Väčšina slovenských domácností a podnikov sa dennodenne stretáva s problémami týkajúcimi sa tvrdej vody. Hoci sa tvrdá voda nemusí spočiatku javiť ako veľký problém, no jej výsledný “produkt” v podobe vodného kameňa vám časom spôsobí nejednu vrásku na čele. Usadzovanie vodného kameňa neprináša len biely povlak na kohútiku, ale je taktiež dôvodom nemalých výdavkov spojených s jeho nechceným usadzovaním napríklad aj v spotrebičoch. Ako zistiť tvrdosť vody? Ako rázne zatočiť s týmto žrútom peňazí? My vám s tým všetkým radi pomôžeme.

Čo je to tester tvrdosti vody?

Tester tvrdosti vody je prostriedok na zistenie zvýšenej tvrdosti vody, ktorú spôsobuje predovšetkým vysoký obsah minerálnych látok v podobe horčíka a vápnika. Ich prítomnosť vo vode je spôsobená vlastnosťami geologického podložia, ktorým voda tečie.

Kedy je užitočné použiť tester na tvrdosť vody a merať pH?

Merač tvrdosti vody je vhodné použiť hlavne v prípade podozrenia, že vodovodom dopravená voda je tvrdá. Tvrdá voda spôsobuje tvorbu vodného kameňa, ktorý znižuje životnosť spotrebičov prichádzajúcich do styku s vodou, zvyšuje výdavky spojené s ohrevom vody a vytvára viditeľný biely povlak na vodovodnej batérii či kúpeľňových dlaždiciach.

Pri praní tvrdá voda taktiež spôsobuje nízku účinnosť prípravkov a po sprchovaní môže byť príčinou suchej pokožky, tvorby lupín či nebodaj ekzémov. Na vyjadrenie tvrdosti vody sa využívajú hodnoty pH. Samotná hodnota pH hovorí o kyslosti alebo zásaditosti vody a hodnoty merania sa pohybujú na škále od 1 do 14. Ideálna hodnota pH vody je okolo 7,2.

Hodnota pH

Vlastnosť vody

Negatívny dopad

pH < 7

kyslá a mäkká

vápenaté usadeniny, zákaly vody, dráždenie očí

pH >7

zásaditá a tvrdá

korózia, vymývanie škár bazéna, dráždenie očí

Aké typy testerov vody poznáme?

Testovacie pásiky / prúžkový tester

Testovacie pásiky sú klasickým prostriedkom na zistenie pH a tvrdosti vody, pričom ich zoženiete už od 5 € za balenie. Samotný prúžok je nutné ponoriť do vody na dve sekundy a následne po jeho vytiahnutí ho postačí držať vo vodorovnej polohe približne 15 sekúnd. Pre zistenie výslednej tvrdosti vody nakoniec zafarbené reagenčné plochy pásika jednoducho porovnáte s farebnou tabuľkou na štítku obalu.

VÝHODY

  jednorázové s orientačným výsledkom

  jednoduché a rýchle na použitie 

  lacné

NEVÝHODY

  menej ekologické

  obmedzený počet meraní

 

Kvapkový tester

Kvapkový tester vyžaduje o čosi zložitejší postup pri zisťovaní tvrdosti vody – zoženiete ho už od 10 €. Do priloženej nádoby postačí naliať určitý objem vody a postupne prikvapkávať testovaciu kvapalinu až pokým sa červená farba vody nezmení na zelenú farbu. Na základe počtu kvapiek potom určíte tvrdosť vody.

VÝHODY

  lacný

  presnejší, ako prúžkový tester

 

NEVÝHODY

  menej ekologické

  zložitejší postup merania

  obmedzený počet meraní

Tabletkový tester

Tabletové testery na tvrdosť vody sú väčšinou vhodné pre meranie pH vody a koncentrácie chlóru v bazénoch. Zoženiete ich už za pár eur. Do odobratej vzorky vody (za presne určených podmienok) sa vhodí tableta, ktorá zmení farbu celej vzorky. Pre zistenie výslednej hodnoty porovnáte farbu vzorky s pribalenou farebnou stupnicou.

VÝHODY

  lacný

  jednoduché a rýchle na použitie

  orientačný výsledok

NEVÝHODY

  menej ekologické

  obmedzený počet meraní

Digitálny / elektronický tester

Elektronický/digitálny tester je zo všetkých meračov najpresnejší a poskytuje v podstate neobmedzený počet meraní. Vidlicu testeru postačí ponoriť do vody, zamiešať a počkať si niekoľko sekúnd na pípnutie. Displej prístroja vám následne zobrazí výsledok merania. Samozrejme, keďže ide o digitálny prístroj, rátajte s vyššou obstarávacou cenou – väčšinu z nich zoženiete za niekoľko desiatok eur.

VÝHODY

  najpresnejší zo všetkých meračov

  jednoduchý a rýchly na použitie

  neobmedzené merania

  ekologickejší

NEVÝHODY

  vyššia obstarávacia cena

Tester vody – akým kritériám venovať pozornosť pri jeho kúpe?

Presnosť merania

Presnosť merania je pri testeroch vody mimoriadne dôležitá. Pre orientačné meranie poslúžia jednoduché testovacie pásiky alebo tabletové testery. Presnejšie meranie ponúkajú kvapkové testery, ktoré sú ale o čosi drahšie. Najpresnejším typom je avšak elektronický, resp. digitálny tester, ktorý poskytuje rýchle, spoľahlivé a neobmedzené meranie pH a tvrdosti vody.

Jednoduchosť používania a zobrazenia

Najjednoduchšiu obsluhu ponúka elektronický, resp. digitálny tester a to hlavne z dôvodu možnosti neobmedzeného počtu meraní a rýchleho výsledku s obrovskou presnosťou. Používanie testovacích pásikov alebo testovanie tabletovými testermi je síce ľahké, ale jednotlivé hodnoty musíte odrátať od referencie na obale a výsledok je iba orientačný. Najkomplikovanejšie na obsluhu sú kvapkové testery.

Kalibrácia

Každý správny elektronický/digitálny pH meter by mal disponovať aj funkciou kalibrácie pomocou kalibračných roztokov. Vykonávať ju je odporúčané aj u nových prístrojov a taktiež po každých 10-15 meraniach – aby vaše výsledky boli vždy presné a spoľahlivé.

Ako si vybrať a správne sa starať o záhradný bazén?

Kto by netúžil po vlastnom bazéne? Vie poskytnúť aktívny relax, alebo priestor na športovanie, ale aj zábavu v súkromí domova. Ak máte voľné miesto v záhrade neváhajte. Vlastníctvo bazéna totiž už dávno nie je iba pre veľmi bohatých ľudí. Svoju variantu si nájdu aj ľudia s nižším rozpočtom na jeho kúpu. 

Zistite tvrdosť a pH vašej vody rýchlo a efektívne

Ako ste sa mohli dozvedieť, pH tester vody je skvelým prostriedkom na efektívne meranie tvrdosti a pH vody. Začnite tak vďaka nemu s prevenciou voči tvorbe vodného kameňa už dnes. Snáď vás náš tip na produkt oslovil a priniesli sme vám nové a užitočné informácie. 

Najčastejšie kladené otázky

Ktorý pH tester je najlepší pre meranie vody v akváriu?

Najlepším pH testerom pre meranie vlastností vody v akváriu je digitálny tester pH. Keďže sa jedná o elektronický tester, poskytne najrýchlejší a najpresnejší výsledok spomedzi všetkých testerov.

Aký pH tester vody je najideálnejší pre bazény?

Najideálnejší tester vody v bazéne je práve ten digitálny, resp. elektronický tester pH. Poskytuje totiž najlepší, najrýchlejší a najpresnejší výsledok spomedzi všetkých testerov na meranie pH v bazéne.

V akých oblastiach je dôležitá hodnota pH?

Meranie pH je dôležité v rámci domácnosti, miesta výkonu práce, bazénov, reštauračných podnikov, plavární, pleťových salónov, kaderníctiev – skrátka všetkých oblastí, v ktorých je voda pre správne fungovanie/použitie využívaná.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 506 recenzií)

(zdroj: play.google.com; 61 091 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 6 703 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 168 713 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

3.7/5 - (3 votes)