S pribúdajúcimi chladnými a mrazivými dňami vám už nepostačí povinná výbava len v podobe teplého oblečenia a rukavíc. Myslieť treba i na svoje auto, ktoré je po letnej sezóne nutné pripraviť na miestami tuhú a chladnú zimu. V letnom období je údržba auta výrazne jednoduchšia oproti najchladnejšiemu obdobiu v roku. Poklesy teploty pod nulu rozhodne chodu vozidla neprospievajú. A nie, nehovoríme len o snehu. V prípade, že nechcete riskovať počas zimnej sezóny nejaké nemilé prekvapenie, rozhodne si na príprave auta na zimu dajte záležať. Nie je to síce také ľahké, ako by sa na prvý pohľad zdalo, ale my vám s tým radi pomôžeme.

Zimné pneumatiky – základ prípravy auta na zimu

Najznámejším a najdôležitejším bodom prípravy auta na zimu je nepochybne výmena letných pneumatík za zimné. Hoci zákon priamo nestanovuje, že počas celého zimného obdobia máte mať na aute zimné pneumatiky, no musíte ich mať v prípade, ak sa na vozovke vyskytuje súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza v dátumovom intervale od 15. novembra do 31. marca. Výmena letných pneumatík za zimné sa odporúča už v deň, kedy priemerná denná teplota klesá pod 7 stupňov Celzia. Priľnavosť letných pneumatík v období nízkych teplôt rapídne klesá a auto sa stáva horšie ovládateľným a hlavne nepredvídateľným v zákrutách alebo pri brzdení.

Výmena letných pneumatík za zimné sa odporúča, keď teplota dosahuje 7°C a menej

Dôležitým atribútom zimných pneumatík je hĺbka dezénu, pričom zákon nedovoľuje použitie pneumatík s hĺbkou dezénu menšou ako 3mm. No odhliadnuc od zákonných povinností, bezpečné pneumatiky by mali disponovať viac než 4mm hĺbkou dezénu. Avšak netreba zabudnúť skontrolovať všetky pneumatiky, a to aj vrátane rezervy. V prípade, ak toto vaše pneumatiky nespĺňajú, rozhodne by ste mali začať uvažovať o kúpe nových pneumatík. Jedine tak si viete byť istý, že jazdíte naozaj bezpečne.

U pneumatík je mimoriadne dôležitý aj tlak v samotných pneumatikách. Potrebný tlak v pneumatikách záleží na type a konštrukcii vozidla, type pneumatík a ich veľkosti. Neexistuje univerzálna hodnota pre ideálny tlak v zimných pneumatikách. Obyčajne sa však hodnoty pohybujú okolo 2,3 baru. Potrebnú hodnotu tlaku pre zimné pneumatiky viete vyčítať z používateľskej príručky daného vozidla a aj z jeho karosérie, kde býva tento údaj uvedený. Tlak v pneumatikách odporúčame kontrolovať v zimnom období častejšie.

Nákupný poradca pri výbere pneumatík. Ako, kedy a kde kúpiť

Správne pneumatiky zlepšujú jazdné vlastnosti, násobne zvyšujú bezpečnosť na cestách a šetria peňaženku. Všeobecne sa pneumatiky rozdeľujú na tri hlavné skupiny, letné, zimné a s celoročným využitím. Ich zloženie a profily sú optimálne prispôsobené príslušným poveternostným podmienkam.

Chcete predísť problémom so štartovaním? Skontrolujte si autobatériu!

Dôležitou súčasťou kontroly vozidla pred zimou je aj kontrola autobatérie, resp. akumulátora. Nejednému z vodičov sa už určite raz stalo, že s príchodom prvých chladných dní a mrazov svoje auto skrátka nenaštartovali. Darmo budeme mať perfektné pneumatiky, keď svojho tátoša nenakopnete. Bez dobrej batérie sa nezaobídete.

Správne fungujúci akumulátor by si počas toho, ako je motor vypnutý, mal udržať napätie 12,6 Volta. V prípade, ak napätie vášho akumulátora klesne pod 12,3 Volta, mali by ste si ho nechať skontrolovať u odborníkov, príp. pouvažovať o kúpe novej autobatérie. Na zmeranie napätia vám postačí klasický voltmeter do auta alebo digitálny multimeter, pričom napätie meriame priamo na akumulátore.

Bez dobrej autobatérie sa v zime nezaobídete. Nechajte si ju pred zimou skontrolovať

Dobrým pomocníkom sú aj štartovacie káble, ktoré vám v nepríjemnej situácii dodajú potrebnú energiu na naštartovanie vozidla a poskytnú mierne dobitie batérie.  Prípadne ešte môžete siahnuť po nabíjačke autobatérie, ktorou svoju batériu viete nabiť na požadovanú hodnotu. Dávajte si však pozor na nabíjanie starej batérie, nakoľko aj batéria má svoju životnosť. Preto ak máte v aute staršiu a menej spoľahlivú batériu, rozhodne pouvažujte o kúpe novej.

Buďte dobre viditeľný na cestách, nezabudnite na kontrolu svetiel!

Jazda s vozidlom, ktoré nie je dostatočne osvetlené znamená veľké nebezpečenstvo pre vás, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Nie je dôležité len dobre vidieť, ale aj byť dobre videný. Výhoda kontroly svetiel je tá, že sa ľahko kontrolujú a vypálenú žiarovku si jednoducho vymeníte. Počas kontroly stačí otočiť kľúčom do polohy zapaľovania, pričom zapnite napríklad smerové svetlá a fyzicky skontrolujte, či aj naozaj svietia.

Takýmto štýlom viete vyskúšať brzdové svetlá, rezervné svetlá, predné svetlomety, stretávacie svetlá, parkovacie svetlá, diaľkové svetlá, hmlové svetlá a podobne. Dobrým nápadom je mať aj priamo v aute potrebné náhradné žiarovky, a to v prípade, žeby sa vám počas cesty nejaká tá žiarovka vypálila. Viete si tak vymeniť danú žiarovku priamo na mieste, a môžete bezpečne pokračovať v jazde.

Na cestách sa riaďte pravidlom, vidieť a byť videný. 

Výhľad z vozidla je kľúčový, majte kvalitnú zimnú zmes do ostrekovačov!

Vzhľadom na nízke teploty v zimnej sezóne, klasická letná zmes do ostrekovačov vám už nepostačí. Pre dobrý výhľad z vášho vozidla preto siahnite po zimnej zmesi do ostrekovačov. Letná zmes slúži prevažne na odstránenie nalepeného hmyzu či vtáčieho trusu, pričom taktiež zabezpečí odvodenie dažďu pre lepšiu viditeľnosť na komunikácii. Letná zmes však v zime mrzne a stáva sa prakticky nepoužiteľnou. Práve preto je nutné siahnuť po zimnej, ktorá obsahuje nemrznúcu zmes v podobe napríklad etanolu. Pred zmenou kvapaliny z letnej na zimnú je samozrejme dobré starú kvapalinu úplne odčerpať.

Zimná zmes v ostrekovačoch sa vám postará o dobrý výhľad

Kontrola kvapalín pre hladký chod vášho motora!

Pre zabezpečenie hladkého chodu vášho motora, nezabudnite skontrolovať či máte v aute dostatok nemrznúcej chladiacej zmesi. V zimnom období vám už klasická destilovaná voda nepomôže. Pre svojho tátoša máte na výber zo širokej ponuky nemrznúcich chladiacich zmesí, ktoré okrem vody a aditív obsahujú i nemrznúcu zložku. Práve vďaka nej vám kvapalina pri väčších mrazoch nezamrzne. Okrem zabráneniu prehriatia motoru, tak odoláva i zamrznutiu. Ako je to možné? V prvom rade to má svedomí mimoriadne dobrá tepelná kapacita, ktorá umožní odolať i teplotám niekoľko desiatok stupňov pod nulou. Rovnako sa vďaka nej vyhnete i tvorbe nechceného vodného kameňa. Je mimoriadne dôležité dbať o to, aby ste dolievali len nemrznúcu zmes, ktorá je predpísaná výrobcom. Rovnako je viac než vhodné chladiacu zmes vymeniť ešte pred nástupom hrubých mrazov a nemiešať klasickú vodu s nemrznúcou zmesou.

Námraza na čelnom skle? Najlepší rozmrazovač okien je prevencia

S príchodom mínusových teplôt v zimnom období narastá aj množstvo problémov na cestách. Predstava škrabania skla v mínusových teplotách rozhodne nie je príjemná a nepoteší žiadneho motoristu. Najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom ako sa popasovať s námrazou na skle je stará dobrá prevencia.

Netesniace dvere na aute? Nenechajte nič na náhodu.

Okrem pneumatík, svetiel a kvapalín netreba zabúdať na tesnenia na vozidle. Pred nástupom tuhých mrazov treba stihnúť i impregnáciu všetkých tesnení na dverách, oknách či kufri. Vyhnete sa tak problémom spätým s otváraním dverí. Pri náhlom a prudkom otvorení dverí môže dôjsť k primrznutiu alebo nebodaj odtrhnutiu tesnenia. S týmto vám pomôže vhodný impregnačný sprej. Tie účinnejšie mazania dokonale znižujú účinky trenia a zabraňujú nechcenému vŕzganiu. Taktiež zabraňujú vzniku korózie, čím ochránia vašu karosériu.

Klimatizácia v zime? Áno, často sa na ňu zabúda!

Nepožívate klimatizáciu v zimnom období? Koledujete si o problémy. Počas leta je klimatizácia samozrejmosťou, no často sa na ňu počas zimy zabúda. Spustenie klimatizácie aj v zime zlepšuje jej kondíciu a technický stav. Jej nevyužívaním si spôsobíte len náklady navyše. Prečo? Hnacím motorom klimatizácie je kompresor, ktorý trpí, keď ho celú zimu nezapnete. Zapnutie klimatizácie v zime, samozrejme na vyššiu teplotu, napomáha zníženiu vlhkosti v celej kabíne automobilu. Áno, klasické zahmlievanie okien bude razom minulosťou. Rovnako si pomocou klimatizácie viete rýchlejšie odmraziť zamrznuté okná, prípadne rýchlejšie zohriať motor auta samotný. Nebojte sa vyššej spotreby, pri dnešných motoroch nad 80kW je rozdiel v spotrebe zanedbateľný. Pri menších motoroch je to diskutabilné, nakoľko tam to môže spotrebu zvýšiť aj o 1 liter na sto kilometrov.

Zapnutím klimatizácie v zime, predídete zahmlievaním okien

Dobrým príkladom, prečo je dobré zapínať klimatizáciu i v lete, je zápach. V prípade, ak klimatizáciu v zime vôbec nevyužívate, v lete môžete začať cítiť z klimatizácie nepríjemný zápach z dôvodu tvorby nechcených látok a baktérií na výparníku. A to všetko vďaka nepremazaniu stien hadíc olejom rozstrekovaným kompresorom. Chladiaca zmes má tak možnosť unikať, čím nielenže strácate chladiacu zmes, ale získate nepríjemný zápach vychádzajúci z klimatizácie. Dobrou prevenciou je pravidelná kontrola a pravidelná dezinfekcia klimatizácie. Dezinfekcia by sa mala vykonávať aspoň každý polrok a kontrola chladiacej zmesi aspoň každé dva roky. Starostlivosťou o klimatizáciu tak získate dobrého pomocníka v lete, ale i v zimnom období. Nezabúdajte na to.

Čo by vám nemalo chýbať v aute?

Škrabka na ľad

Najlepším pomocníkom v zime je škrabka na ľad alebo lopatka na sneh do auta, ktorou zbavíte zamrznuté okno námrazy. Predstavte si, že sa ráno ponáhľate do práce a nemáte škrabku po ruke. Čo teraz? Jedinou možnosťou je využiť kreditnú kartu, ktorú jednak zničíte a ešte sa pri oškrabovaní námrazy z okien poriadne zapotíte. Škrabka na ľad nie je drahým doplnkom, no bez neho ste v zime ako ryba bez vody. Rozhodne si jednu zadovážte.

Metlička na sneh

Dobrým pomocníkom s odpratávaním snehu z vášho tátoša je i metlička na sneh. Odpratávať sneh vlastnými rukami je nielenže nepraktické, ale ešte riskujete prechladnutie a premočenie oblečenia. Metličkou na sneh rýchlo odpracete sneh z vášho vozidla, škrabkou na ľad oškrabete vrstvu ľadu na oknách a môžete spokojne vyraziť na cestu. Metlička sa skrátka zíde vždy.

Ťažné lano

Ťažné lano je dobrým pomocníkom v prípade, ak zapadnete v snehu alebo sa na vašom vozidle vyskytne porucha. Nakoľko ťažné lano nie je povinnou výbavou na vozidlách, je dosť možné, že ho nebudú mať i okoloidúce vozidlá a vy tak ostanete visieť bez pomoci. Ťažné lano ľahko pripojíte k druhému vozidlu a svoje auto tak dostanete zo záveja. V prípade poruchy vás taktiež môžu odtiahnuť do najbližšieho servisu. Buďte pripravení na všetko.

Rozmrazovač na zámky a sklo

V zime vám veľmi pomôžu aj rozmrazovače, ktoré vám zo skla odstránia námrazu, ľad aj sneh bez väčších problémov. Sú mimoriadne osožné počas ranného štartovania a rovnako tak zabraňujú opätovnému zamrznutiu. Aplikácia je jednoduchá, prípravok nanesiete rozprašovačom alebo pomocou spreja na sklo.

Odhmlievač skiel

V zimnom období vzduch v aute veľmi ľahko dosiahne vysokú vlhkosť, čo spôsobuje časté zahmlievanie skla, ktoré znemožňuje vedenie vozidla. Dobrou voľbou pre zbavenia sa nechceného zahmlenia skla je prípravok zvaný odhmlievač skiel. Na ošetrených sklách sa tak nekondenzuje vlhkosť, čo zabraňuje zahmlievaniu okien. Aplikácia prípravku je jednoduchá, prípravok stačí nastriekať a rozotrieť suchou handričkou.

Snehové reťaze

V prípade, ak často chodíte na lyžovačky alebo prechádzate do oblastí s častým výskytom snehu, snehové reťaze by rozhodne nemali chýbať vo výbave vášho auta. So snehovými reťazami sa jednoduchšie dostanete do zasnežených oblasti s neodhrabaným snehom. Rovnako tak jazda do kopca alebo z kopca už nebude v snehu pre vaše auto taký problém.

Štartovacie káble a nabíjačka autobatérie

Ako sme už spomínali, štartovacie káble vám výrazne pomôžu v prípade, ak sa vám vybije vaša autobatéria. Štartovacie káble jednoducho pripojíte na druhé vozidlo a svoj motor tak dostanete do chodu aj s vybitou batériou. Štartovacie káble nie sú drahou záležitosťou, ale rozhodne vám v problémovej situácii dokážu zachrániť krk. V nepríjemnej situácii vám tak dodajú potrebnú energiu na naštartovanie vozidla a poskytnú mierne dobitie batérie pomocou pristaveného druhého vozidla. Nabíjačka autobatérie vám zasa poskytne plné nabitie batérie.

Gumové rohože do auta

Gumové rohože do auta sú zase dobrou voľbou ako predísť zašpineniu vozidla – ochránia vás pred vodou z nanoseného snehu na topánkach do vášho auta. Gumové rohože sú vyrobené z kvalitnej gumy, ktorá sa nešmýka a je plne bezpečná.

Tak a auto máte pripravené!

Ako ste si isto všimli, starostlivosť o auto v zime je mimoriadne dôležitá a vyžaduje si zvýšenú pozornosť. Rozhodne to nie je žiadna veda, ale netreba nič podstatné zanedbať. Ak ste prešli všetky body spísané vyššie, vaše auto by malo byť na zimnú sezónu pripravené, a nemusíte sa báť nikam vyraziť. Príprava vám zaručila bezpečnú a pohodlnú jazdu. Samozrejme netreba zabúdať aj na prispôsobenie jazdy povahe vozovky. Berte ohľad na poveternostné podmienky, sneh, ľad či námrazu na komunikácii. Šťastnú cestu !

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 8 896 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 3 162 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 310 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 157 653 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)