Slnko je životodarnou energiou, zdrojom svetla a tepla, je nepochybne aj katalyzátorom mnohých rastových procesov na úrovni živých organizmov, keďže ho k životu a vôbec k svojmu vývoju potrebujú nielen rastliny a plodiny, ale všetky živé bytosti na Zemi. Vo všeobecnosti je symbolom života, životnej energie, ktorou každodenne obdaruje obyvateľov našej planéty.

Nemôžme popierať, že nedostatok slnečných lúčov nás môže poriadne potrápiť v každom ročnom období. Keď sa k nemu v dostatočnom množstve nedostaneme, podpíše sa to na našej nálade a duševnom rozpoložení, sme podráždení, necítime sa vo svojej koži a prepadajú nás zlé nálady, prípadne depresie a iné neduhy. Avšak, ako sa hovorí, aj dobrého veľa škodí, v prípade slnečného žiarenia to môže platiť viacnásobne. V malom či primeranom množstve liek a potreba, v nadmerných dávkach ohrozenie zdravia.

To najdôležitejšie v skratke

  S príchodom leta je ochrana pred slnkom kľúčová pre udržanie zdravia pokožky. Opaľovacie krémy sú základom, pričom je dôležité vyberať tie s vysokým SPF. Nanášajte ich pravidelne a dostatočne, aby ste zabezpečili účinnú ochranu.

  Ďalšou nevyhnutnou súčasťou ochrany pred slnkom je vhodné oblečenie. Ľahké, dlhé rukávy a nohavice z priedušných materiálov môžu významne znížiť riziko spálenia. Nezabúdajte ani na klobúky a slnečné okuliare, ktoré chránia citlivé oblasti ako tvár a oči.

  Správne používanie opaľovacích krémov zahŕňa ich aplikáciu minimálne 20 minút pred vystavením sa slnku a následné opakovanie každé dve hodiny, alebo po plávaní a potení. Vyberajte si krémy odolné voči vode pre dlhšiu ochranu.

  Vhodné oblečenie, ako sú tričká s UV ochranou a široké klobúky, sú rovnako dôležité. Takéto oblečenie nielenže poskytuje fyzickú bariéru proti UV žiareniu, ale aj minimalizuje riziko prehriatia organizmu počas horúcich dní.

Spálenie od slnka – zvrátená tvár blahodarného slnka

Slnko môže byť naším priateľom, ale aj nepriateľom, ak ho podceníme. Ultrafialové (UV) žiarenie v slnečných lúčoch môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako je spálenie kože a zvýšené riziko rakoviny kože. Podobne ako elektrické spotrebiče, aj slnko je bezpečné len vtedy, ak sa používajú správne prostriedky, ako sú opaľovacie krémy a vhodné oblečenie.

Ak ignorujete tieto ochranné opatrenia, môžete čeliť nebezpečným následkom. Niektoré lieky, ako antibiotiká alebo gély s diklofenakom a ketoprofénom, môžu spôsobiť fotosenzitívne reakcie pri vystavení slnku, čo vedie k nepríjemným kožným vyrážkam.

Preto je dôležité chrániť sa pred slnkom nielen použitím opaľovacieho krému s vysokým SPF, ale aj nosením vhodného oblečenia, ktoré minimalizuje priame vystavenie UV žiareniu. Klobúky a slnečné okuliare by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vašej letnej výbavy.

Nezabúdajte, že prevencia je kľúčová. Používajte opaľovacie krémy správne a často, a vyhýbajte sa slnku, keď užívate určité lieky. Týmto spôsobom si môžete užívať slnečné dni bez obáv o svoje zdravie.

...

Zásady bezpečného pobytu na slnku

Pobyt na slnku počas užívania antibiotík či iných liekov nie je jediným previnením, čoho sa môžeme počas horúcich dní dopustiť. Úplne stačí, ak si zanedbáme základné pravidlá bezpečného stretu so slnkom a narobíme si zdravotné ťažkosti. Všeobecne platí, že pri vyšších teplotách a letných horúčavách sa slnku máme vystavovať len s mierou.

V čase najintenzívnejšieho žiarenia (teda od 11,00 do 15,00 hod.) by sme sa nemali slnku vystavovať priamo, opaľovať sa na pláži sa odporúča mimo tohto časového úseku. Ak si tieto odporúčania zohľadníme, predídeme nepríjemnostiam v podobe nadmerne až extrémne spálenej boľavej pokožky aj ochoreniam kože spôsobené nevhodným opaľovaním sa.

V prípade, keď máme na tele materské znamienka, riziku vzniku rakovinového ochorenia kože sa vystavujeme zvýšenou mierou. Materské znamienka si zaslúžia našu zvýšenú pozornosť aj z toho dôvod, že oni samé majú tendenciu správať sa nevyspytateľne aj bez zásahu slnka.

DOBRE VEDIEŤ:

Pred nadmerným slnečným žiarením sa treba adekvátne chrániť, inak riskujeme niekoľko zdravotných problémov, tak krátkodobých, ako aj dlhšie trvajúcich. Okrem nevyspytateľných kožných ochorení nám hrozia aj zdanlivo neškodné nepríjemnosti, ako bolesti hlavy, závrat či úpal, ktoré by sme však nemali podceniť, keďže môžu vyústiť aj do vážnejších stavov.

Faktom je, že naše zodpovedné správanie hrá pri prevencii zdravotných problémov dôležitú úlohu. Platí to aj v prípade pobytu na slnku. Je teda rozumné byť v obraze aj v tematike opaľovania sa, či skôr zásad zdravého pobytu na Slnku, alebo si aspoň na začiatku leta oprášiť naše znalosti ohľadom vystavenia sa horúcim slnečným lúčom ešte predtým, ako sa „spálime“. Klasické vedomosti asi máme všetci, skúseností asi o niečo viac, avšak nikdy nie je na škodu pozrieť pravde do očí a naučiť sa niečo nové, lebo stále sa môže stať, že pri všetkej snahe niečo dôležité prehliadneme.

(benulekaren.sk)

Adekvátna ochrana pokožky pred slnkom

Či už ide o pobyt na slnku z dôvodu pracovného nasadenia v exteriéri, alebo len za účelom rekreácie, nemali by sme zabúdať na základné kroky ochrany, ktorými pre seba môžeme veľa spraviť.

Svoju pokožku môžeme chrániť predovšetkým vhodným oblečením. Môžeme si chrániť hlavu prikrývkou, ktorá by mala byť z materiálu k telu priateľského (najlepšie bavlna) a skôr svetlá ako tmavá (najlepšie biela farba, ktorá slnečné lúče neabsorbuje, ale odráža). Bez vhodnej ochrany (zakrytia) hlavy – vhodným výberom je aj klasická šiltovka – môže dosť k jej nadmernému prehriatiu a dokonca k slnečnému úpalu. Pri prevencii vzniku úpalu (ako aj dehydratácie organizmu) je dôležité dbať aj na pravidelný pitný režim. V lete najlepšie poslúži nie veľmi studená (a to už vôbec nie ľadová) voda, keďže vlažná či mierne studená je bližšie k teplote prehriatého organizmu, v ktorom tak nevznikne termošok.

Pokožku tela je rozumné chrániť aj na ostatných miestach, a to vhodnou (ľahkou a svetlou) textíliou z čo najprírodnejšieho materiálu. Môžeme tak predísť nepríjemným kožným reakciám, ktoré by vznikli pri kontakte kože s odevom s alergizujúcimi či umelohmotnými zložkami.

Ako vybrať slnečné okuliare – dámske, pánske a detské

Oči vám spoľahlivo ochránia len dobre vybrané slnečné okuliare. Tieto je vhodné meniť približne každé dva až tri roky. Neustále pôsobenie UV žiarenia a škrabance znižujú ochranné vlastnosti. Na trhu nájdete doslova desiatky rôznych tvarov, ktoré pasujú na rôzne typy tvárí.

...

Opaľovacie krémy

Ak snívame o letnej „bronzovej“ pokožke, bez vhodného opaľovacieho krému sa nezaobídeme. Pri jeho výbere by sme mali postupovať s prihliadnutím na náš plánovaný čas pobytu na slnku, ako aj na aktuálne počasie (stupeň teploty), dokonca aj na UV-Index (UVI), ktorý nám niečo napovie aj o hustote toku U-žiarenia a tým aj zaťaženiu kože UV žiarením. Netreba zabúdať ani na fakt, že s nadmorskou výškou UVI rastie.

Nie je na škodu byť oboznámený s významom ochranného faktoru. Ochranný faktor (SPF) je najrozšírenejším spôsobom vyjadrenia stupňa ochrany pred UVB žiarením. Ochranný faktor udáva o aký násobok času si možno po nanesení prípravku predĺžiť pobyt na slnku, bez začervenania kože. To je asi každému jasné, že čím vyšší je faktor, tým väčšiu obranu máme pred nadmerným opálením sa pokožky.

Deti a osoby so svetlou a citlivou pokožkou by automaticky mali používať vyššie faktory, čísla nám ale napovedia niečo naviac. Čím vyšší je ochranný faktor, tým sa čas bezpečného pobytu na slnku zvýši. Ak sa bez opaľovacieho krému naša pokožka spáli za 10 minút, s použitím ochranného faktora 25 sa tento čas zvýši na 25 násobok (10 minút x 25), teda bez potreby ďalšej dávky krému sme pred opálením chránení 250 minút, teda niečo vyše 4 hodín. Po uplynutí tejto doby je potrebné krém znova naniesť na pokožku až po dobu, kým sme vystavení slnku.

Odporúčajú sa aj opaľovacie prípravky s obsahom betakaroténu, ktorý sa v tele premení na vitamín A, ktorý dopomáha k ešte zdravšiemu opáleniu.

Neobyčajné tričko, nevídané vlastnosti – jedným slovom CityZen – RECENZIA A SKÚSENOSTI

V dnešnej modernej dobe vzniká množstvo skvelých inovácií, nielen v oblastiach elektroniky, ale aj v procesoch výroby oblečenia. Stretávame sa čoraz viac so smart prístupom, ktorý umožňuje oblečeniu nadobudnúť nové a doteraz nepoznané kvality. S podobným smart prístupom prišli aj páni z Českej republiky so značkou CityZen.

Nemali by sme zabudnúť ani na ochranu svojho zraku, ktorý môže byť  slnečným žiarením tiež ohrozený. Slnečné okuliare tlmia silu slnečných lúčov, ktoré obsahujú lúče rôznej vlnovej dĺžky (viditeľné a neviditeľné zložky).

Dlhšie vlnové dĺžky sú schopné prenikať hlbšie do kože, ale s menším rizikom poškodenia kože. Zákernejším je krátkovlnné UV (ultrafialové) žiarenie, ktoré pôsobením na kožné bunky vyvoláva vznik voľných radikálov, ktoré sú zdraviu škodlivé. Kým UVA žiarenie preniká hlbšie do pokožky a spôsobuje jej vysušenie a starnutie, UVB žiarenie pôsobí na povrchu kože a je zodpovedné za jej spálenie.

Keď sme si už nejaké popáleniny na slnku zaobstarali, príznaky môžeme zmierniť chladiacimi a upokojujúcimi gélmi či krémami, lepšie je však tomu predísť a dodržiavať zásady bezpečného pobytu na slnku.

...

Chráňte sa pred slnkom a užívajte si leto bez starostí

Chrániť sa pred slnkom je nevyhnutné pre udržanie zdravia našej pokožky a celkového zdravia. Použitie kvalitných opaľovacích krémov a vhodného oblečenia, ako sú tričká s UV ochranou a široké klobúky, nám môže pomôcť predísť spáleniu, starnutiu kože a riziku rakoviny kože. Nezabúdajte pravidelne aplikovať opaľovací krém a vyhýbať sa slnku počas najhorúcejších hodín dňa. Prevencia je kľúčom k tomu, aby ste si mohli užívať slnečné dni bezpečne a bezstarostne.

Publikované dňa: 01.07.2021

Posledná aktualizácia: 27.05.2024

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk, 42 627 recenzií)

(zdroj: facebook.com, 222 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 10 368 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 94 743 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

8
9