Kempovanie v prírode, práca v záhrade a užívanie si letnej pohody v bazéne bez poriadnej sprchy rozhodne nie je to pravé orechové. Tento neduh môžete razom vyriešiť a to prostredníctvom geniálnej investície do kvalitnej solárnej sprchy. Pýtate sa prečo? Solárna sprcha vám nielenže prinesie letné osvieženie, ale vám aj umožní osprchovať sa v teplej vode bez toho, aby ste utrpeli teplotný šok pred vstupom do bazéna či po práci vo vašej rozpálenej záhradke. Jednak to bude ekologické a ešte aj poriadne ušetríte – na ohrev vody jednoducho využijete slnečné žiarenie. A to sa rozhodne oplatí.

To najdôležitejšie v skratke

 Dozviete sa, čo to solárna sprcha vlastne je. Oboznámite sa predovšetkým s jej všestrannosťou a šetrnosťou k životnému prostrediu či vašej peňaženke. Rovnako zistíte všetky výhody jej používania a sami sa presvedčíte, že je skvelým prostriedkom na zabezpečenie si teplej sprchy na miestach bez prívodu teplej vody alebo počas rôznych outdoorových aktivít.

 Pri výbere a kúpe solárnej sprchy musíte byť mimoriadne obozretný, aby ste nekúpili mačku vo vreci. Na výber máte medzi klasickými solárnymi sprchami s podlahou a mobilnými kempingovými solárnymi sprchami. Každá z nich disponuje rozličnými výhodami a nevýhodami, ktoré sme pre vás v článku prehľadne zhrnuli.

 Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Medzi tie najdôležitejšie z nich patrí hlavne objem solárneho zásobníka, možnosť regulácie teploty vody a sprchovej hlavice, materiál, cena a rôzne doplnkové funkcie, ktoré prispievajú
ku komfortu sprchovania. Ak si túžite vybrať to najlepšie, rozhodne nezabudnite ani na jednu z nich.

 Okrem samotného výberu sa v článku dozviete aj informácie o užitočnom príslušenstve pre solárne sprchy, zistíte čosi viac o starostlivosti a čistení samotného zariadenia a taktiež vám poradíme ako solárnu sprchu správne zazimovať. Nechýba však ani zhrnutie tých najčastejšie kladených otázok, ktoré vám môžu nákup zjednodušiť a pomôcť vám vybrať si ten správny kúsok.

(andreashop.sk)

Čo je solárna sprcha a ako funguje?

Solárna sprcha je statické alebo prenosné zariadenie, ktoré slúži na ohrev vody prostredníctvom solárnej energie, resp. slnečného žiarenia. Princíp fungovania solárnej sprchy je teda nesmierne prostý – voda nachádzajúca sa v zásobníku sa jednoducho ohreje pôsobením slnečných lúčov. Pri niektorých sprchách sa voda môže nahriať až na teplotu 60°. To vám umožní dopriať si teplú sprchu aj na miestach bez možnosti prívodu teplej vody alebo počas rôznych outdoorových aktivít. Záleží len a len na tom, aký typ sprchy si vyberiete.

Keďže solárne sprchy sú v porovnaní s tými klasickými domácimi sprchami nezávislé na elektrine či plyne, ich používaním chránite životné prostredie a taktiež sa vyhnete aj nákladom na samotný ohrev vody. Využiť ich tak môžete na sprchovanie počas kempingu, opláchnutie sa pred/po použití bazéna či na príjemné osvieženie sa v záhrade počas teplých letných dní.

Aké typy solárnych spŕch poznáme?

Klasické solárne sprchy s podlahou

Klasické solárne sprchy s podlahou jednoznačne vyžadujú viac priestoru než prenosné typy spŕch. Sú montované na pevný podklad – využiť môžete napríklad betónový podstavec, dlažbu či terasu. Keďže sa jedná o neprenosný variant, konštrukcia je o čosi zložitejšia, komplexnejšia, ťažšia a pevnejšia. Tento typ disponuje väčším zásobníkom na vodu, takže sprchovanie si môžete vychutnávať o čosi dlhšie. Niektoré modely môžu v rámci svojej výbavy ponúkať aj funkciu oplachu nôh. Hlavnou nevýhodou je, že pri ich kúpe musíte rátať s vyššou cenou. Solárna sprcha je využiteľná ako bazénová sprcha alebo solárna sprcha do záhrady.

Špeciálnou podkategóriou je solárna sprcha s odnímateľnou ručnou sprchou, ktorá vám umožní si vziať sprchovú hlavicu do ruky a jednoducho nasmerovať prúd vody na určitú časť tela. Kvalita a komfort sprchovania sú tak razom o čosi vyššie.

VÝHODY

  pevnejšia konštrukcia

  väčší zásobník na vodu

  niektoré disponujú funkciou oplachu nôh

  stabilnejšia

NEVÝHODY

  vyžaduje viac priestoru

  väčšia hmotnosť a vyššia cena

  neprenosná

Mobilné kempingové solárne sprchy

Mobilné (prenosné) kempingové solárne sprchy sú mimoriadne skladné a je možné ich jednoducho prenášať podľa potreby – prosto ich postavíte tam, kde sú momentálne potrebné. Na svoju prevádzku nepotrebujú veľa priestoru, sú ľahké a ich inštalácia je jednoduchá. Keďže je ich konštrukcia o čosi ľahšia a menej stabilná, je veľmi ľahké ich prevrhnúť. Tento typ disponuje menším zásobníkom na vodu, takže samotné sprchovanie bude trvať o čosi kratšie než je bežné u klasických solárnych spŕch s podlahou. Z hľadiska ceny sú však omnoho lacnejšie, takže pri ich kúpe nemusíte siahať príliš hlboko do peňaženky. Prenosné solárne sprchy sú vhodné predovšetkým na kemping a pre cestovateľov. Ak ich však plánujete využiť ako záhradné sprchy solárne, nie je to veľmi rozumná voľba.

Pri kúpe mobilnej solárnej sprchy si dajte veľký pozor nato, či naozaj kupujete solárnu sprchu. Je totiž veľmi ľahké si ju pomýliť s klasickou záhradnou sprchou a to hlavne z dôvodu značnej podobnosti vo vzhľade jednotlivých spŕch. Klasická záhradná sprcha so zásobníkom totiž dodatočne vodu neohrieva a teplota vody teda závisí len a len od privádzanej vody. Na teplú vodu tak môžete razom zabudnúť.

VÝHODY

  skladnosť

  nízka hmotnosť

  jednoduchá inštalácia sprchy

  nižšia cena

  ľahko prenosné

NEVÝHODY

  menej stabilná konštrukcia (pri stojatých

  veľké riziko prevrhnutia sprchy (pri stojatých)

  menší zásobník na vodu

Solárna sprcha – na čo sa zamerať pri jej výbere?

Objem solárneho zásobníka

Najdôležitejším kritériom pri výbere solárnej sprchy je objem solárneho zásobníka. Príliš malý zásobník vám nevystačí pre potreby sprchovania a príliš veľký zásobník zasa výrazne predĺži dĺžku samotného ohrevu vody. V tomto prípade je rozhodne dobré vybrať si zlatú strednú cestu. Zásobník do 10 litrov je ideálny pre jednu osobu a to na veľmi rýchle opláchnutie. Štandardom je 10-25-litrový zásobník, ktorý vám zabezpečí teplú tečúcu vodu pre viacero ľudí po dobu 10 minút. Väčšie objemy sú typické už predovšetkým pre klasické solárne sprchy s podlahou, pričom 40-50-litrový zásobník zabezpečí teplú tečúcu vodu pre viacero ľudí po dobu 20 minút. Maximálny komfort poskytujú solárne sprchy s objemom zásobníka okolo 60 litrov, ale pri nich musíte rátať so značne vyššou cenou.

Regulácia teploty vody a sprchovej

Komfort počas sprchovania môže zlepšiť regulácia samotného prúdu vody. Solárne sprchy s možnosťou regulácie teploty vody vám umožnia nastaviť si teplotu prúdu vody na vami požadovanú hodnotu, vďaka čomu sa pred vstupom pod sprchu nemusíte báť teplotného šoku. Rovnako dôležitá je aj možnosť nastavenia samotnej hlavice sprchy. Niektoré hlavice sú výškovo nastaviteľné, takže si môžete sami nastaviť z akej výšky bude na vás voda tiecť. Niektoré zasa môžu byť aj otočné, vďaka čomu si nastavíte aj uhol, pod ktorým na vás voda dopadá.

Materiál

Najčastejšími materiálmi použitými pri výrobe solárnych spŕch sú plast, nehrdzavejúca nerezová oceľ alebo hliník. S plastovými prevedeniami sa obyčajne stretnete pri mobilných sprchách, keďže takýto materiál je ľahký, lacný a taktiež nenáročný na údržbu. Nevýhodou je jeho náchylnosť na poškodenie. S nerezovými a hliníkovými prevedeniami sa stretnete u klasických solárnych sprchách s podlahou, keďže tieto zariadenia sú statické, resp. neprenosné. Nerezová oceľ a hliník sú veľmi pevné a mimoriadne odolné materiály, takže disponujú aj skvelou životnosťou. Ich nevýhodou je predovšetkým značne vyššia cena a samozrejme hmotnosť.

...

Doplnkové funkcie

Komfort sprchovania môžu zlepšiť aj doplnkové funkcie sprchy. Klasické solárne sprchy s podlahou môžu v rámci svojej výbavy ponúkať aj hlavicu v spodnej časti, ktorá slúži na opláchnutie nôh. Vďaka tomu si do bazéna nenanosíte nechcené nečistoty. Niektoré z modelov môžu dokonca ponúkať aj funkciu osprchovania domáceho miláčika. V rámci výbavy týchto spŕch sa môže vyskytnúť  tiež vypúšťací ventil, ktorým viete vodu nahromadenú v sprche jednoducho vypustiť. Kvalitu sprchovania môžu zlepšiť aj držiaky či poličky, na ktoré si je možné umiestniť sprchový gél či uterák.

Uchytenie

Jednotlivé modely a typy solárnych spŕch sa výrazne líšia aj spôsobom uchytenia. Solárne sprchy s podlahou sa montujú výlučne na pevný podklad. Využiť tak môžete napríklad betónový podstavec/dosku, dlažbu, flexibilný stojan či terasu, ktoré zabezpečia dobrú stabilitu vašej sprchy. Prenosné prevedenia je nutné zavesiť za pevný bod. Môže ísť napríklad o konár stromu, ktorý je dostatočne pevný nato, aby celkovú hmotnosť samotnej prenosnej sprchy a jej zásobníka dokázal udržať. Pri výbere správneho miesta na ohrev treba byť však vždy mimoriadne obozretný.

Ochrana pred slnkom – opaľovacie krémy a oblečenie na leto

V čase najintenzívnejšieho žiarenia (teda od 11,00 do 15,00 hod) by sme sa nemali slnku vystavovať priamo, opaľovať sa na pláži sa odporúča mimo tohto časového úseku. Pred nadmerným slnečným žiarením sa treba adekvátne chrániť, inak riskujeme niekoľko zdravotných problémov.

Solárne sprchy – v akých cenových reláciách sa pohybujú?

  • Solárne sprchy v cenových reláciách do 50 €

V rámci cenových relácií do sumy 50 € zoženiete záhradné sprchy, ktoré vodu neohrievajú. Teplota samotnej vody teda závisí od privádzanej vody. V tomto prípade síce ušetríte na cene výrobku, ale sprchovanie sa ľadovo studenou vodou rozhodne nie je nič príjemné. Alternatívou sú lacnejšie kempingové solárne sprchy. Odporúčame sa, ale radšej poobzerať po drahších alternatívach.

  • Solárne sprchy v cenových reláciách 50 – 100 €

V rámci cenových relácií 50 – 100 € zoženiete závesné solárne sprchy, ktoré však nedisponujú zrovna najlepšou životnosťou. V tomto cenovom rozsahu zoženiete aj základné prenosné plastové solárne sprchy – plastové prevedenia sú ľahké a nenáročné na údržbu. Pri solárnych sprchách s podlahou je však lepšie sa poobzerať po pevnejších materiáloch, keďže plast je omnoho viac náchylnejší na poškodenie a rôzne druhy deformácie.

  • Solárne sprchy v cenových reláciách 100 – 300 €

V rámci cenových relácií 100 – 300 € zoženiete solárne sprchy zhotovené z odolnejších materiálov (napr. hliník a nerezová oceľ), ktoré sú zárukou pevnej konštrukcie a komfortného sprchovania. V tejto cenovej kategórií sa vyskytuje väčšina solárnych spŕch – na výber tak máte z obrovského množstva modelov a prevedení.

  • Solárne sprchy v cenových reláciách nad 300 €

V rámci cenových relácií nad 300 € si prídu na svoje predovšetkým nároční zákazníci a fajnšmekri, ktorí hľadajú tie najkvalitnejšie kúsky na trhu a neboja sa siahnuť hlboko do svojej peňaženky. Sprchy v tejto kategórii väčšinou disponujú krásnym dizajnom, skvelým spracovaním a zásobníkom s veľkým objemom.

Každá správna solárna sprcha potrebuje aj praktické a užitočné príslušenstvo

Medzi typické príslušenstvo solárnych spŕch patrí záhradná hadica, ktorú možno pripojiť na niektoré modely spŕch alebo taktiež aj hadicový navijak, ktorý vám uľahčí zabezpečenie prívodu vody do sprchy. Ochranná plachta na sprchu vám môže poslúžiť na prikrytie zariadenia počas noci alebo podlahový panel vám môže uľahčiť upevnenie sprchy a zväčšenie jej stability. Pre komfort sprchovania je dobré si zaobstarať aj držiaky na uteráky, aby ich bolo možné zavesiť počas sprchovania. Skvelým príslušenstvom je aj zástena, vďaka ktorej máte možnosť sa osprchovať v súkromí a bez zbytočných pohľadov zvedavých susedov.

Ako sa o solárnu sprchu správne starať a udržiavať ju v čistote?

1, Zamedzenie množenia baktérií – vypúšťanie sprchy je veľmi dôležité

Nesprávna prevádzka a nedostatočná starostlivosť o solárnu sprchu sa vám môže vypomstiť. Príčinou je baktéria Legionella pneumophila, ktorá obľubuje umelé vodné prostredie – rada sa totiž množí v klimatizáciách, chladničkách, nádržiach na vodu, ale aj v solárnych sprchách. Do vášho tela sa môže dostať prostredníctvom kontaminovanej vody a dokáže vyvolávať zápal pľúc, hnačky, bolesti hlavy či horúčku. Jedným zo spôsobov ako sa jej zbaviť, je pravidelná dezinfekcia solárnej sprchypravidelné vypúšťanie solárnej sprchy pri dlhšej prestávke v jej používaní. Ak sprchu nepoužívate viac ako 2 dni, rozhodne je ju potrebné minimálne vypustiť a prepláchnuť.

2, Zabráňte usadzovaniu vodného kameňa

Vodný kameň je nepriateľom každej sprchovej hlavice a solárna sprcha nie je žiadnou výnimkou. V prípade, ak máte tvrdú vodu, nezabúdajte na pravidelné odvápnenie zariadenia. Usadeniny vodného kameňa dokážu upchať sprchovú hlavicu alebo dokonca aj celý systém. To môže viesť ku spomaleniu ohrevu vody alebo dokonca až ku vážnemu poškodeniu zariadenia. Z toho dôvodu je nutné sa ho pravidelne zbavovať – využiť nato môžete jedlú soľ, ocot alebo vhodné čistiace prostriedky.

Pravidelným odstraňovaním vodného kameňa zabezpečíte bezproblémový prietok vody

3, Starostlivosť o materiál solárnej sprchy

Starostlivosť o solárnu sprchu závisí aj od jej materiálu. Vo všeobecnosti platí, že na čistenie plastových povrchov je možné využiť neabrazívny univerzálny čistič alebo postačí aj opláchnutie čistou vodou a osušenie čistou mäkkou handričkou. Pri kovových prevedeniach je na čistenie vhodné využiť špongiu s mydlom, leštidlá alebo jemné čistiace prostriedky. Vyhnite sa však agresívnym chemikáliám alebo práškom, ktoré by mohli kov poškodiť.

4, Nikdy nezabudnite solárnu sprchu zazimovať !

Solárne sprchy je odporúčané zazimovať ešte pred prvými mrazmi, aby ste zamedzili ich poškodeniu. Samozrejmosťou je vypustenie vody obsiahnutej v solárnej sprche, ktoré je nutné vykonať pre zamedzenie tvorby rias, baktérií a plesní. Tie v sprche rozhodne mať nechcete. Následne odporúčame sprchu rozložiť, dôkladne očistiť a poriadne vysušiť. Uskladniť by ste ju mali na suchom
a čistom mieste, vďaka čomu ju môžete naplno využiť aj počas ďalšej sezóny.

Tester tvrdosti vody – merajte kvalitu vody efektívne

Hoci sa tvrdá voda nemusí spočiatku javiť ako veľký problém, no jej výsledný “produkt” v podobe vodného kameňa vám časom spôsobí nejednu vrásku na čele. Usadzovanie vodného kameňa neprináša len biely povlak na kohútiku, ale je taktiež dôvodom nemalých výdavkov spojených s jeho nechceným usadzovaním.

Doprajte si teplú vodu vďaka solárnej sprche, ekologicky a bezplatne

Ako ste sa mohli dozvedieť, solárna sprcha je skvelé zariadenie, pomocou ktorého si viete dopriať teplú sprchu ekologicky a bez nutnosti prívodu elektrickej energie alebo plynu. Či už si vyberiete solárnu sprchu s podlahou alebo mobilnú kempingovú solárnu sprchu, rozhodne jej kúpu neobanujete. Je pravdou, že pri výbere toho správneho modelu musíte brať ohľad na množstvo faktorov, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu sprchovania. My však pevne veríme, že sme vám tento proces uľahčili a dúfame, že budete s vami vybranou solárnou sprchou nadmieru spokojný.

Publikované dňa: 13.06.2022

Posledná aktualizácia: 04.06.2024

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (4 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Ktoré sprchy možno považovať za alternatívu solárnej sprchy?

Za alternatívu solárnej sprchy je možné považovať záhradnú alebo podlahovú sprchu, ktoré však ale vodu dodatočne neohrievajú. Teplota vody teda závisí výhradne od privádzanej vody a sprchovať sa budete len studenou vodou.

Ako dlho zostane voda teplá v solárnej záhradnej sprche?

Voda v solárnej záhradnej sprche by mala zostať teplá bez výrazného poklesu teploty asi 24 hodín. Vodu zohriatu počas dňa by teda malo byť možné využiť aj v priebehu nasledujúceho rána.

Bude solárna sprcha fungovať aj keď je vonku zamračené počasie?

Jednou z nevýhod solárnych spŕch je, že pokiaľ je vonku úplne zamračené, voda v zásobníku sa vám nezohreje. Na zohriatie vody teda potrebujete priame slnečné žiarenie.

Potrebuje solárna sprcha aj svoj samostatný odtok?

Solárna sprcha nepotrebuje samostatný odtok. Problémom však je časté sprchovanie sa na rovnakom mieste, ktoré vedie k tvorbe veľkých kaluží – tie sú rajom pre rôzne huby a plesne. Je teda vhodné si dopredu premyslieť aj odvod vody.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 16 154 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 2 537 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 5 010 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 34 753 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

9
8
8
9