Pánske košele sú viac než len obyčajným kusom oblečenia. Prečo je to tak? Môže za to hlavne ich univerzálnosť, elegancia a jednoduchosť. Práve vďaka týmto trom vlastnostiam ide o nestarnúci módny kúsok, ktorý by nemal chýbať v žiadnom pánskom šatníku. Dobre zvolená košeľa s dlhým rukávom dokáže osviežiť nejeden outfit bez ohľadu na to, či sa chystáte na neformálnu udalosť alebo dôležité obchodné stretnutie. Aj práve preto sa stala neodmysliteľnou súčasťou každého obleku. Pýtate sa ako vybrať správny strih, golier či materiál? Poznáme odpoveď.

(modivo.sk)

Strih košele do obleku sa musí odvíjať od typu vašej postavy

Pri kúpe košele je kľúčovým bodom práve výber vhodného strihu. Najčastejšie máte vždy na výber zo štyroch typov strihov: slim fit, regular fit, body fit a casual fit. Ktorý z nich je ten najlepší? To záleží len a len od typu vašej postavy, výšky, šírky v páse, hrúbky krku a množstva ďalších iných parametrov. Mohli by sme sa zaoberať presnými číslami a parametrami, ale najlepším spôsobom ako zistiť vhodnosť strihu je vyskúšať každý strih priamo na sebe. Aký je medzi nimi vlastne rozdiel?

Slim fit

Slim fit je mimoriadne moderným priliehavým strihom, ktorý sa smerom k oblasti pásu zužuje. Charakteristický je vypasovaním, výrazným zúžením v oblasti rukávov a priliehavosťou samotnej košele, čo ocenia najmä páni so štíhlejšou a útlejšou postavou. Vypasovanejší strih dokáže lepšie zvýrazniť jednotlivé mužské črty, dokonale obopnúť a priľnúť na telo.

V súčasnosti je prevedenie košieľ slim fit najpopulárnejším strihom na našom trhu, pretože ho preferuje čoraz viac mladých mužov. Tento typ košele sa hodí aj k obleku.

Regular fit

Regular fit je v podstate klasickým rovným oblekovým strihom, ktorý sa v oblasti pásu vôbec nezužuje. Charakteristický je maximálnou voľnosťou a pohodlím, ktoré ocenia hlavne páni obľubujúci komfort a voľnosť v pohybe. Voľnejší strih tiež dokáže lepšie zakryť nedostatky postavy, čo poteší pánov so silnejšou postavou.

Vďaka tomuto strihu tak košeľa dokáže skryť o čosi väčšie bruško, aby plnoštíhla postava nepútala v košeli zbytočnú pozornosť okolia. Spoznať tento strih viete aj podľa širšieho lemu.

Body fit

Body fit je dosť špecifickým strihom, ktorý je veľmi moderný, priliehavý a úzky. Charakteristický je tým, že sa smerom k oblasti pásu zužuje ešte výraznejšie ako slim fit. Na rozdiel od slim fit však nedisponuje zúžením v oblasti rukávov. Úzky strih dokáže presne kopírovať mužské krivky a dobre zvýrazniť jednotlivé mužské črty.

Takéto prevedenie košieľ je vhodné predovšetkým pre veľmi štíhle typy postáv, napr. atlétov. Tento typ košele je vhodný na všetky formálne udalosti a hodí sa k obleku.

Casual fit

Casual fit je podstatne ležérnejší strih, ktorý je mimoriadne pohodlný a výrazne voľnejší v porovnaní s ostatnými strihmi. Košeľa v casual fit strihu má zvyčajne väčšiu šírku v oblasti ramien a väčšiu voľnosť v oblasti hrudníka, brucha, krku, ale aj rukávov – dôraz je tak kladený primárne na pohodlnosť.

Táto košeľa nie je vhodná na formálne udalosti, takže ju neodporúčame nosiť k žiadnemu obleku. Použiť ju je možné len na bežné nosenie, napr. k obyčajným rifliam, nohaviciam či šortkám.

(answear.sk)

Elegantné pánske košele s dlhým rukávom – pozor si dajte aj na výber golieru

Mnohých zákazníkov by pri kúpe košele ani len napadalo brať ohľad na vhodný typ golieru. Voľbe správneho golieru je potrebné venovať pozornosť najmä z toho dôvodu, že golier najlepšie zdôrazní samotný tvar vašej tváre. Rovnako každý z golierov môže byť vhodnejší buď s kravatou alebo pri použití štýlového motýlika. My sme si pre vás pripravili stručné zhrnutie pätice tých najbežnejších typov košeľových golierov.

Golier Kent

Golier Kent je najznámejší a najbežnejší typ golieru, ktorý je mimoriadne flexibilný a univerzálny. Tento typ golieru je použiteľný na všetkých druhoch spoločenských udalostí, pričom je vhodný aj ku klasickému obleku. Spojiť ho je možné jednak s klasickou kravatou a rôznymi uzlami, ale dokáže pekne vyniknúť aj spoločne so štýlovým motýlikom.

Určený je predovšetkým pre okrúhly typ tváre a svoje meno nesie po členovi britskej kráľovskej rodiny: princovi Georgeovi, vojvodovi z Kentu.

Žraločí golier

Žraločí golier je pomerne dosť obľúbeným typom golieru, ktorý je charakteristický širším rozostupom medzi jednotlivými stranami goliera. Tento typ golieru je vhodný na formálne udalosti a perfektne sa hodí ku klasickému obleku. Najčastejšie sa nosí s kravatou a krížovým uzlom.

Určený je predovšetkým pre úzke a predĺžené tváre, pričom vyhnúť by sa mu mali páni s okrúhlym typom tváre. Pomenovaný je na základe svojho špecifického vzhľadu – golier totiž vyzerá, akoby z neho odkúsol žralok.

Smokingový golier

Smokingový golier je špeciálnym stojatým typom golieru, ktorý svojim vzhľadom pripomína krídla. Tento typ golieru je jeden z tých najformálnejších na trhu – vhodný je tak jedine na slávnostné formálne udalosti. Hodí sa predovšetkým ku fraku alebo smokingu, pričom sa nosí výhradne s motýlikom, ktorý by mal stojaté krídla goliera prekrývať.

Prívlastok smokingový dostal na základe svojej skvelej kompatibility práve so smokingom.

Tab golier

Tab golier je viac-menej úzkym typom golieru, ktorý je charakteristický svojou mimoriadnou dĺžkou. Tento typ golieru je mimoriadne elegantný a pomerne dosť extravagantný. Vhodný je tak výhradne na formálne príležitosti a to ku klasickému obleku s kravatou.

Odporúčame si však dať pozor na správne viazanie kravaty, pretože pri tomto golieri je samotný uzol kravaty vždy priamo na očiach. Dajte si preto na ňom vždy poriadne záležať.

Spread golier

Pomerne populárnym typom goliera je aj golier Spread, ktorý je charakteristický veľkou medzerou medzi dvojicou límcových bodov – v závislosti od konkrétneho poddruhu však môžu byť rozlične tvarované. Kombinácia tohto goliera s kravatou je dobrovoľná, pričom golier najviac vynikne práve so slim kravatou a rôznou šírkou uzla.

Spread golier zvykne byť taktiež predávaný aj pod označením: prezidentský golier. Vhodný je pre všetky typy tvárí.

Pánske topánky k obleku vyberajte štýlovo a s rozumom

Hoci sa môže zdať, že pri výbere poltopánok k obleku nemáte veľa možností, opak je pravdou. Dnes sa muži venujú výberu poltopánok ešte pozornejšie než ženy. Netreba opomenúť, že výber oblekových topánok podlieha určitým zásadám, ktoré je nutné dodržať.

Elegantné pánske košele s dlhým rukávom – vyberiete si zimné či letné materiály?

Výber materiálu vašej košele môžete prispôsobiť svojim preferenciám, ale nikdy nezabudnite vziať do úvahy predovšetkým aktuálne sezónne podmienky. Vhodne zvolený materiál dokáže výrazne zvýšiť úroveň vášho pohodlia počas nosenia samotnej košele. Na základe sezóny tak môžeme luxusné pánske košele do obleku rozdeliť do 2 hlavných skupín: košele zhotovené z letných materiálov a košele zhotovené zo zimných materiálov.

Luxusné pánske košele zhotovené z letných materiálov

Letné materiály poskytujú dostatočnú priedušnosť a podstatne efektívnejšie odvádzanie vlhkosti, vďaka čomu bude nosenie košele komfortné aj počas letných horúčav. Dobre zvolený letný materiál tak dokáže napríklad zamedziť nadmernému poteniu sa. Medzi takéto letné materiály patrí bavlna, ľan, bavlnený popelín, hodváb alebo kombinácia týchto materiálov. Bavlnené košele sú najviac priedušné a vhodné na každodenné nosenie. Ľanové košele sú veľmi ľahké, majú atraktívny vzhľad a veľmi dobre odvádzajú vlhkosť, vďaka čomu sú ideálne do horúceho počasia na neformálne udalosti. Hodvábne košele sú vhodné na formálne udalosti, pretože sú luxusné, hladké a pôsobia veľmi elegantne. Skvelou možnosťou v letných mesiacoch sú aj pánske košele s krátkym rukávom do obleku.

Luxusné pánske košele zhotovené zo zimných materiálov

Zimné materiály poskytujú potrebnú izoláciu a udržiavajú teplo, čo je počas chladných dní doslova na nezaplatenie. Dobre zvolený zimný materiál vám tak dokáže efektívne udržať telom vytvorené teplo. Medzi takéto zimné materiály patrí kepr, hodváb či kombinácia týchto materiálov. Hodvábne košele sú považované za oveľa kvalitnejšie v porovnaní s keprovými košeľami, pretože sú priedušné, luxusné, hladké, dobre odvádzajú vlhkosť a pôsobia veľmi elegantne. Vhodné sú najmä na formálne udalosti. Keprové košele sú zvyčajne pevnejšie, teplejšie a odolnejšie, vďaka čomu sú vhodné na bežné nosenie.

Vo vašom šatníku by určite nemala chýbať košeľa na letné a zimné obdobie.

Aké farby a vzory sú vhodné pre elegantné pánske košele s dlhým rukávom?

Pánske košele do obleku môžete skombinovať rôznymi spôsobmi. Existuje však niekoľko variant, s ktorými rozhodne chybu nespravíte. Najčastejšou voľbou k obleku je biela farba, ktorá je vhodná k akejkoľvek farbe obleku. Častou alternatívou k bielej farbe je práve svetloružová, ktorá navyše košeli poskytne príjemný nádych jemnosti.

Pre o čosi pestrejší a farebnejší oblekový outfit môžete siahnuť po svetlomodrej farbe, ktorá nie je príliš výrazná, ale dodá obleku o trošku šťavy navyše. Všestrannou farbou je tiež svetlosivá, ktorá je vhodná pre tmavé, ale aj svetlé obleky. Na spestrenie oblekového outfitu môžete siahnuť aj po vzorovaných košeliach. Častou voľbou sú napríklad pruhované, bodkované či kárované pánske košele do obleku.

(cityzen.sk)

Ako zvoliť správnu veľkosť pánskej košele?

Najdôležitejším údajom pri výbere košele je obvod krku, ktorý je rovnaký ako veľkosť samotnej košele. Správnou voľbou obvodu krku zabránite nechcenému škrteniu alebo zbytočnej voľnosti goliera. Pri meraní však nezabúdajte, že je potrebné rátať s určitou rezervou – zvyčajne o veľkosti jedného alebo dvoch prstov. Zvyšné údaje (napr. obvod manžety na rukáve, šírka hrudníku, šírka v páse, dĺžka košele či dĺžka rukávov) je potrebné prispôsobiť aj danému typu košele. Rozmery voľnejších typov košelí sa môžu od tých užších strihov výrazne líšiť. Pri dĺžke rukáva zvyčajne platí, že by spod saka mal vyčnievať približne o 1-2 centimetre.

Košeľa – nestarnúci symbol pánskej elegancie

Univerzálnosť, elegancia a jednoduchosť – to všetko ponúka obyčajná pánska košeľa. Košeľa je skrátka neodmysliteľná súčasť šatníka každého muža, ktorý sa chce obliekať elegantne a vkusne. Výber pánskej košele však nie je žiadna veda – vybrať si musíte predovšetkým správny strih, ktorý bude odpovedať vašej postave. Potom už ostáva doladiť samotný golier a vyskúšať, ktorá veľkosť vám sedí najlepšie.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ako sa treba o oblekovú košeľu starať, aby si zachovala svoju kvalitu?

Základ čistenia košele je pranie, sušenie a žehlenie. Pri praní práčku nikdy nepreplňujte – maximálne osem košieľ na jedno pranie. Košele odporúčame sušiť na vzduchu a zavesené na vešiaku. Pri žehlení je dobré použiť naparovaciu žehličku.

Aká je priemerná cena košele do obleku?

Cena košele sa môže výrazne líšiť v závislosti od jej typu, materiálu, ale aj značky. Cena tých bežných modelov sa obyčajne pohybuje v rozmedzí od 20 € do 50 €. Pri luxusnejších značkách musíte rátať aj sumou nad 50 €.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: facebook.com; 38 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 999 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 12 806 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 557 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9