Príbeh a hodnotenie diétneho plánu INTENSE z pohľadu našej záujemkyne

Zbaviť sa prebytočných kilogramov býva veľmi náročné. Samej sa mi nedarí schudnúť kilá, ktoré som nabrala po pôrode. Prednedávnom vám naša redakcia priniesla článok o tom ako všeobecne funguje keto diéta. Je to druh diéty, ktorá je založená na ketóze – prirodzenom obrannom mechanizme tela, keď zo stravy nezíska dostatok sacharidov a energiu získava spaľovaním tukových zásob. Na trhu nájdete niekoľko e-shopov, ktoré vám ponúkajú celý ketodiet jedálniček zapadajúci do tohto druhu diétneho systému. Nemusíte sa tak trápiť pracným vyhľadávaním vhodných receptov a ich varením. Vyskúšala som diétny plán INTENSE známej značky zaoberajúcej sa týmto druhom diéty v Česko – Slovensku,  KetoDiet. Pozrite sa na moju cestu a výsledky po absolvovaní prvého kroku tohto programu.

Čo ponúka značka KetoDiet?

KetoDiet je česká značka zaoberajúca sa vysokoproteínovou diétou. Na trhu funguje od roku 2011. Začínala ako malá firma, ktorá vznikla z osobnej túžby schudnúť. Časom sa vypracovala na  popredného výrobcu a predajcu proteínových jedál z kvalitných surovín a tiež výživového poradcu. Nájdete tu nielen jednotlivé jedlá, ale aj celé balíčky na všetky tri kroky diéty. Balíčky BASIC, MEDIUM, INTENSE si vyberáte podľa toho koľko kilogramov potrebujete schudnúť. Ich mottom je nielen chudnúť, ale aj žiť s chuťou bez zbytočného cukru.

Preto okrem jedál KetoDiet, ktoré jete počas diéty, pripravili aj výrobky KetoLife, ktoré sú tiež bohaté na bielkoviny s nižším obsahom sacharidov, vhodné ako náhrada bežného jedla a nápojov. Ako príklad slúži aj KetoLife víno, ktoré vám pomôže udržať si líniu aj pri oslavách. Na ich stránke môžete kedykoľvek napísať výživovej poradkyni, ktorá vám pomôže prekonať problémy v ktorejkoľvek fáze diéty. Navyše si tam môžete objednať týždňový ochutnávkový balík, aby ste si celkový diétny balíček mohli vyskladať podľa svojej chuti.

Môj bežný jedálniček vs. KetoDiet jedálniček

Moja strava pred diétou bola úplne klasická,  zväčša Slovensko – maďarská kuchyňa. Jedla som všetko. Chlieb a pečivo pomenej, ale zato dosť veľa mäsa, aj údeného. Takisto často moja strava obsahovala mliečne výrobky rôzneho druhu. Zeleninu a ovocie som konzumovala menej, ale zemiaky vo väčšom množstve. Sem – tam som si dala aj Fastfood, ale snažila som sa to nepreháňať. KetoDiet priniesla do môjho života výraznejšiu zmenu.

Pre ketodiétu som sa rozhodla, lebo po pôrode som nevedela zhodiť 27 kg, ktoré som počas tehotenstva nabrala. Cvičila som, snažila sa čiastočne upraviť jedálniček, ale váha sa nepohla. Bola som už zúfalá a navyše som sa necítila dobre vo svojej koži. Trpela som hlavne bolesťami v nohách.

Môj BMI index pri váhe 107,3 kg a 175 cm ukázal, že je pre mňa vhodný INTENSE program, diétny plán na výraznejšiu nadváhu, v ktorom každý z troch krokov trvá 4 týždne. Balíček na prvý krok obsahoval 140 porcií KetoDiet nízkosacharidových a vysokoproteinových jedál, zväčša v práškovej forme, ktorú bolo treba rozmiešať s vodou v shakeri a prípadne ďalej tepelne spracovať. Tieto som mohla dopĺňať 500 gramami z povolených druhov zeleniny, 30 gramami orechov, rastlinnými tukmi, holandským kakaom, bylinkami, rôznymi pochutinami a sirupmi. Jesť musíte päťkrát denne každé tri hodiny, pričom každé jedlo musí pozostávať z jednej porcie KetoDiet jedla. Nesmiete zabudnúť na pitný režim a prijať 2 – 3 litre vody denne. Práve dodržať pitný režim a začleniť do stravy dostatočné množstvo zdravých tukov bola pre mňa jedna z najväčších výziev.

KetoDiet skúsenosti po 1. týždni

Vzdať sa sacharidov bolo pre mňa nesmierne ťažké. Pečivo som pred diétou nejedávala vo veľkom množstve, ale chýbala mi možnosť zahryznúť do čerstvého chlebíka. Mohla som ho síce nahradiť proteínovým tmavým chlebom, ktorý chutil dobre, ale bol iný na aký som bola zvyknutá a hlavne ho bolo v balení pomerne málo. V jednom balíčku sú tri tenké plátky. Je o niečo hutnejší a o trošku tvrdší ako klasický chlieb. Nachádzajú sa v ňom aj  rôzne semiačka. Chuťovo je dobrý a sama od seba by som si v obchode pravdepodobne nevybrala, ale zachutil mi. Zasýti a je fakt skvelý so zeleninou. 

Biely cukor nepoužívam už asi 7 rokov, aj kávu si sladím troškou medu, takže v tomto problém nebol, ale veľmi mi chýbali zemiaky, ryža a hlavne mäso. Ryža sa dala nahradiť cestovinami Fussili, ale tie mi príliš nezachutili. Jednak som cestovinám neholdovala ani predtým, a tieto boli o niečo tmavšie a hlavne tvrdšie ako klasické. Bolo ich treba dlhšie variť.

Spočiatku som ťažko znášala fakt, že mnoho jedál bolo hlavne tekutých a ani zelenina ma na začiatku nezasýtila. KetoDiet proteínový nápoj rôznych príchutí som mala každý deň počas celej prvej fázy, hlavne na raňajky. Spolu so smoothie a tyčinkami mi pomáhal vyskladať takmer celodenné menu v dňoch, keď som pracovala a nenašla som priestor na varenie. Proteínové nápoje mi veľmi chutili a nahrádzali mi chuťovo mliečne výrobky, ktoré predtým boli veľkou súčasťou môjho jedálnička. Medzi obľúbené patrili mangový a pomarančový, ktoré mali naozaj osviežujúcu chuť.

Keď som sa pustila do prípravy proteínového nápoja prvý raz, tak po otvorení a zamiešaní s vodou som zistila, že sa celkom dobre rozpúšťa, ale treba ho dostatočne pretrepať v shakeri, lebo tam môžu zostať hrudky. Naozaj ho treba nechať pár minút postáť, aby nápoj stuhol a vďaka tomu aj celkom zasýtil. Chuť je veľmi príjemná. Intenzívne banánová, mangová, či vanilková. Skrátka vždy je jasne cítiť danú príchuť nápoja, ktorý bol dokonca sladký. Očakávala som, že nápoj bude menej sladký a nebude mať až takú intenzívnu príchuť. Mala som pocit, že sú tam aj rozmixované kúsky ovocia.

Smoothie s príchuťou lesnej zmesi sa tiež rozpúšťa celkom dobre. Je menej hustý ako proteínový nápoj, ale opäť sladký. Je však cítiť, že nie je taký mliečny ako nápoj. Jeho chuť mi veľmi vyhovovala, obzvlášť to, že v ňom bolo cítiť kúsky bobuľového ovocia. Nápoje a smoothie mi veľmi chutili, aj keď mať hlavne tekutú stravu bol pre mňa spočiatku nezvyk. Prvý týždeň bol pre mňa naozaj náročný.

KetoDiet skúsenosti po 2. týždni

Celkovo prvé 2 týždne boli kritické. Väčšinu času som prvé dva týždne cítila hlad a únavu. Bolo to o to ťažšie, že som musela variť pre rodinu a často mi bolo veru do plaču, že ja si z ich jedla nemôžem dať. Mala som pocit, že vône vnímam intenzívnejšie a keďže pri varení ich jedál som ich pri dochucovaní musela ochutnať, tak aj chute som vnímala intenzívnejšie, ale asi som si to iba nahovárala. Dokonca sa mi stalo, že som si odhryzla z ich obeda, avšak  len „sústo“, chvíľu podržala v ústach, ale neprehltla. Prišlo mi totiž ľúto úsilia a sebazaprenia, ktoré som dovtedy vynaložila. Najťažšie chvíle mi pomáhali zvládať proteínové tyčinky zaliate čokoládou, po ktorých som siahla vždy, keď som dostala chuť na čokoládu. Hoci samotná tyčinka bola pre mňa spočiatku pomerne malá, je však veľmi chutná.

Prvý pocit sýtosti som pocítila, keď som si vyhľadala KetoDiet recepty na domovskej stránke KetoDiet. Podľa receptu vhodného pre prvý krok som si pripravila vaječnú omeletu. Pred touto diétou som omeletu vôbec nezvykla jesť, takže to bola pre mňa novinka. Práve preto som sa inšpirovala receptom na stránke, ktorý som si pripravila a skutočne asi prvýkrát od začatia diéty som sa najedla do sýtosti. Omeleta bola s pórom a šampiónmi. Neskôr som si ju vyskúšala spraviť aj na štýl praženice s paprikou. Treba, ale omeletu najprv opiecť z oboch strán a potom ju potrhať, aby mala konzistenciu praženice.

Ku koncu druhého týždňa sa pocity hladu a chute na zemiaky či ryžu začali o niečo zmierňovať. Ľahko som dokázala odmietnuť napríklad aj langoš. Hoci sa v strave výrazne znížil príjem sacharidov nedostavili sa u mňa výrazné chute na sladké. Sladkú chuť mali nielen nápoje, smoothie a tyčinky, ale aj palacinky. Na tie som sa tešila, keďže ich mám rada. Prášok s vodou sa dobre zmiešava, používala som šľahač. Vzniknuté cesto bolo dosť tekuté a nevedela som si predstaviť ako z toho vznikne palacinka. Na moje prekvapenie však počas pečenia hmota pekne tuhla. Palacinku som si dávala s kakaom, alebo škoricou. Raz som do cesta primiešala trošku kokosovej múčky. Bolo to veľmi chutné a zasýtilo ma to. Jediným malým negatívom je, že sa palacinka pri pečení horšie obracia a trhá.

Ako dezert som si zvykla urobiť aj smotanovo – vanilkovú panacottu. Mierne ma zaskočila jej želatínová konzistencia. Dokonca ani príchuť nie je až tak výrazná ako v iných keto jedlách, ale nie je to zlé. Ako mlsanie na večer veľmi dobre sekundovala občasnej hrsti orieškov. Koniec druhého týždňa, okrem toho, že som prestávala neustále cítiť hlad priniesol aj ďalšie pozitívum. Dostavili sa aj prvé výsledky a váha sa pohla nadol. Stratila som aj pár centimetrov v páse.  To ma namotivovalo v diétnom pláne pokračovať.

KetoDiet skúsenosti po 3. týždni

Po dvoch týždňoch som sa trochu upokojila. Prestala som byť stále hladná a zmizla aj nervozita. Zvykla som si na režim a fakt, že musím jesť každé tri hodiny omnoho menšie porcie než pred začatím diéty. Dané množstvo jedla mi postačilo k pocitu sýtosti. Začala som pociťovať viac energie a nebola som už tak unavená. Nemusela som si poobede pospať a dokázala som fungovať celý deň. Samozrejme, stále mi občas chýbali niektoré jedlá. Predovšetkým mäso a druhy zeleniny, ktoré som v tejto fáze nemohla jesť, ako napríklad paradajka či mrkva. Dokázala som, ale týmto chutiam odolať bez väčších problémov.

Spravila som si niektorý z balíčkov, najedla som sa a chute zmizli. Dokonca na konci tretieho týždňa sa mi stalo, že som si spravila placku s restovanou zeleninou a nevládala som zjesť celú porciu. To sa mi predtým nestalo. Placka s cesnakovou príchuťou sa mierne líši od klasických zeleninových placiek, ale je veľmi chutná. Jej príprava je tiež jednoduchá. Nezľaknite sa, ak prášok po zaliatí vodou vytvorí príliš riedke cesto, ktoré pripomína skôr to palacinkové. Po krátkom pečení začne tuhnúť.

Keto jedálniček považujem za dostatočne pestrý. Možno kombinácia omeleta, placka, palacinka je trochu jednotvárna, ale odporúčam si ich robiť na rôzne spôsoby. Na internete nájdete rôzne keto diéta recepty, takže sa nebojte inšpirovať. Aj ja som sa vždy snažila jedlá trochu ozvláštniť ako som len vedela, korením, bylinkami, fantázii sa medze nekladú. Vďaka KetoDiet som sa naučila jesť kaše. Ich ochutnávku som pomerne dlho odkladala, lebo ma skrátka nelákali, ale chuťovo ma naozaj veľmi milo prekvapili. Hoci sa zo všetkých jedál najhoršie rozmiešavajú a treba si dávať pozor, lebo v nich ostávajú hrudky, stoja za tú námahu. Pripomínajú mi skôr pudingy s veľmi intenzívnou chuťou. Sú dosť sladké, dokonca po ochutnaní banánovej kaše budete mať pocit, akoby tam bol roztlačený ozajstný banán. Avšak, aj tak mi v tomto týždni najviac vyhovovali proteínové nápoje a smoothie, hlavne počas dní kedy som bola pracovne vyťažená.

KetoDiet skúsenosti po 4. týždni

KetoDiet odporúčam každému, kto chce schudnúť. Musí sa ale pripraviť na fakt, že to spočiatku nebude ľahké a zo začiatku bude pociťovať pomerne veľký hlad a únavu. Odporúčam preto radšej odstrániť z domu všetky potraviny, ktoré by vás pokúšali. Tá námaha stojí za to. Ja som si pomáhala aj tým, že som si pozerala fotky zo začiatku diéty. Bola som zo seba zhrozená, čo ma motivovalo.

Navyše, väčšine z balíčku nemám chuťovo čo vytknúť. Nezachutili mi snáď iba cestoviny, ale tie v polievke ju na druhej strane dobre zahustili a zasýtili ma, čo je veľké plus. Na obedy, ktoré tvorili syrová, hovädzia, alebo kuracia polievka som sa tešila napriek tomu, že mi cestoviny chuťovo neulahodili a počas  prípravy polievok treba dávať pozor na ich dôkladné rozmiešanie a postupné zalievanie. Syrová polievka pripomína bryndzovú polievku a chuť hovädzej a kuracej je takisto výrazná a dobrá, aj keď na môj vkus sú trochu prislané, na to sa však dá zvyknúť. Chuťovo boli naozaj výdatné. V syrovej polievke veľmi oceňujem, že v nej boli priamo pridané bylinky a listová zelenina. Keď som do nej na druhý raz pridala pretlačený strúčik cesnaku, zahrala ďalšou chuťou a stereotyp bol zažehnaný.

Za štyri týždne som schudla okolo 8 kg, čo prekonalo moje očakávania. Mala som aj ťažké chvíle, ale zvládla som to a vôbec neľutujem, že som sa do Ketodiet chudnutia pustila. Teraz sa cítim lepšie. Nebolia ma chodidlá, ľahšie vyjdem na poschodie, mám viac energie a viem, že keď budem pokračovať v tejto diéte bude to už len a len jednoduchšie. Teším sa na druhý krok, lebo konečne budem môcť jesť trošku mäsa. Prinieslo to viditeľné výsledky, môžem si obliecť blúzku, ktorú som si pred štyrmi týždňami nemohla zapnúť. Aj priateľ je na mňa hrdý, že som to zvládla 🙂

Ketodiet – finálne zhodnotenie

Prvú fázu KetoDiet vnímam ako veľkú skúšku sebazaprenia a sily vôle. Počas prvých dvoch týždňov som si prešla “peklom”. Pred pocitom hladu a únavy na začiatku diéty však varujú aj v brožúre a postupne som sa začala cítiť dobre. Cítim, že mám viac energie a začínajú sa meniť aj moje stravovacie návyky. Viem, že ak sa budem chcieť najesť, nemusím zjesť celú pizzu, stačí aj jeden trojuholník, pretože ma zasýti. Najmä ten pocit, keď si oblečiete džínsy, ktoré vám predtým boli akurát a teraz vám padajú je na nezaplatenie.

Na začiatku som vážila 107,3 kg a obvod pásu som mala 109 cm. Stačili štyri týždne a momentálne vážim 99,2 kg a 102 cm. Možno sa to nezdá veľa, ale schudnúť z pásu 7 cm a 8 kg je za štyri týždne veľmi dobrá bilancia, zvlášť, keď predtým aj pri dostatku pohybu, obmedzení pečiva a sladkostí ručička váhy stála. Ketodiet je oveľa pestrejšia a chutnejšia diéta ako ostatné. Chuťovo vám síce nemusí sadnúť každé ich jedlo, ale po zistení svojich chuťových preferencií si viete svoje celodenné menu vyskladať tak, aby vám plne vyhovovalo.

Ako sa mi darilo s pokračovaním KetoDiety si môžete prečítať v nasledujúcej mojej skúsenosti. 

– KDE VIETE NÁKUP ZREALIZOVAŤ –

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
5/5 - (5 votes)