Čoraz viac rastúci záujem o štýlové bývanie umožňuje kreatívnym hlavám vytvárať inovatívne prvky v oblasti bytového dizajnu. Neustále sa snažia prísť s novými a novými nápadmi ako oživiť bývanie. Príjemným oživením priestoru bývajú i barové stoličky, ktoré sa môžu pýšiť čoraz väčšej obľube. Samozrejme barové stoličky nie sú žiadnou novinkou, no v našich končinách boli akosi dlho bez povšimnutia. Ak teda túžite oživiť svoj domov niečím novým a neokukaným, barové stoličky vás rozhodne nesklamú.

Čo je barová stolička a kde možno využiť takýto nevšedný doplnok?

Barové stoličky sú moderným, dobre vyzerajúcim a praktickým doplnkom interiéru. Už dávno neplatí, že barové posedenie patrí len do nočných klubov. Čoraz častejšie sa s nimi stretávame práve v domácnostiach. Zväčša sú využívané priamo v kuchyni alebo v jej blízkosti, pričom slúžia na rýchle stolovanie ako sú desiaty, olovranty či príležitostná kávička. Rovnako sa ich využitiu tešia i v menších bytoch. Vďaka malým rozmerom nezaberú veľa miesta a svojmu účelu dokonale poslúžia. Oplývajú najmä účelnosťou, pričom sa hodia doslova do každého interiéru.

Z akých typov barových stoličiek možno vyberať?

Čo sa týka vlastností barovej stoličky, rozhodne máte z čoho vyberať. Každá stolička je originálna a nakoľko poznáme mnoho druhov, pri výbere sa možno i zapotíte. Ak ste sa teda rozhodli začleniť tento prvok do vášho obydlia, ostáva už len otázka, ako vybrať tú správnu. Na začiatok si položte tri základné otázky pre výber tých správnych barových stoličiek:

1, Chrbtové operadlo – áno či nie?

Prvou, asi najdôležitejšou voľbou je zvoliť si, či chcete barovú stoličku s chrbtovým operadlom alebo bez neho. Pre dlhodobejšie sedenie je samozrejme vhodnejšou voľbou barová stolička s chrbtovým operadlom, keďže sedieť bez neho je po dlhšom čase dosť nepohodlné. Stolička s operadlom pôsobí útulnejšie, akoby sa sama ponúkala, aby ste sa na ňu posadili.

Stoličku očividne pod stôl celú neschováte. Výhodu lepšej skladnosti majú barové stoličky bez chrbtového operadla, nakoľko ich možno schovať celé pod stôl. Sú tak vhodnejšou alternatívou pre miestnosti s menšími rozmermi. Taktiež vizuálne menej narušia priestor a ukroja si tak z neho menší kúsok.

2, Stoličky s podrúčkami či bez nich?

Stoličky bez podrúčok bezproblémovo zasuniete priamo pod stôl a výhodou je ich univerzálnosť pre všetky typy postáv. Miesta na sedenie máte neúrekom. Na druhú stranu stoličky s podrúčkami poskytnú lepšie pohodlie. Vaše chrbtové svaly a ruky si tak môžu oddýchnuť a sedenie sa tak razom stáva omnoho komfortnejším. Stoličky s podrúčkami lepšie poslúžia aj počas písania, učenia sa či počas práce s počítačom.

3, Výškovo nastaviteľné stoličky alebo štvornohá klasika?

Stoličky s možnosťou výškového nastavenia patria medzi najpopulárnejšie a sú najviac rozšírené spomedzi všetkých barových stoličiek. Sú vhodné pre všetky výšky barových pultov a sedenie si môžete kedykoľvek upraviť podľa svojich predstáv. Sú vhodnejšie do domácností, kde nie sú celodenne využívané. Opakom sú stoličky na štyroch nohách, ktorých hlavnou výhodou je mimoriadna pevnosť, skvelá stabilita a značne vyššia nosnosť. Nájdeme ich hlavne v baroch a reštauráciách, kde sú stoličky značne viac zaťažované.

Vhodne zvolené dizajnové barové stoličky

Aspekty na zlepšenie komfortu sedenia

V neposlednom rade je mimoriadne dôležitý materiál z ktorého je sedadlo stoličky zhotovené. V prípade, ak stolička poslúži na krátkodobé posedenie, nebojte sa siahnuť po drevenom či plastovom variante. Jej výhodou je ľahká údržba. Ak má stolička slúžiť ako náhrada tej jedálenskej, je lepšie siahnuť po mäkšom variante, ako je kožený sedák. Tu však treba myslieť na zvýšenú opatrnosť pri údržbe, nakoľko koža je veľmi náchylný materiál. Menšiu kategóriu tvoria barové stoličky pre deti, ktorých hlavnou charakteristikou je znížená výška. Dôležitý je aj stupienok pre nohy, ktorý by mal byť umiestnený tak, aby počas sedenia na neho nohy dosiahli.

Načo brať ohľad pri kúpe barovej stoličky ?

Poťah sedadla

Materiálové zhotovenie sedadla je veľmi dôležité z hľadiska údržby. Ako sme už spomínali, čalúnený sedák je mimoriadne pohodlný. Luxusné barové stoličky nájdete predovšetkým v koženom prevedení. Treba byť však pozorný, nakoľko veľmi tenká umelá koža môže ľahko začať praskať. Taktiež stoličky z tvrdších materiálov sú stabilnejšie a ľahšie na údržbu, avšak niekedy môžu byť dosť chladné na sedenie. V tomto skrátka vojnu nevyhráte, musíte si vybrať, čo vám najviac pocitovo vyhovuje.

Výška

Dôležitým parametrom je práve výška stoličky. Výška stoličky by mala byť taká, aby sa pod stôl zmestili nohy i s nejakými centimetrami k dobru, inak je sedenie mimoriadne nepohodlné. Zlatým pravidlom pri výbere barovej stoličky je, že výškový rozdiel medzi barovým pultom a stoličkou by mal byť okolo 20-30 centimetrov. V prípade, ak je výška pultu vyššia než 100 centimetrov, rozdiel medzi výškou stola a stoličky by mal byť minimálne okolo 30-40 centimetrov.

Mechanizmus

Mechanizmus u barových stoličiek je jednoduchý. Buď môžete siahnuť po klasickom type bez možnosti nastavenia výšky alebo môžete zvoliť čoraz populárnejšie stoličky s výškovo nastaviteľným mechanizmom. Výšku stoličky si tak vie každý nastaviť individuálne, podľa svojej potreby. Je však nutné podotknúť, že stoličky s výškovým nastavením sú menej vhodné do barov a reštaurácií, nakoľko im nerobí dobre neustále zaťaženie počas dňa.

Dizajn

Samozrejme, čo sa týka dizajnových prvkov, tam je to s každým druhom stoličky rôzne a záleží čisto na vašom vkuse a požiadavkách. Rozhodne záleží aj od nábytku, ktorý už v danej miestnosti máte. Stolička by mala ladiť k prostrediu, do ktorého ju chcete implementovať. Barové stoličky majú pridať obydliu šmrnc, a nie pôsobiť ako päsť na oko.

Cena

Lacné barové stoličky alebo drahé barové stoličky, tu je rozdiel naozaj len vo vkuse a type stoličky, akú preferujete. Spoľahlivé stoličky zoženiete už od 40 eur, pričom na kvalite nestrácajú. Ak však máte v obľube špeciálny dizajn alebo materiál, priplatíte si. Výškovo nastaviteľné stoličky budú samozrejme o čosi drahšie. A za kožené spracovanie si tiež priplatíte o čosi naviac oproti plastovému alebo drevenému.

Ako správne vybrať kuchynské či jedálenské stoličky?

Aby ste si jedlo vychutnali naozaj naplno, nestačí len chutná a kopcovitá porcia na vašom tanieri. Potrebujete k tomu aj kvalitné a hlavne pohodlné sedenie. Komfortné sedenie by preto malo byť súčasťou každej poctivej kuchyne.

Najpopulárnejší výrobcovia barových stoličiek na Slovensku

Drevona

Ku tradičným slovenským výrobcom nábytku nepochybne patrí Drevona, ktorá ponúka široký sortiment kvalitných barových stoličiek. Či už sa jedná o drevené barové stoličky, dizajnové barové stoličky v plastovom prevedení alebo luxusné barové stoličky v modernom chrómovom prevedení. Tu si rozhodne vyberiete.

Sanas

Sabinovská nábytkárska spoločnosť ponúka barové stoličky z kvalitne vysušeného bukového masívu. Stoličky boli testované skúškou odolnosti a pri ich výrobe sa využíva technológia kvalitného spájania. Sanas ponúka záruku dlhej životnosti bez rizika rozsušenia. Ak hľadáte niečo kvalitné, Sanas vás rozhodne nesklame.

Fines

Fines patrí medzi tradičných slovenských výrobcov už 28 rokov a ponúka kvalitný nábytok, pričom predovšetkým sa venuje výrobe sedacích súprav. Avšak vo svojej ponuke ukrýva i zopár barových stoličiek, ktoré rozhodne stoja za spomenutie.

Kodreta furniture

Kodreta furniture je slovenský výrobca stoličiek, kresiel a lavíc, boxových sedení, stolov, barových stoličiek a výrobkov na zákazku. Na výber máte štýly ako vintage, retro alebo moderný štýl. Väčšina ich výrobkov je expedovaná po celej Európe.

PEEG – WOOD

Peeg-wood je výrobca sedacieho nábytku, ktorý vyrába kvalitné drevené
a čalúnené stoličky, dizajnové barové stoličky a kreslá. Ide o slovenského výrobcu, ktorý svoj tovar expeduje taktiež až do zahraničia.

Ako správne používať barovú stoličku v štyroch krokoch

1, Zostavenie barovej stoličky (po obdržaní z e-shopu)

Stoličku je potrebné zostaviť presne podľa dodaného návodu a byť pri tom mimoriadne obozretný. Je nutné spraviť všetko tak, ako káže návod a v prípade nezrovnalostí kontaktovať predajcu. Nechcete predsa, aby kvôli nepozornosti pri skladaní došlo pri používaní stoličky k úrazu.

2, Nastavovanie barovej stoličky

Pri nastavovaní barových stoličiek je nutné nechať medzi nimi rozostupy minimálne 55 centimetrov, aby vedeli všetci sediaci sedieť pohodlne a netlačili sa navzájom.

3, Vzdialenosť medzi barovým pultom a sedadlom barovej stoličky – priestor pre nohy

Pohodlné sedenie je najdôležitejšie, a práve preto je nutné, aby osoba sediaca na stoličke mala dostatok miesta na nohy. Medzera medzi sedadlom barovej stoličky a doskou barového stola by mala byť 20 až 30 cm. Podrúčky by sa tiež mali zmestiť
pod dosku stola.

4, Ochrana proti poškriabaniu podlahy

V prípade, ak vaše stoličky nemajú protišmykové podložky, je možné zakúpiť špeciálne podložky pod stoličku, ktoré zabránia vzniku škrabancov na podlahe.

Starostlivosť o barové stoličky

Kožené barové stoličky je potrebné pravidelne impregnovať a dôkladne čistiť, pričom treba dávať obrovský pozor a využívať na čistenie len produkty, ktoré sú na ošetrovanie kože určené. Plastové a drevené sedenie barovej stoličky stačí iba pretierať vlhkou handričkou.

Najčastejšie kladené otázky

Je stabilnejšia barová stolička so štyrmi nohami alebo s jednou uprostred?

Hlavnou výhodou stoličiek  na štyroch nohách je mimoriadna pevnosť, skvelá stabilita a značne vyššia nosnosť. Práve preto ich nájdeme hlavne v baroch a reštauráciách, kde sú stoličky značne viac zaťažované. Naopak stoličky s možnosťou výškového nastavenia sú vhodnejšie tam, kde nie sú celodenne využívané a zaťažené. Takže áno, barová stolička so štyrmi nohami je stabilnejšia.

Aká vysoká by mala byť barová stolička v porovnaní s pultom?

Výškový rozdiel medzi barovým pultom a stoličkou by mal byť okolo 20-30 centimetrov. V prípade, ak je výška pultu vyššia než 100 centimetrov, rozdiel medzi výškou stola a stoličky by mal byť minimálne okolo 30-40 centimetrov.

Ktorí výrobcovia sú najznámejší?

Medzi najznámejších výrobcov na Slovensku jednoznačne patrí tradičný slovenský výrobca nábytku Drevona, sabinovská nábytkárska spoločnosť s ponukou barových stoličiek z kvalitne vysušeného bukového masívu, Fines ako 28 ročný favorit na trhu, Kodreta furniture s množstvom neodolateľných štýlov nábytku a Peeg-wood, ktorý sa svojou kvalitou dopracoval až na zahraničný trh.

Je potrebné mať veľa miesta na barové stoličky?

Výhodou barových stoličiek je mimoriadne dobrá skladnosť, takže veľa miesta vám rozhodne nezaberú. Ak je váš priestor naozaj veľmi malý, je dobré siahnuť po barových stoličkách bez opierok a operadla, nakoľko ich rozmer je značne menší a zaberú vám menej miesta. Takéto stoličky ľahko schováte pod barový pult alebo stôl.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 85 recenzií)

(zdroj: google.com; 707 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 17 052 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 156 198 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

4.5/5 - (2 votes)