Aloe vera je púštna rastlina so všestranným využitím v liečiteľstve a kozmetike. Na trhu z nej nájdete desiatky výrobkov. Málokto však vie, že sa pomerne ľahko dá pestovať v kvetináči a drahocenný gél z jadra listov môžete získavať pravidelne v podstate zadarmo. Ako pestovať a starať sa o Aloe vera, vrátane jej účinkov sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

To najdôležitejšie v skratke

 Aloe vera je sukulent rastúci v tropickom až púštnom prostredí, ktorého dreň z listov má na organizmus blahodárne účinky. Aloe vera gél sa využíva v liečiteľstve a kozmetike od staroveku až dodnes. Moderné vedecké štúdie potvrdili, že obsahuje jedinečnú zmes vitamínov, minerálov, aminokyselín a antioxidantov. Môže sa užívať lokálne mazaním na kožu alebo vnútorne, pitím, zriedené s vodou.

 Udržiava zdravie a pružnosť pokožky. Vďaka nej sa rýchlejšie hoja rôzne poranenia kože, upravuje trávenie, hladina cukru a hormónov v krvi, posilňuje imunitný systém a mnoho iného. Za prípravky s obsahom Aloe vera zaplatíte desiatky eur a je potrebné zamerať sa na jej koncentráciu v nich.

 Môžete získať aj domáci Aloe gél. Pestovanie Aloe vera je v kvetináči možné aj u nás. Ide o pomerne jednoduchú činnosť. Aloe vera ako sukulent nevyžaduje náročnú starostlivosť. Potrebujete len kvetináč, piesčitú pôdu, dostatok svetla, izbovú teplotu, občasné zalievanie, hnojenie a podmienky na prezimovanie.

 Jedna rastlina síce nedá veľké množstvo gélu naraz, ale Aloe vera sa pomerne ľahko množí a “úroda” príde už pri dvojročnej rastline. Časom môžete mať pravidelný prísun Aloe gélu do domácich receptov, ktoré pokryje dennú spotrebu priemernej domácnosti. Budete si istí zložením týchto výrobkov, prospejete svojmu zdraviu a ušetríte peniaze aj na bežnej kozmetike.

Odkiaľ pochádza Aloe vera a ako vyzerá?

Aloe vera sa v medicíne využíva už tisícky rokov a bola pre to aj cielene pestovaná. Jej prírodný pôvod preto nie je úplne známy. Najpravdepodobnejšia je južná Afrika, konkrétne Sudán alebo Arabský polostrov. Každopádne ide o rastlinu, ktorej sa darí v púštnom, teda suchom prostredí. Aloe vera (Aloe pravá) je väčšinou bezstonkový alebo krátko stonkový, vždyzelený sukulent s dlhými kožovitými listami chránenými na konci a po bokoch ostňami.  Dorastá do výšky 30-100 cm a listy sú široké 3-5 cm. Listy pozostávajú zo zeleného obalu, obranného kožovitého latexu, ktorý obsahuje mierne toxickú a dráždivú žltú miazgu. V strede sa nachádza biely až priesvitný gél/dreň. Práve prítomnosť tohto gélu robí Aloe liečivou a jedinečnou. Navyše prítomnosť tohto gélu v listoch robí Aloe ľahko rozpoznateľnú od veľmi podobného sukulentu – agáve.

Najpravdepodobnejší prírodný pôvod Aloe vera je južná Afrika – konkrétne Sudán alebo Arabský polostrov

Aloe a agáve sú si na prvý pohľad veľmi podobné a rastú v podobných podmienkach. Priame užitie listu agáve však môže byť nebezpečné. Listy agáve nie sú dužinaté ako pri Aloe, ale vláknité. Agáve býva väčšie ako Aloe. Veľkosťou sa agáve vyrovná iba Aloe stromová. Tieto dve rastliny aj rozdielne kvitnú. Aloe máva na jar a v lete viac kvetov žltej alebo červenej farby. Agáve máva len jeden kvet a kvitne raz za život.

DOBRE VEDIEŤ:

Na Slovensku je pestovanie Aloe vonku obtiažne kvôli jej citlivosti na mráz. Agáve je mrazuvzdornejšie a dá sa aj u nás pestovať celoročne. “Aloe” zasadenú v slovenskej záhrade teda radšej neochutnávajte. Bude to pravdepodobne okrasné Agáve, ktoré možno pestovať v skalkách celoročne a je u nás čoraz populárnejšie.

Aké má Aloe vera účinky na telo?

Prvé zmienky o využívaní Aloe vera na liečenie a skrášľovanie máme už od Sumerov a starých Egypťanov. Za tisícky rokov jej priaznivé účinky na telo potvrdili aj rôzne štúdie. Najprospešnejší je práve gél nachádzajúci sa uprostred listu. Ide o bielu až priesvitnú hmotu podobnú želé. Táto obsahuje rôzne vitamíny, minerály, aminokyseliny a antioxidanty. Tento kokteil prospešných látok má antibakteriálne, antivirotické, hojivé a povzbudzujúce účinky. Aloe vera gél sa dá používať v dvoch formách:

 

  • vo forme krému – hydratuje a vyhladzuje pokožku, urýchľuje hojenie rán, popálenín, akné, zmierňuje svrbenie po uštipnutí hmyzom aj prejavy ekzému a psoriázy.
  • v tekutej forme – na vyplachovanie úst, kedy pomáha proti aftom a vredom v nich. Zabraňuje aj zápachu z úst a redukuje zubný povlak. Takisto si ho môžete votrieť do vlasov na ich posilnenie a stimuláciu rastu. Ďalej ho môžete aj piť spolu s ovocnými šťavami. Zlepšíte tým trávenie a posilníte imunitný systém. Pomáha hlavne pri zápche. Reguluje hladinu cukru v krvi. Pomáha pri chudnutí a zvládaní stresu. Odporúčaná dávka pre deti od 12 rokov a dospelých je 50 – 100 ml denne. Po dvoch mesiacoch užívania by ste si však mali dať aspoň mesačnú pauzu. Nepretržité užívanie môže ojedinele spôsobiť poškodenie pečene, či obličiek. Šťava z Aloe vera je prospešná len ak pochádza priamo z bielej drene listu. Žltá šťava z latexu, ktorá vyteká z listu po jeho odrezaní môže spôsobiť žalúdočné kŕče a hnačku. Štúdie dokonca predpokladajú karcinogénne účinky. Mali by ste ju teda po odrezaní listu nechať 15 minút stiecť pod 45 stupňovým uhlom a vyhodiť ju.

Prítomnosť gélu v strede Aloe vera ju robí liečivou a jedinečnou

Ako na správnu starostlivosť o Aloe vera?

Takmer stopercentný gél na vonkajšiu aplikáciu alebo šťavu z Aloe vera na vnútorné užívanie dostať kúpiť za desiatky eur. Avšak je tu možnosť ako túto blahodárnu surovinu získavať lacnejšie a pravidelne. Aloe vera rastlina sa dá kúpiť za pár eur a časom si aspoň z dvojročnej rastliny môžete začať rezať listy a vytlačiť si z nich vlastný gél. Takisto sa dá odrezkami rozmnožovať a postupne ho môžete mať v podstate neobmedzené množstvo. Nebojte sa, starostlivosť o Aloe vera je jednoduchá činnosť.

Kde ju umiestniť?

Nároky Aloe vera pestovanie vonku u nás príliš neumožňujú. Najlepšie sa jej darí vnútri v kvetináči alebo v skleníku, ak mu tam zabezpečíme suchú, skôr piesčitú pôdu a dostatok svetla. Na dokonalé prospievanie a produkciu naozaj liečivého gélu potrebuje 8 – 13 hodín svetla, avšak bez priameho slnečného žiarenia. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde na ňu nebude pražiť poludňajšie slnko. Ideálne na okno na juhu alebo východe. Vyhovuje jej skôr suchý vzduch. Aloe vera má plytké korene, ale dlhé a ťažké listy. Postačí jej teda menší kvetináč. Dbajte však na to, aby bol masívny a s otvormi na odvádzanie prebytočnej vody. Poprípade zabezpečte drenáž vo forme štrku.

Akú pôdu potrebuje?

Aloe vera potrebuje hlavne ľahkú a priepustnú pôdu s neutrálnym pH (okolo 7, medzi 6,5 a 8,5). Optimálne jej doprajte dobre vyzretý kompost navrstvený s rovnakým množstvom listovej pôdy a piesku. Môžete použiť aj pôdu určenú pre kaktusy. Hlavným kritériom je, aby v sebe nezadržiavala vlhkosť. Počas leta ju zhruba každé tri týždne prihnojte minerálnym hnojivom bohatým na draslík. Opäť poslúži aj hnojivo určené pre kaktusy. V zime nehnojte vôbec.

DOBRE VEDIEŤ:

Existuje zhruba 400 sukulentov rodu Aloe. Aloe vera je v liečiteľstve najrozšírenejšia. Vedci však výskumom dokázali, že existujú aj iné druhy s veľmi podobným zložením drene listov. Medzi liečivé patria aj u nás dostupné druhy, ako Aloe arborescens – Aloa stromovitá, či Aloe ferox – Aloa kapská.

Ako na zalievanie?

Prílišné zalievanie je najčastejšia chyba v starostlivosti o Aloe vera. V lete ju zväčša postačí poliať raz za dva týždne, vo veľkých horúčavách raz týždenne. V zime sa tento interval predĺži na približne raz za mesiac. Pravidlo, že pôda by pred ďalším zalievaním mala byť úplne suchá je dôležitejšie ako samotný časový interval. Presvedčte sa prstom, že zem je suchá približne do hĺbky 7,5 cm. Najlepšie bude, ak rastline doprajete vodu ponorením do odstátej vody, kým substrát poriadne nenavlhne a tento proces zopakujete po jeho úplnom vyschnutí. Voda sa pritom nesmie dostať na ružice listov. To či zalievate veľa alebo málo vám napovie samotný stav listov. Ak žltnú, polievajte menej, ak sa krútia, tak viac.

Kedy presádzať?

Presádzať by sa mala iba rastlina staršia ako dva roky. Presadiť ju stačí však iba každé tri roky. Medzitým postačí, ak do kvetináča budete dopĺňať substrát, tak, aby mala zakryté korene. Na presádzanie zvoľte leto alebo neskorú jar, kedy sa teplota stabilne pohybuje nad 25 °C.

Aloe vera presádzajte cez leto alebo neskorú jar pri stabilnej teplote nad 25°C

Ako na rozmnožovanie?

V zásade sú tri spôsoby ako sadiť Aloe vera a tým ju rozmnožiť. Sadenie odrezkov niekoľko centimetrových trsov mladých výhonkov je najjednoduchší spôsob jej rozmnožovania. Po vybratí trsu, ktorý je bledší ako materská rastlina a má aspoň štyri listy a vlastný koreňový systém ho nechajte dva až tri dni sušiť a až potom ho zasaďte do mierne vlhkého až suchého substrátu. Pár dní nezalievajte. Druhou možnosťou je zasadenie šikmo odrezaného listu dlhého minimálne osem centimetrov. Postupujte rovnako ako pri výhonkoch. List musí z dvoch tretín vytŕčať zo zeme. Častokrát sa stane, že list pred zakorenením zhnije, lebo sám obsahuje veľa vody. Týmito spôsobmi rozmnožujte aspoň dvojročnú rastlinu počas leta. Množenie zo semiačka by malo prebiehať na jar pri teplote okolo 21 °C.

Ako ju správne prezimovať?

Aloe vera je náchylná na mrazy. Vadia jej už teploty medzi 0 – 5 °C. Pri teplote pod – 4 °C. odumiera. Cez zimu však neznáša dobre ani bežnú izbovú teplotu. Mali by ste jej zabezpečiť miestnosť so stabilnou teplotou v rozmedzí 13 – 18 °C s dostatkom svetla. Ideálne sú bytové chodby. Ak takú možnosť nemáte presuňte ju do najchladnejšej miestnosti v byte s oknami na sever. Zálievku obmedzte na minimum, postačí raz mesačne bez hnojiva.

Stojan na kvety – kovový, drevený, plastový alebo sklenený?

Ak sa máte obklopiť kvetmi, potrebujete ich umiestniť na vhodné miesto. Popri pravidelnom a správnom zalievaní, hnojení a presádzaní, potrebujú prístup k svetlu a správnu teplotu. Stojany na kvety nemajú iba dekoratívny účel, mnohým druhom kvetov zabezpečujú lepšie prostredie na život.

Čo jej škodí?

Aloe vera je zo škodcov náchylná predovšetkým na múčnatku, vošky a roztoče. Týchto škodcov treba odstrániť dôkladným očistením listov. Odstránením napadnutých častí a presadením zdravých listov a výhonkov do nového substrátu. Postupujte ako pri rozmnožovaní. Po zasušení rany po odrezaní, môžete časť listu, ktorá pôjde do zeme namočiť do medu alebo škorice. To ich ochráni pred prípadnými zostávajúcimi škodcami Prejavuje sa to zmenou farby listov, alebo ich vysychaním, prípadne hnitím koreňov.

Väčšina chorôb však vzniká z nesprávnej starostlivosti. Pri prelievaní zahnívajú korene, žltnú a mäknú listy. Konce listov usychajú, ak rastlina potrebuje presadiť do väčšieho kvetináča. Z prílišného svetla listy hnednú a z málo vody sa zas krútia. Z málo svetla zas prestane Aloe rásť a listy jej začnú padať.

Domáce recepty z Aloe vera

Aloe vera gél získate jednoducho. Z minimálne dvojročnej rastliny odrežte zospodu veľký mäsitý list. Potom ho umyte, vysušte a nechajte na 15 minút stáť na doske pod 45 stupňovým uhlom. Tak z neho vytečie toxická obranná žltá miazga z latexu, teda vrchného kožovitého zeleného obalu listu. Ten spolu s tŕňmi opatrne orežte. Následne sa dostanete k svetlozelenému obalu a gélovitej dreni. Tú vytlačte do pohára a aloe gél máte k dispozícii na spracovanie. Môžete ho rozmixovať, dať v sáčku zamraziť a použiť priamou aplikáciou na pokožku podľa potreby pri akomkoľvek poranení. Keď do deci vody pridáte lyžičku tohto gélu máte k dispozícii kloktadlo. Poprípade si môžete vytlačiť gél čerstvo z listu každý deň, rozmixovať, pridať do ovocnej šťavy a vypiť.

Aloe vera viete ľahko spracovať aj doma a využiť tak jeho blahodárne účinky 

Vnútorne užívať sa s vodou dá aj Aloe vera tinktúra. Pripravíte si ju z jednej polievkovej lyžice nasekaného Aloe listu bez ostňov a latexu. Ten zalejete 2 dl 60% liehu a necháte ho 14 dní lúhovať. Nezabudnite zmes dvakrát denne pretrepať. 30 kvapiek takto vyrobenej tinktúry nakvapkáte do 3 dl vody a užívate mesiac 2 až 3 krát denne. Po mesiaci kúru prerušte minimálne na ďalší mesiac. Nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.

Podobne ako tinktúru z Aloe vyrobíte aj telové mlieko. 2 nasekané listy necháte lúhovať v 100 ml olivového oleja. Tiež pravidelne miešajte a po dvoch týždňoch preceďte cez ľanovú látku. Uzavrite v tmavom skle a uchovávajte v chladničke.

Keď rozmixovaný gél zmiešate v pomere 1:1 s vínnym octom trochou medu a škorice, tak máte k dispozícii výživnú masku na vlasy. Pleťovú masku si vyrobíte zmiešaním lyžice medu, tvarohu a dvoch lyžíc aloe gélu.

Využite Aloe vera a objavte jej priaznivé účinky

Pestovanie a starostlivosť o Aloe vera je pomerne jednoduchá a odmení sa vám produkciou liečivého Aloe gélu. Ten je prospešný nielen pre pleť, ale pre celý organizmus. Veríme, že jej blahodárne účinky už čoskoro pocítite sami na sebe.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (4 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Je Aloe vera toxická/jedovatá?

List Aloe vera má ostnatú časť, zelený obal, bielu dreň a latex so žltou miazgou. Táto miazga je mierne jedovatá a môže spôsobiť tráviace problémy. Väčšie množstvo môže poškodiť obličky. Väčšinou však iba u malých detí.

Môžem jesť rastlinu Aloe vera?

Konzumovať by sa mala iba biela dreň, poprípade rozmixovaná zelená časť. Tými sa predávkovať v podstate nedá. Žltá šťava, ktorá z listov vyteká po ich odrezaní by sa piť nemala. Využíva sa len pri zápche, aj to vo veľmi malom množstve. Má totiž laxatívne účinky, ale môže aj uškodiť.

Ako často zalievať Aloe vera?

Cez leto zalievajte aspoň raz za dva týždne, v suchu raz týždenne. Presvedčte sa prstom, že zem je suchá približne do hĺbky 7,5 cm. V zime stačí zalievať raz za mesiac.

Je Aloe vera dobré používať na vlasy?

Áno. Aloe vera je výrazný stimulátor rastu vlasov a čiastočne obnovuje aj silu už poškodeného vlasu. Preto býva významnou zložkou vlasových toník a masiek.

Prečo má Aloe vera hnedé listy?

Aloe vera je síce tropická až púštna rastlina, ale neznáša priame poludňajšie slnečné žiarenie. Prejaví sa to hnednutím listov. Vtedy rastlinu premiestnite na tienistejšie miesto.

Je možné zasadiť listy Aloe vera?

Áno, odrežte šikmým rezom list dlhý aspoň 8 cm a nechajte ho pár dní na teplom mieste, aby sa rana zacelila. Potom ho zasaďte do mierne vlhkého až suchého substrátu, tak aby z dvoch tretín vytŕčal zo zeme. Nezalievajte, kým pôda úplne nevyschne.

– NÁKUP PRODUKTOV Z ALOE VERA ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 67 563 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 6 392 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 21 514 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 32 045 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8