Pri parkovaní auta sa každý z nás snaží pre svojho tátoša nájsť miesto, ktoré sa nachádza v tieni a nie na priamom slnečnom žiarení. Nápad je to rozhodne skvelý, keďže po návrate nebudete mať z auta mobilnú saunu. Problémom ale je, že na väčšinu takýchto parkovacích miest slnko nesvieti práve z dôvodu prítomnosti stromov. Niektoré druhy listnatých či ihličnatých stromov však vypúšťajú živice, ktoré môžu jednoducho pristáť na vašom aute a svojim agresívnym pôsobením dokážu lak auta ľahko poškodiť a znehodnotiť.

Živica zo stromov – stretli ste sa s ňou už niekedy?

Živica je na vzduchu tuhnúca rastlinná kvapalina, ktorá disponuje veľkou viskozitou. Je tvorená prchavými látkami (terpény), v ktorých sú rozpustené neprchavé zložky zabezpečujúce jej lepkavosť. Využíva sa predovšetkým na výrobu lepidiel, parfumov či lakov. Väčšina ľudí si živicu mýli práve s miazgou, no nie je to jedna a tá istá vec. Obe z týchto látok sa výrazne líšia v rôznych smeroch. Miazgu produkujú do istej miery všetky druhy ihličnatých a listnatých stromov, ale živica sa vyskytuje zväčša len u stromov patriacich do čeľade Borovicovité (Pinaceae). Táto čeľaď zahŕňa ihličnaté dreviny s aromatickým drevom a ihličím, napr. borovicu, jedľu či smrek.

Stromová živica je úhlavný nepriateľ každého laku a karosérie auta

Keďže niektoré druhy listnatých či ihličnatých stromov vypúšťajú živice, je nutné tieto látky čo najskôr odstrániť z povrchu vozidla. Prečo je tomu tak? Živice môžu kvapkať zo stromu a jednoducho pristáť na vašom aute. Čerstvá živica vďaka svojej viskóznej konzistencii nie je veľkou hrozbou. Problém nastáva až keď živica stvrdne pri kontakte so vzduchom a prakticky dôjde k jej spojeniu s povrchom vášho auta. Najhoršie na tom je to, že nejde len kozmetický problém. Dlhšie vystavenie pôsobeniu živice môže spôsobiť nezvratné poškodenie karosérie a laku vozidla. Živica, rovnako ako aj vtáčí trus či medovka z vošiek, je pri dlhodobom pôsobení a striedaní teplôt dosť agresívnou látkou – jej čistenie je tak pomerne dosť komplikované a náročné. A práve z tohto dôvodu musíte svojho tátoša dostatočne ochrániť.

Nielen živica, ale aj vtáčí trus alebo medovka z vošiek môžu spôsobiť na laku auta problémy

Ako odstrániť živicu z auta? Poznáme niekoľko overených spôsobov…

Ako odstrániť živicu z laku auta pomocou domácich prostriedkov?

Odstránenie živice je nutné vykonať čo najskôr a to hlavne predtým než úplne zaschne. Aj z toho dôvodu je často ľahšie siahnuť po domácich prostriedkoch, ktoré nájdete v každej domácnosti. Tieto metódy však odporúčame využiť vtedy, keď ešte živica úplne nestvrdla. Skvelým spôsobom je samotné umytie auta teplou vodou, vďaka čomu vie živica zmäknúť a jednoduchšie sa odstraňuje. Horúce umytie môžete kombinovať aj s prostriedkom na umývanie riadu.

Dávajte však pozor, aby ste silným drhnutím povrchu auta nezničili jeho lak. Ak sa vám nepodarí odstrániť všetku živicu, položte mokré a horúce handry na zvyšné škvrny približne na jednu minútu, čo výrazne zľahčí zotretie škvŕn. Dobrou alternatívou je aj použitie rastlinného oleja alebo liehu, pričom čistenie pomocou nich by malo prebiehať len po stvrdnutí samotnej živice. Nutné je však podotknúť, že pri použití akéhokoľvek prostriedku sa riaďte primárne pokynmi uvedenými na obale produktu. Predídete tak nechcenému poškodeniu vášho laku.

Vhodnou metódou na odstránenie živice je použitie teplej vody a prostriedku na umývanie riadu

Špeciálny odstraňovač živice pomôže aj s pevne zaschnutou živicou

Na odstránenie živice z auta sa využíva aj množstvo špeciálnych odstraňovačov. Najkvalitnejšími značkami sú Sonax a VMD, ktoré umožňujú rýchle a efektívne odstránenie živice z povrchu vozidla. Produkty sa predávajú aj s rozprašovačom pre zabezpečenie rýchleho účinku a jednoduchú aplikáciu. Samozrejme pri každom z produktov sa musíte riadiť návodom na použitie.

Medzi najpopulárnejšie produkty medzi užívateľmi nepochybne patrí aj univerzálne mazivo WD-40. Po jeho pretrepaní ho postačí nastriekať priamo na postihnuté miesto a zakryť ho papierovou utierkou. Po uplynutí piatich minút už len jednoducho utriete zvyšnú živicu a umyjete miesto teplou mydlovou vodou. Menej známou alternatívou je aj odmrazovač zámkov dverí – postačí kvapnúť pár kvapiek na postihnuté miesto, počkať pár minút na zaschnutie a následné auto očistiť.

Medzi obľúbené špeciálne odstraňovače zo strany užívateľov patrí aj WD-40

Nezabudnite ani na vosk – prevencia je veľmi dôležitá

Prevencia proti poškodeniu laku je taktiež veľmi dôležitá, keďže dokáže váš lak dlhodobo chrániť. Proces čistenia svojej karosérie a laku odporúčame zavŕšiť nanesením vosku na lak auta, ktorý dokáže vytvoriť novú ochrannú vrstvu. Vosk nanesený na auto zabraňuje presakovaniu živice do laku a tiež uľahčuje jej následné odstraňovanie. Vrstva automobilového vosku poskytuje taktiež aj určitý stupeň ochrany pred vtáčím trusom.

Ako jednoducho odstrániť živicu z karosérie? Použite odstraňovač živice z auta

Živica kvapkajúca zo stromov je veľký problém pre samotný lak auta a je potrebné proti nej aktívne a efektívne bojovať. Využiť na to môžete domáce prostriedky alebo profesionálne odstraňovače živice a to v závislosti od stupňa jej zaschnutia. Najlepšou, najefektívnejšou a najjednoduchšou cestou však naďalej zostáva využitie špeciálnych prípravkov, ktoré sú na tento účel priamo určené. Pevne veríme, že sme vám poskytli skvelý TIP na produkt, ktorý vám uľahčí starostlivosť o auto a hlavne sa vďaka nemu vyhnete nechceným investíciám a problémom.

Najčastejšie kladené otázky

Čo robiť s odolnými škvrnami živice pochádzajúcej zo stromov?

Na boj s odolnými škvrnami živice sú najlepšie špeciálne odstraňovače živice, ktorých zloženie a účinná sila je určená výhradne na tento účel. Ide o najefektívnejší a najbezpečnejší spôsob ako sa zbaviť živice z povrchu auta.

Ktorý odstraňovač živice z auta je najúčinnejší?

Medzi najúčinnejšie odstraňovače živice z auta patria Sonax a VMD, ktoré poskytujú rýchle a efektívne odstránenie živice z povrchu vozidla. Disponujú rozprašovačom pre zabezpečenie rýchleho účinku a jednoduchej aplikácie.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 939 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 35 130 recenzií) 

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
4.8/5 - (5 votes)