Keď si kladiete otázku, ako vyčistiť semiš, tak ste na správnom mieste. Semiš bez predošlého špeciálneho chemického ošetrenia nemôžete len tak namočiť. Voda ho znehodnocuje a nečistoty musíte z neho najskôr nasucho vydrhnúť a vykefovať. Špeciálnu pozornosť musíte venovať starostlivosti o semišové topánky. Len pri správnom ošetrovaní, čistení a celkovom manipulovaní s nimi si dlhodobo zachovajú svoj tvar, funkciu a vzhľad. Ukážeme si, ako na to.

Čo je to semiš?

Zvieracia koža sa pred spracovaním na konkrétne výrobky musí ešte špeciálne spracovať, aby sa nerozložila. Napustiť rôznymi látkami, nafarbiť a podobne. Takto spracovaná koža vhodná na výrobu nábytku, galantérie, oblečenia a obuvi sa volá useň. Koža po základnom spracovaní máva hrúbku v rozmedzí 2,5 – 4 mm. Táto sa ďalej štiepi podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka. Vzniká tak lícová a rubová useň. Z lícovej usne sa vyrábajú kožené výrobky a rubová useň je vlastne semiš.

Tento je menej hutný a pevný ako lícová useň, ale zato je oveľa priedušnejší a prispôsobivejší. Typický je preň tenký vlas a je veľmi jemný na dotyk. Vyrábajú sa z neho hlavne rukavice, kabelky, tenšie prechodné bundy, športová a vychádzková obuv, ktorá sa rýchlo prispôsobí tvaru nohy, ale je náchylná na poškodenie.

Ako na správnu starostlivosť a čistenie semišových topánok?

Semišové topánky sú náchylné na znečistenie a poškodenie. Sú zvlášť citlivé na pôsobenie vody. Preto by ste semišové topánky nikdy nemali čistiť namáčaním alebo praním. Na ich ochranu pred vodou dostať špeciálne impregnačné spreje a aj súpravy kefiek, kryštalických gúm a rôznych pien na suché čistenie semišových topánok. Odporúčame si tieto prostriedky nakúpiť s vaším prvým párom semišových topánok, aby ste im mohli dopriať patričnú starostlivosť hneď od začiatku. Stačí dodržiavať nasledovné:

Impregnácia topánok

Ideálne je zašpineniu a navlhnutiu predchádzať. Z toho dôvodu je vhodné semišové topánky impregnovať hneď po ich zakúpení pred prvým nosením. Dostať špeciálne spreje a prípravky na impregnáciu semišu.

Sprejom je to jednoduché, stačí nastriekať prípravok rovnomerne po celom povrchu topánky vo vzdialenosti cca 20 cm (prípadne podľa typu prípravku) a nechať ich vysušiť na vzduchu pri otvorenom okne. Toto opakovať 2 až 3-krát po sebe, aby vznikla dostatočná vrstva na odpudenie vody. Treba opakovať pravidelne. Vždy sa to robí na čistých a suchých topánkach.

Príprava topánok na čistenie

Ak si kladiete otázku, ako vyčistiť semišové topánky, tak vedzte, že základným pravidlom je čistiť ich až po vysušení. Na odčerpanie vlhkosti môžete použiť bavlnenú handričku, ktorú pritlačíte na veľmi vlhké miesta. Základom je však nechať vysušiť topánky na vzduchu.

Nepoužívajte priame slnko, fén, radiátor ani sušičku. Pomôcť môže ventilátor alebo otvorené okno. Topánky pred sušením dôkladne vysteľte novinovým papierom alebo použite drevený napinák, aby si zachovali tvar.

Odstraňovanie nečistôt

Na čistenie semišových topánok vám najviac poslúžia bavlnená handrička, mäkká kefka, guma a čistiaca pena na semiš alebo čalúnenie. Výrazným pomocníkom môže byť aj lieh alebo biely ocot. S týmito prostriedkami a nástrojmi by ste mali zbaviť semišové topánky akejkoľvek nečistoty a navrátiť im svieži vzhľad. Základom je však šetrné zaobchádzanie a jemné čistiace materiály. Na každý typ škvrny zvoľte trochu iný postup:

Zaschnuté škvrny

Ak je to možné, nechajte každú škvrnu na semiši zaschnúť. Takúto škvrnu treba následne zo semišu jemne vyšúchať. Začnite bavlnenou handričkou, ak to nestačí, tak ju vykefujte mäkkou kefkou. Pri extra odolných škvrnách vyskúšajte špeciálnu kryštalickú gumu na semiš alebo gumu na ceruzky, ktorá odstráni aj škrabance. Pohybujte nimi rýchlo zo strany na stranu, ale nevyvíjate veľký tlak. Semiš je veľmi jemný materiál a ľahko sa poškodí.

Škvrny od vody

Tu je základom šetrné vysušenie topánok. Dodržte postup, ktorý sme opísali pri príprave na čistenie. Dôkladne vysteľte/vystužte topánku a sušte pomocou vzduchu a ventilátoru. Nepoužívajte priamy zdroj tepla. Pokiaľ ide o výrazne mokré škvrny, tak pritláčajte na ne bavlnenú handru, aby vsiakli vodu. Po vyschnutí aplikujte postup handričkou a mäkkou kefkou, prípadne gumou ako pri zaschnutých škvrnách.

Mastné škvrny

Posypte škvrnu penovým čističom na semiš alebo na čalúnenie a nechajte ich pôsobiť dlhší čas, teda 30 – 120 minút. Následne čistič namiesto použitia semišovej kefy jemne utrite bavlnenou handrou alebo použite ručný vysávač, aby ste dostali všetky zvyšky prostriedku z topánky. Na extra odolné mastné škvrny môžete použiť handričku poliatu trochou liehu alebo octu. Opäť pozor na drhnutie prílišným tlakom. Uistite sa, že topánky ostali suché. Ak nie, nechajte ich vysušiť.

Snehové (slané) škvrny

Ideálne je semišové topánky do snehu nenosiť. Zvlášť posypová soľ ich môže poškodiť, ak sa z nich neodstráni ihneď. Po dôkladnom oklepaní a otretí snehu a soli handrou pristupujte k čisteniu topánok ako pri mokrých škvrnách. Teda dôkladne topánky vysušte a následne vykefujte. Soľ dobre odstráni zriedený ocot, lieh alebo peroxid vodíka. Pri odstraňovaní soli si však dajte obzvlášť pozor na drhnutie. Handru o topánky len jemne pritláčajte.

Pri správnej starostlivosti o semišové topánky si ich príjemný vzhľad budete užívať dlhodobo

Ako vyčistiť semiš pomocou domácich prostriedkov?

Ako vyčistiť semiš bez špeciálnych súprav na to určených? Dá sa to veľmi jednoducho. Všetko z týchto súprav sa dá plnohodnotne nahradiť domácimi prostriedkami bez toho, aby ste si semišové topánky a iné kúsky poškodili. Jediné, na čom by ste nemali šetriť, je kvalitný impregnačný prostriedok. Ideálny by bol priamo určený na semiš. Impregnáciu treba opakovať po každom čistení. Bavlnenú handričku zoženiete prakticky kdekoľvek a kefku na semiš nahradíte mäkkou zubnou kefkou.

Špeciálnu kryštalickú gumu plne zastúpi čistá biela guma na ceruzky. Čistiacu penu na semiš alebo čalúnenie na mastné škvrny môžete nahradiť hneď niekoľkými vecami. Sú nimi: sóda bikarbóna, detský púder, kukuričný škrob, prášok do pečiva alebo suchý šampón. Na škvrny od vody a snehu pomôže vodou zriedený ocot. A semišové topánky špinavé od snehu a soli zachránite aj potretím cibuľou.

Barefoot topánky – aké sú ich vlastnosti a na čo sa zamerať pri kúpe

Chôdza na boso (barefoot) je najprirodzenejší spôsob chodenia, na ktorý sme do veľkej miery zabudli. Barefoot topánky sú navrhnuté tak, aby podporovali slobodu pohybu a zároveň posilňovali chodidlá, ktoré časom oslabujú v dôsledku nadmerného polstrovania a tesných špičiek väčšiny bežnej obuvi. Barefoot topánka ako taká, ponúka malú alebo žiadnu podporu svalov chodidiel. Je veľmi ľahká, skladná, podporujúca prirodzený a zdravý pohyb.

Semišové topánky sú dnes vhodné takmer na každú príležitosť

Semišové topánky sú veľmi príjemné na nosenie, pretože sú ľahké, noha v nich dobre dýcha a semiš je veľmi prispôsobivý materiál, takže pomerne rýchlo získate pocit, akoby vám topánky urobili na mieru. Dnes už sa zo semišu nevyrába len športová a vychádzková obuv, ale dokonca aj sandále a lodičky. Môžete ho teda nosiť v každom ročnom období a pri mnohých príležitostiach. Veríme, že sme vám pomohli so starostlivosťou o vaše semišové topánky a že budú dobre vyzerať a slúžiť dlhé roky.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ako predísť prípadným škvrnám na semišových topánkach?

Jednou z možností je starostlivo sledovať počasie a nenosiť ich do dažďa a snehu. To je však nepraktické. Ideálne je semišové topánky naimpregnovať pred prvým použitím a opakovať to po každom čistení.

Môžete dať semišové topánky do práčky?

Pokiaľ to výrobca nepovoľuje priamo v návode použitia alebo na štítku, tak nie. Aby semišové topánky zvládli pranie v práčke, musia byť pri výrobe ošetrené špeciálnymi chemickými látkami. Inak je semiš na namočenie veľmi citlivý.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 204 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 12 474 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 31 317 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 342 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8