Už dávno neplatí, že muži majú doma len jeden jediný pár poltopánok. Hoci sa môže zdať, že pri výbere poltopánok k obleku nemáte veľa možností, opak je pravdou. Dnes sa muži venujú výberu poltopánok ešte pozornejšie než ženy. Netreba opomenúť, že výber oblekových topánok podlieha určitým zásadám, ktoré je nutné dodržať. Vyberáte topánky na spoločenskú udalosť alebo bežné nosenie? To je jedna z hlavných otázok, ktorú si pri výbere treba položiť. 

Čo sú to vlastne pánske poltopánky?

Pánske poltopánky sú veľmi obľúbeným druhom obuvi. Ich hlavnou charakteristikou je, že nesiahajú až po členok, resp. nechránia a nezahaľujú členkový kĺb. Ide o veľmi pohodlnú obuv, ktorá je vhodná na bežné nosenie a formálne spoločenské udalosti. Celkovému outfitu poltopánky dodávajú o čosi väčší šmrnc a štýl. Osobitou kategóriou sú poltopánky k obleku, ktoré by mali pôsobiť elegantne a na úrovni – to však neznamená, že pri ich výbere máte na výber len tie klasické v čiernom prevedení.

Topánky k obleku – načo si dávať pozor pri ich výbere?

Poltopánky k obleku sa vyberajú úplne rovnako ako každá iná obuv – podľa účelu využitia. Samozrejme, aj tento druh obuvi disponuje veľkou pestrosťou a rôznorodosťou. V závislosti od toho, či plánujete poltopánky nosiť vo voľnom čase alebo na formálne spoločenské udalosti, musíte dbať pri ich výbere na nasledujúce kritériá:

Spôsob šnurovania

Šnurovacie topánky rozdeľujeme na dve kategórie, pričom každá z nich je vhodná na iný druh aktivít. Obuv s otvoreným šnurovaním disponuje jazykom, ktorý je súčasťou vrchu topánky. Predný diel s bočnými sú tak navzájom zošité. Tento druh obuvi je viacej vhodný k obleku na každodenné nosenie. Obuv s uzavretým šnurovaním disponuje vrchným dielom, ktorý spolu so šnurovaním tvorí jeden celok. Samozrejme, jazyk topánky je pevne prišitý zo spodu. Táto obuv je najvhodnejšou na dôležité spoločenské udalosti, keďže pôsobí o čosi elegantnejšie a jednoduchšie.

Druh podrážky

Čo sa týka materiálu podrážky – pre spoločenské udalosti je najvhodnejšia práve kožená klasika. Tá má veľmi dobrú výdrž a pôsobí veľmi elegantne. Pri spoločenských udalostiach v zimnom období je vhodná aj syntetická podrážka, ktorá vie lepšie zabrániť premoknutiu topánky. Nevhodným materiálom podrážky je guma, ktorá sa veľmi ľahko opotrebuje. Topánky tak môžete rovno vyhodiť do koša. Gumová podrážka je častokrát aj zdrojom pískania a vrzgotu počas chôdze, čo sa do spoločnosti naozaj nehodí.

Materiál topánok a opätku

Pri výbere materiálu buďte obozretní! Na dôležité a jedinečné spoločenské udalosti sa hodia jedine kožené topánky. Kožené pánske poltopánky musia mať čisto koženú podšívku, koženú podošvu a kožený vrch. V prípade, ak sa jedná o nosenie obleku vo voľnom čase alebo do práce, materiál je možné zvoliť podľa svojich predstáv. Pri formálnych spoločenských udalostiach nezabúdajte ani na potrebu nižšieho opätku. Naopak, pri tých menej dôležitých akciách môžete siahnuť aj po modeloch s trošku vyšším opätkom.

Prinášame stručný návod ako vyčistiť semišové topánky

Keď si kladiete otázku, ako vyčistiť semiš, tak ste na správnom mieste. Semiš bez predošlého špeciálneho chemického ošetrenia nemôžete len tak namočiť. Voda ho znehodnocuje a nečistoty musíte z neho najskôr nasucho vydrhnúť a vykefovať.  Len pri správnom ošetrovaní, čistení a celkovom manipulovaní s nimi si dlhodobo zachovajú svoj tvar, funkciu a vzhľad.

Známe typy pánskych topánok

Oxford

Oxfordy sú symbolom formálnosti a decentnosti. Topánky svoju formálnosť prezentujú predovšetkým uzavretým šnurovaním a absenciou zbytočných ozdobných vzorov. Sú vhodné ku elegantným, ale taktiež aj business oblekom. Sú mimoriadne pohodlné a využiteľné počas jari, leta i jesene. Oxfordy sa hodia predovšetkým k tmavému obleku.

Derby

Topánky typu Derby sú vhodné ku svetlému letnému obleku – nikdy nie tmavému. Charakteristické sú otvoreným typom šnurovania, absenciou hladkého jednotného vršku a taktiež väčšou vypuklosťou oproti klasickým Oxfordom. Hodia sa ku elegantným a business oblekom na formálne udalosti, ale aj na ples či do divadla.

Monk Straps

Monk Straps je veľmi atypický typ obuvi, ktorý spoznáte vďaka prítomnej pracke a remienkom, ktoré nahrádzajú klasické šnurovanie. Takáto obuv nie je úplne vhodná na formálne a dôležité stretnutia, ale skôr na voľnočasové nosenie alebo ako obuv do práce počas voľnejších dní.

Loafer

Topánky Loafer, u nás známe aj ako nazúvačky, sú topánky s mokasínovou konštrukciou. Charakteristickým prvkom je absencia šnurovania – do topánky nohu postačí už len vsunúť. Aj keď samotným vzhľadom môžu byť topánky elegantné, v našich končinách si na formálne akcie radšej zvoľte topánky s klasickým šnurovaní.

Mokasíny

Mokasíny sú veľmi populárnymi počas letného obdobia. Charakteristické sú nízkym opätkom, absenciou šnúrok, plochou podrážkou a jednoduchým nazúvaním. Mokasíny sa hodia predovšetkým k voľnočasovým aktivitám a neodporúčame ich nosiť k obleku na formálne stretnutia.

Brogue

Topánky Brogue, u nás známe ako brogsy, sú známe bodkami ozdobeným povrchom. Tu platí pravidlo, čím je menej povrch zdobený, tým viac sú elegantnejšie. Hoci sa môžu hodiť na svadbu, narodeniny či voľnočasové aktivity, na dôležité stretnutia odporúčame radšej siahnuť po elegantnej klasike.

Spectator

Topánky Spectator sú u nás najmenej rozšírené. Ich hlavnou črtou je kontrastnosť – ide o topánku s dvomi farbami, pričom existuje aj veľké množstvo variácií obohatených o rôzne doplnky. Obuv nie je vhodná na formálne a business stretnutia.

Topánky k obleku – ako dokonale zladiť ich farbu?

Vami zvolené topánky by mali vždy ladiť s oblekom – či už na dôležitých spoločenských udalostiach, ale aj pri každodennom nosení. Ku čiernemu obleku sa hodia predovšetkým čierne šnurovacie topánky, vďaka čomu si zachováte eleganciu a štýl na formálnych udalostiach. Tmavomodrý a šedý pánsky oblek je vhodnejší pre bežné nosenie. Oba z nich môžete kombinovať s čiernymi alebo burgundskými topánkami – poprípade sa ujmú aj poltopánky hnedé. Ak hľadáte to najlepšie k tmavošedému obleku, tak jednoznačnou voľbou sú čierne pánske topánky. Naopak k modrému obleku sa najlepšie hodia pánske hnedé topánky alebo pánske poltopánky hnedé.

Vhodne zvolenou kombináciou topánok a obleku predídete faux pas (čítaj “fo pa”)

Starostlivosť a čistenie – topánky k obleku musia vyzerať vždy ako nové!

Topánky k obleku sú vizitkou vašej osobnosti, takže by ste sa o ne mali aj patrične starať. Poltopánky by si mali zachovať predovšetkým svoju čistotu a lesk. Čistotu ľahko zabezpečíte utretím vlhkou handričkou a kefou na obuv. Pre samotné leštenie môžete siahnuť po kréme alebo po vosku. Pre menej skúsených je krém príjemným začiatkom, keďže nemáte v podstate čo pokaziť – handričkou nanesiete jemnú vrstvu krému a kefou ju rozotriete po obuvi. Pri leštení voskom je dôležité niekoľkonásobné opakovanie nanášania vosku a kvapky vody, pričom postup opakujete až pokým nebudete s leskom spokojný.

Vyberajte štýlovo a s rozumom

Ako ste sa mohli dočítať, výber vhodných poltopánok k obleku naozaj nie je jednoduchý. Netreba zabúdať nato, že kategória poltopánok je veľmi široká a ponúka obuv na rôzne spoločenské udalosti. Je potrebné zladiť štýl a farbu topánok s oblekom a taktiež aj s druhom spoločenskej udalosti. Pevne veríme, že sme vám s výberom pomohli. 

Najčastejšie kladené otázky

Aké topánky nosiť na dôležité formálne stretnutia?

Na formálne stretnutia sú skvelou voľbou topánky typu Oxford alebo Derby.

Ako zladiť farbu opaska s farbou topánok a oblekom?

Farba opasku by sa mala vždy zhodovať s farbou topánok.

Ako rozpoznať kvalitné topánky?

Kvalitné topánky spoznáme podľa absencie prázdnych miest, zvyškov lepidla na spojoch, povrchových poškodení a deformácií. Kožené pánske poltopánky by mali byť odolné voči deformáciám. Dôležitá je aj pravidelnosť šitia a švíkov.

Ako kombinovať ponožky s topánkami?

Základom kombinovania topánok s ponožkami je, aby ponožky zbytočne nepôsobili kontrastne, hlavne pri formálnych stretnutiach. Rozhodne sa vyhnite pestrým farbám a nevšedným vzorom. Ponožky by mali byť dlhé, bavlnené a jednofarebné. Hnedá obuv vyžaduje hnedé alebo béžové ponožky. Naopak, čierne poltopánky zasa vyžadujú čierne ponožky.

Aké topánky sú vhodné do zimného počasia?

Do zimného počasia sú vhodné topánky so syntetickou podrážkou, ktorá vie lepšie zabrániť premoknutiu topánky.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 9 367 recenzií)

(zdroj: facebook.com; 76 recenzií) 

(zdroj: apps.apple.com; 12 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 12 474 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (3 votes)