Už od nepamäti je známe, že hojdanie má na deti upokojujúci vplyv. Hojdaním dokážete veľmi ľahko uspať unavené dieťa či plačúce novorodeniatko. No nedajte sa oklamať. Nie je to záležitosť len tých najmenších. Aj staršie deti zbožňujú hojdačky na detských ihriskách či tie v detských kútikoch –  dokonca aj dospelí si častokrát montujú hojdacie kreslá a siete do svojich záhrad, pričom ich využijú na relax po ťažkom a vyčerpávajúcom dni. Práve z tohto dôvodu, je závesné kreslo/hojdačka pre deti príjemným interiérovým doplnkom, ktorý spestrí každú voľnú chvíľu vašich ratolestí.

To najdôležitejšie v skratke

 Po úvodnom predstavení jednoduchého princípu závesných kresiel a hojdačiek sa dočítate o ich výhodách a pozitívnych vplyvoch na telo človeka. Hojdací pohyb napríklad podporuje dobrý duševný stav, zlepšuje zmysel pre rovnováhu alebo taktiež pomáha nespokojným a plačúcim deťom zaspať.

  Máte možnosť sa dočítať o rôznorodosti jednotlivých typov tohto skvelého interiérového doplnku. Hoci výber toho správneho závesného kresla či hojdačky nie je žiadna veda, existuje niekoľko parametrov, ktorým sa oplatí venovať pozornosť – ak teda nechcete kupovať mačku vo vreci.

 V prvom rade odporúčame zvážiť vaše priestorové možnosti – od nich sa bude odvíjať aj spôsob uchytenia samotného kresla. Na výber máte medzi závesnými kreslami využívajúcimi kotviaci bod, závesnými kreslami so stojanom a ľahkými brazílskymi hojdacími sieťami,
ktoré sú známe skvelou skladnosťou.

 Okrem uchytenia je dobré si premyslieť, aký materiál a nosnosť vám najviac vyhovuje alebo poprípade aký tvar a rozmer sedadla naplní vaše očakávania. Výber toho správneho produktu vám určite uľahčí aj naše zhrnutie tých najznámejších značiek a najčastejšie kladených otázok pri výbere vhodného kresla či hojdačky.

Čo je to závesné kreslo/hojdačka?

Závesné kreslo/hojdačka je špeciálny typ stoličky bez nožičiek, ktorá môže byť pripojená k stropu alebo pevnému bodu v určitej výške – napríklad pomocou lana či reťaze. Závesný systém jej umožňuje voľne visieť, takže sa môžete pohybovať a hojdať, koľko sa vám len zachce. Produkt je veľmi populárnym hitom, a to najmä vďaka skvelému spojeniu pohodlia kresla s pohybmi hojdacej siete.

Detská hojdačka a závesné kreslo pre deti – aké sú ich pozitívne účinky na zdravie?

Odhliadnuc od toho, že závesné kreslo či hojdačka sú okúzľujúcim estetickým bytovým doplnkom, ich hlavný význam je poslúžiť človeku na relaxáciu a oddych. Hojdavý pohyb má blahodarný vplyv na vaše telo –  dokáže ho veľmi rýchlo a efektívne uvoľniť. U detí má taktiež výrazne pozitívny vplyv na rozvoj ich fyzických a kognitívnych schopností. V prvom rade je dieťa nútené počas hojdania neustále koordinovať prácu svalov, čo výrazne prispieva k rozvoju koordinácii pohybov tela a taktiež zmyslu pre rovnováhu – ten je úzko spätý aj s priestorovým videním a orientáciou.

Rovnako má takýto pohyb aj psychologický efekt, keďže rytmický pohyb pomôže človeku nadobudnúť duševný pokoj. Kreslo a hojdačka je tak dobrým pomocníkom pri prekonávaní problémov súvisiacich s pozornosťou, úzkosťou či vysporiadaním sa so stresovými situáciami.

Spokojný výraz na tvári dieťaťa “na nezaplatenie”

Aké typy závesných kresiel/hojdačiek poznáme?

Hlavný rozdiel medzi jednotlivými druhmi závesných kresiel/hojdačiek spočíva predovšetkým v ich konštrukcii, montáži a spôsobe samotného uchytenia. V tomto prípade máte k dispozícii dvojicu kategórií. Každá z nich disponuje rozličnými výhodami a nevýhodami.

Závesné kreslo využívajúce kotviaci bod

Závesné kreslo, ktoré na svoje uchytenie využíva kotviaci bod, je asi najvhodnejším typom pre interiérové využitie. Na jeho ukotvenie vám postačí jeden dostatočne pevný bod, ktorý zaručí bezpečný a stabilný úchyt. Takýto bod sa väčšinou zvolí napríklad na strope, tráme či pergole. Oproti kreslám využívajúcim stojan je tento typ výrazne lacnejší a zaberá podstatne menej priestoru v miestnosti. Rovnako je aj najpohodlnejšou a najvšestrannejšou voľbou, keďže umožňuje najväčší rozsah pohybu.

VÝHODY

  ľahké uskladnenie

  oproti závesnému kreslu na stojane je lacnejší

  veľký pomoler výkyvu

NEVÝHODY

  zložitejšie premiestnenie

  vyžaduje fixné ukotvenie (strop, trám, pergola)

 

Závesné kreslo využívajúce stojan

Závesné kreslo, ktoré na svoje uchytenie využíva stojan, je zase najmobilnejším druhom. Je určené pre exteriérové, ale aj interiérové využitie. V obchodoch ho často nájdete aj pod označením ako závesné kreslo so samonosnou konštrukciou. Stojanovú konštrukciu môžete ľahko poskladať, jednoducho preniesť a následne kdekoľvek znova rozložiť. Keďže kreslo nevyžaduje pevný bod na úchyt, ale len stabilnú podlahu pre umiestnenie stojana, ide o častú voľbu zákazníkov s obmedzenými priestorovými možnosťami. Obyčajne sa využíva aj na balkónoch či záhradách. Jeho značnou nevýhodou je vyššia cena a menší rozsah pohybu.

VÝHODY

  mobilné (ľahké premiestnenie v prípade potreby)

  elegantný vzhľad a ľahká konštrukcia

  použitie v interiéri aj exteriéri

NEVÝHODY

  čiastočne nižšia odolnosť

  menší polomer výkyvu

 

DOBRE VEDIEŤ:

Brazílska hojdacia sieť je špeciálnym typom závesného kresla. Ide o najlacnejšiu alternatívu inšpirovanú hojdacou sieťou – jej hlavnou charakteristikou je drevená drážka, ktorej konce sú miestom upevnenia samotnej siete. Produkt je veľmi ľahký a mimoriadne skladný – sieť môžete jednoducho zvesiť a zavesiť späť kedykoľvek len chcete.

Detské závesné kreslo či hojdačka – na aké kritéria dávať pozor pri ich výbere?

Rovnako ako pri kúpe každého produktu, aj tu je nutné sa zamerať na niekoľko kľúčových parametrov, ktorými jednotlivé modely disponujú. Dovolili sme si zhrnúť niekoľko z nich. 

Materiál a spracovanie

Druh využitého materiálu je u závesných kresiel a hojdačiek mimoriadne rôznorodý. Kovové závesné kreslo je ťažké a veľmi pevné, no jeho komfort je na tom o čosi horšie. Plastové kúsky sú naopak veľmi ľahké a jednoducho čistiteľné – no netreba zabúdať na náročné odstraňovanie škrabancov z ich povrchov. Milovníci dreva zasa môžu spokojne siahnuť po drevenom prevedení, ktoré pôsobí útulne a ladí s nábytkom – je však o čosi ťažšie. Látkové prevedenie je zasa populárne pri hojdacích sieťach – je ľahké, skladné a priedušné. Posledným typom je ratanové prevedenie, ktoré je značne odolné a ekologické – jeho nevýhodou je však slabá odolnosť voči vode.

Nosnosť

Nakoľko sú závesné kreslá umiestnené vo vzduchu, ich najpodstatnejším parametrom je práve nosnosť – nechcete predsa sledovať úraz dieťaťa v priamom prenose. Pri modeloch určených pre jednu osobu je ideálna nosnosť aspoň 100 kg – väčšina modelov však disponuje nosnosťou od 120 do 130 kg. V prípade, ak hľadáte kreslo pre dve osoby alebo dvojičky, hľadajte modely s nosnosťou nad 200 kg.

Rozmer sedadla

Rozmery sedadla sú veľmi dôležité hlavne pri výbere kresla/hojdačky do interiéru – výber by ste mali prispôsobiť hlavne rozmerom miestnosti, v ktorej bude produkt následne umiestnený. Dôkladne si tak pred kúpou všetko premerajte a zvážte či dokážete eliminovať všetky potencionálne zdroje nechceného úrazu.

DOBRE VEDIEŤ:

Nezabúdajte, že závesné kreslá a hojdačky vyžadujú aj určitú priestorovú rezervu navyše. Nejde však len o voľné miesto v jednom smere (dopredu a dozadu) – pohyb môže prebiehať aj zo strany na stranu.

Cena

Závesné kreslá a hojdačky je možné rozdeliť do troch kategórií. Lacné a jednoduché brazílske hojdacie siete zoženiete už za pár desiatok eur – ide o sumy do 40 €. V cenovej relácii od 40 € do 120 € je možné získať už väčšinu závesných kresiel bez stojana. V prípade, ak chcete kreslo aj so stojanom, musíte sa pripraviť na sumy nad 100 € – pri tých najkvalitnejších kúskoch môžete rátať aj s niekoľkými stovkami eur.

Detská izba pre novorodenca, kedy a ako ju zariadiť?

Detská izba pre novorodenca by sa mala nachádzať blízko rodičovskej spálni. Nevyžaduje veľa priestoru. Mala by však byť dostatočne slnečná a vzdušná. Nočné osvetlenie by malo byť čo najjemnejšie. Farby stien by ste mali voliť v neutrálnych alebo pastelových farbách. Výraznejšie farby a kontrasty voľte skôr na doplnky a obrázky.

Populárne a známe značky závesných kresiel/hojdačiek

Množstvo predajcov bytových a záhradných potrieb disponuje aj širokým výberom závesných detských kresiel a hojdačiek – my sme pre vás zhrnuli pätoro tých najznámejších a najobľúbenejších z nich.

Woody

Značka Woody má svoj pôvod v susednej Českej republike. Už dlhé roky je známa výrobou kvalitných drevených detských hračiek, ktoré poväčšine spĺňajú tie najprísnejšie štandardy bezpečnosti a nezávadnosti. Klasické drevené spracovanie hračiek je taktiež spojené s dôrazom na rozvoj psychických či motorických zručností dieťaťa. Vo svojej ponuke má značka radu zaujímavých interiérových, ale aj exteriérových detských hojdačiek.

Teddies

Česká značka Teddies sa venuje predovšetkým výrobe hračiek a šliapadiel pre tých najmenších, ale v rámci svojho sortimentu taktiež ponúka radu interaktívnych hračiek určených pre staršie detičky. Jej produkty sa zameriavajú na podporu predstavivosti a logického myslenia, ktoré v spojitosti s vysokou kvalitou a bezpečným vyhotovením možno považovať za jedny z najlepších na trhu.

Kondela (Klorin)

Slovenská značka Kondela sa venuje predaju nábytku a bytových doplnkov, pričom na našom trhu pôsobí vyše 30 rokov. Zameriava sa primárne na čalúnený druh nábytku, ale nájdete tu prakticky všetko späté s bývaním – jej produkty disponujú skvelým dizajnom a priateľskou cenou. V rámci ich ponuky nájdete aj závesné hojdacie kreslá s označením KLORIN, ktoré sa tešia veľkej popularite – vyrobené sú zo 100% polyestru a sú vhodné aj do exteriéru.

Springos

Poľská značka Springos ponúka široký sortiment športových fitness výrobkov, ale taktiež je aj medzinárodným distribútorom veľkého množstva domácich a záhradných produktov. Medzi výrobkami tejto značky nájdete taktiež niekoľko kúskov brazílskych závesných kresiel, ktoré sú skvelým bytovým doplnkom pre každú domácnosť.

Greatstore

Poľská spoločnosť Greatstore ponúka široký sortiment v rámci kategórie “Dom a záhrada”. Značka sa prezentuje, ako predajca kvalitných produktov, ktorý dbá o ich trvale nízku cenu. V rámci jeho sortimentu možno nájsť aj závesné kreslo pre deti – výnimočne
sa v ponuke vyskytne aj závesná hojdačka pre deti do bytu.

Hojdanie je viac ako len zábava

Ako ste sa mohli počas čítania dozvedieť, závesné kreslá a hojdačky sú príjemným spestrením každodenného života vašich ratolestí. Sú prospešne pre každé dieťa či dospelého, pretože okrem prostej zábavy ponúkajú človeku aj čosi viac. Pevne veríme, že sme vám s výberom produktu pomohli a našli ste vďaka nám svojho hojdacieho favorita. 

Najčastejšie kladené otázky

Ako uchytiť závesné kreslo/hojdačku?

Uchytenie závesného kresla/hojdačky závisí hlavne od jeho typu. Pri modeloch so stojanom vám postačí pevná podlaha. Naopak, pri modeloch bez stojana budete potrebovať pevný bod na uchytenie, napr. stenu, trám či pergolu.

Ktoré závesné kreslo pre deti sa obzvlášť odporúča?

Pre deti sú najviac odporúčané ľahké závesné kreslá a hojdačky, ktoré nie sú vyrobené z veľmi tvrdých materiálov – môžete tak jednoducho predísť nechcenému úrazu dieťaťa.

Je možné použiť každé závesné kreslo aj v exteriéri?

Využitie kresla v exteriéri závisí hlavne od jeho materiálu. Kovové a 100% polyesterové kreslá môžete spokojne využiť aj vonku. Avšak ratanové a látkové prevedenie na vonkajšie použitie rozhodne neodporúčame.

Aké sú možnosti čistenia závesného kresla?

Čistenie závesného kresla závisí hlavne od materiálu, z ktorého je kreslo zhotovené. Obyčajne si však pri interiérových kreslách vystačíte s pravidelným utieraním prachu, ochranou pred vodou a praním samotných podsedákov.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 117 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 097 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 20 213 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 816 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)