Najpriaznivejší umelecký výsledok dosiahnete, len ak využívate vhodné vybavenie a materiály. Bez ohľadu nato, či ste ostrieľaný profesionál alebo maľovanie považujete za svoj koníček, tomuto pravidlu sa nevyhnete. Na maliarskom vybavení sa šetriť nevypláca, a to pri stojanoch na maľovanie platí dvojnásobne. Niet čudo, veď ide o najväčší, najdrahší a najdôležitejší kúsok výbavy každého správneho umelca so štetcom v ruke.

To najdôležitejšie v skratke

 V úvode sa dočítate, čo umelcovi stojan na maľovanie ponúka. Oboznámite sa s jeho všestranným využitím vo svete maliarstva. Zistíte, že ide o univerzálneho pomocníka, bez ktorého by sa žiaden dobrý umelec so štetcom v ruke nezaobišiel. A práve preto pri výbere toho správneho kúska je nutné byť mimoriadne obozretný, aby ste nekupovali mačku vo vreci.

 Nebojte sa, samotný výber nie je žiadna veda. V prvom rade odporúčame zvážiť vaše potreby a hlavne to, kde a ako plánujete maliarsky stojan využívať. Na výber máte medzi stolnými, akademickými, ateliérovými, poľnými alebo kufríkovými maliarskymi stojanmi, ktoré sú známe predovšetkým skvelou skladnosťou a dobrou mobilitou.

 Okrem účelu využitia je dobré zvážiť aj zopár parametrov, ktorým sa oplatí venovať pozornosť. Medzi tie najdôležitejšie patrí hlavne funkcia nastavenia výšky a sklonu, počet nôh určujúcich stabilitu, hmotnosť stojana, materiál jeho zhotovenia a množstvo iných drobných detailov, ktoré môžu zabezpečiť väčší komfort pri maľovaní.

 Výber toho správneho stojana na maľovanie vám určite uľahčí aj naše rozdelenie stojanov do jednotlivých cenových kategórií. Nechýba však ani zhrnutie tých najčastejšie kladených otázok, ktoré vám môžu nákup zjednodušiť. Favoritom by mal byť stojan,
ktorý naplní všetky vaše očakávania a zabezpečí dostatočné pohodlie počas práce.

Čo je to stojan na maľovanie?

Stojan je zvislá podpera, ktorá sa používa na upevnenie predmetov v určitom uhle. Obyčajne je spájaný práve s maliarmi, ktorí by si bez neho ani len neškrtli. Využiť ho môžu v ateliéri, v prírode, na chate, ale aj v pohodlí domova. Maliarske stojany im poslúžia na podopretie plátna alebo na vystavenie už hotových obrazov. Obvykle umožnujú maľovanie na mierne skosenej až zvislej ploche, disponujú rôznorodými funkciami a poskytujú rozličné úrovne skladnosti.

Aké typy maliarskych stojanov poznáme?

Stolný maliarsky stojan

Stolové stojany sú určené predovšetkým na používanie v interiéri, keďže nezaberajú veľa miesta a je možné ich jednoducho zložiť. Vďaka menším rozmerom sú jednoducho presúvateľné – na svojich maľbách tak môžete pracovať v ktorejkoľvek miestnosti vašej domácnosti. Sú ako stvorené pre praktických umelcov, ktorí nemajú možnosť si zaobstarať samostatný ateliér alebo maľovanie považujú výhradne za svoje hobby.

Táto kategória zahŕňa rôzne veľkosti stojanov – od tých najmenších až po stojany so statívmi a úložným boxom. Maliarsky stojan na stôl je vhodný len pre malé plátna. Poslúžiť môže aj na vystavenie
už hotových umeleckých diel.

VÝHODY

  jednoduché skladanie

  ľahko presúvateľné

NEVÝHODY

  len pre malé plátna

 

Akademický/školský maliarsky stojan

Akademické alebo školské stojany sú určené hlavne pre žiakov umeleckých alebo vysokých škôl – väčšinou sa jedná o tzv. radiálne stojany. Táto kategória je alternatívou veľkých ateliérových stojanov, ktorá je charakteristická menšími rozmermi a štíhlou konštrukciou. Hoci je akademický stojan menej stabilný než ten ateliérový, je omnoho lacnejší a skladnejší. Je možné ho jednoducho zložiť a presunúť na iné miesto. Jeho hlavnou výhodou je možnosť nastavenia rôznych uhlov a použitie rozličných veľkostí plátna.

VÝHODY

  menšie rozmery

  štíhla konštrukcia

  ľahké skladanie

  možnosť nastavenia sklonu

  rozličné veľkosti plátna

NEVÝHODY

  horšia mobilita

Ateliérový maliarsky stojan

Štúdiové stojany sú určené predovšetkým na používanie v interiéri, pričom patria medzi tie najpevnejšie a najdrahšie na trhu. Ich hlavnou výhodou je mimoriadna stabilita a veľká ponuka funkcií či dizajnových prevedení. Vyžadujú si viac priestoru a v porovnaní s ostatnými typmi stojanov majú väčšiu hmotnosť. Ateliérový stojan je vhodný pre každého umelca s vlastným ateliérom alebo štúdiom. V rámci tejto kategórie stojany disponujú dvoma druhmi rámov.

Stojany s rámom v tvare H sú stabilnejšie a menej mobilné, nakoľko sú zväčša vyrobené z masívneho dreva. Vďaka dobrej stabilite sú tak vhodné aj pre veľké plátna. Stojany s rámom v tvare A sú naopak ľahšie a je možné ich nakloniť, prenášať či uskladniť. Sú vhodné aj pre malé alebo stredne veľké plátna.

VÝHODY

  mimoriadna stabilita

  veľká ponuka funkcií

  vhodné pre malé alebo stredne veľké plátna

NEVÝHODY

  väčšia hmotnosť

  horšia mobilita

Poľný maliarsky stojan

Poľné stojany sú primárne určené na maľovanie v exteriéri, ale využiteľné sú aj v interiéri s obmedzenými priestorovými možnosťami. Jedná sa o ľahko prenosné stojany s nižšou hmotnosťou a menšími rozmermi. Vzhľadom pripomínajú statív fotoaparátu. Ide o ľahko prenosný a najviac skladný typ, keďže ho jednoducho zložíte do tašky – skladá sa len z nožičiek a stredového stĺpika. Poľný stojan je vhodný pre každého umelca v teréne, ktorý túži po tom najkompaktnejšom prenášateľnom stojane.

Väčšina poľných stojanov má trojicu teleskopických nožičiek s trojuholníkovou stopou, ktoré umožnia maľovanie aj na nerovnom povrchu. Nožičky je možné vysunúť do rôznej výšky, vďaka čomu máte možnosť maľovania v stoji, ale aj sede.

VÝHODY

  nižšia hmotnosť

  menšie rozmery

  ľahko prenosný

  najskladnejší typ z maliarskych stojanov

NEVÝHODY

  menej stabilný

Kufríkový maliarsky stojan

Kufríkové stojany sú malé a ľahko prenosné stojany, ktoré disponujú úložným priestorom pre maliarske potreby a výklopným vekom slúžiacim na nastavenie vhodného uhla pri maľovaní. Určený je pre malé až stredne veľké plátna.

Ponúka aj široké možnosti nastavenia – maľovať je možné vertikálne alebo horizontálne. Vzhľadom pripomínajú klasický kufor s popruhom pre ľahké prenášanie. Kufríkový maliarsky stojan je tak veľmi dobre skladný a poteší každého maliara, ktorý túži mať svoje maliarske potreby vždy po ruke a zároveň pôsobiť štýlovo a trendy.

VÝHODY

  dobre skladný

  ľahko prenosný

  malé až stredne veľké plátna

NEVÝHODY

  menej stabilný

Maliarsky stojan – na aké kritéria dávať pozor pri jeho výbere?

Materiál a váha

Použitý materiál je pri stojanoch veľmi dôležitý, pretože sa od neho odvíja hmotnosť, životnosť, mobilita a stabilita jednotlivých modelov. Na výber máte hlavne z dvojice materiálov. Drevené prevedenia sú ťažšie, stabilnejšie a pevnejšie, pričom sú vhodné predovšetkým na prácu v interiéri. Nevýhodou je slabá odolnosť voči poveternostným podmienkam – ich použitie vo vonkajšom prostredí veľmi neodporúčame. Hliníkové prevedenia sú naopak vhodné na použitie v exteriéri, nakoľko sú odolné voči vonkajším vplyvom. Vďaka ich nízkej hmotnosti a dobrej skladnosti sú ľahko prenosné, viete ich jednoducho vziať so sebou.

Veľmi dôležitým parametrom je technika akou človek tvorí. Pri tvorbe akvarelovými farbami je lepšie mať stojan s nastaviteľným uhlom pre väčší sklon aj pre tvorbu v horizontálnej polohe (najčastejšie stolové stojany). Pokiaľ človek maľuje olejovými farbami, najvhodnejší je vertikálny stojan pretože sa tak zabráni ukladaniu prachu do farby, olejové farby schnú najdlhšie.
Art Of Meka, odborník na dizajn a maľovanie

Nastaviteľná výška a sklon

Pri akejkoľvek umeleckej činnosti je mimoriadne dôležité nájsť polohu, pri ktorej sa vám bude pracovať čo najpohodlnejšie – s tým vám pomôže práve možnosť nastavenia výšky a sklonu stojana. Nezabudnite sa presvedčiť, či vami vybraný kúsok disponuje touto funkciou. Sklápanie okrem iného umožňuje aj prácu s množstvom maliarskych techník. Príkladom je práca s akvarelom, ktorú je nutné vykonávať v strmom vertikálnom uhle, pretože môže dôjsť k stekaniu farby. Túto funkciu taktiež využijete aj pri práci s pastelom – predklonením plátna zamedzíte jeho znehodnoteniu padajúcimi kúskami pastelu.

Počet nôh – stabilita

Stabilita stojana závisí aj od počtu jeho nožičiek – spravidla rozoznávame trojnohé a štvornohé modely. Tie s tromi nožičkami sú menej stabilné, lacnejšie a nedisponujú takou robustnosťou. Naopak, modely so štyrmi nožičkami sú najstabilnejšie stojany na trhu, no samozrejme aj drahšie – takže budete musieť siahnuť o čosi hlbšie do peňaženky.

Vhodne zvolený maliarsky stojan a jeho stabilitu oceníte predovšetkým pri maľovaní v exteriéri

Funkcie a detaily navyše

Komfort pri maľovaní je prvoradý, takže je nutné si pri kúpe všímať aj detaily. Niektoré stojany môžu disponovať aj policou, na ktorú si môžete umiestniť potreby na maľovanie. U prenosných modeloch je niekedy možné nájsť v balení aj prepravnú tašku. Stojany sa taktiež môžu líšiť počtom úložných boxov a detský stojan na maľovanie môže ponúkať aj rôzne stierateľné tabule či miesto na uloženie kresliaceho papiera.

Cena

Maliarske stojany je možno rozdeliť do troch cenových kategórií. Cena stojana závisí prevažne na type stojana a materiáli, z ktorého je zhotovený. Tie najmenšie drevené stolné stojany zoženiete už za pár eur – ide o sumy do 20 €. V cenovej relácii od 20 € do 60 € je možné získať už veľké kvalitnejšie modely. Rovnako sú v tejto cenovej relácii dostupné
aj tie najzákladnejšie ateliérové alebo akademické stojany. V prípade, ak chcete robustnejšie ateliérové stojany, musíte sa pripraviť na sumy od 60 € vyššie – pri tých najkvalitnejších kúskoch môžete rátať aj s niekoľkými stovkami eur. V tejto skupine nájdete aj väčšinu kufríkových, poľných alebo hliníkových stojanov.

Terpentínový olej – využitie nachádza aj tam, kde to nečakáte

Veľké množstvo ľudí o terpentínovom oleji v živote ani len nepočulo. Využíva sa pritom pri výrobe produktov, ktoré používame každý deň – od kozmetiky až po stavebníctvo. Tento olej má taktiež dobrý predpoklad pomáhať aj so zdravotnými komplikáciami, ale je nutné s ním zaobchádzať tým správnym spôsobom.

Oplatí sa kúpiť nový maliarsky stojan alebo postačí použitý z bazáru?

Veľa ľudí vidí bazárový predaj ako skvelú príležitosť získať produkty za výhodné ceny. Avšak pozor, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Použité stojany si dobre držia hodnotu, takže cenový rozdiel medzi novými a použitými nie je až tak veľký. Zato málo čo ušetríte, na seba beriete zbytočne veľké riziko. Maliarske stojany z druhej ruky vám neposkytnú takú kvalitu, ako čisto nový tovar z obchodu – čakajte obité rohy, narušenú stabilitu či zhoršenú funkčnosť. Kúpou nového produktu máte k dispozícii aj záruku, vďaka ktorej dodatočne vzniknuté problémy vyriešite zadarmo a priamo na predajni.

...

Vyberajte s rozvahou a budúcim použitím

Ako ste sa mohli počas čítania dozvedieť, maliarske stojany sú skvelými pomocníkmi nádejného maliara, ako aj ostrieľaného profesionála. Niektoré verne poslúžia v interiéri a iné naopak môžete vziať jednoducho so sebou. Každý typ stojana poskytuje rôzne výhody a nevýhody. Výber je len a len na vás. Pevne veríme, že sme vám s výberom produktu pomohli a našli ste vďaka nám ten správny kúsok. 

Najčastejšie kladené otázky

Podľa čoho zvoliť veľkosť stojana?

Veľkosť stojana by sa mala odvíjať hlavne od vašich priestorových možností a veľkosti plátna, na ktoré plánujete pravidelne maľovať.

Ktorý stojan je najlepší na prepravu?

Najlepšími stojanmi na prepravu sú kufríkové a poľné stojany, ktoré sú ľahko prenosné, mimoriadne skladné a ľahučké. Poľný stojan si jednoducho odložíte do tašky a kufríkový vám postačí jednoducho poskladať.

Čo by mal obsahovať maliarsky stojan pre deti?

Maliarsky stojan pre deti by mal byť v prvom rade zhotovený z robustných, bezpečných a zdravotne nezávadných materiálov. Samozrejmosťou by mala byť prítomnosť rôznych stierateľných tabúľ a taktiež aj miesto, kde je možné uložiť papier na kreslenie a maľovanie.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 3 252 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 15 086 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 8 987 recenzií)

(zdroj: google.com; 827 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

4.2/5 - (4 votes)