Veľké množstvo ľudí o terpentínovom oleji v živote ani len nepočulo. Využíva sa pritom pri výrobe produktov, ktoré používame každý deň – od kozmetiky až po stavebníctvo. Tento olej má taktiež dobrý predpoklad pomáhať aj so zdravotnými komplikáciami, ale je nutné s ním zaobchádzať tým správnym spôsobom. Je to naozaj tak? Neváhajte čítať ďalej a dozviete sa niečo nové o tejto málo známej látke.

Čo je to vlastne terpentínový olej a odkiaľ sa získava?

Terpentínový olej je bezfarebná alebo mierne žltkastá kvapalina, ktorá sa získava destiláciou živice. Živica je na vzduchu tuhnúca rastlinná kvapalina s veľkou viskozitou, ktorá je tvorená prchavými látkami nazývanými terpény – v nich sú rozpustené neprchavé zložky zabezpečujúce jej lepkavosť. Živica sa vyskytuje zväčša len u stromov patriacich do čeľade Borovicovité (Pinaceae). Tam patria ihličnaté dreviny s aromatickým drevom a ihličím, napr. borovica, jedľa či smrek. Samotný terpentín disponuje silným charakteristickým zápachom a jeho chuť je horkastá a štipľavá.

Terpentínový olej – využitie jeho jedinečných vlastností v rôznych oblastiach života

Terpentínový olej alebo terpentín sa využíva v mnohých oblastiach nášho života, aj keď o tom možno ani len netušíte. V prvom rade je terpentín tradičným riedidlom alkydových alebo olejových farieb a lakov, pričom pomáha farbe penetrovať všetky druhy drevených povrchov. Aj v oblasti kozmetiky sa využíva v rozpúšťadlách a to na riedenie alebo čistenie – prípadne môže poslúžiť aj pri výrobe insekticídov. V stavebníctve ho možno použiť na výrobu cementových produktov s vodotesnými vlastnosťami alebo na mazanie vŕtačiek používaných na sklo. Svoje opodstatnenie táto látka našla aj v maliarskom odvetví, kde slúži na čistenie štetcov či iných maliarskych potrieb. Jej antibakteriálne vlastnosti sú zasa využívané na sanitáciu, pričom olej samotný môže byť obsiahnutý v určitých domácich prostriedkoch slúžiacich na odstránenie škvŕn a zaschnutých nečistôt. Svoje uplatnenie našla aj ako dochucovadlo, ale len vo veľmi maličkých množstvách – pri priamom požití je totiž terpentínový olej toxický.

...

Terpentínový olej vs. farby na vodnej báze. Aký je medzi nimi rozdiel?

Vymaľovanie vášho bytu, domu či chatky dokáže úplne zmeniť celkovú atmosféru objektu. Základnými druhmi farieb, ktoré sa pri maľovaní využívajú, sú farby na báze vody a farby na báze oleja. Keď hovoríme o farbách na olejovej alebo vodnej báze, myslíme tým typ rozpúšťadla použitého vo farbe. Rozpúšťadlo je tekutá zložka farby, ktorá sa odparuje pri jej schnutí.

Farby na báze vody sú známe najmä tým, že nie sú toxické, nezapáchajú a umožňujú jednoduché riedenie pomocou vody. Po nanesení vrstvy tieto farby rýchlo zaschnú a celý proces maľovania trvá omnoho rýchlejšie. Jednotlivé pomôcky po maľovaní je taktiež možné jednoducho vyčistiť. Nevýhodou týchto farieb je ich menšia odolnosť, preto sú vhodné len na bežné maľovanie stien a stropov.

VÝHODY farieb na báze vody

  netoxické

  bez zápachu

  jednoduché riedenie

  rýchle schnutie farby

  jednoduché očistenie pomôcok

NEVÝHODY farieb na báze vody

  menšia odolnosť

  vhodné prevažne len na steny a strop

 menší lesk než olejové farby

Farby na báze oleja sú omnoho odolnejšie. Na ich riedenie je samozrejme potrebné organické rozpúšťadlo, najčastejšie sa jedná práve o terpentín. Po zaschnutí oleju má výsledná farba vysoký lesk. Samotné schnutie farby trvá o čosi dlhšie a jednotlivé nátery je nutné nanášať po tenkých vrstvách. Novú vrstvu musíte nanášať až po úplnom zaschnutí tej predošlej.

VÝHODY farieb na báze oleja

  odolnejšie

  vysoký lesk farby

  vhodné na rôzne povrchy

NEVÝHODY farieb na báze oleja

  dlhšia doba zaschnutia farby

  nutnosť nanášania po tenkých vrstvách

 časovo náročnejšie

Na čo dávať pozor pri práci s terpentínom a čomu sa vyvarovať?

Terpentínový olej je veľmi horľavý aj pri nižšej teplote a je nerozpustný vo vode. Pri práci s ním musíte byť mimoriadne opatrný a obozretný. Pre zabráneniu kontaktu s kvapalinou je potrebné nosiť ochranný odev a taktiež aj ochranu očí. Rovnako sa vyhnite aj vdychovaniu výparov. Pred prácou s olejom je predovšetkým potrebné sa poradiť s odborníkom, aby ste predišli nechcenej ujme na zdraví. Terpentínový olej a olejové farby využívajúce terpentínový olej ako rozpúšťadlo majú taktiež negatívny vplyv na životné prostredie. Tento materiál musí byť zlikvidovaný ako nebezpečný odpad a to súlade s miestnymi nariadeniami. Rovnako je toxický aj pre vodné organizmy, na ktoré môže dlhodobé negatívne účinky.

Pri práci s terpentínom je vhodné myslieť na ochranu očí a zabráneniu priameho kontaktu

Má terpentínový olej pozitívne účinky pre zdravie človeka?

Účinky terpentínového oleja pre zdravie človeka nie sú vedeckými štúdiami veľmi podchytené, resp. existujú o ňom iba obmedzené štúdie. Ako už dobre viete, olej sa nesmie požívať – občas sa však zvykne využívať na lokálnu liečbu. Je známy najmä tým, že vraj zmierňuje bolesti kĺbov, nervov a svalov. Podľa štúdií bol terpentínový olej účinný pri aplikácii na kožu a to pri liečbe bolesti spôsobenej diabetickou neuropatiou alebo poškodením nervov u ľudí s cukrovkou – nejedná sa však o smerodajné štúdie, ktoré by tento efekt jednoznačne potvrdili alebo vyvrátili. Rovnako sa predpokladá, že terpentín môže nájsť využitie hlavne pre svoje antiparazitické účinky, najmä pri liečbe myiázy.

Keďže je ale terpentínový olej toxický, spôsobuje množstvo závažných vedľajších účinkov. Príznaky otravy terpentínom sú napr. alergická reakcia na koži, zlyhanie obličiek, poškodenie mozgu, bolesti hlavy, nespavosť, strata zraku, hnačka, kóma, krv v moči, dráždenie dýchacích ciest, dermatitída, zápal kože, bolesť v hrudi, opuch hrdla, vracanie, kašeľ a tak ďalej. Jeho použitie na zlepšenie zdravotného stavu teda neodporúčame.

Maliarsky stojan – najlepší pomocník každého maliara

Najpriaznivejší umelecký výsledok dosiahnete, len ak využívate vhodné vybavenie a materiály. Bez ohľadu nato, či ste ostrieľaný profesionál alebo maľovanie považujete za svoj koníček, tomuto pravidlu sa nevyhnete. Na maliarskom vybavení sa šetriť nevypláca, a to pri stojanoch na maľovanie platí dvojnásobne.

Bez terpentínu by sme sa nezaobišli, ale prácu s ním treba konzultovať s odborníkom

Terpentínový olej je v skutku jedinečnou látkou, ktorá disponuje značnými pozitívami, ale rovnako aj negatívami – pravdou však je, že v dnešnom svete by sme sa bez nej asi nezaobišli. V prvom rade je s terpentínovým olejom potrebné pracovať opatrne a pred manipuláciou s touto kvapalinou sa hlavne poradiť s odborníkom. Pevne veríme, že ste sa vďaka nám niečo nové dozvedeli.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 639 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 171 017 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 3 485 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 15 979 recenzií) 

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
5/5 - (1 vote)