Ceny stúpajú a každý z nás hľadá spôsoby ako ušetriť. Spotreba elektrickej energie v domácnosti môže u vás výrazne klesnúť za pomoci aplikovania drobných zmien. Prinášame vám návod ako na to. Ak budete nasledovať naše tipy môžete ušetriť desiatky až stovky eur ročne.

Aký význam má šetrenie energie v domácnosti

Úspora energie prináša so sebou dva veľké benefity. Sú nimi zníženie vysokých účtov a zníženie uhlíkovej stopy. Nižšia životná úroveň v dôsledku rastu cien a klimatických zmien sú dva najväčšie spoločenské problémy súčasnosti. Na ich riešenie treba aplikovať systémové zmeny. Avšak aj drobné kroky k lepšiemu sa rátajú, svoj spôsob života môže ovplyvniť každý z nás. Navyše, ak sa vaša spotreba elektrickej energie v domácnosti zníži, pozitíva pocítite hlavne vy a v pomerne krátkom čase. Váš životný štandard sa nezníži a ušetrené peniaze môžete využiť podľa vašich predstáv. Oplatí sa to, bez ohľadu, či ste majiteľom nehnuteľnosti alebo iba nájomníkom.

Zimný a letný režim: Viete, ako pripraviť okná na zimu?

Príprava okien na zimný režim je neustále mimoriadne podceňovaná. Mnohí ľudia ani len netušia, že to ich okno dokáže. V skutočnosti však ide o jednoduché nastavenie, ktoré zvládne každý. Takmer všetky plastové okná obsahujú túto výhodu a tak by bola škoda nevyužiť ju. My vám prinášame základné informácie o príprave okien na zimný režim.

Úspora elektrickej energie v domácnosti príde už pri malých zmenách

Základom šetrenia elektrickej energie je výmena starých spotrebičov za modernejšie v energetickej triede A. Od roku 2021 sa zrušili triedy A+ až A+++. Toto staršie označenie by ste v obchodoch mali nájsť už len na žiarovkách. Spotrebiče patriace do týchto kategórii podľa nových parametrov patria do energetickej triedy B. Ak narazíte v tomto čase na chladničku triedy A, môžete si byť istí, že ide o veľmi úsporný model. Výrazná úspora energie nastáva už pri menších zmenách v každodenných činnostiach. Nemusíte si hneď kupovať nové spotrebiče. Stačí na to myslieť do budúcna. Aké zmeny môžu ovplyvniť vašu spotrebu energie si ukážeme v nasledovných riadkoch. 

Vypnutie pohotovostného režimu

Skrytým, ale výrazným “žrútom” energie je takzvaný pohotovostný/stand by režim elektronických prístrojov. Všetky spotrebiče, pokiaľ sú zapojené v sieti, míňajú určité množstvo energie, aj keď sú vypnuté.

Je pochopiteľné, že mikrovlnku, prípadne práčku, ktoré používate často nebudete zakaždým odpájať, zapájať a nastavovať. Na druhej strane, úplným vypnutím a odpojením notebooku, televízora, monitorov, tlačiarne, routeru, reproduktorov, herných konzol, či prehrávačov hudobných systémov a podobne môžete ušetriť aj 80 € ročne. Pomôže vám v tom aj predlžovací prívod s vypínateľnými zásuvkami. Jedným tlačidlom vypnete viacero prístrojov naraz. Dôležité je vyberať zo zásuvky aj nabíjačky, ak nenabíjate.

Správne osvetlenie

Do lámp a lustrov voľte jednoznačne LED žiarovky. Sú 6x úspornejšie ako halogénové a takmer 2x úspornejšie než úsporné (kompaktné) žiarovky. Rozhodne sa vyhnite klasickým vláknovým žiarovkám, ktoré oproti LED žiarovkám spotrebujú 7,5x viac energie pri rovnakej svietivosti.

Základné pravidlo šetrenia energie v tejto oblasti znie: svieťte len tam, kde to naozaj potrebujete. Po odchode z miestnosti vždy zhasnite. Pri varení neosvetľujte zbytočne celú kuchyňu, ale iba pracovnú plochu. Pri večernom čítaní vám postačí len malá stolná lampa a podobne. Efektívnym je aj namontovanie svetiel s detektorom pohybu na osvetlenie dvora, garáže, či pivnice.

Efektívne varenie a pečenie

Energeticky efektívne varenie a pečenie je jednoduché. Ušetríte správnym výberom typu rúry a varnej dosky s malými zmenami počas prípravy jedál.

Ak zariaďujete kuchyňu, tak okrem energetickej triedy varnej dosky a rúry zavážte aj ich typ. Napríklad varenie na plyne vyjde lacnejšie než na elektrine. Avšak indukcia je najlepšia, lebo ohrieva iba  priamo samotný hrniec. Pečenie je úspornejšie v elektrickej rúre. Dá sa v nej lepšie regulovať teplota než v plynovej. Takisto horúci vzduch rozháňaný ventilátorom vyhreje rúru rýchlejšie, ako horný a dolný ohrev, čím šetríte čas a energiu. Takisto je vhodnejšie zvoliť si rúru menšieho objemu. Jej vyhriatie spotrebuje o 1/4 menej tepla oproti veľkoobjemovej rúre.

Na uvedenie vody do bodu varu používajte radšej rýchlovarnú kanvicu a hrniec prikryte vždy pokrievkou, aby teplo neunikalo. Rúru zbytočne nepredhrievajte a vypínajte ju zhruba desať minút pred dopečením jedla, tak využijete na dopečenie zvyškové teplo. Z toho istého dôvodu neotvárajte zbytočne dvierka počas pečenia. Vždy varte iba toľko jedla, koľko naozaj zjete. Menšia porcia sa uvarí rýchlejšie. Výhodné je na prípravu niektorých jedál využívať skôr mikrovlnku ako sporák.

Umývanie riadu

Panuje všeobecná zhoda, že umývanie riadu ručne je nákladnejšie, ako používanie umývačky riadu. Platí to však iba v prípade, ak ste schopní naplniť ju aspoň raz za 2 až 3 dni. Pri viacčlenných domácnostiach sa investícia do umývačky riadu vyplatí. Púšťajte ju však vždy plne naplnenú a ideálne nastavenú na ECO programe, alebo vynechajte sušenie teplom.

Ak umývate riad ručne, vymeňte umývanie pod tečúcou teplou vodou za umývanie v napustenom dreze. Následne takto umytý riad opláchnite vlažnou alebo studenou vodou. Pomôže aj inštalácia perlátora, ktorým sa dá regulovať prietok vody.

Chladnička a mraznička

Chladnička s mrazničkou bežia 24 hodín denne. Patria preto k najväčším „žrútom“ energie. Aby jej nespotrebovali zbytočne veľa treba ich v prvom rade správne umiestniť. Nemali by ste ich postaviť vedľa radiátora, či na miesto kde na ne svieti slnko. Takisto potrebujú na optimálne fungovanie medzeru medzi svojim chrbtom a stenou. Odporúčame ich pravidelne odmrazovať a čistiť tesnenia vo dvierkach. Tak sa vnútri bude držať chladný vzduch. Výhodné je chladničku a mrazničku vyprázdniť a odpojiť zo siete vždy, keď odchádzate na dlhú dobu preč. Pri kúpe nového modelu okrem energetickej triedy zvažujte aj veľkosť vašej rodiny a či vám nepostačí chladnička s menším objemom. Menší objem znamená menšiu spotrebu.

Pranie a sušenie

Ak chcete ušetriť na praní, tak využívajte maximálnu kapacitu bubna práčky a obmedzte počet praní za týždeň. Mierne znečistené oblečenie perte na nízkych teplotách. 60 – 90 stupňové pranie si nechajte iba pre posteľnú bielizeň, v ktorej ležíte dlhodobo a je dôležité v nej zabiť baktérie. Baktérií sa môžete zbaviť aj žehlením, ktoré spotrebuje oveľa menej energie a vody. Sušičku bielizne vymeňte radšej za vešiak, vzduch a slnko, alebo používajte ECO program. Ani sušičku nikdy nezapínajte poloprázdnu.

Správne používanie klimatizácie

Používaním klimatizácie výrazne stúpa spotreba elektrickej energie v domácnosti. Používajte ju čo najmenej. Nahraďte ju dôkladným zatváraním a tienením okien s dlhším vetraním cez noc. Využite vonkajšie rolety, žalúzie alebo tmavé fólie na okná. Teplotu v dome môžete znížiť aj tým, že pri príprave jedla obmedzíte pečenie v rúre. Uprednostnite v lete studenú kuchyňu a grilovanie na grile či panvici. Pri použití klimatizácie by nemal byť teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom väčší ako 6 °C.

Používanie digitálnych zariadení na šetrenie energie

Aj menšia investícia do troch prístrojov vám pomôže znížiť spotrebu energie v domácnosti.

  • merač spotreby elektrickej energie – s jeho pomocou zistíte, ktorý spotrebič spotrebúva najviac energie a je načase ho vymeniť za modernejší model, ale dozviete sa aj ako veľmi jednotlivé spotrebiče využívate. Podľa toho môžete na jednotlivé spotrebiče aplikovať triky na efektívnejšie šetrenie. Zistíte čo sa vám kedy oplatí vypnúť zo siete, na ako dlho a podobne.
  • merač úniku tepla – tento prístroj vám zmapuje miesta odkiaľ najviac strácate teplo.
  • inteligentný termostat – je pevne zapojený ako tradičné termostaty, ale dá sa ovládať aj na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. Väčšina modelov sa dá inštalovať aj v starších domoch, len si musíte dať pozor na kompatibilitu so systémom vykurovania. Svojimi funkciami čiastočne spĺňa atribúty inteligentného domu.

Inteligentný dom/Smart Home je dom, ktorý má vlastnú riadiacu jednotku, ktorá komunikuje s vašimi spotrebičmi a zadáva im pokyny ako sa správať. Takýto dom je zvyčajne ovládaný na diaľku. Nastavíte programy podľa vašich návykov a on bude podľa toho zapínať a vypínať spotrebiče a kúrenie. Tým zaistí optimálnu spotrebu energie.

Smart Home riešenie vám zaistí nielen, optimálnu spotrebu energie, ale zvýši aj užívateľský komfort.

Šetrenie energie v domácnosti už pri stavbe alebo rekonštrukcii

Naozaj zbytočný nárast spotreby energie spôsobuje únik tepla. Správnou rekonštrukciou či plánovaním výstavby domu sa dá výrazne zredukovať. Môžete si dať naprojektovať už vyššie spomenutý inteligentný dom/Smart Home, alebo dať si prebudovať elektroinštaláciu tak, aby jeho atribúty čo najviac spĺňal. Väčšinou však postačí zateplenie správnym spôsobom a drobné úpravy, aby sa únik tepla minimalizoval.

  • cez okná – výmena okien by mal byť prvý úsporný krok pri starších domoch. Netesniacimi oknami unikne až 35% zo zbytočne strateného tepla.
  • cez steny – nezateplením obvodových múrov strácate rovnaké množstvo tepla ako zlými oknami. Teda 35% a zateplenie múrov by malo nasledovať hneď po výmene okien.
  • cez strechu – z celkovej straty tepla unikne 15 – 25% cez strechu, zateplenie podkrovia by ste tiež nemali zanedbať.
  • cez podlahu – únik tepla cez podlahu sa môže hýbať od zanedbateľného množstva až k 15%. Môžete si to premerať práve vyššie spomenutým meračom úniku tepla. Podľa toho prispôsobíte izoláciu podlahy. Môžete si napríklad zvoliť aj podlahové kúrenie. S tým súvisí aj nevyhnutný výber spôsobu vykurovania. Už len výmena starého kotla za nový s vysokou účinnosťou vám ušetrí nemalé mnžstvo financií.

Vhodne zvolené zateplenie stien, strechy a podlahy, spolu s kvalitnými oknami vám zabezpečia kvalitné a komfortné bývanie. Niekedy už aj menšou investíciou dokážete ušetriť desiatky eur ročne.

Radšej, ako “vyhadzovať peniaze von oknom” investujte do svojho bývania.

Úspora energie šetrí peňaženku aj životné prostredie

Šetrenie energie v domácnosti má veľký význam. Usporené peniaze môžete využiť zmysluplnejšie, alebo si jednoducho urobiť radosť. Navyše tým urobíte prvý krok k lepšej budúcnosti nových generácii, znížite svoju uhlíkovú stopu. Dúfame, že naše tipy aplikujete čím skôr a efekt úspory energie v domácnosti sa čoskoro prejaví.

Najčastejšie kladené otázky

Prečo by ste mali začať uvažovať nad šetrením energiou?

Šetrenie energiou má dve výhody. Za prvé usporíte peniaze a zmiernite tak dopad rastúcich cien na vašu domácnosť. Za druhé ochránite klímu znížením svojej produkcie skleníkových plynov.

Ktoré zariadenie spotrebuje najviac energie?

Chladnička a mraznička bežia nepretržite 24 hodín, sedem dní v týždni. Z tohto dôvodu majú najväčšiu spotrebu, ktorá sa môže navýšiť aj ich nevhodným umiestnením a zlou starostlivosťou.

Čo môžete spraviť, aby ste začali hneď šetriť energiou?

Úspora energie sa okamžite dostaví už po drobnej zmene každodenných návykov. Využívajte kapacitu práčky a umývačky riadu naplno, prípadne umývajte riad v napustenom dreze a nie pod tečúcou vodou. Bielizeň sušte na vešiaku, namiesto v sušičke. Pri varení používajte viac mikrovlnku a rýchlovarnú kanvicu a nenechávajte spotrebiče v pohotovostnom režime.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 14 171 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 20 302 recenzií) 

(zdroj: play.google.com; 61 091 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 168 556 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)