Chôdza na boso (barefoot) je najprirodzenejší spôsob chodenia,  na ktorý sme do veľkej miery zabudli. Barefoot topánky sú navrhnuté tak, aby podporovali slobodu pohybu a zároveň posilňovali chodidlá, ktoré časom oslabujú v dôsledku nadmerného polstrovania a tesných špičiek väčšiny bežnej obuvi. Zvyšuje sa tak komfort nosenia. V klasickej obuvi nie je pohyb prirodzený a pri nesprávnom výbere môže dôjsť k problémom s chrbtom, plochým nohám, zdeformovaným prstom na nohách a ďalším zdravotným problémom.

Barefoot topánka ako taká, ponúka malú alebo žiadnu podporu svalov chodidiel. Má tenkú podrážku, ktorá nemá tlmiace vlastnosti, nie je vybavená stielkou a nemala by mať vyvýšenie na päte. V porovnaní s klasickou obuvou je to iba „poťah“, ktorý chráni chodidlo pred zranením. Je veľmi ľahká, skladná, podporujúca prirodzený a zdravý pohyb.

Vlastnosti barefoot topánok

Najzásadnejší rozdiel oproti štandardnej obuvi je, že barefoot topánky sa vyznačujú hlavne rovnou podrážkou, ktorá dodáva pocit chôdze na boso. Sú veľmi ľahké a pružné, aby podporili pohyblivosť vašej nohy. Neponúkajú tlmiacu, ani podpornú funkciu. Ich zhotovenie sa od bežnej obuvi líši v piatich zásadných bodoch.

Žiadny vyvýšený podpätok a minimálne zakrivenie

Bežná obuv má oproti barefoot topánkam vyvýšenú časť päty, čo nás núti upraviť rozloženie hmotnosti pri ich nosení.

Ultratenká podrážka

Barefoot topánky majú extrémne štíhlu podrážku (okolo 4 mm), ktorá umožňuje lepšiu senzorickú spätnú väzbu. Nadobúdate pocit, ako by ste chodili na boso.

Pružný materiál

Pri bežnej obuvi s vyvýšenou pätou a tvrdšou podrážkou dochádza k fixácii chodidla a nie je umožnený prirodzený a zdravý pohyb. Barefoot topánky z pružných materiálov tento pohyb podporujú.

Široká špička

Prirodzene roztiahnuté prsty sa zužujú vplyvom nesprávne zvolenej obuvi s úzkou špičkou. Postupom času dochádza k deformácii prstov a nepríjemným bolestiam. Slobodu pre vaše prsty ponúkajú barefoot topánky, ktoré poskytujú dostatok priestoru v špičke a predchádza sa tak prípadným nepríjemnostiam s nosením. To umožňuje maximálnu a prirodzenú slobodu pohybu.

Hmotnosť

Oproti bežnej obuvi je hmotnosť zanedbateľná, často len pár gramov. Záleží na veľkosti a type obuvi.

(sportisimo.sk)

Výhody a nevýhody barefoot topánok

Aké má výhody tento typ obuvi? Má aj svoje nevýhody? Pozrite si v krátkom prehľade, čo je pre nich charakteristické. Barefoot topánky umožňujú nositeľovi vysoký stupeň voľnosti pohybu. To je to, čo chcú výrobcovia touto obuvou dosiahnuť. Cieľom je, čo najviac sa priblížiť pohybu chôdze alebo behu na boso a integrovať chodidlá z ich pasívnej úlohy do aktívnej účasti na pohybe.

VÝHODY

 vytvárajú prirodzený pohyb pri chôdzi a behu

 podpora krvného obehu

 zlepšenie pocitu rovnováhy

 posilnenie svalov nôh a chodidiel

 odľahčenie kolien, bedier a chrbta

 “sloboda” prstom

 nízka hmotnosť

NEVÝHODY

 nie sú veľmi vhodné na tvrdé a kamenisté prírodné povrchy

 zvyknutie na barefoot topánky si vyžaduje potrebný čas

 

Tradičné alebo prstové barefoot topánky?

Na trhu nájdete rôzne typy barefoot obuvi od rozdelenia podľa sezónnosti, typu aktivity, ale aj rozdelenia podľa značky. Aby ste našli tú pravú barefoot obuv, mali by ste si pred nákupom premyslieť, na aké účely chcete obuv používať. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na rozdelenie z pohľadu špičky.

Tradičné barefoot topánky, ako ju máte možnosť vidieť pri športe alebo každodennom živote sa vyznačuje veľmi tenkou a pružnou podrážkou. V obuvi chýba stielka, čo znamená, že sklon medzi pätou a chodidlom je tu veľmi malý. Má širokú oblasť predkolenia a malé odpruženie. Mnoho z nich má vystuženú špičku pre lepšiu ochranu prstov na nohách.

Prstové barefoot topánky, majú extra priestor pre každý prst na nohe. Niekedy pripomínajú rukavice na nohy. Použitie je podobné, ako pri tradičných, ale využitie nachádzajú predovšetkým pri športových aktivitách, vrátane tých vodných. Rovnako ako u predchádzajúceho modelu je podrážka extrémne tenká a veľmi elastická, aby bola zaistená čo najväčšia flexibilita. Pri tomto type je ešte výraznejšia prirodzená chôdza.

Tradičnú barefoot obuv ľudia uprednostňujú skôr v mestách aj vďaka svojmu elegantnému vzhľadu. Prstová je preferovaná pri športových aktivitách, veľkú obľubu má pri vodných športoch.

Prinášame stručný návod ako vyčistiť semišové topánky

Keď si kladiete otázku, ako vyčistiť semiš, tak ste na správnom mieste. Semiš bez predošlého špeciálneho chemického ošetrenia nemôžete len tak namočiť. Voda ho znehodnocuje a nečistoty musíte z neho najskôr nasucho vydrhnúť a vykefovať.  Len pri správnom ošetrovaní, čistení a celkovom manipulovaní s nimi si dlhodobo zachovajú svoj tvar, funkciu a vzhľad.

Ktoré barefoot topánky sú pre mňa tie pravé?

Barefoot obuv má rôzne využitie, a preto je dôležité, aby obuv, ktorú si vyberiete  vyhovovala účelu budúceho použitia. Ak sa zaujímate o outdoorové aktivity, môžete si namiesto turistických topánok zvoliť multifunkčné outdoorové barefoot modely. Ostatné barefoot topánky sú vhodné na použitie v interiéroch. Vážia o niečo menej a sú menej robustné. Existujú aj barefoot topánky špeciálne určené pre vodné aktivity, ktoré majú síce optimálne využitie vo vode, ale na bežné použitie sú už menej pohodlné.

Barefoot topánky na každodenné použitie

Široká škála barefoot topánok je vhodná na každodenné použitie alebo do práce. Ich farebný vzhľad a dizajn viete skombinovať s obvyklým oblečením. Sú obzvlášť ľahké a pohodlné.

Niekedy sú na nerozoznanie od bežnej obuvi. Všestrannými sú barefoot tenisky, ktoré viete skombinovať k ležérnemu outfitu, pánskemu alebo dámskemu.

Zimné barefoot topánky

Široká škála barefoot topánok je vhodná na každodenné použitie alebo do práce. Ich farebný vzhľad a dizajn viete skombinovať s obvyklým oblečením. Sú obzvlášť ľahké a pohodlné.

Niekedy sú na nerozoznanie od bežnej obuvi. Všestrannými sú barefoot tenisky, ktoré viete skombinovať k ležérnemu outfitu, pánskemu alebo dámskemu.

Barefoot sandále

S prichádzajúcimi teplými dňami a blížiacemu sa letu nemôžu chýbať ani sandále. Tieto vzdušné a ľahké topánky sa dokonale hodia k letnému outfitu.

Vytvárajú ideálnu rovnováhu medzi letným vzhľadom a pohodlím.

Barefoot pre deti

Pre zdravý vývoj nohy dieťaťa sú vhodnou voľbou barefoot topánky do exteriéru a barefoot papuče do interiéru. Špička je dostatočne široká a vytvára potrebný priestor pre prsty.

Barefoot papuče sú obzvlášť ľahké a „ohrievajú“ chodidlo, čo je obzvlášť výhodné na studených podlahách. Podrážka nebýva zvyčajne určená na vonkajšie použitie, má preto len minimálne vodoodpudivé vlastnosti.

Barefoot topánky na trekking a behanie

Ak si chodíte radi zabehať alebo preferujete skôr dlhé trekové túry, mali by ste si zvoliť práve takýto typ barefoot topánok. Materiál je o niečo robustnejší, aby vás ochránil. Správna treková/turistická obuv zaručuje, že prejdete veľa kilometrov, kamenistých ciest alebo stúpaní bez bolestí nôh. Zároveň má takáto obuv stabilizačnú a ochrannú funkciu.

Pri behaní je okrem vhodne zvolenej barefoot topánky dobré zamerať sa aj na techniku behu. Topánky na behanie od klasických sa na prvý pohľad takmer nelíšia. Rýchlo si však všimnete, že sú podstatne ľahšie.

Vhodne zvolené barefoot topánky vás môžu sprevádzať pomerne dlho, preto je potrebné pred nákupom zvážiť, v akých situáciách by mala nájsť svoje uplatnenie. Pri kúpe si všímajte nielen strih a materiál, ale aj to, na aké ročné obdobie je obuv určená.

(vivobarefoot.sk)

Začiatky s barefoot topánkami

Ak si plánujete kúpiť barefoot topánky a doteraz ste s nimi nemali skúsenosť, mali by ste byť pri prechode trpezlivý a nič neuponáhľať. Dĺžka prechodného obdobia závisí od mnohých faktorov, vrátane úrovne vašej aktivity, hmotnosti, chôdze a terénu po ktorom kráčate alebo beháte. Dôležitým faktorom je aj vek, deti si zvyknú oveľa rýchlejšie ako dospelý. Svaly, šľachy a väzy si musia zvyknúť na nové pohyby, ako aj na skutočnosť, že medzi špičkou a pätou nie je vyvýšenie.

Odporúčame vo voľnom čase chodiť bez topánok a prvé kroky v topánkach absolvovať na mäkšom podklade, napríklad na lúke alebo na dovolenke využiť pláž s nie príliš hlbokým pieskom. Až potom by ste mali používať topánky na denno-denné používanie alebo dlhšie vzdialenosti. Počas prechodu z tradičnej obuvi na barefoot sa môžu vyskytnúť príznaky bolesti svalov čo je pre zdravých ľudí normálne.

Beh je ale úplne iný príbeh. Nezabudnite najskôr začať krátkymi behmi a postupne ich predlžovať. Nervy, svaly, šľachy a kosti vašich chodidiel potrebujú dostatok času na prispôsobenie sa novým a neznámym silám, ktoré na vás budú pôsobiť.

Sú barefoot topánky naozaj pre všetkých? Nie tak úplne. V zásade je vhodné používať tento typ obuvi len pre ľudí, ktorí majú zdravé chodidlá. Ak máte ploché chodidlá alebo spadnutú klenbu, ak ste podstúpili akýkoľvek typ operácie nôh, prípadne máte iné deformácie chodidiel,  odporúčame sa pred používaním radšej poradiť s ortopédom. Rovnako je na zvážení, ak máte poškodené medzistavcové platničky alebo trpíte nadváhou. V takomto prípade bývajú lepšou voľbou topánky s dobrým tlmením.

Barefoot topánky a baleríny od Be Lenka – RECENZIA A SKÚSENOSTI

V dnešnej dobe, keď sa zdravie stáva prioritou, by ste nemali zabudnúť ani na svoje chodidlá a dopriať im pohodlie a voľnosť. A práve v tomto kontexte sa barefoot topánky stávajú zaujímavou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spojenie medzi funkčnosťou a komfortom. V tejto recenzii sa pozrieme na baleríny Bellissima 2.0 a tenisky Whiz od Be Lenka.

Na čo sa zamerať pri kúpe barefoot topánok?

Častou otázkou z radov laickej a odbornej verejnosti je, či sú barefoot topánky zdravé alebo nie? Vo väčšine prípadov nie je smerodajná samotná topánka, ale spôsob, akou ju používate a zaobchádzate s ňou. Začiatočníci by preto mali pristupovať k barefoot topánkam postupne, aby sa ich telo a svaly dokázali zmene prispôsobiť.

Ktoré aspekty sú pre vás smerodajné? Pri kúpe barefoot topánok odporúčame venovať pozornosť nasledovným bodom:

Kde ju budete využívať?

Jedným z hlavných aspektov je vhodne zvolená obuv pre požadovanú oblasť použitia. Konštrukcia barefoot obuvi na outdorové aktivity sa od obuvi na každodenné nosenie bude líšiť vo viacerých parametroch, preto je vhodne zvolený typ predpokladom k plnej spokojnosti. Na trhu nájdete aj tzv. multifunkčné barefoot topánky, ktoré sú určené do interiéru a exteriéru, nie však priamo na outdorové aktivity.

So zapínaním alebo bez?

Barefoot obuv má zvyčajne dve možnosti zapínania. Na jednej strane so zapínaním, na druhej bez. Ak plánujete obuv používať na športové aktivity, odporúčame siahnuť po modeloch so šnurovaním, aby ste mali čo najlepšiu stabilitu. Pri nosení na každodenné použitie, nevyhnutne nepotrebujete zapínanie a bez obáv si vystačíte aj bez. Na trhu nájdete veľké množstvo vizuálne pekných a dostupných barefoot topánok.

Leto alebo zima?

Pri kúpe je nepochybne dôležité myslieť aj na ročné obdobie. Obuv, ktorá je v miernych letných dňoch stále príjemná, sa môže v horúcom letnom období stať utrpením a v zime zas spôsobiť omrznuté prsty na nohách. Pri kúpe si teda všímajte nielen strih a materiály, ale aj to, na aké ročné obdobie je obuv určená.

Hmotnosť

Barefoot obuv, tým, že je minimalistická a bez zbytočného materiálu navyše, je v porovnaní s bežnou obuvou veľmi ľahká. Prispieva k tomu tenká podrážka a úsporné použitie materiálov. Samotným zložením barefoot obuv prispieva k citeľnejšiemu pocitu z chôdze a behu.

Veľkosť obuvi

Barefoot topánka by mala vždy správne sedieť. Veľkosť topánky hrá rovnako dôležitú úlohu, ako tvar a účel, ktorý má spĺňať. Aká veľkosť je pre vás správna si môžete pozrieť u jedného zo slovenských výrobcov barefoot obuvi.

(belenka.sk)

Sú najlepšie barefoot topánky aj najdrahšie?

V závislosti od modelu a oblasti použitia je možné zvoliť si medzi tromi cenovými kategóriami barefoot topánok. Na trhu nájdete modely už od 20 €, ale aj za 160 € v závislosti od vašich preferencií.

Barefoot topánky nižšej triedy

Barefoot topánky dostanete v cenovom rozpätí už od 20 do 40 Eur. Tieto modely však majú často menej dobrú odolnosť voči vode. Sú preto obzvlášť vhodné hlavne na použitie v interiéroch. Pri výletoch v exteriéri je vhodné za topánky minúť o niečo vyššiu sumu, ideálne v rozmedzí od 50 do 100 Eur.

Barefoot topánky strednej triedy

Ak už máte skúsenosti s barefoot topánkami a ste s nimi spokojný, investícia nad 60 Eur je prijateľná. V tejto cenovej relácii nájdete kvalitné barefoot topánky v rôznych farebných a vizuálnych prevedeniach, vhodné na každodenné použitie a športové vyžitie.

Barefoot topánky vyššej triedy

U kvalitných topánok, ktoré si držia dlhodobo svoju kvalitu, je cenovka vyššia a pohybuje sa na úrovni nad 100 Eur. Získate topánky, ktoré presne vyhovujú vašim potrebám. Do tejto kategórie spadajú outdoorové topánky s vyššími požiadavkami na zhotovenie, ale aj vybrané modely, napr. z kvalitnej hladkej alebo brúsenej kože.

Barefoot topánky nie sú len aktuálnym trendom, ale dostávajú sa takpovediac „späť k základom“. Umožňujú vám kráčať v priamom kontakte so zemou a s dostatkom slobody pohybu. Neponúkajú toľko ochrany, ako štandardné topánky, ale poskytujú dostatočnú ochranu pred ostrými predmetmi. Tento typ topánok stojí za to vyskúšať, aj keď pri prvej chôdzi budete mať iný pocit, ako pri štandardnej obuvi.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: facebook.com, 212 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 9 625 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 22 390 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 383 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (3 votes)