Zima je už za rohom a pociťuje to každý z nás. Opäť sa začína schladzovať, tak ako vonku, tak aj doma. Aby ste zime nedovolili preniknúť do vašej domácnosti, je potrebné pripraviť okná na zimný režim. V tomto článku vám prinášame všetky potrebné informácie tak, aby sme vám to čo najviac uľahčili. 

Príprava okien na zimný režim je neustále mimoriadne podceňovaná. Mnohí ľudia ani len netušia, že to ich okno dokáže. V skutočnosti však ide o jednoduché nastavenie, ktoré zvládne každý. Takmer všetky plastové okná obsahujú túto výhodu a tak by bola škoda nevyužiť ju. My vám prinášame základné informácie o príprave okien na zimný režim.

Aké typy režimov existujú?

Možno by ste neverili, no režimov okien je viac. Nejedná sa len o čisto zimný režim, ale tiež aj o letný alebo štandardný. Pravidelné prestavovanie okien sa však odporúča vykonávať pravidelne. Predlžuje sa tým životnosť okna a taktiež sa zvyšuje užívateľský komfort. Nenamáhate tak veľmi kľučku, ktorá sa vám koniec – koncov bude oveľa lepšie ovládať. Čo sa týka rámu, v zime by malo byť tesnenie, samozrejme, silnejšie. Vďaka tomu vám nebude prefukovať. Nastavovanie režimov okien sa čoraz viac dostáva do popredia a rozhodne sa niet čomu čudovať. Táto funkcia vám prinesie širokú škálu benefitov, vďaka čomu si nastavovanie plastových okien ihneď obľúbite. Či už ide o letný alebo zimný režim, rozhodne to neoľutujete.

Kedy je ten správny čas prestaviť okno?

Nastavenie okna na zimný režim sa odporúča ešte skôr, než samotná zima začne. Nastavenie je maximálne jednoduché a zvládne ho skutočne každý. Čo je potrebné spraviť?

  • Potrebovať budete len imbusový kľúč, poprípade skrutkovač
  • Skrutku na bočnej strane otočte o 90 stupňov viacerými pohybmi
  • Túto činnosť vykonávajte maximálne opatrne
  • Zameriavajte sa na rysku
  • Teraz máte okno nastavené na zimný režim

Výrez, resp. smer extendra označuje silu prítlaku. 1, zmenšenie prítlaku (leto); 2, základná pozícia; 3, zväčšenie prítlaku (zima)

Ako nastaviť okno na letný režim? Urobíte presný opak. Takže znovu otočíte skrutku o 90 stupňov späť. To či máte okno nastavené na zimný alebo letný režim zistíte jednoducho. Pri zimnom režime sa totiž s kľučkou manipuluje o čosi ťažšie. Dôvodom je pevnejšie tesnenie. 

V prípade, že ste nenastavili okno na zimný režim správne, napovie vám to aj orosenie. To znamená, že v časti, kde nie je pritiahnuté kovanie sa vám bude okno rosiť. Okrem iného, vo väčšine prípadov sú okná už automaticky nastavené v letnom režime. Vďaka týmto informáciám však budete vedieť rýchlo zistiť, aký režim práve máte nastavený. Čo sa týka letného režimu, v tomto prípade sa s kľučkou manipuluje veľmi ľahko. Taktiež budete vidieť, že okno až tak veľmi netesní, čo je však v lete výhodou.

Prečo je dôležité nastaviť okno na zimný režim?

V prvom rade je potrebné povedať, že prestavovanie okien nie je vôbec zbytočné. To, že túto funkciu okná majú, je opodstatnené. Ak si nastavíte okná na zimný režim, nebude vám unikať teplo, vďaka čomu si budete vedieť zohriať domácnosť aj o pár stupňov. Táto drobnosť vám však ušetrí aj niekoľko desiatok eur, ktoré by ste v opačnom prípade museli minúť na kúrenie.

Aj keď sme vyššie spomínali, že funkciu nastavenia okien má v dnešnej dobe väčšina výrobcov, nie vždy to platí pri všetkých oknách. Ako však zistíte, či sa vaše okná dajú nastaviť?

  • Otvorte okno
  • Pozrite sa na bok krídla
  • Ak má otvor pre štvorhranný kľúč, okno sa dá nastaviť
  • To platí aj v prípade, že tam vidíte oválny otvor

Rôzne typy extendra s ktorými sa môžete stretnúť. Závisí od typu použitého kovania. Výrez, resp. smer označuje silu prítlaku

Ak ste aj vy zistili, že vaše okno má funkciu nastavenia na letný alebo zimný režim, neváhajte túto funkciu ihneď vyskúšať. V prípade, že ste tieto otvory nenašli, pravdepodobne máte okno, ktoré by malo v zime tesniť aj bez nastavovania. Letný a zimný režim je však len výhodou a malo by to byť vašou podmienkou pri kúpe plastových okien.

Tesnenie okien a jeho význam

Tesnenie okien veľmi úzko súvisí so samotným nastavovaním režimu. Tesnenie totiž zamedzuje unikaniu teplého vzduchu z domácnosti, poprípade zabraňuje prefukovaniu cez okná. Čo sa týka hluku, aj v tomto prípade je tesnenie plastových okien mimoriadne dôležité.

Ako na správnu údržbu? Dôležitá je pravidelná starostlivosť o tesnenie. Vo väčšine prípadov ho ľudia umývajú vlhkou handričkou. My však odporúčame aspoň raz do roka použiť silikónové mazivo. Čo sa týka životnosti tesnenia okien, výrazne ho skracuje zle nastavený režim. Preto si vždy skontrolujte, že všetko je tak, ako má byť.

Kovanie: Prečo je dôležité?

Tak ako tesnenie, aj kovanie na oknách zohráva dôležitú rolu. Kovanie umožňuje funkcie vetrania, uzatvárania okna, a tiež poskytuje maximálnu bezpečnosť. Čo sa týka údržby, pri nastavovaní okien by ste nemali zabúdať na mazanie kovania okien. To je mimoriadne dôležité, keďže to predlžuje celkovú životnosť. Kovanie vám zabezpečí aj maximálnu ochranu. Jeho súčasťou je totiž funkcia zabezpečenia proti vlámaniu, čo je v dnešnej dobe skutočne potrebné.

Užitočné tipy na šetrenie energie v domácnosti

Ceny stúpajú a každý z nás hľadá spôsoby ako ušetriť. Spotreba elektrickej energie v domácnosti môže u vás výrazne klesnúť za pomoci aplikovania drobných zmien. Prinášame vám návod ako na to. Ak budete nasledovať naše tipy môžete ušetriť desiatky až stovky eur ročne.

Nezabúdajte na údržbu plastových okien

Údržba plastových okien je mimoriadne dôležitá. Túto činnosť by ste mali vykonávať vždy po nastavení okna na iný režim. Základom je umývanie, ktoré patrí medzi „obľúbené“ činnosti nejednej ženy. Ďalším krokom by však mala byť tzv. servisná prehliadka. To znamená, že skontrolujete či všetko sedí tak, ako má. V opačnom prípade by to mohlo poškodiť funkcie celého okna. V neposlednom rade je dôležité spomínané mazanie kovania, a tiež starostlivosť o tesnenie.

Príjemnú zimu v teple domova

Veríme, že sme vám priniesli všetky potrebné informácie. Nastavovanie okien je funkcia, ktorú mnohí ľudia len objavujú a dosiaľ o nej nepočuli. Prinesie vám však množstvo spomínaných benefitov, ktoré sa rozhodne oplatí využiť. Tak neváhajte a nastavte si vaše okná aj vy!

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 8 896 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 157 653 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)