Mnohé výskumy potvrdzujú pozitívne účinky zelene na naše zdravie. Čistia vzduch, eliminujú choroboplodné zárodky v okolí, zmierňujú stres, zlepšujú náladu, dokonca zvyšujú produktivitu. Preto by sme sa nimi mali obklopovať aj doma alebo v kancelári. Musíme im však poskytnúť vhodné podmienky, aby prosperovali a plnili svoju úlohu plnohodnotne. Stojany na kvety nemajú iba dekoratívny účel, mnohým druhom kvetov zabezpečujú lepšie prostredie na život.
Prečo kupovať stojan na kvety nielen do bytu?
Ak sa máte obklopiť kvetmi, potrebujete ich umiestniť na vhodné miesto. Popri pravidelnom a správnom zalievaní, hnojení a presádzaní, potrebujú prístup k svetlu a správnu teplotu. Stojany na kvety v tomto smere poskytujú nasledujúce výhody:
- poskytujú kvetom vhodný prístup k svetlu bez ohľadu na ich výšku,
- môžete ich umiestniť do časti miestnosti, kde je pre nich vhodná teplota – ďalej od radiátorov alebo podlahového kúrenia,
- poskytujú správny priestor na rast, vhodný priestor rozvetveným rastlinám – ťahavé kvety môžete zavesiť na strop a podobne.
Stojany na kvety poskytujú mnoho výhod aj pre vás samotných. Sú nimi:
- ušetrenie priestoru – pomocou stojanov môžete vytvoriť viaceré poschodia vyplnené kvetmi a ušetriť miesto popri ďalších stenách alebo na okenných parapetoch;
- ľahšia manipulácia s kvetmi a upratovanie – sú vyrábané s pomerne ľahkých materiálov a ľahko sa odtiahnu na iné miesto. Niektoré sú práve preto na kolieskach. Takže ľahko okolo nich poupratujete, navyše si nepolejete omylom nábytok alebo podlahu;
- vytvorenie zaujímavej dekorácie – moderný stojan na kvety dostať v rôznych farbách a v netradičných prevedeniach. Spolu s kvetmi vytvorí netradičné a vkusné ozdobné prvky.
Ak obľubujete kvety a vo vašej domácnosti ešte nemáte stojan na kvety, odporúčame zvážiť jeho kúpu. Odvďačia sa vám nielen kvety, ale prídete si aj na svoje vo forme príjemných dizajnových kúskov.
Aloe vera – pestovanie, účinky a jej starostlivosť
Aloe vera je púštna rastlina so všestranným využitím v liečiteľstve a kozmetike. Na trhu z nej nájdete desiatky výrobkov. Málokto však vie, že sa pomerne ľahko dá pestovať v kvetináči a drahocenný gél z jadra listov môžete získavať pravidelne. Ten je prospešný nielen pre pleť, ale pre celý organizmus.
Z akých materiálov sa stojany na kvety vyrábajú?
Kovový stojan na kvety
Sú väčšinou vyrábané z kovaného železa a majú výhodu, že sú v ponuke v rôznych tvaroch a veľkostiach. Kovový stojan na kvety môže byť tvorený iba jednoduchou obručou na kvetináč s nožičkami alebo aj poličkami v rôznych výškach či dokonca vymodelovaný do rôznych postavičiek a predmetov. Najčastejšie je v ponuke v tmavých farbách, ale môže byť aj pozlátený, postriebrený alebo dokonca nafarbený nabielo. Väčšinou je vhodný aj do exteriéru.
Cena: Jednoduché modely dostať už od 20 eur. Veľké robustné zdobené kovové stojany na kvety kúpite aj za viac ako sto eur.
VÝHODY
široký výber v rôznych cenových hladinách
rôznorodý dizajn
pevnosť a stabilita
odolnosť voči počasiu a poškodeniu
NEVÝHODY
vyššia hmotnosť
vysoká cena pri väčších modeloch
Drevený stojan na kvety
Sú väčšinou vyrábané z drevených dosiek (najčastejšie borovicových alebo dubových), poprípade z drevotriesky a bambusu. Drevený stojan na kvety nájdete najčastejšie v prevedení police alebo dreveného kruhu na nožičkách alebo kolieskach. Môže ísť o jeden stĺp s tromi alebo viacerými policami na položenie kvetináčov. Niektoré policové drevené stojany na kvety sú dizajnovo členitejšie, rozložené a môžu byť vyrobené z drevených lamiel, aby sa vytvoril väčší rozstup medzi kvetmi. Tento druh dizajnu stojana na kvety je často určený na umiestnenie pod alebo pred oknom.
Cena: Drevené stojany na kvety bývajú najdrahšie na trhu. Rôzne policové systémy kúpite za 80 – 300 eur. V závislosti od zložitosti prevedenia. Jednoduché stojany dostať od 25 do 60 eur.
VÝHODY
prírodný vzhľad
odolnosť
vysoká nosnosť
často vhodné aj do exteriéru
NEVÝHODY
vyššia cena
občas je nutné ho prelakovať
Plastový (sadrový) stojan na kvety
Plastové varianty stojanov patria skôr medzi lacné stojany na kvety. Aj väčšie kaskádové konštrukcie do záhrady stoja väčšinou menej ako drevené alebo kovové varianty s podobnou nosnosťou a kapacitou na kvety. Sú vyrábané z ľahkých materiálov v rôznych farbách a dizajnoch. Sadrové stojany sú vhodné ako dekorácia, lebo sa vyrábajú v tvare bežných váz alebo postavičiek. Hoci je ich výber pomerne bohatý, je stále o niečo menší ako pri kovových stojanoch a je pri nich väčšie riziko prevrhnutia kvetináča.
Cena: Podobne ako pri kovových menšie kúsky dostať už za pár eur. Cena väčších konštrukcií stojana sa pohybuje do 150 eur.
VÝHODY
vysoká variabilita dizajnov
prijateľnejšia cena
ľahká prenosnosť
NEVÝHODY
menšia stabilita
väčšia náchylnosť k škrabancom a poškodeniu
Sklenený stojan na kvety
Sklenený stojan je skôr moderný stojan na kvety. Väčšinou ich na trhu nájdete v podobe vyšších podstavcov alebo menších stolíkov. Málokedy nájdete sklenený stojan na kvety s policami. Často je vyrobený buď z čisto priehľadného skla, alebo má v sebe zakomponovanú farebnú mozaiku. Čoraz častejšie nájdete stojany na kvety, ktoré v sebe kombinujú drevo a sklo. V drevenom ráme sú zasadené sklenené nádoby, do ktorých uložíte kvety. Výber je na našom trhu pomerne obmedzený.
Cena: Sklenené stojany bývajú väčšinou jednoduché podstavce menšej výšky, ktoré stoja okolo 30 – 50 eur. Stolíky s mozaikou už stoja o niečo viac, väčšinou nad 100 eur.
VÝHODY
nevšedný vzhľad
vhodný do modernejších interiérov
dobrá stabilita
NEVÝHODY
menší výber
horšie sa ním manipuluje
(biano.sk)
Čo zvážiť pri kúpe stojanu na kvety?
Prevedenie a dizajn stojana
Stojan na kvety môže byť pozemný alebo visiaci. Môže ho tvoriť jednoduchý podstavec, stolík alebo police. Môže stáť na nožičkách alebo kolieskach. Môže byť určený do rohu, na rovnú stenu alebo pod okno. Preto musíte vopred určiť, kam ho chcete umiestniť a pre koľko kvetov má slúžiť. Podľa toho si zvoľte aj jeho rozmery a nosnosť. Až na záver vyberajte jeho vzhľad.
Použitie stojana
Kde budete stojan na kvety používať? V interiéri alebo exteriéri? Nie všetky kúsky sú odolné voči počasiu. Preto sa pred umiestnením stojana na dvor o tom presvedčte, a to aj pri kovových a drevených stojanoch. Plastové stojany musia byť na použitie v exteriéri odolné voči UV žiareniu.
Materiál stojana
Od materiálu sa odvíja väčšina vlastností stojana na kvety. Najväčší výber máte z kovových a drevených stojanov, pretože poskytujú najväčšiu stabilitu. Kované železo a drevený masív nesklamú. Sadrové a sklenené stojany sú väčšinou určené na menší počet kvetov. Plastové stojany na kvety sú podobne univerzálne ako kovové. Sklo v stojanoch by malo byť vždy tvrdené.
Cena stojana
Stojany na kvety dostať kúpiť naozaj v rôznych cenových hladinách. Zhruba od 20 do 300 eur. Platí pravidlo: čím vyššia nosnosť a veľkosť stojana, tým väčšia cena. Drevo a kov sú znakom kvality a stability, ale priplatíte si za ne. Takisto sklenené dizajnové kúsky sa pohybujú vo vyšších cenových hladinách. Stojany na jeden či dva kvetináče však zoženiete lacno.
Vytvorte si svoju oázu pokoja
Obklopovanie sa kvetmi a zeleňou v priestoroch, kde žijeme a pracujeme, je veľmi prospešné. Ulahodí nielen oku, ale celému telu. Upokoja vám myseľ, zvýšia produktivitu a ozdravujú vaše okolie. S vytvorením kúska prírody okolo seba vám pomôžu práve stojany na kvety. Svoje zelené zátišie si môžete vytvoriť v miestach, kde nič iné neumiestnite. Ľahko nájdete správny kúsok, ktorý zapadne do akéhokoľvek štýlu bývania.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.