Ratanový nábytok je populárny nielen pre svoj prirodzený vzhľad, ale aj z dôvodu odolnosti a trvácnosti. Údržba ratanového nábytku samozrejme nie je náročná, ale aj tu je potrebné dodržať niekoľko zásad. Aby si ratan dokázal zachovať svoje vlastnosti aj po dobu niekoľkých rokov, vyžaduje si určitú dávku starostlivosti. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko základných, no kľúčových tipov, ako udržať ratanový nábytok v top forme.

(allegro.sk)

Na trhu sú dva druhy ratanu – údržba jedného z nich vyžaduje aj olej na nábytok

Ratanový nábytok sa v posledných rokoch stal obľúbenou voľbou mnohých zákazníkov najmä z dôvodu jeho prirodzeného vzhľadu, trvácnosti, skvelej dostupnosti a ľahkej údržbe. Ide o prírodný materiál, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Navyše, je odolný voči poveternostným vplyvom, vďaka čomu je ideálnou formou posedenia na záhradách a terasách. Pri nákupe a údržbe je však dobré odlišovať dva základne typy ratanu. Prírodný ratan ponúka najprirodzenejší vzhľad, priedušnosť a ohybnosť zabezpečujúcu vyšší komfort pri sedení. Vyžaduje však dôkladnejšiu údržbu a je náchylnejší na mrazy a vlhko. Naopak, polyratan je lacnejší a trvácnejší na úkor prirodzeného vzhľadu a komfortu.  

Olej na záhradný nábytok je skvelý nápad – najmä v prípade prírodného ratanu

Starostlivosť o ratanový nábytok je dôležitá pre zachovanie jeho vzhľadu a vlastností. Najideálnejšie je ho čistiť minimálne trikrát ročne a to pred začiatkom sezóny, uprostred sezóny a tesne pred samotným zazimovaním. Aj napriek tomu, že sa ratan vyznačuje pružnosťou, odolnosťou a trvácnosťou, tak nie je nezničiteľný. Údržba ratanu by sa mala odvíjať podľa toho, či sa jedná o prírodný ratan alebo umelý polyratan.

Prírodný ratan

Prírodný ratan je výrazne náchylnejší na poveternostné vplyvy a UV žiarenie. Jeho čistenie by malo byť pravidelné a vyhnúť by ste sa mali veľkému množstvu vody, agresívnym čistiacim prostriedkom a tvrdým štetinám. Povrch prírodného ratanu stačí jednoducho prejsť vlhkou handričkou, ktorá bola namočená v mydlovej vode. Použiť tiež môžete vysávač s kefovým nástavcom pre zbavenie sa prachu a nečistôt.

Pri jeho umiestnení v exteriéri sa vplyvom UV žiarenia stáva krehkejším – vyžaduje tak aj pravidelné šetrenie ľanovým olejom či lakom aspoň dvakrát ročne. Samotný olej na ratanový nábytok sa však javí ako lepšia voľba – dokáže totiž vsiaknuť priamo do ratanového dreva. Lak je len akousi povrchovou ochranou.

Počas používania by ste ratanový nábytok mali tiež ochrániť pred priamym kontaktom s vlhkou zemou. Mimo sezóny ho tak odporúčame skladovať v interiéri na suchom a teplom mieste.

Ratanový nábytok – vhodný nielen do záhrady

Záhrada, altán, terasa, či balkón je častokrát kúskom prírody u nás doma kde si oddýchneme. Ratanový záhradný nábytok skvele zapadne do tohto prírodného obrazu a poskytne pohodlie. Je pomerne odolný a pri správnej starostlivosti bude slúžiť dlhé roky. Navyše je ľahký a jednoducho sa s ním manipuluje.

Umelý ratan / polyratan

Umelý ratan, resp. polyratan, je jeden z najviac odolných materiálov, ktorý sa používa na výrobu bežne predávaných interiérových a exteriérových nábytkov. Odolný je voči nepriaznivým vplyvom počasia, je mimoriadne pevný a nenáročný na samotnú údržbu.

Pri jeho čistení môžete použiť aj väčšie množstvo vody. Zvoliť tiež môžete aj čistenie za pomoci „vapky“ s nižším tlakom vody. Problémom nie je ani použitie kombinácie saponátu a vlhkej handričky.

Nakoľko polyratan zvládne aj teploty až do -50°C, nutné nie sú žiadne špeciálne úkony na zazimovanie. Aj napriek skvelej odolnosti ho však odporúčame aspoň prekryť plachtou a umiestniť na miesto, kde nebude musieť odolávať veľkým výkyvom tepla a vysokej vlhkosti.

(efarby.sk)

O ratanový nábytok sa oplatí starať

Ako ste sa mohli presvedčiť, ošetrovanie ratanového nábytku je dôležité pre zachovanie jeho dlhej trvácnosti a krásneho vzhľadu. Dôkladná starostlivosť a pravidelné čistenie môžu výrazne predĺžiť jeho životnosť a udržať ho v perfektnom stave. Neváhajte preto venovať úsilie na starostlivosť o svoj ratanový nábytok – zaručíte si tak dlhoročný komfort na záhrade a súčasne sa vyhnete ďalším výdavkom. Pri údržbe prírodného ratanu však nikdy nezabudnite použiť aj olej na záhradný nábytok.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Môže sa nábytok z ratanu čistiť aj štandardnými domácimi prostriedkami s chémiou?

Na čistenie prírodného ratanu by ste nemali využívať agresívne čistiace prostriedky a saponáty, aby ste tento prírodný materiál nepoškodili. Polyratan by so saponátmi nemal mať problém.

Kedy zistím, že je správny čas na ošetrenie ratanového nábytku?

Ak si všimnete, že ratanový nábytok začína vykazovať známky opotrebovania, napr. trhliny, škvrny či štiepajúce sa vlákna, odporúčame ho ihneď ošetriť a aplikovať naň olej na nábytok.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 980 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 4 313 recenzií)

bez relevantných recenzií

(zdroj: heureka.sk; 1 307 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9