Nedostatok času na návštevu fitness centier, telocviční a posilňovní rozhodne neprospieva tým, ktorí chcú zotrvať v dobrej kondícii. Nevešajte však hlavy! Aj v pohodlí domova je možné plnohodnotne sa venovať cvičeniu. Ako cvičiť doma a zvyknúť si na nové podmienky pri cvičení? S menšou dávkou motivácie a užitočných tipov sa prispôsobíte behom pár dní. Následne to už pôjde ako po masle a na fitness centrá si už ani len nespomeniete.

(insportline.sk)

Cvičenie doma sa jednoducho oplatí

Hlavnou výhodou cvičenia doma je možnosť prispôsobiť si čas cvičenia svojim predstavám. Častokrát ľudia cvičenie zanedbávajú z toho dôvodu, že časovo nestíhajú návštevu fitness centra alebo si to prosto nemôžu finančne dovoliť. Netreba sa však báť – výsledok domáceho cvičenia môže priniesť rovnako plodné ovocie, akoby tomu bolo v prípade návštevy klasického fitka. Vyhnete sa tak ceste tam aj späť a zároveň získate možnosť prispôsobiť si cvičebný plán nehladiac na otváracie hodiny fitness centra. S trochou vytrvalosti a odhodlania sa cvičenie doma razom stane bežnou súčasťou vášho dňa.

Domáce cvičenie je skvelý odrazový mostík k pravidelnému tréningu

Nemáte skúsenosti s cvičením a neviete ako začať? Máme jednoduché riešenie – stačí využiť možnosť domácej prípravy. Väčšina začiatočníkov sa v posilňovni necíti veľmi komfortne a sebaisto. Vkročiť ako neskúsený do posilňovne rozhodne nie je hanba, avšak niektorých ľudí zo začiatku viacej poteší pohodlie domáceho prostredia. Vďaka nemu viete zistiť svoje schopnosti a vyskúšať zložitejšie cviky bez prítomnosti nechcených pozorovateľov. Výhodou je aj vyhnutie sa členským poplatkom. Pravdou je, že počas úvodných tréningov ako začiatočník aj tak nikdy nedokážete členstvo plnohodnotne využiť.

Zistite svoje schopnosti a vyskúšajte aj zložitejšie cviky v pohodlí domova

Tréningový plán a vytrvalosť sú základnými piliermi efektívneho domáceho cvičenia

Dobré plánovanie je skvelý spôsob, ako si vybudovať a udržať odhodlanie cvičiť. V rámci dňa si je potrebné vyčleniť určitú hodinu iba na účely cvičenia – zamedzíte tak tomu, že si v danom termíne naplánujete niečo iné a na vaše pôvodné plány nechtiac rýchlo zabudnete. Možno si poviete, že vynechanie jedného cvičenia vám neublíži, no opak je pravdou. Pri snahe navyknúť si a zotrvať v procese cvičenia je nutná dobrá disciplína – z jedného vynechaného dňa bude razom víkend, z víkendu týždeň a nakoniec sa už k cvičeniu ani len nedostanete. Pamätajte – pravidelnosť a disciplína je základ.

Joga pre začiatočníkov – stručný návod ako začať

Joga je vhodná prakticky pre každého. Perfektne sa hodí na vyvažovanie negatívnych dopadov dnešnej doby, ktorá je charakteristická množstvom stresu a nedostatkom pohybu. Plne potvrdzuje príslovie v zdravom tele zdravý duch. Práve to je jej hlavným cieľom.

Vyčlenenie samostatnej miestnosti zvýši efektivitu cvičenia

Pre nadobudnutie nových návykov je dôležitá aj voľba miestnosti, v ktorej budete svoj tréningový plán vykonávať. Miestnosť by mala byť dostatočne priestranná a poskytnúť dostatok miesta pre vás a vami zvolené náčinie. Najideálnejšie je zvoliť samostatnú miestnosť, ktorá by slúžila výhradne na potreby cvičenia. Samozrejme, ak vám to momentálna situácia neumožňuje, postačí vám aj priestranná obývačka. Dôležité je, aby sa jednalo o miestnosť s dostatočným prísunom čerstvého vzduchu a dobrým osvetlením. Skvelou alternatívou je kombinácia interiéru s exteriérom – ide o príjemné osvieženie tréningových rituálov.

Skvelou alternatívou je kombinácia cvičenia v interiéri a exteriéri

Neodstránenie rušivých elementov počas domáceho cvičenia je kľúčovou chybou

Počas cvičenia je nutné, aby ste neboli rozptyľovaný svojim okolím. Zapnutý televízor, zvoniaci mobil, okolo pobehujúci domáci miláčikovia či detský krik môžu mať negatívny dopad na efektivitu a výsledok cvičenia. Kľúčom k úspechu je eliminovanie všetkých rušivých vplyvov – budete tak plne koncentrovaný a oddaný cvičeniu. Váš výkon bude razom lepší a zároveň môžete samotné cvičenie využiť aj ako oddych od každodenných starostí.

Tréningový plán a zavedenie tréningového denníka

Najväčšou chybou každého nováčika je začať cvičiť to, čo sa mu v danej chvíli zachce. Každé cvičenie vyžaduje tréningový plán s pevnou štruktúrou. Každý sval potrebuje podnet nato, aby rástol a určitý čas na svoju regeneráciu. Preto nie je vhodné to s cvičením veľmi preháňať alebo dlhodobo zanedbávať určitú oblasť. Skvelou motiváciou je zaznamenávanie si svojich výkonov a s tým späté sledovanie svojich pokrokov. Motivovať sa môžete aj používaním mobilnej aplikácie, ktorá vaše dáta dokáže spracovať a na základe nich navrhne dokonalý tréningový plán.

Priebežné zaznamenávanie pokrokov vás bude motivovať a ísť ďalej aj cez dni, keď sa vám nebude chcieť

Cvičenie doma musí byť rozmanité, aby sa nestalo stereotypným

Pre motiváciu a ozvláštnenie každého cvičenia je občas nutné vymeniť určité cviky za nové. Netreba zabúdať na skúšanie nových cvikov a tiež ani na ich pravidelné obmieňanie. Cvičením tých istých cvikov dookola nikdy nezískate prehľad o tom, ktoré z nich sú pre vás tie najvhodnejšie. Skvelým spôsobom, ako si spestriť cvičenie je aj počúvanie hudby. Hudba vám dodá poriadnu dávku energie, ktorá vám cvičenie o dosť uľahčí. Jednoducho si pred cvičením vytvorte playlist svojich obľúbených pesničiek alebo siahnite po tých predpripravených na streamovacích službách.

Užitočné vybavenie na domáce cvičenie zoženiete už za pár drobných

Bezpečné náčinie a vhodné cvičiace pomôcky sú základom efektívneho cvičenia. Nemusíte však hneď siahať po najdrahších prístrojoch. Každému, kto sa aspoň trošku snaží o zlepšenie postavy alebo udržanie dobrej kondície, bohato postačí základné cvičebné náradie. Ak máte záujem o čosi profesionálnejšie a chcete si doma vytvoriť menšie fitko, skvelou voľbou je bežiaci pás, rotopéd či rôzne typy závaží. Tu je však nutné rátať so značne väčším finančným rozpočtom. Fitness pomôcky na cvičenie sú vaším skvelým partnerom pri tréningu – nižšie sme pre vás pripravili zoznam tých najbežnejších:

Podložka na cvičenie

Najvernejším spoločníkom každého cvičiaceho je nepochybne podložka na cvičenie. Tréning doma musí byť pohodlný a efektívnypodložka vám dokáže poskytnúť perfektný komfort počas fyzickej aktivity. Dokáže tlmiť nárazy, brániť šmýkaniu na nerovnom alebo hladkom povrchu, dobre odvádzať pot a izolovať chlad idúci od podlahy. Rovnako vďaka nej získate značne pevnejší postoj a oporu počas jednotlivých aktivít.

Rebriny a guma na cvičenie

Rebriny skvele poslúžia ako cvičebná pomôcka, ale aj ako skvelý doplnok spálne, študentskej alebo detskej izby – po cvičení možno cez ne prehodiť vlhké oblečenie alebo ich po praní využiť ako sušiak na mokrú bielizeň. Rovnako je možné na ne prichytiť gumu na cvičenie, ktorá je veľmi populárnym pomocníkom vo svete fitness. Pomocou gumy si precvičíte všetky potrebné svaly a zdokonalíte koordináciu celého tela. Jej veľkou výhodou je veľmi dobrá skladnosť a pestré možnosti využitia.

Fitness náramky

Skvelým moderným výdobytkom sú aj fitness náramky, vďaka ktorým si je možné správne rozložiť záťaž počas cvičenia. Zariadenie poslúži na monitorovanie pohybovej aktivity – zmeriate si pomocou neho tep či množstvo spálených kalórií. Je možné ich prepojiť aj s mobilným telefónom, čím dokážete získať pomerne peknú štatistiku vychádzajúcu z vašich výkonov počas jednotlivých dní. Dnes takéto zariadenie dostanete už za pár desiatok eur.

Lavička na cvičenie

Skvelým pomocníkom vo svete fitness je aj lavička na cvičenie, ktorá umožňuje optimálne cvičenie v ľahu či sede. Lavička získala aj prívlastok “vzpieračská“, keďže s jej používaním je späté hlavne využitie činiek. Klasicky využívané sú jednoručné alebo nakladacie činky. Avšak lavičku nemusíte využívať len na cvičenie s činkami – možno ju využiť aj na cviky s vlastnou váhou. Pri takomto cvičení nie sú nutné takmer žiadne dodatočné pomôcky – pracujete v podstate len s vlastným telom.

Tréningový partner je skvelou motiváciou a oporou

Momentálnym trendom vo svete fitness je využitie tzv. tréningové partnera. Jedná sa o spolubojovníka, ktorý je vašou oporou počas cvičenia. Cvičiť spoločne s niekým iným naozaj pomáha, predovšetkým vďaka vzájomnej motivácii počas vykonávania cvikov. V prípade, ak nie je možné sa s nikým na niečom podobnom dohodnúť, máte ešte jednu možnosť – zapojte sa do online skupiny a vymieňajte si skúsenosti s ostatnými účastníkmi. Môžete sa tak jednoducho poradiť o správnosti vykonávania určitých cvikov alebo obohatiť svoju zostavu o nové kúsky.

Cvičenie doma vyžaduje dobre vyváženú stravu s dostatkom živín

Najefektívnejší spôsob ako dosiahnuť vytúžený cieľ je spojiť cvičenie s vyváženou stravou, ktorá zohľadňuje všetky výdaje energie počas cvičenia. Základom je vysoký obsah bielkovín v dokonalom pomere so zdravými tukmi a sacharidmi. Kontrolovať si treba hlavne príjem a výdaj kalórií, pričom každá prijatá kalória by mala pochádzať zo zdravého druhu jedla. Obmedziť je nutné čipsy, sladkosti, biele pečivo, vyprážané jedlá či sladké vody. Dbaním o zdravý jedálniček nadobudnete aj omnoho zdravší výzor, imunitu a odolnosť voči stresu.

10 zásad, ktoré vám ukážu ako na zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl sa skladá zo štyroch pilierov. Sú nimi zdravá výživa, pohyb, starostlivosť o telo a starostlivosť o myseľ. Pokiaľ zanedbáte ktorýkoľvek z týchto pilierov, tak sa prestanete cítiť fit. 10 krokov, ktoré by bolo dobré aplikovať vo vašom živote. Povedú vás na ceste k zdravšiemu životnému štýlu, vďaka ktorému načerpáte viac energie. 

Doma alebo vo fitku – pracovať na sebe môžete kedykoľvek

Ako ste sa mohli dočítať, cvičenie nie je nudnou záležitosťou ani v domácom prostredí. Pracovať na sebe môžete prakticky kedykoľvek sa vám zachce, takže si viete lepšie zakomponovať cvičenie do celkového programu dňa. K vysnívanej postave vám dopomôžu aj fitness pomôcky na cvičenie, ktoré nie sú veľkou investíciou. Ak nezabúdate na vhodnú výživu, tak sa doma viete veľmi pekne vypracovať – a to všetko bez nutnosti platiť zbytočné poplatky za členské. Snáď sme vám našimi radami pomohli a zároveň vás aj naviedli tým správnym smerom.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 14 657 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 25 899 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 3 888 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 3 272 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

9
8