S príchodom mínusových teplôt v zimnom období narastá aj množstvo problémov na cestách. Hoci krutým faktom je, že na tú cestu sa musíme najprv vôbec dostať. V tom nám však často bráni náš nepriateľ číslo jedna – zamrznuté čelné sklo. Majitelia garáží síce majú o starosť menej, ale čo s tými, ktorí sú bez krytého parkovacieho miesta? Predstava škrabania skla v mínusových teplotách rozhodne nie je príjemná a nepoteší žiadneho motoristu. Aj keď to znie hrozivo, všetkému sa dá pomôcť – aj tento ukrutný boj s námrazou si viete jednoducho uľahčiť.

Prevencia voči tvorbe námrazy na čelnom skle

Najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom ako sa popasovať s námrazou na skle je stará dobrá prevencia. Postačí vám aj pár sekundová príprava auta, ktorou razom ušetríte nemálo času a nervov. Nižšie sme si pre vás pripravili zopár skvelých praktických nápadov.

1, Rozmrazovač okien

Populárnym nástrojom na rýchle odstránenie námrazy z čelného skla sú rozmrazovače. Tie však môžu poslúžiť aj ako prevencia – preventívny nástrek môže dočasne zabrániť vzniku námrazy alebo aspoň uľahčiť jej dodatočné odstraňovanie. Prostriedok možno zakúpiť na každej čerpacej stanici alebo online.

2, Plachta

Plachta na čelné sklo proti námraze – najlacnejší overený trik ostrieľaného motoristu. Ako nato? Večer jednoducho prikryjete čelné sklo svojho tátoša plachtou, ktorá zabráni primrznutiu vlhkosti na skle. Použiť je možné plachtu zhotovenú z akejkoľvek látky. Nezabudnite ju však aj upevniť, inak ju už ráno na aute nenájdete. Na pripevnenie postačí roztvoriť plachtu na sklo a privrieť ju oboma prednými dverami, aby ju neodfúklo. Na druhý deň ráno plachtu ľahko zložíte a môžete vyraziť na cestu.

3, Zaparkovanie s orientáciou na východ

Rovnako skvelým nápadom je aj využitie solárnej energie. Vychádzajúce ranné zubaté slnko sa postará svojim svitom nielen o lepšiu náladu, ale aj vyhriatie vášho čelného skla. Po príchode k autu tak na čelnom skle nenájdete ani náznak námrazy. V prípade ideálnych podmienok je to skvelé riešenie, no ak bude zamračené alebo hmlisto – ste nahratý!

Prevencia sa v mrazivom počasí určite oplatí. Nikomu sa nechce škrabať okno pri mínusových teplotách

Ako najrýchlejšie rozmraziť čelné sklo?

A, Zahrievanie auta na rozmrazenie čelného skla

Častým zlozvykom motoristov je aj zahrievanie auta na rozmrazenie čelného skla. Naštartujete, vezmete škrabku do ruky a hor sa bojovať s námrazou. Hoci to znie pekne, no váš motor z toho nadšený nebude. Pri nízkych teplotách je nutné motor zahriať jemnou jazdou, nie zapnutím motora bez záťaže. Jednak škodíte motoru, no nepoďakuje sa vám ani životné prostredie či vaša peňaženka.

B, Elektrický rozmrazovač čelného skla

Skvelým doplnkom do auta je aj nezávislé kúrenie. Reč je o prenosnom ohrievači, ktorý jednoducho zapojíte do zásuvky od cigaretového zapaľovača. Ohrievač poskytne teplo okamžite, takže ho je možné použiť na rozmrazenie námrazy priamo z kabína auta – stačí položiť zapnutý ohrievač na palubovku a námraza je razom preč.

Príprava auta na zimu. Jazdite v zime bezpečne!

S pribúdajúcimi chladnými a mrazivými dňami vám už nepostačí povinná výbava len v podobe teplého oblečenia a rukavíc. Myslieť treba i na svoje auto, ktoré je po letnej sezóne nutné pripraviť na miestami tuhú a chladnú zimu. V prípade, že nechcete riskovať počas zimnej sezóny nejaké nemilé prekvapenie, rozhodne si na príprave auta na zimu dajte záležať.

C, Vriaca/teplá voda na námrazu? To snáď žartujete!

Prvotným nápadom väčšiny ľudí je vyliať na zamrznuté sklo vriacu vodu. Áno, môže to byť efektívny spôsob na zbavenie sa zmrznutej pokrývky skla – efektívne však môžete svoje sklo aj zničiť. Vyliatím vriacej vody na sklo riskujete jeho puknutie. Rýchla zmena teploty skrátka škodí aj vášmu tátošovi.

D, Škrabka na okno

Škrabka na okno je rozhodne najčastejším spôsobom odstraňovania námrazy u vodičov. Hoci to môže vyzerať ľahko, no niekedy je opak pravdou. Niekedy vlhkosť primrzne natoľko, že sa riadne zapotíte pokým oškrabete všetko potrebné. Rovnako je nutné dávať pozor, aby na skle nebol žiaden piesok. Piesok a škrabka jednoducho nejdú dokopy – výsledkom by bolo doškriabané sklo a výdavky navyše.

Ranná rutina väčšiny motoristov v mrazivom počasí

E, Clona na čelné sklo

Skvelou investíciou môže byť aj clona proti námraze na čelné sklo. V podstate ide o vylepšenú verziu už spomínanej plachty. Princíp ostáva rovnaký, no možnosti jej využitia je viac. Ochrana čelného skla proti námraze samozrejme nie je jediným využitím tejto skvelej pomôcky. Dokonale ochráni vaše sklo aj pred cudzími predmetmi, ako sú vetvičky či padajúci sneh. Rovnako je možné ju využiť aj v lete na ochranu palubovky pred vyblednutím a rozpálením.

F, Rozmrazovač skiel

Sprejové rozmrazovače sa s námrazou nemaznajú, takže škrabku už potrebovať nebudete. Zoženiete ho na každej čerpacej stanici či v každom obchode. Po nastriekaní chvíľku počkáte a námraza sa razom začne roztápať. Následne len použijete stierače na odhrnutie vody a môžete vyraziť. Nevýhodou je, že pri použití rozmrazovača dochádza ku zahmleniu skla. Nemusíte však vešať hlavu, postačí nastaviť vaše vetráky smerom na okno a vyhrievanie auta sa už o problém postará, len je nutné počkať.

G, Domáci rozmrazovač skiel

Rozmrazovač skla si jednoducho zhotovíte aj sami doma. Postačia vám bežné produkty, ktoré nájdete v každej domácnosti – napríklad ocot či alkohol. Pre vytvorenie octového roztoku vám postačí zmiešanie octu a vody, a to v pomere 3:1. Rovnako efektívne vám pomôže aj alkoholový roztok, ktorý získate zmiešaním alkoholu s vodou, v pomere 2:1. Roztok soli veľmi neodporúčame, nakoľko soľ a auto nie sú veľkí kamaráti.

S námrazou na skle prichádza aj rad ďalších problémov

Stierače

Zapínať stierače v prípade, ak je na skle ešte námraza, rozhodne nie je dobrý nápad. Drsný zamrznutý povrch môže veľmi ľahko poničiť gumičky stieračov a nešťastie je na svete. Zapínajte preto stierače až vtedy, keď ste si istý, že po námraze už niet ani stopy.

Dobre očistené vozidlo od snehu a námrazy je predpokladom pre bezpečnú a plynulú jazdu

Námraza z vnútornej strany

Pri mrazivom počasí sa môžete stretnúť s tým, že sa vám námraza vytvorí aj na skle z vnútornej strany. Prečo tomu tak je? Dôvod je prostý – máte v aute zvýšenú vlhkosť. V tomto prípade stačí auto vždy vyvetrať pred odchodom, aby sa vnútorná teplota vyrovnala s vonkajšou a došlo tým aj k zníženiu vlhkosti vo vozidle.

Zahmlievanie okien

Častým problémom počas mrazivých dní je aj zahmlievanie okien. Jednoduchým riešením je zapnutie klimatizácie alebo odmrazovača okien – vysušíte tak vzduch a zohrejete sklo auta. Pomôže aj otvorenie okien či dverí, aby sa teplota vo vnútri kabíny vyrovnala s tou vonkajšou – nadmerná vlhkosť v aute zmizne zároveň so zahmlením skla. Poslednou z možností je špeciálny pohlcovač vlhkosti, ktorý okrem iného zabraňuje i vzniku plesní v aute.

Šťastnú cestu bez námrazy

Ako ste sa mohli dočítať, námraza na čelnom skle dokáže ľahko spôsobiť vrásky na čele. Niet sa však čoho báť, na každý problém existuje riešenie. Dnes je možné si pomôcť profesionálnymi prípravkami, modernými vychytávkami alebo aj svojpomocne s tým, čo nájdete doma. Pevne veríme, že ste si našli vďaka nášmu článku spôsob, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám najviac.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 8 896 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 3 162 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 310 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 157 653 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (4 votes)