Za posledných pár rokov sa technologický vývoj v oblasti televízorov posunul výrazne vpred. Stratiť prehľad o neustálych novinkách je teda naozaj ľahké. Veľké množstvo neznámych skratiek a pojmov to tiež neuľahčuje. Pre laika tak môže byť mimoriadne ťažké vybrať si ten správny model, ktorý vyhovie jeho potrebám. Nemusíte však hneď vešať hlavu. S výberom toho správneho televízora vám s radosťou pomôžeme.

To najdôležitejšie v skratke

Televízor sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Mnohí z nás si už bez neho nedokážu život ani len predstaviť. V súčasnosti sú tie najčastejšie predávané modely k dispozícii za cenu približne 300 až 900 eur. Disponovať už môžu vysokým rozlíšením, vysokou kvalitou obrazu, širokými možnosťami pripojenia, ale aj veľkým množstvom smart funkcií a doplnkov.

Najlacnejšie modely bez problémov zoženiete aj za nižšiu sumu. Pri zakúpení televízora s cenovkou nižšou ako 300 eur však musíte rátať so značne obmedzenými možnosťami. Naopak, náročnejší zákazníci asi budú musieť siahnuť o čosi hlbšie do svojej peňaženky. Cena tých najdrahších, najmodernejších a najkvalitnejších televízorov sa totiž môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

Pri kúpe vhodného televízora je však potrebné zaujímať sa nielen o cenu, ale aj o niekoľko dôležitých parametrov. Od nich sa totiž bude odvíjať vaša celková spokojnosť so zariadením. Medzi tie najdôležitejšie kritéria patria veľkosť uhlopriečky, vlastnosti displeja, rozlíšenie obrazu, technológia zobrazenia, nainštalovaný softvér, možnosti pripojenia či bežne dodávané príslušenstvo.

Slovo padne aj na domáce kino, ktoré je snom mnohých z vás. Dozviete sa teda, čo všetko je potrebné pre kvalitný divácky zážitok. Samozrejme, chýbať nesmie ani tradičné zhrnutie tých najznámejších značiek televízorov či najčastejšie kladených otázok, ktoré vám samotný výber televízora môžu výrazne zjednodušiť.

(alza.sk)

S kvalitným televízorom je divácky zážitok na úplne inej úrovni

Televízor ako obraz vytvárajúce zariadenie slúži na prijímanie elektrických signálov a ich premenu na pohyblivé obrázky a zvuk. Čím je samotný televízor kvalitnejší, tým lepší divácky zážitok dokáže poskytnúť. Počas dlhoročného vývoja televízorov vznikali aj rôzne typy televízorov či delenia, ktoré sú v dnešnej dobe už neaktuálne. Medzi televízory modernej doby patria hlavne LCD televízory, LED televízory, OLED televízory, QLED televízory, PDP televízory, zakrivené televízory či nebodaj 3D televízory. A my si podrobne rozoberieme každý z nich.

Aké typy televízorov nájdete na trhu?

LCD televízory

Klasické LCD (Liquid Crystal Display) televízory sú založené na princípe špeciálneho panela zloženého z tekutých kryštálov. Tieto kryštály dokážu na základe zmeny stavu elektrického napätia meniť svoju polohu a umožniť/neumožniť svetlu prejsť. LCD televízory disponujú podsvietením pomocou CCFL výbojky s katódovým svetlom, ktoré sú v súčasnosti nahradené inými alternatívami – na trhu veľa klasických LCD televízorov už nenájdete.

Ich výhodou je hlavne to, že sú úspornejšie ako plazma. Disponujú ale veľkou citlivosťou obrazu, ktorá spôsobuje menšiu detailnosť obrazu. Ich achillovou pätou je aj nepríjemné reagovanie na svetlo a neschopnosť zobraziť pravú čiernu. Výsledkom je, že čierna farba sa javí skôr ako sivá. Sú tiež veľkým zdrojom modrého svetla, ktoré narúša váš biorytmus. Na základe týchto negatív je podľa nás LCD vhodnejšie na príležitostné sledovanie TV.

VÝHODY

  úspornejšie ako plazma

NEVÝHODY

  veľká citlivosť obrazu

  menšia detailnosť obrazu

  nepríjemné reagovanie na svetlo

  neschopnosť zobraziť pravú čiernu

  veľký zdroj modrého svetla

LED televízory

LED (light-emitting diode) televízory sú v súčasnosti asi najvyužívanejším a najlacnejším typom televízora. Málokto však tuší, že sa v podstate stále jedná o LCD televízory. Hlavný rozdielom je, že podsvietenie im zabezpečujú omnoho efektívnejšie LED diódy. V porovnaní s klasickými LCD obraz disponuje omnoho vyšším dynamickým kontrastom a jasom, spotreba elektrickej energie je nižšia, hrúbka televízora je menšia a životnosť samotného zariadenia je značne vyššia. Vďaka LED podsvieteniu sú tiež schopné dosiahnuť dvakrát vyšší jas a širší rozsah jasu farieb ako OLED televízory. Taktiež netrpia retenciou obrazu.

Nevýhodou však je, že pri tomto type televízora nemôžete rátať so širokými pozorovacími uhlami a schopnosťou zobraziť pravú čiernu – podobne ako u LCD. Čas odozvy je tiež pomalší ako u OLED televízorov, pričom výsledkom bude viac rozmazané zobrazenie pohybu. LED televízor je teda vhodnejší na pravidelné používanie nenáročným divákom.

VÝHODY

  nižšia cena

  dlhá životnosť

  lepší jas, spotreba a hrúbka ako LCD

  netrpia retenciou obrazu ako OLED

  vyšší jas a lepšie farby ako OLED

NEVÝHODY

  úzke pozorovacie uhly

  neschopnosť zobraziť pravú čiernu

  čas odozvy je pomalší ako u OLED

OLED televízory

OLED (organic light-emitting diode) televízory sú najdrahším typom televízorov, pričom disponujú doposiaľ najnovšou technológiou. Namiesto podsvietenia využívajú organické diódy, ktoré vyžarujú svetlo samy. Vďaka tomu dokážu zobraziť dokonalú čiernu, majú najlepšie pozorovacie uhly a disponujú nekonečným kontrastným pomerom umožňujúcim zobrazenie živších farieb a lepších detailov. Táto technológia tiež dokáže zmeniť každý bod na obrazovke takmer okamžite, takže majú aj omnoho rýchlejší čas odozvy –  zobrazenie pohybu teda bude menej rozmazané.

Hlavnou nevýhodou OLED televízorov je retencia obrazu, resp. statické obrázky sa po určitom čase môžu vypáliť na obrazovku a zanechať za sebou trvalú stopu. Taktiež majú nižší jas a rozsah jasu farieb v porovnaní s QLED a LED televízormi. OLED televízory sú určené pre náročných zákazníkov a v súčasnosti sú najlepším typom televízora na hranie hier vďaka nízkej odozve (čím nižšia, tým lepšie).

VÝHODY

  najnovšia technológia

  zobrazenie dokonalej čiernej

  najlepšie pozorovacie uhly

  zobrazenie živších farieb a lepších detailov

  rýchlejší čas odozvy

NEVÝHODY

  vysoká cena

  retencia obrazu

  nižší jas a rozsah jasu farieb ako QLED/LED

QLED televízory

QLED (quantum dot light-emitting diode) televízory disponujú pokročilou technológiou kvantových bodov kombinovaných s LED diódou. Vďaka nej sa QLED televízory môžu pýšiť najvyšším jasom a najširším rozsahom jasu farieb spomedzi všetkých typov televízorov. Rovnako majú dobré pozorovacie uhly, netrpia retenciou obrazu a vedia zobraziť až miliardu odtieňov. Hoci QLED televízory nemajú tak nízku odozvu ako OLED televízory, no ich obnovovacia frekvencia je vysoká – svoje opodstatnenie teda nájdu aj u hráčov videohier.

Keďže QLED televízory využívajú podsvietenie, ich filtre nedokážu blokovať 100% svetla. Nie sú teda schopné zobraziť pravú čiernu. Značnou výhodou týchto televízorov je aj skvelý pomer ceny a výkonu. QLED televízory sú vhodné na sledovanie filmov a seriálov, pravidelné bežné používanie, ale aj na hranie videohier.

VÝHODY

  najvyšší jas a najširší rozsah jasu farieb

  dobré pozorovacie uhly

  netrpia retenciou obrazu

  vedia zobraziť miliardu odtieňov

  vysoká obnovovacia frekvencia

  skvelý pomer ceny a výkonu

NEVÝHODY

  neschopnosť zobraziť pravú čiernu

  pomalšia odozva ako OLED

PDP televízory

PDP (plasma display panel) televízory sú známe tým, že využívajú malé bunky obsahujúce plazmu, resp. ionizovaný plyn reagujúci na elektrické polia. Dnes by ste však tento druh televízorov na obchodných pultoch hľadali len márne. Niekoľko rokov dozadu sa jednalo o konkurenta klasických LCD televízorov, ktorý ponúkal vyššie rozlíšenie, nižšie skreslenie obrazu, odolnosť voči magnetickému poľu, väčšie množstvo farieb či lepší pozorovací uhol.

Jeho hlavnou nevýhodou bola vysoká obstarávacia cena, ku ktorej sa pridružila aj kratšia životnosť, krehkosť, nižšia úroveň jasu, vysoká spotreba elektrickej energie, nemožnosť použitia vo vyšších nadmorských výškach a dostupnosť výhradne vo väčších prevedeniach. Aj vďaka týmto problémom upadla plazmová televízia do zabudnutia. Na základe týchto negatív je podľa nás PDP televízor vhodnejší na príležitostné sledovanie TV.

VÝHODY

  vyššie rozlíšenie, lepšie farby ako LCD

   skvelý pozorovací uhol

NEVÝHODY

  krátka životnosť

  aktuálne sa už nepredáva

  nepoužiteľné vo vyšších nadmorských výškach

  nízka úroveň jasu a vysoká spotreba elektriny

DOBRE VEDIEŤ:

Na trhu máte možnosť nájsť aj špecifickejšie typy televízorov, ktoré naplnia potreby náročnejších používateľov. Príkladom môže byť zakrivený televízor so schopnosťou vtiahnuť diváka viacej do deja. Pomerne známy je aj 3D televízor s trojrozmerným efektom, ktorý umožňuje divákom vnímať výšku, šírku, ale aj hĺbku obrazu.

(mall.sk)

Ako vybrať televízor a čo je vhodné zvážiť pri jeho kúpe?

Veľkosť uhlopriečky a vlastnosti displeja

Veľkosť uhlopriečky je asi najzákladnejší parameter pri kúpe televízora. Meria sa od ľavého horného rohu po pravý spodný roh. Tak teda, ako vybrať veľkosť televízora? Jeho veľkosť by mala záležať hlavne od vašich priestorových možností. Zbytočne si totiž kúpite televízor s veľkou uhlopriečkou, ak pri sledovaní nebudete od neho dostatočne vzdialený. Všeobecne však platí, že vzdialenosť medzi očami pozorovateľa a samotným televízorom by mala byť aspoň 2,3-násobkom veľkosti obrazovky. Najpredávanejšími sú práve modely disponujúce 50/55/60/65-palcovými displejmi.

Rozhodujúci môže byť aj pozorovací uhol, ktorý vám napovie kedy (pri pohľade z boku) ešte uvidíte obraz bez zmeny farieb a kontrastu. Čím je teda pozorovací uhol širší, tým lepšie. Dôležitá je aj dostatočne rýchla odozva, ktorá umožní menej rozmazané zobrazenie pohybu. Hráčov hier bude zaujímať aj obnovovacia frekvencia, ktorá udáva koľko snímok dokáže televízor zobraziť za jednu sekundu – čím je teda vyššia, tým plynulejší bude obraz.

DOBRE VEDIEŤ:

Umiestnenie televízora je kľúčové pre plnohodnotný divácky zážitok. Najlepším riešením je upevniť televízor na stenu vo vhodnej výške. Ak to vo vašom prípade nie je možné, vystačíte si aj s bežne dodávaným stojanom – obyčajne sa jedná o dvojnohé stojany.

Rozlíšenie obrazu

Rozlíšenie obrazu je počet pixelov použitých na vytvorenie obrazu v horizontálne a vertikálnej polohe. Čím je rozlíšenie vyššie, tým viacej detailov uvidíte. Samotný obraz tak bude jasnejší a ostrejší. V súčasnosti máte na výber predovšetkým z troch hlavných rozlíšení. Súčasným štandardom je Full HD rozlíšenie disponujúce 1920 x 1080 pixelmi – nižšie rozlíšenie už dneska neodporúčame. Zlatou strednou cestou je rozlíšenie 4K Ultra HD s 3840 x 2160 pixelmi, ktoré je skvelým kompromisom medzi cenou a kvalitou. Najdrahšie televízory ponúkajú 8K Ultra HD rozlíšenie, ktoré disponuje 7680 x 4320 pixelmi a je určené pre veľmi náročných zákazníkov. Samozrejme, rozlíšenie nie je jediným ukazovateľom kvality obrazu – dôležitá je aj sýtosť farieb, kontrast či jas. Ak však nesedíte vo veľkej vzdialenosti od televízora, rozdiel v kvalite obrazu je zreteľný.

Technológia zobrazenia

Technológia zobrazenia je spôsob, akým televízor obraz vytvára. V súčasnosti sú na našom trhu tri rôzne druhy zobrazení a to LED, QLED a OLED technológia. LED televízory patria medzi najlacnejšie a najvyužívanejšie, pričom disponujú LED podsvietením. QLED televízory sú vybavené pokročilou technológiou kvantových bodov kombinovaných s LED diódou, takže ich obraz disponuje najvyšším jasom a najširším rozsahom jasu farieb. Najdrahšími modelmi sú OLED televízory, ktoré namiesto podsvietenia využívajú organické diódy, ktoré vyžarujú svetlo samy. Dokážu teda zobraziť živšie farby a dokonalú čiernu. Ich nevýhodou je však retencia obrazu, ktorá môže niektorých z vás ľahko odradiť.

Vhodne zvolený televízor oceníte, ak ste filmový “fajnšmeker” alebo radi trávite voľný čas sledovaním televízie

Softvér televízora

Softvér televízora vie značne ovplyvniť jeho využitie. Vysokej popularite sa tešia predovšetkým Smart TV, ktoré umožňujú sledovať videá, prehrávať hudbu či poskytnúť prístup k vašim obľúbeným aplikáciám a streamovacím službám. Možnosti využitia televízie ovplyvňuje aj nainštalovaný softvér. Medzi najznámejšie patria minimalistický/úhľadný WebOS, Roku (typ softvéru televízora) s najväčším výberom aplikácií alebo Android TV s funkciami inteligentného asistenta. Rovnako je dobré, ak váš televízor disponuje niektorými funkciami navyše. Jednou z tých najlepších je Twin Tuner, ktorá umožňuje jeden televízny kanál sledovať a druhý nahrávať. Rovnako potešia aj technológie na optimalizáciou obrazu, napr. HDR umožňujúce sledovať veľmi svetlé a tmavé časti obrazu súčasne.

Možnosti pripojenia

Široké možnosti pripojenia rozhodne ocení každý zákazník. Základom je zabudovaný TV tuner určený na prijímanie signálu rôzneho televízneho vysielania – či už toho pozemného, satelitného alebo káblového. Rovnako potrebná je aj prítomnosť HDMI portov, ktoré umožnia pripojenie hernej konzoly či počítača. USB porty zasa poskytnú možnosť pripojenia flash diskov či externých diskov, z ktorých si môžete prehrať váš obľúbený film či album piesní. Dôležitá je aj možnosť pripojenia WiFi či eternetového kábla potrebného pre prístup k internetu. Zabudnúť nesmieme ani na Bluetooth slúžiaci pre spárovanie televízora s vašim smartfónom.

DOBRE VEDIEŤ:

Pri výbere televízora môžete zobrať do úvahy aj príslušenstvo, ktoré je dodávané ku samotnému televízoru. Skvelou možnosťou je stojan na skrinku alebo držiak na stenu, ktorý môže poslúžiť na umiestnenie televízora do správnej výšky bez potreby TV stolíka. Príkladom môžu byť aj 3D okuliare, ktoré sú niekedy pribaľované ku 3D televízorom – dodatočne ich teda nie je nutné dokupovať.

(andreashop.sk)

Premena obývačky na domáce kino – čo všetko je potrebné pre kvalitný zážitok?

Vytvoriť si domáce kino vo svojej domácnosti je snom nejedného z nás. Základom je nepochybne spoľahlivý televízor s plochou obrazovkou a veľkou uhlopriečkou, pričom disponovať by mal kvalitným zobrazením čiernej farby a rozlíšením minimálne 4K Ultra HD. Skvelou možnosťou je aj umiestnenie ambientného inteligentného osvetlenia s funkciou ovládania farby či jasu. Samozrejme, pre dokonalý zážitok zo sledovania je potrebné mať aj perfektný zvuk – skvelým riešením je zakúpenie kvalitného soundbaru či subwooferu. Nezabudnite ani na zdroj vašej multimediálnej zábavy – najčastejšia sa jedná o Blu-ray prehrávač, hernú konzolu alebo predplatné nejakej streamovacej služby.

Merač spotreby elektrickej energie – šetrite elektrinou efektívne

Zvyšujúce sa náklady na elektrinu sú aktuálne jedným z najväčších problémov každého z nás. Ustrážiť si totiž spotrebu elektrospotrebičov v domácnosti nemusí byť vždy jednoduché. Spotreba niektorých spotrebičov totiž závisí aj od spôsobu ich využívania. Zistite spotrebu energie vašich spotrebičov, pomocou merača spotreby elektriny.

Akú značku TV kúpiť? Tu je pätica tých najznámejších na našom trhu.

Samsung

Samsung je celosvetovo známa juhokórejská spoločnosť, ktorá bola založená v marci 1938. Na začiatku sa prekvapivo jednalo o obchod s potravinami, pričom v priebehu niekoľkých dekád sa Samsung vypracoval až na post najväčšieho výrobcu elektronických zariadení na svete. Medzi tie najpopulárnejšie patria smartfóny, televízory či tablety. Rovnako sa venuje výrobe elektronických súčiastok pre značky ako sú Apple, Sony či Nokia.

Philips

K veľmi populárnym značkám televízorov patrí aj Philips, ktorý je známy nielen kvalitou svojich výrobkov, ale aj skvelými cenami. História tejto holandskej značky siaha až do roku 1891, kedy bola spoločnosť založená Frederikom Philipsom. Produkty tejto značky sa môžu pochváliť širokou ponukou televízorov, ktoré disponujú skvelou kvalitou, moderným dizajnom, skvelým zvukom a množstvom najnovších funkcií.

Sony

Japonská spoločnosť Sony vznikla tesne po druhej svetovej vojne v roku 1946. Jednalo sa o opravovňu rádií. V súčasnosti patrí medzi najväčších svetových výrobcov elektroniky či najväčších hudobných a videoherných vydavateľov. Značka je známa aj produkciou televízorov, ktoré patria medzi svetovú špičku a disponujú najnovšími prelomovými technológiami. V rámci jej sortimentu nájdete dokonca aj výkonné herné televízory.

LG

Juhokórejská značka LG (Lucky-Goldstar) vznikla v roku 1947. Hoci sa pôvodne venovala prevažne plastovému priemyslu, v súčasnosti je známa hlavne výrobou chemikálií, telekomunikačných produktov a elektroniky. V oblasti výroby televízorov sa môže pýšiť aj veľmi dobrou kvalitou a spoľahlivosťou produktov. Aj to je dôvod, prečo je v súčasnosti druhým najväčším výrobcom televízorov na svete.

TCL

Čínska spoločnosť TLC (Telephone Communication Limited) bola pôvodne založená v roku 1981, pričom sa venovala predovšetkým výrobe videokaziet. V súčasnosti sa venuje vývoju a výrobe rôznych elektrických spotrebičov ako napríklad televízory, DVD prehrávače, klimatizačné jednotky, smartfóny či chladničky. Pod svojimi krídlami ukrýva aj značky ako Alcatel, Thomson či populárne BlackBerry.

Ako vybrať televízor podľa ceny? Pomôže vám naše zhrnutie cenových relácií.

  • Televízory v cenových reláciách do 300 €

V rámci cenovej relácie do 300 € zoženiete prevažne televízory s menšou uhlopriečkou, ktoré sú vhodné na bežné používanie. Rátať môžete aspoň s Full HD rozlíšením. Vysokú kvalitu obrazu a množstvo smart funkcií od neho ale nečakajte.

  • Televízory v cenových reláciách od 300 € do 900 €

V rámci cenových relácií od 300 € do 900 € zoženiete väčšinu aktuálne predávaných televízorov. Nájsť tu môžete prevažne televízory s uhlopriečkou  nad 35 palcov. Disponovať by rozhodne mali rozlíšením aspoň 4K Ultra HD, širokými možnosťami pripojenia, ale aj veľkým množstvom smart funkcií.

  • Televízory v cenových reláciách od 900 € do 1300 €

V rámci cenových relácií od 900 € do 1300 € zoženiete vysokokvalitné televízory s uhlopriečkou cez 60 palcov, ktoré disponujú množstvom smart funkcií, rýchlou odozvou a skvelými pozorovacími uhlami. Nájsť tu už môžete aj tie najlacnejšie 8K Ultra HD modely.

  • Televízory v cenových reláciách nad 1300 €

V rámci cenovej relácie nad 1300 € zoženiete len tie najlepšie a najnovšie modely na trhu, ktoré sú vhodné pre náročných používateľov. Rátať môžete s uhlopriečkou vyše 75 palcov či 8K Ultra HD rozlíšením.

    (okay.sk)

    Vychutnajte si príjemné chvíle pred obrazovkou svojho favorita

    OLED, LED, LCD či televízor s WiFi? Snáď už v tom máte jasno. Pevne veríme, že sme vám s voľbou toho správneho televízora pomohli. Neostáva nám teda nič iné, len vám popriať množstvo príjemných a nezabudnuteľných chvíľ strávených pred jeho obrazovkou.

    Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

    5/5 - (4 votes)

    Najčastejšie kladené otázky

    Aká by mala byť vzdialenosť od televízora v závislosti od jeho veľkosti?

    Vhodná vzdialenosť diváka od televízora je daná hlavne veľkosťou, ale aj rozlíšením televízora. Vo všeobecnosti je však ideálne, ak je vzdialenosť od televízora približne 2,3 až 3-krát väčšia ako samotná uhlopriečka televízora.

    Akú výhodu ponúkajú televízory so zakriveným obrazom?

    Televízory so zakriveným obrazom neslúžia len na to, aby zaujali nezvyčajným dizajnom. Skvelý zážitok zo sledovania poskytnú práve tak, že sú schopné lepšie vtiahnuť divákov do deja a diania na obrazovke.

    Aký je rozdiel medzi QLED a LED?

    LED a QLED televízory využívajú LCD panely s LED podsvietením. Rozdiel spočíva v tom, že QLED modely využívajú vrstvu kvantových bodov. Tá im umožňuje ponúknuť najvyšší jas a najširší rozsah jasu farieb spomedzi všetkých typov televízorov.

    Aký televízor kúpiť pre športových fanúšikov?

    Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Rozhodne však odporúčame vyberať spomedzi televízorov LED, QLED alebo OLED. Každý z týchto typov disponuje istými výhodami, ale aj nevýhodami. Výber závisí len na základe vašich preferencií.

    Kde môžete zlikvidovať svoj starý televízor?

    Starý televízor do komunálneho odpadu rozhodne nepatrí. Zberné dvory alebo zberové akcie sú skvelou možnosťou ako ekologicky zlikvidovať starý spotrebič. Využiť taktiež môžete aj spätný zber jednotlivých elektropredajní.

    Čo je to SMART TV a čo ponúka divákovi?

    Smart TV je televízor umožňujúci pripojenie na internet. Pripojenie TV na internet vám poskytne možnosť prehrávať videá, púšťať si hudbu či získať prístup k vašim obľúbeným aplikáciám a streamovacím službám.

    – NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

    (zdroj: heureka.sk; 171 880 recenzií)

    (zdroj: heureka.sk; 20 800 recenzií) 

    (zdroj: heureka.sk; 39 720 recenzií)

    (zdroj: heureka.sk; 16 368 recenzií)

    NakupnyKompas.sk

    NakupnyKompas.sk

    - Prinášame reálnu skúsenosť -

    Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

    Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

    9
    8