Záhrada, altán, terasa, či balkón je častokrát kúskom prírody u nás doma kde si oddýchneme. Ratanový záhradný nábytok skvele zapadne do tohto prírodného obrazu a poskytne pohodlie. Je pomerne odolný a pri správnej starostlivosti bude slúžiť dlhé roky. Navyše je ľahký a jednoducho sa s ním manipuluje. Z týchto dôvodov sa oplatí doňho investovať, avšak je potrebné venovať náležitú pozornosť jeho výberu.

To najdôležitejšie v skratke

 Ratan sa na výrobu nádob a nábytku využíva už tisíce rokov. Vyznačuje sa  ohybnosťou, pevnosťou a priedušnosťou. Robí ho to skvelým kandidátom na výrobu záhradného nábytku. Je pohodlný a nezaparuje sa v ňom pokožka počas horúcich dní. Prírodný ratan však nie je odolný voči mrazu a dažďu. Treba ho schovávať a zazimovávať. Tento jeho nedostatok zrušil umelý ratan – polyratan. Ten stačí v daždi prikryť.

 Nábytok z prírodného ratanu okrem zazimovania na konci sezóny a schovávania pred dažďom vyžaduje aj pravidelné každoročné natieranie, buď olejom, lakom alebo voskom. Čistiť sa smie iba mierne navlhčenou handrou, prípadne s trochou mydla a prachovkou. Polyratan je takmer bezúdržbový. Čistiť sa dá aj záhradnou hadicou.

 Pred nákupom si ujasnite načo a kde budete využívať ratanový nábytok. Na balkón, terasu, altán či zimnú záhradu sa hodia oba druhy ratanu. Priamo na záhradu zvoľte skôr polyratan, alebo nábytok vždy po použití odkladajte. K bazénu kúpte výlučne polyratan. Vždy si pozorne premerajte miesto kam nábytok umiestnite a sledujte jeho rozmery. Na párty sa hodí väčší set, na každodenný oddych postačí menší.

 Pri výbere sa zamerajte aj na kvalitu výpletu a konštrukčného rámu. Výplet by mal byť pevný, ale ohybný, bez výrazných medzier. Pri materiáli rámu uprednostnite oceľ či hliník pred drevom. Pri výbere farebného prevedenia dbajte aj na odolnosť farby voči UV žiareniu. Nosnosť stoličky by nemala byť nižšia ako 110 kg a treba dbať aj na výber príslušenstva, ako sú podušky a ochranný obal.

Z čoho je ratanový nábytok vyrobený?

Prírodný ratanový nábytok sa pletie z popínavej rastliny, ktorá rastie v pralesoch v Indonézii. Košíky a nábytky sa z nej pletú doslova už tisícky rokov. Má podobu akoby lián či stoniek s niekoľko centimetrovým priemerom, ktoré vyrastajú z pozemnej 10 metrovej časti do dĺžky až 200 metrov. Ako rastú obopínajú sa okolo okolitých stromov.

Pri pletení ostávajú tieto stonky v celosti (výrobky z plného ratanu), alebo sa najprv narežú pozdĺžne na polovicu polovičný ratan). Hoci sú stonky ohybné a mäkké samé o sebe, pre lepšiu manipuláciu s nimi sa pred zapletaním najprv vysušia a následne naparia. Taktiež prejdú impregnáciou špeciálnym olejom, čo zvýši odolnosť ratanu. Alternatívou prírodného ratanového nábytku je záhradný nábytok z umelého ratanu z polyetylénu. Takzvaný polyratan verne napodobní vzhľad toho prírodného, avšak je o niečo lacnejší a odolnejší voči počasiu aj bez špeciálnej údržby.

Prírodný alebo umelý ratanový nábytok?

To je jedna zo základných otázok, ktorú si musíte pred kúpou zodpovedať. Prírodná varianta je pre tých, ktorý hľadajú naozaj originálny kúsok bez ohľadu na cenu. Polyratanový záhradný nábytok je zas oveľa dostupnejšia možnosť, ktorá však poskytuje len napodobeninu prírody. Pozrime sa na ich vlastnosti bližšie.

Prírodný ratan

Skvelý na posedenie v horúcich letných dňoch. Pre svoju ohybnosť poskytne pohodlie aj počas dlhšieho sedenia a svojou priedušnosťou predídete nadmernému poteniu a zaparovaniu pokožky. Žiadny kúsok vyrobený z prírodného ratanu nie je úplne rovnaký, pretože ani v prírode nerastú dva úplne totožne sfarbené liany. Toto dodáva tomuto nábytku osobitosť. Avšak prírodné materiály sú náchylné voči mrazom a veľkej vlhkosti, čo časom spôsobuje praskanie spojov a deformáciu výpletu. Z tohto dôvodu patrí prírodný ratanový nábytok na balkón, na terasu, či do zimnej záhrady. Teda skôr do priestorov pod strechou, ktorá ho uchráni pred priamym dažďom.

Na zimu je nutné ich zazimovať a presunúť do teplejších priestorov, ako sú kôlňa, garáž, či pivnica. Ochráňte ho pred prachom a prípadným vlhkom obalom. Ochranný obal na záhradný nábytok dostať kúpiť v obchodoch, ako doplnok k tomuto nábytku. Raz ročne, pred začiatkom sezóny je potrebné ho ošetriť. Použite na to, buď špeciálny olej na ratanový nábytok, alebo postačí aj ľanový olej na drevo do exteriéru. Prírodný ratanový nábytok sa však často používa aj v interiéri. Tam sa hodí kus vyrobený z lúpaného ratanu. Do exteriéru používajte výhradne nelúpaný, pretože, to zvýši jeho odolnosť voči spomínaným poveternostným javom.

VÝHODY

  ohybnosť, ktorá poskytuje vysoký komfort

  priedušnosť

  originalita

  ľahko sa premiestňuje

NEVÝHODY

  náchylnosť na mráz a dážď

  nutnosť pravidelnej údržby

  vyššia cena

(dekorhome.sk)

Polyratan

Tento materiál bol vyvinutý na to, aby verne napodobnil vlastnosti prírodného ratanu a eliminoval jeho nedostatky. Je teda odolnejší voči poveternostným podmienkam a nevyžaduje výraznú údržbu.

Častokrát ho kúpite za nižšiu cenu. Veľakrát však ide o sériovú výrobu z rovnorodých materiálov a stráca sa tak osobitosť nábytku. Navyše je ho v ponuke viac a musíte si pri nákupe dávať oveľa väčší pozor, či kupujete naozaj kvalitný ratanový nábytok.

VÝHODY

  odolný voči vlhkosti a mrazu

  nenáročná údržba

  dlhovekosť

  prívetivejšia cena

NEVÝHODY

  musíte si dať väčší pozor na kvalitu rámu

  menšia originalita a nápaditosť

(moebelix.sk)

Čo zohľadniť, keď kupujete záhradný ratanový nábytok?

Už sme si povedali, že základnou otázkou, ktorú si musíte zodpovedať je či chcete prírodný alebo umelý ratanový nábytok. Je tu však aj pár ďalších kritérií, ktoré musíte pri kúpe zvážiť.

Miesto jeho umiestnenia

Je rozdiel, keď kupujete ratanový nábytok na terasu, či balkón na príjemne posedenie, alebo do záhrady či rozsiahleho altánu na väčšie udalosti. Odvíja sa od toho nie len typ ratanového nábytku, ale aj veľkosť celého setu. Priamo do záhrady a ku bazénu zvoľte skôr polyratanový záhradný nábytok. Na párty a grilovačky sa hodí väčší set s viac kusmi sedadiel a pevným stolom. Pod strechu sa hodia oba typy a postačí vám set s dvoma stoličkami a malým konferenčným stolíkom.

Rozmery

Ujasnite si umiestnenie nábytku. Dôkladne si ho premerajte a prispôsobte tomu rozmery nábytku. Prejdete tak nepríjemnostiam typu, že priestor bude stiesnený, alebo naopak pôsobiť prázdnym dojmom. Preto pri nákupe cez internet pozorne čítajte popis parametrov produktu.

Konštrukcia rámu

Správne zvolená konštrukcia rámu výrazne zvyšuje odolnosť a životnosť ratanového nábytku. Drevo je prírodný materiál, ktorý dobre vyzerá, je ľahký, ale rýchlejšie podlieha skaze. Najodolnejšia je oceľ, ale zvyšuje hmotnosť nábytku a zhoršuje manipuláciu s ním. Ideálnym kompromisom je hliníková konštrukcia, ktorá je odolná voči počasiu a je aj dostatočne ľahká.

Nosnosť

Nosnosť kresla by nemala klesnúť pod 100 kg, ieál je okolo 110 kg. Sedačky musia mať logicky o niečo vyššiu nosnosť. Lavice zas bývajú labilnejšie. Nábytok s nosnosťou nižšou ako 90 kg je určený skôr pre deti.

Vhodne zvolené umiestnenie dodá priestoru nezameniteľnú atmosféru

Kvalita prevedenia

Kvalitný ratanový nábytok sa okrem pevnej konštrukcie rámu spozná podľa ohybnosti, pevnosti a hustoty výpletu. Keď si sadnete do ratanového nábytku, tak by pod vami nemal výraznejšie praskať, ale mal by sa aj do istej miery prispôsobiť vášmu chrbtu. Na pohľad by nemal mať výrazné medzery a spoje lián by mali na seba plynule nadväzovať. Na zvýšenie pevnosti ratanového výpletu sa často ratan spletá aj s časťami iných rastlín, ako napríklad: Bambus, vodný hyacint a banánovníkové listy.

Farebné prevedenie

Záhradný nábytok z umelého ratanu nájdete v najrôznejších farebných prevedeniach. Vždy si však pri jeho nákupe zistite či je odolný voči pôsobeniu UV žiarenia, aby po pár rokoch nezískal fľakatý vzhľad. Toto riziko hrozí najmä pri tmavších odtieňoch. Záhradný nábytok z prírodného ratanu má prirodzene hnedú farbu rôznych odtieňov. Nájdu sa však v ponuke aj sivé prírodné odtiene, poprípade sa tieto lakujú na bielo. Málokedy sa v týchto prípadoch stáva, že by na slnku výrazne vybledli. Avšak pôsobením priameho UV žiarenia rokmi môžu začať praskať a strácať ohybnosť.

Príslušenstvo

K úplnému pohodliu budete potrebovať k ratanovému nábytku podušky a vankúše na sedenie. Najlepšie by mali byť prateľné v práčke. Starostlivosť o nábytok vám zas uľahčí ochranný obal. Pri kúpe zistite či sú tieto veci súčasťou balenia, alebo či ich treba dokúpiť. Príjemným nadštandardom je napríklad slnečník či deky na večerné posedenie. To však už nie je takou nevyhnutnosťou.

Ako sa starať o ratanový záhradný nábytok?

Ako sme už povedali polyratanový nábytok nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Stačí ho len opláchnuť od nečistôt, a to pokojne aj záhradnou hadicou a nechať vysušiť. Väčšinou to stačí raz ročne pred začiatkom záhradnej sezóny. Pred dažďom ho stačí prikryť ochranným obalom. Avšak prírodný ratanový nábytok okrem oveľa šetrnejšieho čistenia vyžaduje aj pravidelné prelakovanie alebo naolejovanie raz až dva razy ročne.

Čistiť prírodný ratan môžete len jemne navlhčenou handričkou a okrem vody môžete použiť trochu mydla, alebo iných šetrných čistiacich prostriedkov. Záhyby je dobré očistiť zubnou kefkou a prejsť ho prachovkou. Pred sezónou ho vždy natrite. Použiť na to treba olej na ratanový nábytok alebo ľanový olej na nábytok do exteriéru. Na konci sezóny, keď teploty kolísajú okolo 10 – 15 °C  a často prší, ho vždy zazimujte premiestnením do miestnosti, kde teploty neklesajú pod bod mrazu a zakryte ho plachtou alebo ochranným obalom.

Príjemné chvíle oddychu

Ratanový záhradný nábytok je stále na popredných priečkach v predaji záhradného nábytku a čoraz viac sa udomácňuje aj v interiéri. Je to preto, lebo poskytuje skvelý dizajn a pohodlie. Veríme, že v tom vašom si užijete veľa príjemných oddychových chvíľ po dlhé roky vďaka správnemu výberu a starostlivosti.

Najčastejšie kladené otázky

Kedy je najlepší čas na čistenie ratanového nábytku?

Najlepšie pred začiatkom a na konci sezóny. Najlepšie vnútri, alebo počas teplejších dní. Prírodný ratan čistite len jemne navlhčenou handrou s trochou mydla a prachovkou. Polyratan znesie aj čistenie záhradnou hadicou.

Odporúča sa čistenie ratanového nábytku vysokotlakovým čističom?

Nie. Ak prírodný ratan príliš nasiakne vodou, zdeformuje to jeho tvar a pevnosť, čomu neprispeje ani prílišný tlak. Na čistenie postačí mierne navlhčená handra. Polyratan znesie aj viac vody pod väčším tlakom, ale tiež buďte opatrní.

Ako je polyratan a ratan odolný voči poveternostným vplyvom?

Prírodný ratan je na rozdiel od polyratanu citlivý na veľkú vlhkosť vo svojom výplete. Preto nesmie byť na mraze a priamom daždi. Vtedy ho treba uskladniť. Polyratan uskladňovať nemusíte.

Ako rozpoznám kvalitný ratanový nábytok?

Typickými pre prírodný ratan sú oblé tvary a ohybnosť. Umelý ratan sa snaží tieto vlastnosti verne napodobniť. Všímajte si, či je nábytok vypletaný na husto a spoje jednotlivých častí k sebe priliehajú. Dôležitá je aj konštrukcia rámu, ideálne oceľová, či hliníková.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 827 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 104 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 20 413 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 312 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)