Pravidelné umývanie auta nie je len o jeho peknom vzhľade. Je predovšetkým o bezpečnosti jazdy. Navyše pomáha udržiavať jeho hodnotu. Chráni ho pred škrabancami, predčasnou koróziou aj zlyhávaním citlivej elektroniky v jeho interiéri. Treba venovať dostatočnú pozornosť vonkajšku aj vnútrajšku auta. Používať na to správne čistiace prostriedky a náradie. Dôkladne vyskladaná sada na umývanie auta v kombinácii so správnym postupom umývania vám výrazne uľahčí cestu k dokonale čistému a chránenému automobilu.

Ktoré príslušenstvo by sada na umývanie auta rozhodne mala obsahovať ?

Základom efektívneho čistenia auta je správne vybavenie. Treba myslieť na odstraňovanie hrubých nečistôt silnejším prúdom vody a následné ručné dočistenie pomocou pohybov zhora nadol. Krúživé pohyby by mohli na laku zanechať viditeľné šmuhy. Ideálne je používať špeciálne čistiace prostriedky na auto. Takisto kefy, handričky a špongie by mali byť na to špecializované a zo šetrných materiálov. Predídete tak poškodeniu laku a vosku na aute. Pre dokonalý výsledok si zakúpte nasledovné:

Vedro na umývanie auta

Pri čistení auta je ideálne používať dve vedrá. Do oboch nalejete teplú vodu. V jednom vedre namiešate špeciálny čistiaci roztok pridaním malého množstva takzvaného autošampónu. V druhom vedre ponecháte čistú vodu, v ktorej budete, jednotlivé čistiace náradia oplachovať a žmýkať do čista. Takto zabránite opätovnému rozmazávaniu nečistôt po povrchu auta.

Na čistenie a úpravu povrchu auta je navrhnuté takzvané detailingové vedro na umývanie auta. Pomáha s udržiavaním čistoty nástrojov pri oplachovaní a priehľadným uložením všetkých čistiacich prostriedkov a nástrojov na auto. Obsahujú špeciálne mriežky, ktoré dokážu oddeliť špinu od čistej vody.

Kefa na umývanie auta

Na umývanie exteriéru a odstránenie hrubších nečistôt výborne poslúži teleskopická kefa na umývanie auta. Má v sebe väčšinou zabudovanú prípojku na hadicu a tlak vody sa vďaka jej štetinám zo šetrných materiálov lepšie rozloží na povrchu auta a nepoškodí jeho lak.

Kvalitná sada na umývanie auta obsahuje viacero menších kefiek rôznych dĺžok a priemerov, vďaka ktorým očistíte a oprášite každú štrbinu v interiéri auta. To platí aj pre klimatizáciu a palubnú dosku v okolí elektroniky. Prach a nečistoty môžu znižovať ich výkon. Navlhčená kefa na umývanie auta s univerzálnym čističom a aktívnou penou vyčistí rohožky a poťahy v aute.

Rukavica na umývanie auta

Rukavica na umývanie auta je špeciálne navrhnutá na čistenie exteriéru. Najčastejšie je vyrobená z jelenice alebo mikrovlákien. Táto kombinácia je účinná a zároveň šetrná k laku. Navyše bývajú rôzne štrukturované.

Z časti hladké, z časti drsnejšie, aby odstránili rôzne druhy nečistôt, prípadne sú pre tento účel obojstranné. Majú univerzálnu veľkosť s nastaviteľnými popruhmi a dajú sa prať v práčke.

Čistiace prostriedky na auto

Základom na očistenie exteriéru auta je autošampón a v prípade veľkého znečistenia aj čistiaci prostriedok na auto s aktívnou penou. Autošampón pridáte do vody podľa návodu. V prípade aktívnej peny sa silne koncentrovaný čistič premieša pomocou špeciálneho aplikátora s trochou vody a vytvorí silnú čistiacu penu.

Okrem základnej sady autokozmetiky, ktorá obsahuje autošampón, čistiacu penu a univerzálny čistič na čalúnené časti auta, by ste mali mať aj čistič na plast a sklo, aby boli okná bez šmúh a plastové časti interiéru neboli poškodené vodou. Na čistenie exteriéru vozidla okrem rukavice výborne poslúži špongia na umývanie auta. Väčšinou má pórovitú a drsnú textúru aby z nej príliš nestekala voda a nepotrebovali ste vyvinúť veľký tlak na odstránenie špiny.

Handrička z mikrovlákna

Pri umývaní auta budete potrebovať niekoľko kusov handričiek z mikrovlákna rôznych veľkostí. Väčšiu mierne navlhčenú môžete použiť namiesto špongie na karosériu. Strednú na čistenie skiel a zrkadiel z vnútra aj vonku a najmenšiu na očistenie plastových a kožených častí interiéru. Mikrovlákno v sebe skvele zadržiava nečistoty, leští a zachytáva prach.

Na každý povrch vždy použite inú handru z mikrovlákna a špecializovaný čistič na daný povrch. Handrami z mikrovlákna treba auto aj dôkladne vysušiť. Môžete si určiť konkrétnu farbu handry na konkrétny povrch, aby ste sa nepomýlili.

Stierka na vodu

Umývanie auta je aj otázkou bezpečnosti jazdy. Zrkadlá a sklá musia byť úplne bez šmúh, aby naplno plnili svoju funkciu a nebránili vodičovi v rozhľade. Šmuhám predídete správnym použitím stierky na vodu. Navyše voda pri umývaní auta nesmie zatiecť vo veľkom množstve do útrob auta. Mohla by poškodiť niektoré jeho funkcie a elektroniku.

Preto je dobré počas umývania auto priebežne vysúšať handrami z mikrovlákna a stierkami už aj uprostred procesu umývania auta.

(allegro.sk)

Aké prostriedky na čistenie auta použiť v jeho interiéri ?

Väčšinou sa interiér auta čistí až po jeho exteriéri. Výnimkou je, ak je interiér viac znečistený ako jeho vonkajšok. Základom je najprv interiér auta dôkladne povysávať vrátane palubnej a prístrojovej dosky a štrbín na dverách. Nezabudnite z nich vybrať všetky odpadky. Gumové alebo látkové rohože z auta vyberte, vyklepte, povysávajte a prípadne umyte mydlovou vodou, alebo vytepujte a nechajte vyschnúť.

Čistenie čalúnených častí vozidla zaobstará univerzálny čistič s aktívnou penou na látkové povrchy a kefa na umývanie auta s jemnými štetinami. Ak máte kožené sedačky využite čistiace prostriedky na kožené výrobky a kefu vymeňte za handričku z mikrovlákna. Nakoniec môžete použiť aj prostriedky na oživenie kože, takzvané kondicionéry. Plastové povrchy auta umyte neagresívnymi čistiacimi prostriedkami na plast a handričkou z mikrovlákna, len s malým množstvom vody. Prípadne na to použite špeciálne vlhčené utierky určené na umývanie palubnej a prístrojovej dosky.

Sklá a zrkadlá očistite aj zvonku aj zvnútra s čističmi na sklo a pomocou suchej a čistej handry z mikrovlákna ich vyleštite do sucha. Na vyčistenie klimatizácie a malých štrbín na doske a dverách môžete využiť malé kefky na čistenie auta na zachytenie prachu vo vnútri štrbín.

Parkujete pod stromom? Nezabudnite zakúpiť odstraňovač živice z auta

Čerstvá živica vďaka svojej viskóznej konzistencii nie je veľkou hrozbou. Problém nastáva až keď živica stvrdne pri kontakte so vzduchom a prakticky dôjde k jej spojeniu s povrchom vášho auta. Najhoršie na tom je to, že nejde len kozmetický problém. Dlhšie vystavenie pôsobeniu živice môže spôsobiť nezvratné poškodenie karosérie a laku vozidla.

Správny postup čistenia auta je rovnako dôležitý ako sada autokozmetiky

Základom je ideálne zaparkovať auto v tieni, aby ste predišli predčasnému vysychaniu čistiaceho prostriedku a zanechaní škvŕn na laku. Najprv je dôležité odstrániť veľkú špinu v podobe bahna, vtáčieho trusu a podobne pomocou väčšieho prúdu vody. Poslúži na to záhradná hadica, tlakový čistič, alebo kefa na umývanie auta s prívodom na vodu. Pri obzvlášť znečistenej karosérii pomôže aktívna pena na umývanie auta, ktorá nečistoty od povrchu uvoľní.

Následne si pripravte dve vedrá s teplou vodou a v jednom z nich zmiešajte vodu s takzvaným autošampónom podľa pokynov na obale. Do takto pripraveného čistiaceho roztoku na auto namočte špongiu alebo handru z mikrovlákna, vyžmýkajte a prejdite ňou po celom povrchu karosérie vrátane svetiel. Špongiu, alebo handru pravidelne oplachujte, aby sa zbavili špiny. Pohybujte ňou najlepšie zhora nadol. Začnite na streche auta a skončite na bokoch karosérie.  V prípade väčšej škvrny od blata, prachu, alebo piesku použite väčšie množstvo vody, aby ste predišli škrabancom. Autošampón nechajte chvíľu pôsobiť a potom ho dôkladne opláchnite čistou vodou.

Nakoniec celý povrch dôkladne osušte suchou handrou z mikrovlákna, alebo uterákom. Auto nesmie ostať mokré a voda nesmie nikde dlhodobo stekať. V takom prípade použite stierku na vodu.

...

Želáme vám veľa šťastných kilometrov na vašom aute v dokonalom stave

Čistenie auta aspoň raz za dva týždne pomôže udržať vaše auto v dobrej kondícii a predísť jeho predčasnému opotrebeniu. Treba však dbať na používanie správnych čistiacich prostriedkov a náradia. Takisto pritom treba postupovať systematicky a nakoniec vždy auto utrieť do sucha. Veríme, že vďaka tomuto článku to zvládnete bez väčšej námahy aj doma a ušetríte za využívanie pravidelných služieb odborníkov.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Akú cenu by ste mali očakávať za sadu na umývanie?

Sada na umývanie auta môže stáť od 30 do 120 eur. Závisí to hlavne od množstva položiek v nej obsiahnutých, prípadne jej značky. Vyskladanie si vlastnej sady z jednotlivých kúskov však môže vyjsť aj viac ako 200 eur.

Čo môžete použiť ako náhradu za autošampón?

Čistiace prostriedky na auto sú väčšinou ku karosérii a laku auta najšetrnejšie, ale účinným a šetrným môže byť aj biely ocot výrazne zriedený s vodou. Aspoň v pomere jedna ku štyrom. 20 ml tekutého mydla alebo prostriedku na riad na liter vody by tiež nemalo lak poškodiť.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 82 514 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 20 206 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 21 903 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 851 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9