Leto sa rozbieha a slnečné žiarenie je k našej pokožke a očiam nemilosrdné. Oči vám spoľahlivo ochránia len dobre vybrané slnečné okuliare. Tieto je vhodné meniť približne každé dva až tri roky. Neustále pôsobenie UV žiarenia a škrabance znižujú ochranné vlastnosti. Prinášame návod, ako si vybrať tie najlepšie slnečné okuliare pre vás a vašich blízkych.

To najdôležitejšie v skratke

 Slnečné okuliare rozlišujeme na voľnočasové a športové slnečné okuliare, poprípade na okuliare pre dospelých a pre deti. Väčšina kúskov na trhu zvykne byť unisex. Ak nechcete, aby ste mali slnečné okuliare len ako módny doplnok, uistite sa, že majú 100% UVA a UVB ochranou. Hľadajte značku UV 400, len s ňou budú spĺňať svoju ochrannú funkciu.

 Na trhu nájdete doslova desiatky rôznych tvarov, ktoré pasujú na rôzne typy tvárí. To by však mala byť až druhotná podmienka kúpy. Zamerajte sa hlavne na parametre, ako svetelná priepustnosť, farba skiel, materiál šošoviek a rámov, či účel použitia.

 Nie je pravdou, že naozaj kvalitné okuliare musia byť drahé. Kvalitné kúsky na bežné nosenie získate už za pár desiatok eur. Priplatíte si za značku alebo špecifické športové slnečné okuliare.

Prečo je dôležité nosiť slnečné okuliare?

Slnečné okuliare neslúžia iba na to, aby nám pomohli vidieť na ostrom slnku. Dokonca, mnohým ľuďom sa pri kúpe slnečných okuliarov vynoria v mysli hlavne módne trendy. Väčšina z nás v nich totiž vyzerá lepšie a pomôžu jednoducho zamaskovať drobné nedostatky. Toto sú však iba okrajové výhody ich nosenia. Slnečné okuliare by ste mali nosiť pravidelne od útleho detstva v rôznom počasí a situáciách, aby vaše oči neboli vystavované prílišnému UV žiareniu a ostali čo najzdravšie do vysokého veku.

Je pravda, že oči poškodzuje najviac silné slnečné žiarenie, pretože nás núti žmúriť, čo oko namáha ešte viac, ale oči absorbujú UV žiarenie aj počas zamračených dní. Výskumy ukazujú, že väčšina z nás absorbuje bezpečné množstvo UV žiarenia do 18 roku života. Následne ako oči starnú sa začínajú na očiach prejavovať kumulatívne škody spôsobené nadmerným pôsobením UV lúčov. Preto by sme mali vonku nosiť slnečné okuliare často a od útleho veku.

Kvalitné okuliare ochránia vaše oči pred prílišním UV žiarením

Aké typy slnečných okuliarov existujú?

Existujú tri základné kritériá, podľa ktorých rozlišujeme rôzne typy slnečných okuliarov:

  1. podľa toho, pre koho sú určené – rozlišujeme slnečné okuliare pánske, dámske a detské.
  2. podľa účelu využitia – nájdete športové slnečné okuliare a okuliare na bežné nosenie.
  3. podľa tvaru – tu je výber okuliarov najširší a ideálne je vyberať si podľa tvaru tváre. Nemajú špeciálne výhody a nevýhody. Záleží skôr od vášho štýlu.

Vhodne zvolené okuliare vás nielen ochránia, ale aj “zamaskujú” drobné nedostatky. 

Slnečné okuliare na bežné nosenie

Pohlavie už nehrá veľkú úlohu. Dámske sa totiž od tých pánskych príliš nelíšia. Väčšina slnečných okuliarov má v dnešnej dobe takzvané unisex prevedenie. Jediným rozdielom môže byť, že tie pánske majú väčšinou robustnejší rám a konzervatívnejší vzhľad. Tie dámske bývajú jemnejšie a viac zdobené. Detské slnečné okuliare sa vyberajú o niečo zložitejšie. Treba prihliadať hlavne na vek dieťaťa. Zhruba od troch až štyroch rokov dostať zmenšené kúsky v klasickom dospeláckom prevedení, ale s veselými motívmi.

Pre mladšie deti zvoľte radšej variant so špeciálnou gumičkou alebo suchým zipsom, ktoré okuliare udržia na mieste za každých okolností. Vždy kupujte detské slnečné okuliare s UV filtrom 400, teda filtrom pohlcujúcim 100% UVA a UVB  žiarenia.

VÝHODY

  nájdete kvalitné kúsky pre každého aj v nižších cenových hladinách

  široký výber tvarov a farieb

NEVÝHODY

  málokedy sú vhodné do každých podmienok

  neochránia vás na horách

  menej odolné voči poškodeniu

Športové slnečné okuliare

Športové okuliare tvoria špeciálnu kategóriu v ktorej nájdete slnečné okuliare dámske, pánske aj detské. Majú špecifické vlastnosti oproti tým na bežné nosenie. Líšia sa tvarovo podľa druhu športu na ktorý sú určené. Väčšinou pokrývajú oveľa väčšiu časť tváre, pričom k nej lepšie priliehajú. Vďaka tomu, že sú vyrobené z polyakrylátu sú odolnejšie voči škrabancom a zlomeniu viac než tie na bežné nosenie.

Väčšina z nich je polarizovaná, takže oveľa menej skresľujú videnie. Dokonca majú špeciálne tvarované rámy tak, aby chránili oči aj pri bočnom náraze loptičkou. Veľmi malú svetelnú priepustnosť ponúkajú hlavne športové slnečné okuliare, ktoré sú určené na vysoko horskú turistiku alebo horolezectvo.

VÝHODY

  vysoká odolnosť voči poškodeniu

  pohodlne sedia na tvári

NEVÝHODY

  vyššia cena

  nutnosť vyberať vždy iný model podľa konkrétneho športu

Typy slnečných okuliarov podľa tvaru

Najznámejšie a najvyhľadávanejšie tvary slnečných okuliarov sú:

  • Okrúhle, takzvané Lenonky – okrúhly tvar skiel väčšinou s tenkým rámom. Zakrývajú pomerne malú časť tváre.
  • Aviator, alebo známe aj ako pilotky – väčšie sklá okrúhleho tvaru s tenkým rámom. Sklá nie sú prepojené len stredovým mostíkom na nos, ale aj oblúkom v oblasti obočia.
  • Clubmaster – oválne okuliare s hranatým zakončením v kútikoch očí. Majú širší vrchný rám.
  • Wayfarer/hranaté okuliare – obdĺžnikové sklá zakončené tenším alebo hrubším hranatejším rámom.
  • Cat-eye – pripomínajú tvar mačacieho oka.
  • Oversize – zakrývajú vám takmer celú tvár. Sú väčšinou okrúhle alebo oválne.
  • Štítové – hranaté okuliare v tvare štítu prekrývajúce celú strednú časť tváre.
  • Rimless a Semi rimless – okuliare bez rámu alebo s tenkým rámom len na vrchu.
  • a mnohé iné.

Nemajú špeciálne výhody a nevýhody. Záleží skôr od vášho štýlu a tvaru tváre.

Na trhu nájdete rôzne typy okuliarov. Výber závisí len od vášho vkusu a preferencií.

Podľa čoho si vyberať slnečné okuliare?

UV filter

Svoju ochrannú funkciu spĺňajú len s UV filtrom, teda filtrom ultrafialového žiarenia, s vlnovou dĺžkou 100 – 400 nm, ktoré zmyslami, zrakom a hmatom nevnímame. To má škodlivé účinky na celé telo, hlavne na kožu a oči. Slnečné okuliare bez neho sú len takzvané imidžovky, vhodné nanajvýš dovnútra, prípadne do veľmi zamračeného počasia. Aj vtedy však UV na oko pôsobí. Mali by mať ideálne značku UV 400. Vtedy odfiltrujú 100% UVA a UVB žiarenia. UVC pohlcuje samotná atmosféra Zeme. Pri UV filtri neodporúčame ísť pod 98%

Svetelná priepustnosť

Svetelná priepustnosť súvisí s infračerveným, teda obyčajným alebo pokožkou vnímateľným slnečným žiarením. Slnečné okuliare sú z hľadiska svetelnej priepustnosti rozdelené do štyroch kategórií podľa toho koľko takéhoto žiarenia (VIZ) okuliare prepustia priamo do oka. Príliš veľká intenzita oko namáha a môže ho tiež poškodiť.

 

  • Kategória 0 – okuliare so žiadnym alebo extra svetlým filtrom cez ktorý prejde až 80 – 100% viditeľného žiarenia (VIZ). Sú vhodné najmä pre cyklistov a bežcov športujúcich večer, takmer za tmy. Chránia oči pred vetrom, prachom a hmyzom
  • Kategória 1 – okuliare so svetlým filtrom cez ktorý prejde 43 – 80% viditeľného žiarenia (VIZ). Vhodné na bežné nosenie v zamračenom počasí.
  • Kategória 2 –  pre okuliare so stredne tmavým filtrom cez ktorý prejde 18 – 43% viditeľného žiarenia (VIZ). Sú vhodné na bežné nosenie počas slnečných dní.
  • Kategória 3 – okuliare s tmavým  filtrom cez ktorý prejde 8 – 18% viditeľného žiarenia (VIZ). Vhodné na bežné nosenie počas slnečných dní. Ochránia vás aj od dvojitej dávky žiarenia, ktorá vzniká odrazom od vodnej hladiny.
  • Kategória 4 – okuliare s extra tmavým filtrom cez ktorý prejde len 3 – 8% viditeľného žiarenia (VIZ). Tieto si vezmite hlavne na vysokohorskú turistiku, pretože na horách býva slnečné žiarenie intenzívnejšie.

DOBRE VEDIEŤ:

Okuliare kategórie 3 a 4 nie sú vhodné na šoférovanie, lebo ovplyvňujú naše farebné vnímanie. Dajte si záležať aj na farbe skiel. Na šoférovanie sú najvhodnejšie hnedé a sivé sklá. Nevhodné sú v tomto prípade modré sklá a  zrkadlovky.

Materiál očnice

Očnice v okuliaroch sú zväčša z plastu. Nanajvýš pätina je sklenená, teda minerálna. Sklo je síce odolnejšie proti poškriabaniu a takmer vôbec neskresľuje videnie, ale je pomerne drahé a ľahko sa rozbije. Práve jeho rozbitnosť ho činí nebezpečným, preto sa nevyskytuje vôbec v detských slnečných okuliaroch. Nahradili ho plasty, ktoré sú ľahké a nerozbijú sa ani po páde na zem. Najčastejšie sa používajú polyuretán a akryl.

Polyuretán ponúka podobnú čistotu videnia ako sklo a je silne odolný voči nárazu. Nájdete ho hlavne v detských a drahších okuliaroch. Akryl videnie síce  jemne skresľuje a ľahšie sa poškriabe, ale nerozbije sa na kúsky a znižuje cenu okuliarov. Najdrahší, ale zároveň najľahší a až 10 krát odolnejší je polykarbonát, ktorý sa používa najmä v športových slnečných okuliaroch.

Očnice sú vyrobené zväčša z plastu. Výhodou je ich váha a “nerozbitnosť”.

Slnečné okuliare z pohľadu špeciálnych funkcií

Očnice slnečných okuliarov vám môžu ponúknuť aj viac ako len filtráciu UV a infra slnečného žiarenia. Tu sú najčastejšie špeciálne funkcie slnečných okuliarov:

 

  • polarizácia – vďaka reflexným plochám sa svetlo odráža do oka dvakrát. Priamo z oblohy a po odraze napríklad od vodnej hladiny či zrkadiel áut a podobne. Polarizácia neutralizuje oslnenie z takéhoto druhotného odrazu UV žiarenia do oka. Využijete ju teda pri vode, športovaní a šoférovaní. Znižuje vašu schopnosť čítať LCD displeje.
  • fotochromatickosť – fotochromatické očnice stmavnú a zblednú podľa toho koľko slnečného žiarenia na nich dopadne. V zamračenom počasí môžu byť aj úplne priehľadné. Musia však na ne UV lúče dopadnúť priamo. Cez čelné sklo auta táto funkcia nefunguje.
  • zrkadlovky – zrkadlové okuliare majú sklá potiahnuté reflexnou/zrkadlovou vrstvou, ktorá odrazí časť UV žiarenia späť do okolia. Oči sú tak menej namáhané. Nie sú však tak účinné v neutralizácii svetla ako polarizačné náprotivky. Vyzerajú však štýlovo a ide skôr o imidžovú záležitosť.
  • rôzne špeciálne nátery – na trhu nájdete aj okuliare so špeciálnymi nátermi, ktoré ich urobia odolnejšími voči poškrabaniu, alebo môžu odpudzovať vodu. Hydrofóbny náter sa hodí hlavne rybárom, či nadšencom vodných športov. Existuje dokonca aj náter proti zahmlievaniu skiel.
  • bočná ochrana proti nárazu – súvisí skôr s rámom, ako samotnou šošovkou, aj keď obe tieto časti sa prelínajú a rám je vystužený. Je to preto, aby boli pokryté vaše spánky a chránili bok aj oko pred nárazom. Rám vtedy býva širší a vyrobený z nylonu, ktorý je odolnejší a pomerne pružný.

Materiál rámu

Na trhu nájdete tri základné typy rámov. Plastový je najčastejší a má množstvo podruhov. Ako napríklad už spomínaný nylonový. Je nárazuvzdorný a pružný. Mávajú ho hlavne športové okuliare. Často býva nastaviteľný. Častejšia alternatíva plastových okuliarov sú acetátové. Acetát je menej pružný, ale umožňuje výrobu rámov mnohých tvarov a farieb. Kovový rám okuliarov je nestarnúca klasika. Jedinou jeho výraznou nevýhodou je, že sa rýchlo zohreje a môže na dotyk páliť. Štýlovou alternatívou sú drevené rámy. Väčšinou sa ponecháva vzhľad surového dreva, popri ktorom vynikne farba očníc, alebo je drevo všestranne pomaľované.

Slnečné okuliare s UV filtrom Eyerim – RECENZIA A SKÚSENOSTI

Slnečné okuliare nie sú len praktickým doplnkom na ochranu pred slnečným žiarením, ale aj štýlovým módnym doplnkom a neoddeliteľnou súčasťou každodenného vzhľadu. Eyerim prináša spojenie kvalitných materiálov, precízneho spracovania, širokej palety štýlov za prijateľné ceny.

Štýl okuliarov

Tvar okuliarov, teda ich štýl si vyberajte podľa tvaru tváre. Existuje šesť základných tvarov tváre:

  1. oválna tvár – je pomerne symetrická. Lícne kosti sú širšie oproti čelu a brade, ktoré sa zužujú. Hodia sa jej všetky typy okuliarov.
  2. okrúhla tvár – jej šírka a dĺžka sú rovnaké. Líca sú plné. Čelo a čeľusť sú pomerne úzke. Vyberte si skôr hranaté okuliare alebo okuliare Cat-eye.
  3. obdĺžniková – je tvár podlhovastého tvaru. Dĺžka výrazne prevyšuje jej šírku a čeľusť je užšia. Pasujú jej skôr okrúhle tvary so širokým rámom. Dávajte pozor aby okuliare príliš z tváre neprečnievali.
  4. štvorcová – je charakteristická výraznou líniou čela a brady, pričom obe sú pomerne široké. Ostré línie tváre zjemnia okrúhle a oválne okuliare s tenším až žiadnym rámom.
  5. srdcová – najširšiu časť tváre tvoria čelo a líca. Čeľusť je oproti nim výrazne užšia. Vyberte si okuliare s rámom, ktorý kopíruje tvar vašej tváre so širším vrchom a užším spodkom, napríklad Cat – eye či Clubmaster.
  6. trojuholníková – dĺžka tváre výraznejšie prevyšuje jej šírku. Čelo je široké a čeľusť hranatá. Ideálne sú pre vás pilotky a okrúhle okuliare. Neodporúčame vám Oversized okuliare.

Šírku tváre zmerajte od spánku ku spánku, dĺžku od línie vlasov po koniec brady. Svoj tvar tváre zistíte obkreslením kontúr tváre na zrkadle alebo na selfie. Do kontúr tváre sa nerátajú uši, začínajú sa líniou vlasov a končia bradou.

DOBRE VEDIEŤ:

Pre správny výber okuliarov si zmerajte dĺžku a šírku tváre. Platí pravidlo, že ak máte tvár o dosť dlhšiu, ako je jej šírka voľte si okuliare s väčšími sklami. Šírku okuliarov prispôsobte šírke tvári tak, aby cez tvár príliš neprečnievali. Hranaté tvary sa hodia ľuďom s okrúhlejšími lícami a menej výraznou čeľusťou. Oválne a okrúhle tvary zas naopak k výraznejšej čeľusti a lícnym kostiam.

Aká je cena slnečných okuliarov?

Tak ako všade aj tu platí fakt, že za značkové slnečné okuliare si priplatíte. Platí aj to, že značka špecializujúca sa výhradne na túto oblasť poskytuje vyššiu kvalitu. Avšak kvalitné modely nájdete aj pomerne v nízkych cenových hladinách.

10 – 50 eur – v tejto cenovej hladine nájdete kúsky s kvalitnou 100% UV ochranou, ale pravdepodobne kvalita rámu a odolnosť šošoviek proti poškrabaniu bude o niečo nižšia. Takisto v tejto cenovej hladine budete ťažšie hľadať funkcie, ako sú polarizácia alebo fotochromatickosť.

50 – 150 eur – ideálna cenová hladina pre kúpu kvalitných okuliarov na bežné nosenie aj určité druhy športových okuliarov. Bežne tu nájdete polarizačné okuliare a kúsky so svetelnou priepustnosťou 3 a 4 vhodné do hôr.

150 – 500 eur – optimálna cenová hladina, kde už nájdete akýkoľvek typ slnečných okuliarov, vrátane športových na akýkoľvek šport s kvalitným rámom aj šošovkami. Od 150 eur bez problémov získate aj popredné značkové okuliare.

500 eur a viac – tu už sa hýbeme v hladine, kde si priplatíte skôr za značku a vyšperkovaný dizajn, ako za samostatnú kvalitu. Častokrát sa môže stať, že rámy tu budú kvalitatívne rovnaké, ako v dvoch nižších kategóriách.

(sportisimo.sk)

Ako sa správne starať o slnečné okuliare?

Základom starostlivosti o slnečné okuliare je ich správne nosenie, odkladanie a čistenie. Okuliare by ste mali nosiť výhradne na očiach. Ak si ich potrebujete na chvíľu zložiť, zaveste si ich na krk pomocou šnúrky. Nenoste ich na temene hlavy. Poškodzujete tým skrutky v spojoch rámu a opierky nosa. Vždy by ste ich mali ukladať do puzdra a tašky. Nikdy ich nenechajte dlho ležať na slnku. Znižuje to ich životnosť. Čistiť ich môžete výhradne handričkou z mikrovlákna. Iné tkaniny by ich mohli poškriabať. Prípadne ich môžete odmastiť špeciálnymi sprejovými emulziami určenými na šošovky. Nepoužívajte žiadne chemické čistiace prostriedky. Akonáhle na nich objavíte škrabance, vymeňte ich za nový model.

Užite si slnečné dni naplno

Slnečné okuliare sú neodmysliteľnou súčasťou jarnej a letnej pohody a ako sme si ukázali sú potrebné aj v zime a v zamračenom počasí. V silnom slnečnom žiarení sú úplnou nevyhnutnosťou za ktorú sa vám vaše oči neskôr poďakujú.

Najčastejšie kladené otázky

Ako zistím, ktoré slnečné okuliare mi vyhovujú?

Základom je vyskúšať si slnečné okuliare osobne alebo riadiť sa predchádzajúcimi okuliarmi. Po nasadení by vám mali byť pohodlné a po predklonení a zaklonení hlavy by vám mali držať na nose. Overte si či majú UV filter dostatočnej kvality a následne aj iné parametre. Dizajn a to či vám pasujú k tvári riešte nakoniec. 

Aký je rozdiel medzi dámskymi a pánskymi slnečnými okuliarmi?

V dnešnej dobe takmer žiadny. Väčšina modelov je unisex. Dámske slnečné okuliare bývajú viac ozdobené a farebnejšie než tie pánske, ktoré si stále zachovávajú istú konzervatívnosť. Takisto pánske okuliare mávajú robustnejší rám.

Koľko stoja dobré slnečné okuliare?

Kvalitné slnečné okuliare na bežné nosenie zoženiete už za pár desiatok eur. Dostatočné UV filtre mávajú aj 10 eurové modely. Priplatíte si za polarizáciu a iné funkcie. Drahšie sú športové a značkové okuliare. Tie sa už pohybujú v cenovej hladine od 80 eur vyššie.

Existujú špeciálne slnečné okuliare pre ľudí, ktorí nosia dioptrické okuliare?

Áno, v optikách nájdete aj dioptrické okuliare s tmavšími sklami a UV ochranou. Dokonca ich vám môže predpísať lekár. Ďalšou možnosťou je pripnutie špeciálnych sklíčok na vaše normálne dioptrické okuliare pomocou klipov.

Kedy by sa mali nosiť slnečné okuliare?

Slnečné okuliare by sa mali nosiť od útleho veku a často. Dokonca aj v zamračenom počasí do nášho oka preniká škodlivé UV žiarenie.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 5 701 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 9 694 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 4 196 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 28 076 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
4/5 - (4 votes)