Záclony a závesy sú dôležitým praktickým a dekoračným prvkom každého domu alebo bytu. Na čo sa zamerať pri ich výbere sme opísali v článku: Záclony a závesy do obývačky, kuchyne, spálne a detskej izby. Pri ich kúpe by ste sa však mali zamyslieť aj nad spôsobom ich zavesenia. Najčastejšou voľbou je záclonová tyč, takzvaná garniža. Čoraz obľúbenejšie sú však koľajničkové stropné garniže, inak povedané koľajnice na závesy a záclony pripevnené do stropu alebo steny. Umožňujú plynulejšie posúvanie záclon a závesov a sú vhodné aj pre atypické tvary okien.

Aké koľajnice na závesy sú najčastejšie v ponuke?

Záclonová koľajnica je mechanický systém, ktorý umožňuje zavesenie závesov a záclon s plynulým pohyb pred oknom. Navyše sú takmer neviditeľné, ak sú zabudované priamo do stropu a nechajú vyniknúť vzhľadu závesov. Na výber máte z manuálneho posúvania rukou, posúvania pomocou systému šnúrok, alebo motorizovaných koľajníc. Najčastejšie sú upevňované do stropu. Záclonové koľajnice môžu byť jednokoľajnicové, dvojkoľajnicové alebo aj viackoľajnicové, čo umožňuje zavesenie viacerých vrstiev záclon a závesov, napríklad kombinácie priehľadných záclon a ťažkých závesov pre reguláciu svetla a súkromia. Môžu byť rovné alebo zakrivené, a preto sú vhodné aj na atypické tvary okien alebo dverí. Kľúčovou vlastnosťou ohľadne ich nosnosti a odolnosti je však materiál, z ktorých sú vyrobené.

Hliníkové koľajnice na závesy

Najväčší výber máte z kovových koľajníc na závesy. Prvou voľbou bývajú stropné koľajnice hliníkové, pretože sú odolné voči hrdzaveniu a UV žiareniu aj bez dodatočných úprav, zatiaľ čo oceľ musí byť buď nehrdzavejúca, alebo špeciálne natretá. Hliníkové koľajnice na závesy sú však na rozdiel od oceľových aj pomerne ľahké. Preto sa s nimi ľahšie manipuluje pri montáži a sú vhodné takmer do každého typu stropu.

Oceľové koľajnice na závesy vyžadujú často robustnejšie steny. Kovové stropné koľajnice na závesy zaručujú dostatočnú nosnosť aj pre mohutné, dlhé a ťažké závesy, pokojne aj vo viacerých vrstvách.

VÝHODY

  odolnosť

  vhodné aj na ťažké závesy

  veľký výber

  jednoduché čistenie

  plynulá manipulácia so závesom

NEVÝHODY

  hmotnosť (oproti plastovým)

  vyššia cena

  o niečo vyššia hlučnosť pri pohybe závesu

Plastové koľajnice na závesy

Plastové koľajnice na závesy sú lacnejšou alternatívou kovových. Vyznačujú sa však výrazne nižšou nosnosťou a zavesíte na ne len ľahšie závesy. Avšak sú ľahké a tvarovateľné, vďaka čomu vyhovejú aj netradičnejším požiadavkám zákazníkov. Hlavne, ak si necháte stropné koľajnice na záclony a závesy, vyrobiť na mieru.

Pri ich montáži často postačí silné lepidlo. Pri kovových je častejšie nutné vŕtanie. Plastové háčiky sa po koľajnici pohybujú bez námahy a hluku. Plast je odolný voči vlhkosti aj UV žiareniu a možno ho jednoducho očistiť. Častým vplyvom vysokých teplôt a oderu môže stratiť pevnosť.

VÝHODY

  odolnosť voči vlhkosti

  cena

  flexibilita

  nízka hmotnosť

  tichý pohyb

NEVÝHODY

  nízka nosnosť

  odolnosť voči oderu

  citlivosť na vysoké teploty

Čo treba zvážiť, keď kupujete koľajnice na závesy?

Stropné koľajnice na záclony a závesy sú stále populárnejšie. Možno ich aplikovať na všetky typy okien a hlavne v moderných novostavbách sú veľmi vhodnou voľbou. Aj tu však treba byť pri výbere opatrný a najvhodnejší typ si vybrať starostlivo, najmä pri renováciách starších priestorov. Základnými parametrami na zváženie, keď kupujete koľajnice na závesy sú:

Materiál

Ako sme si už povedali vyššie, materiál koľajníc ovplyvňuje aké ťažké závesy môžete na ne bez problémov zavesiť. Navyše, musíte myslieť aj na čo najjednoduchšiu montáž koľajníc. Oceľové koľajnice unesú akúkoľvek hmotnosť závesov, ale môže byť ťažšie s nimi manipulovať pri upevňovaní na miesto, špeciálne na strop. Navyše sa aj horšie ohýbajú a tvarujú. Preto sú najvyhľadávanejšie hliníkové stropné koľajničkové garniže, ktoré udržia aj ťažšie závesy, ale zároveň sú aj dostatočne ľahké a tvarovateľné pre rôzne potreby zákazníkov. Rovnako manipulovateľný adaptabilný je aj plast. Navyše je cenovo dostupnejší ako kovové, plastové koľajnice na záclony nesú len ľahké a stredne ťažké materiály.

Možnosti montáže a upevnenia

Koľajnice na závesy možno upevniť pomocou skrutiek a hmoždiniek alebo špeciálnych konzol navŕtaním otvorov do stropu, steny, alebo priamo na okenný rám. Druhou možnosťou je prilepenie koľajníc na dané miesto pomocou, na to určeného lepidla. Lepidlo nechajte dostatočne dlho zaschnúť podľa návodu a následne bude zavesenie trvalé. Na miesto upevnenia treba myslieť už pred samotnou kúpou a uistiť sa či ide o nástenné koľajnice alebo stropné koľajnice na záclony a závesy. Kvalita stropu a stien je veľmi dôležitým faktorom pri montáži.

V oboch prípadoch musia strop alebo stena udržať váhu závesov a záclon, rovnako ako samotná koľajnica. Treba sa uistiť, že sa pri vŕtaní nebudú drobiť, alebo po prilepení nejako nadmerne ohýbať. Je dobré sa pri tom poradiť s odborníkom.

Počet koľajníc

Bežne máte na výber z jedno až trojradových koľajníc. Jednoradové stropné koľajnice na záclony sú lacnejšie a jednoduchšie na inštaláciu ako dvoj a trojradové. Umožňujú však zavesiť len záclony alebo len závesy. Z toho dôvodu sú vhodné skôr do kuchyne, kde treba zaistiť len istú mieru súkromia. Do spálni, detskej izby a obývačky zvoľte skôr dvojradové. Na nich viete kombinovať záclony so závesmi a miestnosť aj zatemniť. Trojradové koľajnice na závesy už slúžia na vrstvenie materiálov a vyššiu dekoratívnu funkciu. Voľte ich do reprezentatívnych miestnosti ako sú obývačka alebo spoločenská miestnosť.

...

Kedy je lepšia koľajnica na záves a kedy záclonová tyč

Stropné koľajnice na záclony a závesy sú ideálne do miestností s vysokým stropom. Prípadne všade tam, kde chcete dosiahnuť moderný vzhľad. Skvele pasujú do minimalistického zariadenia miestnosti. Nie je ich totiž takmer vôbec vidno, keďže ich možno schovať do podhľadu. Je praktické ich využiť na miestach, ako sú napríklad sklenené dvere, ktoré potrebujete pravidelne otvárať a zároveň získať súkromie a zatemnenie. Pokryjú aj okná všetkých tvarov. Najviac sa využívajú v prípade akierových okien. Všeobecne šetria priestorom, lebo záclony a závesy pokryjú priestor tesne pred oknom. Záclonová tyč je vhodnejšia pri oknách bežných rozmerov a v dome s klasickým štýlom, kde môže pôsobiť aj ako výrazný dekoračný prvok. Problém s o niečo širšími oknami môže vyriešiť teleskopická záclonová tyč ktorá ušetrí peniaze.

...

Stropné koľajnice na záclony sú vhodné riešenie v takmer každej miestnosti

Stropné koľajnice na závesy a záclony sú v mnohých ohľadoch oveľa praktickejšie než bežné záclonové tyče. Atypickým dĺžkam okien sa síce prispôsobí aj teleskopická záclonová tyč, ale často má zlú nosnosť. Koľajnice na závesy poskytnú stabilnú oporu pre akýkoľvek typ závesov na akýkoľvek tvar okien vďaka širokej ponuke na trhu. Veríme, že sme vám pomohli so zorientovaním sa v nej a nájdete to správne riešenie zavesenia záclon a závesov pre vašu domácnosť podľa vášho vkusu a potrieb.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

Hodnotenie

Najčastejšie kladené otázky

Koľko dráh na stropnej koľajnici potrebujete?

Jednoradové koľajnice sú vhodné ak potrebujete zavesiť iba záclony bez závesov, alebo naopak. Dvojradové koľajnice na záclony aj závesy sú najčastejšou voľbou, aby sa mohli kombinovať a ovládať samostatne. Tretí rad je potrebný len pri vrstvení viacerých závesov naraz.

Ktorý materiál je najvhodnejší a prečo?

Výber materiálu koľajníc závisí od váhy závesov a záclon a vašich finančných prostriedkov. Na ťažšie závesy voľte určite kovové. Ideálny je hliník. Oceľ je nutná iba pri veľmi ťažkých materiáloch závesov. Na bežné záclony a ľahšie závesy postačí aj lacnejší plast.

Kedy použiť stropné koľajnice a kedy záclonovú tyč?

Záclonová tyč sa hodí pre bežné tvary okien a môže poslúžiť aj ako dekorácia klasického štýlu. Stropné koľajnice na záclony sa hodia k modernému a minimalistickému štýlu. Vhodné sú na atypické tvary okien alebo na dvere, ktoré budete často otvárať.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 503 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 418 recenzií)

(zdroj: google.com; 1 200 recenzií)

(zdroj: azet.sk; 49 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

8
9