sa nielen o cenu, ale aj o niekoľko dôležitých parametrov. Medzi tie najdôležitejšie nepochybne patria: typ pokosovej píly, hodnoty samotného rezu, napájanie a výkon, optimálne otáčky, druhy pílových kotúčov, hmotnosť či hlučnosť.

  V rámci článku sa dozviete všetky cenné informácie potrebné pre výber tej správnej pokosovej píly. Samozrejme, chýbať nebude ani tradičné zhrnutie najznámejších značiek pokosových píl, najčastejšie kladených otázok či zopár rád týkajúcich sa starostlivosti o pokosovú pílu.

Čo je to pokosová píla a aké je jej využitie?

Pokosová píla je špeciálny druh píly, ktorý sa využíva na veľmi presné skrátenie stolárskych obrobkov a rôznorodých stavebných materiálov pod rôznym uhlom. Väčšinou sa jedná o opracovanie doskových alebo tyčových materiálov ako napr. drevené dosky, plastové lamely, hliníkové tyče, laminát či drevotrieska. Častokrát je zamieňaná s kapovacou pílou.

Kapovacia a pokosová píla sú vhodnými nástrojmi nielen pre skúseného profesionála na stavbe, ale aj pre každého zdatného kutila v domácnosti – a to práve vďaka svojmu všestrannému využitiu a jednoduchej manipulácii. Jediným rozdielom je, že kapovacia píla je schopná rezať nielen v jednej, ale dokonca v dvoch rovinách.

Aké typy pokosových píl poznáme? Vybrať vám stačí spomedzi dvoch kategórií.

Pokosová píla s posuvom (s možnosťou pohybu kotúča na posuvnom ramene)

Pokosová píla s posuvom disponuje posuvným ramenom, na ktorom je umiestnený rezací kotúč. Vďaka jeho prítomnosti je tak možné pohybovať samotným kotúčom smerom dopredu a dozadu. Hlavnou výhodou týchto píl je, že poskytujú omnoho dlhšiu šírku rezu. Znamená to, že pomocou nich môžete opracovávať už podstatne hrubšie a širšie materiály. Rovnako sú tieto píly ponúkané s väčšími priemermi kotúčov, ktoré umožnia už spomínaný dlhší rez.

Vďaka všetkým týmto vlastnostiam poskytujú širšie využitie v porovnaní s pokosovou pílou bez posuvu. Výhodou je tiež početnejšie zastúpenie tohto druhu píl na trhu – vyberať tak môžete z väčšieho množstva produktov. Medzi nevýhody možno zaradiť vyššiu hmotnosť, väčšie rozmery a podstatne vyššiu cenu píly. Pokosová píla s posuvom je vhodná pre profesionála, ale aj pre domáceho majstra.

VÝHODY

  pohyb kotúča na posuvnom ramene

  rezanie hrubších a širších materiálov

  väčšie priemery kotúčov

  širšia ponuka modelov

  dlhšia šírka rezu

NEVÝHODY

  vyššia hmotnosť

  väčšie rozmery

  vyššia cena

Pokosová píla bez posuvu (bez možnosti pohybu kotúča na posuvnom ramene)

Pokosová píla bez posuvu disponuje obmedzenými možnosťami pohybu kotúča pri práci. Rameno pokosovej píly je totiž možné iba sklopiť, kvôli čomu poskytuje menšiu šírku rezu. Opracovávať je tak možné iba materiály, ktoré disponujú menšími rozmermi ako napr. rámy obrazov, kratšie dosky a lišty. Rovnako sú tieto píly ponúkané s menšími priemermi kotúčov.

Všetky tieto vlastnosti nasvedčujú tomu, že tento druh píly je vhodný len pre domácich majstrov. Nevýhodou je tiež menšie zastúpenie tohto druhu píl na trhu – vyberať tak môžete z menšieho množstva produktov. Hlavným lákadlom pre kúpu pokosovej píly bez posuvu je jej nižšia hmotnosť, menšie rozmery a značne nižšia obstarávacia cena.

VÝHODY

  nižšia obstarávacia cena

  menšie rozmery

  nižšia hmotnosť

NEVÝHODY

  pílenie tenších materiálov

  obmedzený pohyb kotúča

  menšie priemery kotúčov

  menšia ponuka modelov

  kratšia šírka rezu

Aké parametre je vhodné vziať do úvahy pri kúpe novej pokosovej píly?

Typ pokosovej píly a hodnoty samotného rezu

Vyberať si môžete z dvojice pokosových píl. Prvou možnosťou sú klasické pokosové píly bez posuvu, ktoré sú poväčšine vhodné len pre domácich majstrov. Dôvodom je to, že umožňujú menšiu šírku rezu a opracovanie materiálov s menšími rozmermi. Obyčajne sa jedná o dĺžku rezu okolo 12 cm a hĺbku približne 6 cm. Ich hlavnou výhodou však je nižšia hmotnosť, menšie rozmery a značne nižšia obstarávacia cena. Druhou možnosťou sú profesionálnejšie pokosové píly s posuvom, ktorých hlavnou výhodou je možný pohyb kotúča smerom vpred a vzad. Vďaka tomu poskytujú omnoho dlhšiu šírku rezu a umožňujú opracovanie materiálov s väčšími rozmermi. Obyčajne sa jedná o dĺžku rezu okolo 30 cm a hĺbku približne 12 cm. Zmieriť sa však budete musieť s vyššou cenou, väčšími rozmermi a vyššou hmotnosťou.

Napájanie pokosovej píly a jej výkon vo Wattoch

Pokosové píly sú dostupné v  elektrických alebo akumulátorových prevedeniach. Najčastejšie predávané sú práve elektrické modely, ktoré sa pýšia skvelým výkonom. Vhodné sú tak jednak pre profesionálov, ale ocenia ich aj domáci majstri. Výkony elektrických prevedení sa pohybujú od 1400 W do 3000 W. Odporúčame však siahnuť predovšetkým po výkone väčšom ako 1800 W, aby bola píla dostatočne precízna a rýchla. Aku pokosová píla disponuje menším výkonom a to okolo 1400 W. Okrem nižšieho výkonu môže byť problémom nižšia výdrž samotnej batérie na jedno nabitie a to hlavne pri spracovaní tvrdších materiálov. Aj z toho dôvodu sú vhodné skôr iba pre domácich kutilov. Na druhú stranu disponujú menšou hmotnosťou, menšími rozmermi a nie sú závislé na prítomnosti elektrickej zásuvky – a to môže byť niekedy veľmi užitočné.

Pred výberom pokosovej píly si dobre zvážte jej použitie. Pokosová píla na akumulátor vám síce dáva voľnosť, ale pri používaní prevažne v dielni stráca na význame.

Optimálne otáčky pre kvalitný rez

Výkon motora pokosovej píly je dôležitý parameter, ktorý určuje kvalitu a rýchlosť rezania. Ukazovateľom výkonu motoru je práve počet otáčok kotúča za jednu minútu. Čím sú otáčky za minútu vyššie, tým rýchlejšie sa bude kotúč otáčať. Výsledkom tak je ľahšie prerezanie sa materiálom. Odporúčame predovšetkým modely, ktoré sú schopné vyvinúť viac ako 3000 otáčok za minútu. Pre pílu tak nebude problém prerezať sa aj tvrdšími druhmi dreva. Výkony nad 5000 otáčok za minútu sú účinné aj pre rezanie tých najtvrdších druhov materiálov.

Pílové kotúče a sklon ich zubov

V súčasnosti sa väčšina kotúčov vyrába z plátkov spekaného karbidu, ktoré sa líšia hlavne svojim priemerom. Od priemeru pílového kotúča priamo závisí hĺbka samotného rezu. Čím je kotúč v priemere dlhší, tým hlbšie rezanie budete môcť vykonávať. Najčastejšie sa stretnete s kotúčmi, ktoré disponujú priemermi 216 milimetrov, 256 milimetrov a 305 milimetrov. Samotný výber by tak mal záležať od veľkosti materiálu (samozrejme aj od možností píly), ktorý budete spracovávať.

Rovnako dôležitým parametrom je aj sklon jednotlivých zubov kotúča, ktorý môže nadobúdať hodnoty od +20° do -6°. Od neho závisí to, aký materiál je možné daným kotúčom rezať. Informácia o tom, pre aký materiál je kotúč určený, by mala byť uvedená na každom balení kotúča. Pokosová píla na drevo vyžaduje kotúč s hodnotou +20° a pre rezanie laminátu je vhodný kotúč s hodnotou -6°.

Hmotnosť a hlučnosť

Hmotnosť pokosovej píly závisí jednak od jej veľkosti, ale aj od prítomnosti posuvného ramena. Pokosové píly bez posuvného ramena sú obvykle výrazne ľahšie, pričom tie najľahšie pokosové píly majú hmotnosť okolo 10 kilogramov. Naopak, modely s posuvným ramenom môžu presahovať hmotnosť 25 kilogramov. Hlučnosť pokosových píl je vo všeobecnosti značne vysoká. Platí však nepísané pravidlo, že čím je píla výkonnejšia, tým sa jej hlučnosť výrazne zvyšuje. Priemerná hlučnosť pokosových píl sa pohybuje okolo 100 decibelov (ekvivalent hlasitosti v nočnom klube).

DOBRE VEDIEŤ:

Hlučnosť všetkých pokosových píl je značne vysoká. Problémom však nie je len komfort počas ich používania, ale ide aj o ochranu zdravia. Ochrana sluchu je pri práci v hlučnom prostredí veľmi dôležitá. Nezabudnite si preto zaobstarať napr. malé štuple do uší či slúchadlá na ochranu sluchu.

Pracovný komfort a bezpečnosť

Presnosť rezania je pri spracovaní materiálov kľúčová. Pre presné rezanie je veľmi užitočným doplnkom práve laser, ktorý svieti na daný materiál a vyznačuje tak samotné miesto rezu. Vďaka nemu bude vaše rezanie maximálne presné a precízne. Môžete si byť tak vždy istý, že režete na tom správnom mieste. Okrem laseru poteší aj LED svetlo na dokonalé osvetlenie pracovanej plochy alebo možnosť pridania nôh pre zlepšenie stability zariadenia.

Pri kúpe pokosovej píly poteší aj bezpečnostný spínač, ktorý slúži ako poistka. Vďaka nemu sa tak viete vyhnúť nechcenému zapnutiu píly. Pre bezproblémové začatie rezania je často dodávaná aj funkcia mäkkého štartu s obmedzovačom nárazového prúdu. Tá zabezpečí to, aby pri zapnutí píly nedošlo ku vyrazeniu elektrických poistiek.

Pre zvýšenie bezpečnosti je viac než vhodná taktiež prítomnosť navijaku elektrického kábla, ktorý je preventívnym riešením voči preseknutiu káblu pri pílení. Potešiť vie aj dorazová lišta s upínacími zariadeniami či aretácia kotúča, ktorá poslúži na zabránenie nežiaducemu pohybu kotúča.

Najlepšia pokosová píla? Tu je zoznam tých najznámejších značiek.

Metabo – prvotriedna kvalita produktov a inovatívne riešenia

Nemecká značka Metabo sa v minulosti preslávila produkciou celosvetovo prvej ručnej vŕtačky, ktorá vznikla v roku 1923. Metabo sa preslávilo aj prvotriednou kvalitou svojich produktov a efektívnymi profesionálnymi riešeniami v oblasti priemyslu. V súčasnosti patrí medzi najznámejších hráčov na trhu, pričom na svojom konte má vyše 700 patentov.

Bosch – nemecká kvalita na dosah ruky

Bosch je úspešná nemecká firma patriaca medzi tých najšpičkovejších producentov priemyselných zariadení a stavebného materiálu. Je známa širokým výberom kvalitných a zákazníkmi overených stavebných nástrojov, ktoré sú predávané vo viac ako stopäťdesiatich krajinách. V rámci sortimentu značky Bosch nájdete aj rôznorodé modely pokosových píl.

Makita – overená značka pre každého domáceho majstra

Makita je japonská spoločnosť, ktorá patrí medzi celosvetovo najväčších a najznámejších výrobcov elektrického náradia a stavebného príslušenstva. Založená bola v roku 1915, pričom v dnešnej dobe je známa predovšetkým kvalitou svojich elektrických motorov. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa zameriava predovšetkým na predaj akumulátorového náradia.

Parkside – preslávený skvelým pomerom cena/výkon

Značka Parkside ponúka široký výber elektrického náradia a u bežných spotrebiteľov je známa hlavne spoluprácou s obchodným reťazcom Lidl. Niet sa čomu čudovať, veď produkty tejto značky
sa už pekných pár rokov môžu pýšiť skvelým pomerom cena/výkon. V rámci sortimentu tejto značky je dostupné aj veľké množstvo pokosových píl.

DeWalt – to najlepšie náradie zo severnej Ameriky

Americká značka Dewalt sa venuje výrobe a predaju ručného a elektrického stavebného náradia. Spoločnosť vznikla v roku 1923, kedy Raymond DeWalt navrhol pílu s radiálnym remeňom. V súčasnosti dominuje na trhu so stavebným náradím v severnej Amerike a venuje sa aj výskumnej činnosti v danej oblasti. Značka je zárukou kvality, spoľahlivosti a spokojnosti.

Pokosové píly – v akých cenových reláciách sa zvyčajne pohybujú?

Pokosové píly v cenových reláciách do 200 €

V cenových reláciách do 200 € zoženiete prevažne len modely, ktoré sú určené pre domácich kutilov. Jedná sa totiž o cenovú kategóriu, ktorá ponúka nižší výkon, priemernú kvalitu, menšiu precíznosť a rýchlosť rezania. Tieto pokosové píly nájdu využitie hlavne u tých spotrebiteľov, ktorí ich budú využívať sporadicky alebo v rámci hobby.

Pokosové píly v cenových reláciách od 200 € do 600 €

V cenových reláciách od 200 € do 600 € už nájdete naozaj poctivé kúsky, ktoré sú vhodné pre každého. Táto cenová kategória má najširšiu ponuku pokosových píl. Pokosová píla na železo, laminát či na drevo. Tu nájdete skrátka všetko. Rátať môžete s vysokými otáčkami, väčšou šírkou a hĺbkou rezu, značne vyšším výkonom, ale aj prítomnosťou posuvného ramena či užitočného príslušenstva v balení.

Pokosové píly v cenových reláciách nad 600 €

V cenových reláciách nad 600 € nájdete už len tie najlepšie modely, ktoré sú určené viac-menej pre profesionálnu činnosť. Poslúžiť môžu na spracovanie tých najtvrdších materiálov – pokosová píla na kov vás už tak ľahko nezradí. Disponujú vysokými otáčkami a obrovskou šírkou a hĺbkou rezu. Ide o tie najrýchlejšie a najprecíznejšie píly, ktoré sú dostupné na našom trhu.

(merkurymarket.sk)

Pokosová píla vyžaduje aj dostatočnú údržbu a starostlivosť.

Starostlivosť a údržba pokosovej píly nie je žiadna veda. Podstatné je hlavne odstraňovanie nečistôt, nánosov prachu a triesok. Tie totiž znižujú životnosť samotného zariadenia. Na tento účel je vhodné využiť suchý stlačený vzduch, ktorý jednoducho odfúkne prachové častice z povrchu nástroja. Na jeho očistenie môžete následne použiť suchú handričku. Pri čistení nezabúdajte ani na starostlivosť o kotúče. Na očistenie ich zubov však vždy používajte kefu a hrubé rukavice. Po odstránení všetkých nečistôt skontrolujte nezávadnosť napájacieho kábla a opotrebovanie všetkých častí pokosovej píly. Ak je niektorá časť opotrebovaná, odporúčame ju vymeniť.

Pravidelným čistením pokosovej píly predĺžite jej životnosť

Na trhu sú dostupné aj rôzne alternatívy k pokosovej píle.

Poznáte alternatívy ku pokosovej píle? Najjednoduchšou verziou je ručná kotúčová píla, ktorá bohate postačí na prerezanie kratších materiálov. Tento druh píly je však potrebné držať počas rezania v rukách, pričom pevne pripevnený je iba samotný materiál. Druhou bezpečnejšou alternatívou je stolová píla alebo formátovacia píla, ktoré sú obvykle zabudované priamo do pracovného stola. Rezanie takýmito pílami poskytuje väčšiu stabilitu počas rezania v porovnaní s klasickou ručnou pílou.

Najuniverzálnejší nástroj na rezanie a pílenie je pokosová píla.

Ako ste sa už určite presvedčili, pokosová píla s posuvom je naozaj jeden z najuniverzálnejších a najefektívnejších nástrojov na pílenie a rezanie. Jej výber nie je vôbec náročný. Zorientovať sa však v jednotlivých parametroch týchto píl môže byť občas naozaj zdĺhavé. Dúfame, že vám náš stručný návod v značnej miere uľahčil toto rozhodovanie. Snáď ste si vďaka nám vybrali svojho favorita a budete s ním nadmieru spokojný.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ako chrániť svoj sluch pri práci s pokosovou pílou?

Na ochranu sluchu pri práci s hlučnou pokosovou pílou je vhodné si zaobstarať malé štuple do uší alebo slúchadla určené na ochranu sluchu. Tie zabezpečia, aby váš sluch nebol vystavený škodlivému hluku.

Ktorá pokosová píla je najlepšia?

Najlepšia pokosová píla je pokosová píla s posuvom, pretože môže pohybovať samotným kotúčom dopredu a dozadu. Umožňuje tak dlhšiu šírku rezu a prácu s hrubšími a širšími materiálmi.

Aký materiál môžem píliť pokosovou pílou?

Pokosovou pílou je možné píliť rôzne materiály. Väčšinou ide o opracovanie doskových alebo tyčových materiálov, ktoré sú zhotovené z dreva, plastu, drevotriesky, laminátu či dokonca hliníka.

Pre koho sa oplatí kapovacia píla a pokosová píla?

Kapovacia a pokosová píla je vhodná pre profesionálneho stavbára, ale aj pre majiteľov domácich kutilských dielní. Ide totiž o univerzálny nástroj na rezanie, ktorý je kľúčový v oblasti spracovania materiálov.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 205 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 52 892 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 14 405 recenzií)

(bez výsledného hodnotenia na heureka.sk)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8