Zvyšujúce sa náklady na elektrinu sú aktuálne jedným z najväčších problémov každého z nás. Ustrážiť si totiž spotrebu elektrospotrebičov v domácnosti nemusí byť vždy jednoduché. Samozrejme, energetický štítok spotrebiča vám poskytne základné informácie o jeho spotrebe – problémom je ale nerovnomerný odber elektrickej energie. Spotreba niektorých spotrebičov totiž závisí aj od spôsobu ich využívania či teploty miestnosti. Príkladom môže byť chladnička – jej spotreba sa odvíja od izbovej teploty, ale aj od množstva potravín, ktoré sú v nej umiestnené. Ak teda chcete zistiť spotrebu energie vašich spotrebičov, potrebujete merač spotreby elektriny.

Meranie spotreby elektrickej energie – pomôže vám merač spotreby energie.

Merač spotreby elektrickej energie do zásuvky je užitočný nástroj, ktorý vám umožní jednoducho a efektívne zistiť spotrebu elektriny každého spotrebiča vo vašej domácnosti. Zistiť tak dokážete napríklad nadmernú spotrebu energie starších spotrebičov či spotrebu tých moderných zariadení v závislosti od spôsobu používania či izbovej teploty. Princíp jeho fungovania je naozaj jednoduchý. Samotný merač energie postačí iba zasunúť do voľnej elektrickej zásuvky. Následne do neho zapojíte elektrospotrebič, ktorého spotrebu chcete odmerať. Keďže je merač umiestnený medzi zásuvkou a elektrospotrebičom, dokáže určiť aké množstvo energie pripojený elektrospotrebič spotrebúva v danom momente. Niektoré moderné modely sú navyše schopné monitorovať napätie a kvalitu napájania, čo môže výrazne pomôcť pri diagnostike problémov so zariadeniami či elektrickou sieťou.

(svet-svietidiel.sk)

Merač spotreby energie do zásuvky –  aké typy meračov poznáme?

Klasický merač

Klasický merač elektrickej energie do zásuvky je najjednoduchší model merača. Jeho hlavnou výhodou je predovšetkým nízka cena a jednoduchý spôsob ovládania. Obyčajne disponuje možnosťou merania spotreby, napätia, výkonu či frekvencie elektrospotrebiča. Všetky vami namerané hodnoty sú zobrazované na prehľadnom displeji, takže k nim máte okamžitý prístup bez nutnosti využitia mobilu či iného bezdrôtovo pripojeného zariadenia.

Samotné ovládanie je umožnené za pomoci tlačidiel na samotnom tele merača. Tento model je vhodný pre každého zákazníka, ktorý sa uspokojí s praktickým meraním spotreby a to aj bez výhod inteligentných zásuviek (žiadne ovládanie na diaľku).

VÝHODY

  nízka cena

  jednoduchosť použitia

  prehľadné zobrazenie meraní na displeji

  jednoduché ovládanie za pomoci tlačidiel

  nevyžaduje bezdrôtové pripojenie cez mobil

NEVÝHODY

  nie je možné ovládanie na diaľku

Inteligentný merač na Bluetooth

Inteligentný merač na Bluetooth disponuje možnosťou bezdrôtovej komunikácie za využitia technológie Bluetooth. Pri tomto druhu merača je tak potrebná komunikácia s vašim smartfónom prostredníctvom aplikácie, ktorú si doň budete musieť nainštalovať. Okrem zistenia spotreby elektrospotrebičov vám však tieto merače poskytnú aj možnosť ovládať zásuvku z pohodlia vašej pohovky. Nevýhodou tohto prevedenia je možnosť ovládania iba na obmedzenú vzdialenosť – obyčajne okolo 10 metrov.

Ovládať vašu zásuvku nie je možné z väčšej vzdialenosti a tak na ovládanie spotrebičov priamo z práce či dovolenky môžete rovno zabudnúť. Nevýhodou tiež môže byť vyššia cena. Tento druh merača je vhodný pre každého zákazníka, ktorý sa uspokojí s ovládaním zásuvky len na obmedzenú vzdialenosť.

VÝHODY

  inteligentné funkcie

  bezdrôtová komunikácia

  možnosť ovládať zásuvku z pohodlia pohovky

NEVÝHODY

  vyššia cena

  vyžaduje bezdrôtové pripojenie cez mobil

  ovládanie iba na obmedzenú vzdialenosť

Inteligentný merač na WiFi

Inteligentný merač na WiFi disponuje možnosťou bezdrôtovej komunikácie prostredníctvom WiFi, ktorá patrí medzi tie najefektívnejšie na trhu. Pri tomto druhu merača je taktiež potrebná komunikácia s vašim smartfónom prostredníctvom aplikácie. Avšak na rozdiel od inteligentného merača na Bluetooth, technológia WiFi umožní ovládať zásuvku (a teda aj samotné spotrebiče) na diaľku bez ohľadu na vzdialenosť vášho smartfónu od merača.

Svoju zásuvku tak môžete mať pod kontrolou aj z väčšej vzdialenosti – ovládanie spotrebičov z práce či dovolenky sa tak môže stať vašou každodennou realitou. Menšou nevýhodou je práve vyššia cena. Tento druh merača je vhodný pre každého zákazníka, ktorý chce mať svoje spotrebiče vždy pod palcom.

VÝHODY

  inteligentné funkcie

  bezdrôtová komunikácia

  možnosť ovládania spotrebičov na diaľku

NEVÝHODY

  vyššia cena

  vyžaduje bezdrôtové pripojenie cez mobil

Aké parametre je potrebné zvážiť pri kúpe merača spotreby energie?

Merací rozsah

Merací rozsah je jedným z najdôležitejších parametrov pri kúpe merača energie do zásuvky. Každý merač je totiž schopný merať a ovládať iba spotrebiče, ktoré neprekračujú jeho maximálne alebo minimálne zaťaženie/príkon – uvádzaný je vo Wattoch. Ak je teda maximálne zaťaženie merača 2000 Wattov, elektrospotrebiče s väčším príkonom doň rozhodne nezapájajte. Je tak nad slnko jasné, že pri výbere vhodného meracieho rozsahu je potrebné sa prispôsobiť predovšetkým samotným elektrospotrebičom, ktoré plánujete zapájať spoločne s meračom elektriny do elektrickej siete.

Presnosť merania

Pri meraní spotreby elektrickej energie, rovnako ako pri všetkých druhoch meraní, je mimoriadne dôležitá aj presnosť merania. Dbajte preto hlavne o to, aby bola odchýlka merania čo najnižšia. Samozrejme, nemusíte si zakúpiť hneď ten najpresnejší a najdrahší model. Ak plánujete vykonávať iba bežné merania v rámci domácnosti, tak si vystačíte aj s približnými hodnotami – ide o bežne predávané modely disponujúce odchýlkou do 2%. Pre komerčné účely a profesionálne využitie však odporúčame siahnuť po presnejších meračoch.

Spôsob pripojenia

Pri výbere spôsobu pripojenia najčastejšie vyberáte spomedzi trojice možností. Prvou možnosťou je praktický klasický merač, ktorý disponuje iba normálnym displejom zobrazujúcim namerané dáta. Siahnuť však môžete aj po inteligentných meračoch do zásuvky, ktoré umožňujú ovládanie elektrospotrebičov na diaľku. Modely s technológiou Bluetooth však disponujú obmedzeným dosahom, takže s ovládaním na viac ako 10 metrov sa môžete rovno rozlúčiť. Podstatne výkonnejšou alternatívou sú modely disponujúce pripojením pomocou WiFi, ktorá umožní ovládať vaše zariadenia nech ste kdekoľvek – postačí vám iba internetové pripojenie.

Ako vybrať kvalitný WiFi router?

Základom kvalitného a stabilného WiFi signálu je spoľahlivý WiFi router. pomôžeme zorientovať sa vo svete routerov, keďže výber zo širokej ponuky produktov vie byť občas poriadne tvrdým orieškom.  Pri kúpe vhodného WiFi routera sa nikdy neriaďte iba podľa jeho ceny. Podstatné sú aj iné dôležité parametre.

Možnosti nastavenia

Pomerne častým lákadlom pre mnohých zákazníkov je ovládanie na diaľku, vďaka ktorému viete zapínať a vypínať spotrebič aj na väčšiu vzdialenosť. Dobré tiež je, ak samotný merač súčasne funguje aj ako prepäťová ochrana, resp. bezpečnostná ochrana voči skratu. Zaujímavou funkciou je aj detská poistka alebo možnosť nastavenia ceny energie, aby mohol samotný merač automaticky vyrátať náklady spojené s fungovaním daného elektrospotrebiča. Spríjemniť používanie tiež môže podsvietený displej či detekcia porúch elektrospotrebiča na základe zmien v elektrickej sieti.

Cena a značka

Výber by mal záležať aj od ceny a značky merača. Tie klasické začínajú na sume okolo 10-15 €, pričom v rámci tejto kategórie môžete natrafiť na značky ako napr. Solight, Geti, Emos, Sapro či Hutermann. Inteligentné bezdrôtové merače energie využívajúce technológie Bluetooth alebo WiFi sú však o čosi drahšie. Navyše však disponujú rôznymi funkciami, ktoré vám klasické merače nikdy neponúknu. Ich cena začína okolo 20 €, pričom vyšplhať sa môže až na 75 €. Natrafiť tu môžete na značky ako napr. Gosund, Elgato, Fibaro, Tesla Smart či iGet.

Investícia do merača elektrickej energie sa vám rýchlo vráti späť

Ako ste sa mohli presvedčiť, merač spotreby elektriny je nepochybne skvelou investíciou do budúcna. Je totiž viac než pravdepodobné, že sa vám táto investícia môže veľmi rýchlo vrátiť späť a to v podobe ušetrenej elektrickej energie a teda vo forme nižších výdavkov za jej spotrebu. Pevne tak veríme, že ste si vďaka našim cenným radám vybrali svojho favorita na meranie spotreby elektrickej energie.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Aké presné sú merače spotreby energie?

Najbežnejšie predávané modely disponujú odchýlkou okolo 2%. Vhodné sú na bežné merania v rámci domácnosti, kde si vystačíte aj s približnými hodnotami. Pri komerčnom a profesionálnom využití je lepšie siahnuť po presnejších meračoch.

Je možné používaním meračov skutočne ušetriť peniaze?

Samotným používaním meračov peniaze neušetríte. Pomocou nich však viete zistiť, ktoré spotrebiče spotrebúvajú najviac energie. Následne viete obmedziť využívanie týchto spotrebičov alebo ich vymeniť za tie úspornejšie.

Čo sú to inteligentné zásuvky?

Inteligentné zásuvky sú merače, ktoré disponujú technológiou Bluetooth/WiFi. Tá im umožňuje komunikovať s vašim smartfónom, vďaka čomu dokážete ovládať samotnú zásuvku aj na diaľku.

Po akej dlhej dobe sa už môžem riadiť výsledkami z merača?

Výsledkami sa môžete riadiť aj po krátkom intervale merania, ale rozhodne je dobré vziať do úvahy merania počas dlhšieho obdobia –  viete tak zistiť, či nedochádza ku zvýšenej spotrebe iba za určitých podmienok.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 16 225 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 581 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 54 428 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 21 731 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8