Staré známe príslovie hovorí, že láska ide cez žalúdok. A veru, je tomu naozaj tak –  veď skvelé jedlo poteší snáď každú hladnú dušu. Aby ste si však jedlo vychutnali naozaj naplno, nestačí len chutná a kopcovitá porcia na vašom tanieri. Potrebujete k tomu aj kvalitné a hlavne pohodlné sedenie. V priestoroch kuchyne na tento účel perfektne poslúžia kuchynské stoličky. Nezáleží na tom, či vás skorej potešia barové stoličky do kuchyne alebo prednosť dáte radšej klasickým jedálenským stoličkám. My vám s výberom tých správnych kúskov hravo pomôžeme. Nároky na ne totiž ostávajú stále rovnaké – veľký komfort a štýlový dizajn.

To najdôležitejšie v skratke

V úvode nášho článku sa dozviete predovšetkým o kvalitách správneho sedenia v priestoroch kuchyne. Dokonalé vychutnanie si pripravených jedál či osviežujúcich nápojov vám dokážu poskytnúť rôzne typy kuchynských stoličiek. Výhody a nevýhody používania jednotlivých typov stoličiek si rozoberieme do najmenších detailov, aby ste boli schopní si ich navzájom pekne porovnať.

Povenujeme sa aj cenovým reláciám v akých sa ceny kuchynských stoličiek zväčša pohybujú. Najlacnejšie modely bez problémov zoženiete aj do 35 €, pričom zmieriť sa musíte s absenciou funkcií a jednoduchým dizajnom. Tí náročnejší zákazníci budú musieť siahnuť o čosi hlbšie do svojej peňaženky. Tie najčastejšie predávané modely totiž nájdete práve v rozmedzí od 35 € do 100 €.

Pri kúpe tých vhodných kuchynských stoličiek je potrebné zohľadniť aj niekoľko dôležitých parametrov. Závisí od nich totiž vaša celková spokojnosť, ale aj komfort pri samotnom sedení. Medzi tie najdôležitejšie z nich patria: obťiažnosť montáže, materiál vyhotovenia, maximálna nosnosť, rozmery a vlastnosti kuchynských stoličiek.

Rovnako si spomenieme aj vedľajšie delenie kuchynských stoličiek na základe nožičiek, ale aj podľa samotného materiálu použitého na ich výrobu. Samozrejme, ku koncu nesmie chýbať ani naše tradičné zhrnutie najčastejšie kladených otázok, ktoré vám samotný výber stoličiek dokážu niekedy výrazne zjednodušiť.

(nakupnykompas.sk)

Perfektný gurmánsky pôžitok vyžaduje dobrotu na tanieri a komfortné sedenie

Kuchynské stoličky môžu byť praktickým, ale aj štýlovým interiérovým doplnkom vašich kuchynských priestorov. Poskytnúť totiž môžu pohodlné sedenie. A bez neho sa žiaden jedálenský stôl nezaobíde. Na výber máte z veľkého množstva rôznych typov stoličiek. Zvoliť si tak môžete spomedzi klasických kuchynských stoličiek, komfortných kresiel, štýlových barových stoličiek alebo detských jedálenských stoličiek, ktoré disponujú rôznymi bezpečnostnými prvkami pre ochranu zdravia samotného dieťaťa. Samozrejme, jednotlivé typy stoličiek sú vždy dostupné v rôznorodých tvaroch, farbách, prevedeniach a veľkostiach. Záleží naozaj iba na tom, čo vyhovuje vašim potrebám a vkusu.

Aké typy kuchynských a jedálenských stoličiek môžete nájsť na trhu?

Klasické kuchynské stoličky 

Klasické kuchynské stoličky sú charakteristické najmä tým, že nedisponujú podrúčkami, resp. opierkami na ruky. Hlavnou výhodou teda je, že zaberajú menej miesta ako kreslá s podrúčkami. Vďaka tomu sú vhodnejšie na miesta s obmedzenými priestorovými možnosťami. Väčšinou sú umiestňované pozdĺž dlhších strán obdĺžnikového stola, ale poslúžiť tiež vedia ako posedenie do jedálenských kútov či dodatočné sedenie do rohov samotného stola.

Disponujú menšou hmotnosťou, takže manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá – to výrazne uľahčí samotné zasúvanie a vysúvanie stoličiek. Ich nízky profil umožňuje tiež, že sú v kuchyni nenápadné a neprekážajú vo výhľade. Ich najväčšou nevýhodou ale je, že sú menej pohodlné než stoličky s podrúčkami – nie sú teda vhodné na dlhodobejšie sedenie.

VÝHODY

  nízky profil

  menšia hmotnosť

  zaberajú menej miesta

  jednoduchá manipulácia

  vhodné na miesta s obmedzeným priestorom

NEVÝHODY

  nemajú podrúčky

  menej pohodlné ako kreslá

  nevhodné na dlhodobejšie sedenie

Jedálenské kreslá

Kreslá sú charakteristické najmä tým, že disponujú podrúčkami. Jedná sa o skvelý typ sedenia v kuchyni, ktorého hlavnou výhodou je mimoriadny komfort – kreslá sú tak vhodnejšie na dlhodobé sedenie. Pýtate sa prečo? Dôvodom je lepšia opora pre telo človeka a prítomnosť podrúčok. Dlhšie sedenie teda nebude spôsobovať vášmu telu zbytočné bolesti. Ich hlavná nevýhoda ale spočíva v potrebe väčšieho priestoru. Z toho dôvodu sú vhodnejšie práve tam, kde o voľné miesto nie je núdza.

Väčšinou sú umiestňované na obe konce jedálenského stola, resp. pozdĺž kratších strán obdĺžnikového stola. Tiež disponujú väčšou hmotnosťou, takže v porovnaní s klasickými kuchynskými stoličkami je zasúvanie a vysúvanie kresiel o čosi ťažšie. Na druhú stranu, vďaka väčšej váhe sú o čosi stabilnejšie.

VÝHODY

  majú podrúčky

  najpohodlnejší typ sedenia

  lepšia opora pre telo 

  vhodné na dlhodobé sedenie

  stabilnejšie ako klasické kuchynské stoličky

NEVÝHODY

  väčšia hmotnosť

  ťažšia manipulácia

  zaberajú viac miesta

Barové stoličky

V súčasnosti veľa moderných kuchýň disponuje štýlovým spôsobom posedenia v podobe barového pultu. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú aj barové stoličky, ktoré sú dozaista veľmi štýlovým, ale aj praktickým doplnkom do kuchyne. Ide o jedinečný dizajnový prvok, ktorý je zväčša využívaný na rýchle stolovanie ako sú desiaty, olovranty či príležitostná kávička. Vďaka svojim kompaktným rozmerom nezaberú veľa miesta a svojmu účelu dokonale poslúžia.

Dokážete tak v rámci malého priestoru usadiť omnoho viac ľudí a rozšíriť si tak kapacitu kuchyne. Ich nevýhodou je predovšetkým značne väčšia výška sedenia. Pre malé deti alebo starších ľudí môže byť ich používanie dosť komplikované a vzniká vyššia pravdepodobnosť vzniku úrazu. V porovnaní s klasickými stoličkami
musíte taktiež rátať s vyššou cenou.

VÝHODY

  kompaktné rozmery

  jedinečný dizajnový prvok

  praktický doplnok do kuchyne

  skvelé riešenie pre rýchle stolovanie

  možnosť usadenia väčšieho počtu ľudí

NEVÝHODY

  vyššia cena

  väčšie riziko úrazu

  väčšia výška sedenia

  komplikované sedenie pre starších ľudí a deti

Detské jedálenské stoličky

Detské jedálenské stoličky sú skvelým riešením ako dieťaťu poskytnúť bezpečné sedenie počas jedenia, ale aj počas rôznych zábavných aktivít. Manipulácia s nimi môže byť vďaka prítomnosti pohyblivých koliesok veľmi jednoduchá, pričom ponúkajú optimálne pohodlie s ohľadom na bezpečnosť dieťaťa.

Každá stolička by mala disponovať možnosťou pripútať dieťa bezpečnostnými pásmi a uzamknúť všetky pohyblivé kolieska. Chýbať by nemal ani podnos, na ktorý viete jednoducho umiestniť jedlo či rôzne nápoje. Hlavná nevýhoda týchto stoličiek spočíva v tom, že zaberajú až príliš veľa miesta pri jedálenskom stole. Práve z tohto dôvodu venujte pozornosť rozmerom stoličky ešte pred jej zakúpením. Od samotnej kúpy vás tiež môže odradiť aj vyššia cena.

VÝHODY

  maximálna pohodlnosť

  jednoduchá manipulácia

  bezpečné sedenie pre dieťa

  možnosť pripútať dieťa bezpečnostými pásmi

  možnosť uzamknúť všetky kolieska (ak ním stolička disponuje)

  prítomnosť samostatného podnosu

NEVÝHODY

  vyššia cena

  vhodné iba pre deti

  zaberajú veľa miesta

Toto je iba základné delenie kuchynských stoličiek. Rozdeliť ich je teda možné aj do iných kategórií. Tou najčastejšie využívanou kategorizáciou je rozdelenie stoličiek podľa typu nožičiek, materiálu, tvaru, farby alebo dekoru. My si podrobnejšie rozoberieme práve výber stoličky na základe typu nožičiek.

Fixné kuchynské stoličky

 • Fixné kuchynské stoličky sú najbežnejším typom stoličiek, ktoré disponujú klasickými nožičkami. Najčastejšie sa teda jedná o modely so štyrmi nožičkami, ktoré poskytujú veľmi stabilné sedenie. Ich hlavnou nevýhodou, ale je, že neumožňujú tak veľkú voľnosť v pohybe ako otočné stoličky a stoličky s pohyblivými kolieskami.

Otočné kuchynské stoličky

 • Otočné kuchynské stoličky sú známe predovšetkým svojou schopnosťou poskytnúť väčšie možnosti na pohyb. Na mysli máme práve voľnosť pri pohybe do strán, ktorá vie zabezpečiť komfortné otáčanie bez toho, aby bolo nutné zo stoličky vstať. Pri jedení alebo komunikácii s ostatnými členmi domácnosti tak budete schopný sa svojvoľne natočiť na vami vybranú stranu.

Konzolové kuchynské stoličky

 • Konzolové kuchynské stoličky sú známe predovšetkým svojim jedinečným dizajnom. Nedisponujú totiž zadnými nohami ako klasické štvornohé stoličky, ale stoja iba na kovovej konzolovej konštrukcii. Táto nevšedná konštrukcia je veľmi pružná, vďaka čomu umožňuje pohodlné sedenie. Dokáže odrážať malé pohyby tela, takže sa počas sedenia cítite ako v hojdacom kresle. V podstate sa jedná o akési spojenie praktickosti obyčajnej stoličky s komfortom klasického kresla.

(bonami.sk)

Kuchynské a jedálenské stoličky do kuchyne – na čo sa zamerať pri ich výbere?

Obtiažnosť montáže stoličky

Podstatnou vecou pri kúpe stoličky je aj zložitosť jej montáže. Jednou z možností je zakúpenie už zmontovanej stoličky, pri ktorej sa so skladaním už zapodievať nemusíte. Nezabúdajte však nato, že takto poskladanú stoličku musíte z predajne aj nejako dopraviť domov. Ak sa nejedná o zmontovanú stoličku, jej doprava domov bude o čosi jednoduchšia. Je vhodné sa však dopredu informovať, či rovnako jednoduchá bude aj jej montáž. Každú správnu stoličku by malo byť totiž možné jednoducho a rýchlo poskladať, pričom všetky potrebné nástroje by mali byť pribalené v balení. Nezabúdajte ani na to, že stoličku je z bezpečnostných dôvodov potrebné zostaviť presne podľa dodaného návodu.

DOBRE VEDIEŤ:

Pri výbere stoličky je nutné dbať aj o jej dizajn. Stolička by totiž mala ladiť s prostredím, do ktorého ju chcete umiestniť. Riadiť by ste sa teda mali podľa nábytku, ktorý sa už v kuchynských priestoroch aktuálne nachádza. V opačnom prípade budú nové stoličky pôsobiť ako päsť na oko.

Materiál vyhotovenia

Tu záleží len na vašom vkuse a potrebách. Univerzálneho víťaza by ste totiž hľadali len márne. Stoličky vyrobené prevažne z tvrdších materiálov, ako napr. kuchynské stoličky drevené, kovové, či plastové stoličky do kuchyne, sú vhodnejšie na krátkodobé sedenie. Niekedy môžu byť totiž dosť chladné a tvrdé. Ich hlavnou výhodou je ich pomerne ľahká údržba. Do tejto kategórie zaraďujeme aj populárne ratanové stoličky do kuchyne, aj keď tie vyžadujú o čosi väčšiu dávku starostlivosti.

Ak plánujete v kuchyni tráviť viac času, je lepšie siahnuť po mäkšom variante, ako sú napr. látkové či kožené stoličky do kuchyne. Poťahy na stoličky do kuchyne teda rozhodne hrajú dôležitú rolu pri výbere tých správnych modelov. Keďže sa ale jedná o náročnejší materiál, je potrebné dbať o zvýšenú opatrnosť pri ich údržbe. Pozor si dajte aj na hrúbku samotnej kože, pretože veľmi tenká umelá koža môže začať veľmi ľahko praskať.

Výhodou kovových jedálenských stoličiek je ich údržba. Na dlhšie sedenie skôr siahnite po látkových alebo kožených.

Maximálna nosnosť stoličky

Aj nosnosť stoličky dosť zaváži pri samotnom výbere. Nosnosť primárne závisí od kvality stoličky, ale taktiež od použitého materiálu na jej výrobu. Typická jedálenská stolička disponuje maximálnou nosnosťou okolo 90 až 110 kilogramov. Väčšina ťažších jedálenských stoličiek, ktoré sú zhotovené z masívnejších materiálov, môžu disponovať nosnosťou až do 160 kilogramov. Samozrejme, natrafiť môžete aj na odolnejšie stoličky – vo väčšine prípadov však musíte rátať so značne vyššou obstarávacou cenou. Tie najodolnejšie modely dokážu odolať aj záťaži niekoľkých stoviek kilogramov.

Rozmery stoličky

Veľmi podstatným parametrom sú aj rozmery danej stoličky. Väčšia stolička môže disponovať väčším sedadlom a vyšším operadlom, pričom umožňuje pohodlnejšie sedenie. Vyžaduje ale viacej priestoru. Dobré je poznať rozmery miestnosti a jedálenského stola. Rovnako to platí aj pri výške podsedáka a výške samotných podrúčok – tieto časti stoličky sa totiž musia zmestiť pod stôl. Stoličku s vhodnou výškou podsedáka a podrúčok je tak možné bez problémov zasunúť pod jedálenský stôl. Rovnako dbajte aj o to, aby bolo možné bez problémov odsunúť všetky stoličky umiestnené vedľa seba.

DOBRE VEDIEŤ:

Pri voľbe rozmerov stoličky musíte brať do úvahy aj samotnú sediacu osobu. Inak by sedenie na takejto stoličke mohlo byť mimoriadne nepohodlné. Výška stoličky by teda mala byť aspoň taká, aby sa pod stôl zmestili aj nohy danej osoby. V ideálnom prípade potešia aj nejaké tie centimetre
k dobru.

Vlastnosti stoličky

Komfort pri sedení je samozrejme veľmi dôležitý. Preto si musíte vybrať stoličky s tými správnymi funkciami. Pre dlhodobejšie sedenie sú lepšou voľbou stoličky disponujúce podrúčkami a kompletným čalúnením vrátane chrbtového operadla. Poskytujú totiž skvelú oporu pre telo, podporujú správne držanie tela a súčasne sú vhodné aj pre osoby trpiace bolesťami chrbtice či krku. Stoličky bez podrúčok zasa zaberajú o čosi menej miesta a bezproblémovo ich zasuniete pod väčšinu jedálenských stolov. Skvelou funkciou je aj možnosť výškového nastavenia, ktorá vám umožní sedieť vo vami zvolenej výške. Zabudnúť nesmieme ani na funkciu otáčania stoličky alebo prítomnosť pohyblivých koliesok,
vďaka ktorým bude manipulácia s kuchynskými stoličkami o čosi ľahšia.

(sconto.sk)

V akých cenových reláciách sa pohybujú ceny kuchynských stoličiek?

 • Kuchynské stoličky v cenových reláciách do 35 €

Za lacné stoličky do kuchyne možno považovať tie kúsky, ktoré nájdete v rámci cenových relácií do 35 €. Jedná sa predovšetkým o tie najzákladnejšie typy stoličiek, ktorých dizajn je naozaj veľmi jednoduchý. Dizajnové stoličky do kuchyne teda rozhodne nečakajte. Nedisponujú ani žiadnymi podrúčkami či pokročilými funkciami. Samotný výber taktiež nie je veľmi bohatý. Poväčšine sa jedná o lacné drevené, plastové alebo látkové kuchynské stoličky so štyrmi nožičkami.

 • Kuchynské stoličky v cenových reláciách od 35 € do 100 €

Kuchynské stoličky v cenových reláciách od 35 € do 100 € už nespadajú do kategórie najlacnejších stoličiek. Jedná sa tak o produkty s vyššou kvalitou. Nájdete tu široký výber stoličiek a kresiel bez podrúčiek a to v rôznych farebných i materiálových prevedeniach – natrafiť môžete dokonca aj na tie kožené. Rovnako tu nájdete aj rôzne konzolové druhy stoličiek.

 • Kuchynské stoličky v cenových reláciách od 100 € do 200 €

V cenových reláciách od 100 € do 200 € už nájdete moderné stoličky do kuchyne s krásnymi dizajnami a vysokou kvalitou. Nájdete tu široký výber kuchynských stoličiek a kresiel aj s podrúčkami, ktoré môžu disponovať rôznymi funkciami. Samozrejmosťou je aj ponuka stoličiek na pohyblivých kolieskach alebo rôzne druhy otočných a konzolových stoličiek.

 • Kuchynské stoličky v cenových reláciách nad 200 €

Za drahé stoličky do kuchyne možno považovať tie kúsky, ktoré nájdete v rámci cenových relácií nad 200 €. Jedná sa predovšetkým o tie najnovšie, najkvalitnejšie a najdizajnovejšie druhy kuchynských stoličiek, ktoré môžu disponovať veľkým množstvom funkcií a možnosťami nastavenia.

  Barové stoličky a ich príjemné oživenie priestoru

  Príjemným oživením priestoru bývajú i barové stoličky, ktoré sa môžu pýšiť čoraz väčšej obľube. Barové stoličky sú moderným, dobre vyzerajúcim a praktickým doplnkom interiéru.Zväčša sú využívané priamo v kuchyni alebo v jej blízkosti, pričom slúžia na rýchle stolovanie ako sú desiaty, olovranty či príležitostná kávička.

  Komfortné sedenie by malo byť súčasťou každej poctivej kuchyne

  Ako ste sa už mohli v článku dozvedieť, komfortné sedenie v kuchyni má svoje opodstatnenie. Ide o skvelý prostriedok ako si vychutnať svoje obľúbené jedlo a spríjemniť si spoločné chvíle s rodinou alebo priateľmi. Rovnako tak skvele poslúži pri rôznych slávnostiach či párty. Pevne veríme, že sme vám s voľbou tých správnych stoličiek pomohli. Ostáva nám už len popriať vám množstvo pohodových chvíľ strávených počas využívania nových kuchynských stoličiek.

  Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

  5/5 - (1 vote)

  Najčastejšie kladené otázky

  Ako vyčistiť stoličku s textilným poťahom, resp. látkovým poťahom?

  Látkové poťahy je najprv nutné povysávať, aby ste z nich odstránili prach. Následne na vodou zvlhčenú handričku naneste zopár kvapiek umývacieho prostriedku na riad, handričku napeňte a krúživými pohybmi odstráňte všetky nečistoty.

  Ktoré typy kuchynských stoličiek poskytujú najvyšší komfort?

  Najpohodlnejším typom kuchynských stoličiek sú kreslá. Ich výhoda spočíva v tom, že disponujú podrúčkami a pohodlným operadlom. Vďaka nim sú kreslá vhodné aj na dlhodobé sedenie, pričom nespôsobujú vášmu telu zbytočné bolesti.

  Aká je maximálna nosnosť priemernej kuchynskej stoličky a od čoho vlastne závisí?

  Maximálna nosnosť priemernej kuchynskej stoličky sa pohybuje v rozmedzí od 90 do 110 kilogramov. Táto hodnota závisí predovšetkým od kvality samotnej stoličky a použitého materiálu na jej výrobu.

  – NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

  (zdroj: google.com; 21 recenzií)

  (zdroj: heureka.sk; 3 028 recenzií) 

  (zdroj: google.com; 1 076 recenzií)

  (zdroj: heureka.sk; 2 104 recenzií)

  NakupnyKompas.sk

  NakupnyKompas.sk

  - Prinášame reálnu skúsenosť -

  Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

  Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

  9
  8