Základom kvalitného a stabilného WiFi signálu je spoľahlivý WiFi router. Investícii do tohto zariadenia sa tak jednoducho nevyhnete – väčšina z nás totiž potrebuje internetové pripojenie. Niekedy sa ale stáva, že sa ľudia strácajú v počítačovej a sieťovej terminológii. To môže spôsobiť nemalé problémy a značne skomplikovať výber zariadenia. Nemusíte sa však ničoho obávať, my vám s výberom ochotne pomôžeme a ešte sa pri tom aj dozviete niekoľko zaujímavostí navyše.

To najdôležitejšie v skratke

  WiFi router je v súčasnosti mimoriadne žiadaným zariadením doma, ale i na pracoviskách. V našom článku vám pomôžeme zorientovať sa vo svete routerov, keďže výber zo širokej ponuky produktov vie byť občas poriadne tvrdým orieškom. Poskytneme vám skvelý návod na to, ako vybrať ten správny model zabezpečujúci stabilné a rýchle pripojenie.

  Najlacnejšie modely zoženiete aj pod sumu 20 €, ale rátať musíte hlavne s ich obmedzeným využitím. Zlatou strednou cestou sú práve pomerne kvalitné kúsky s cenovkou od 20 € do 100 €. Najnáročnejší zákazníci si však budú musieť priplatiť o čosi naviac, pričom sa bavíme o cenových reláciách nad 100 €.

  Pri kúpe vhodného WiFi routera sa nikdy neriaďte iba podľa jeho ceny. Podstatné sú aj niektoré dôležité parametre, od ktorých závisí vaša celková spokojnosť a stabilita internetového pripojenia. Medzi tie najdôležitejšie kritériá patria: frekvenčné pásmo, rýchle a stabilné pripojenie, dosah signálu, zabezpečenie a šifrovanie, typ antény a počet antén či inštalácia jednotlivých prvkov.

  Pripravili sme si pre vás aj tradičné zhrnutie tých najznámejších značiek zo sveta WiFi routerov a iných sieťových zariadení. Ide o značky ako TP-Link, Netgear, Asus, Tenda alebo ZyXEL. Nechýba však ani zhrnutie tých najčastejšie kladených otázok, ktoré vám môžu nákup zjednodušiť a pomôcť vám vybrať si ten správny kúsok.

Ako funguje WiFi router a aký je vlastne jeho účel?

WiFi router (optický wifi router) je elektronické zariadenie, ktorého úlohou je odosielať všetky prijaté dáta prichádzajúce z internetového kábla do iných zariadení. Zároveň však tiež funguje ako bezdrôtový prístupový bod, ktorý odosiela dáta prostredníctvom rádiových signálov do iných zariadení. Rádiové signály sú následne prijímané zariadeniami disponujúcimi funkciou WiFi, pričom najčastejšie sa jedná práve o moderné smartfóny, tlačiarne, počítače, notebooky či tablety.

Keď teda ku WiFi routeru pripojíte napríklad tablet s podporou Wi-Fi, tak samotný router vysiela bezdrôtový signál WiFi do vášho zariadenia prostredníctvom rádiových vĺn, ktoré sú schopné prenášať dáta. Spôsob, akým sa vaše bezdrôtové dáta prenášajú sa nazýva frekvenčné pásmo.

DOBRE VEDIEŤ:

Modem vs. Router? Najčastejšou chybou mnohých ľudí je zamieňanie si pojmov router a modem. Rozhodne teda nejde o jednu a tú istú vec. Modem slúži na pripojenie k internetu, resp. rozsiahlej sieti (WAN) – v podstate sa jedná o akúsi bránu k internetu. Samotný router pripája jednotlivé zariadenia v domácnosti k vašej domácej lokálnej sieti (LAN) alebo WiFi sieti, ktoré umožňujú samotným zariadeniam v domácnosti komunikovať medzi sebou.

Ako vybrať kvalitný WiFi router? Zhrňme si základné typy WiFi routerov.

Jednopásmový WiFi router

Klasické jednopásmové WiFi routery využívajú iba jedno frekvenčné pásmo s hodnotou 2,4 GHz. Ide o tie najlacnejšie modely, ktoré v súčasnosti nájdete na trhu. Tieto zariadenia sú použiteľné iba v malých domácnostiach, keďže disponujú menšou silou signálu a dokážu ním následne pokryť len malú oblasť. Taktiež neumožňujú pripojenie väčšieho počtu zariadení. Nie sú vhodné ani do husto osídlených oblastí. Dôvodom je, že vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz pracuje aj väčšina inej elektroniky, čo môže vyústiť ku častým výpadkom pripojenia. 

Využiteľnosť týchto zariadení je tak značne obmedzená. Vhodné sú len na surfovanie na internete, online chat, zasielanie mailov, prezeranie fotografií či sledovanie videí. Určené sú tak primárne nenáročným zákazníkom alebo zákazníkom hľadajúcim ekonomické riešenie.

VÝHODY

  najlacnejší typ

  ekonomické riešenie

  nenároční zákazníci si prídu na svoje

NEVÝHODY

  menšia sila signálu

  signál pokrýva len malú oblasť

  nevhodný k náročnejším úlohám

  pripojenie iba malého počtu zariadení

  nevhodný do husto osídlených oblastí

  možná interferencia s inou elektronikou

Dvojpásmový WiFi router

Dvojpásmové WiFi routery využívajú dve frekvenčné pásma s hodnotou 2,4 a 5 GHz. Tieto modely už disponujú vyššou silou signálu, takže sú použiteľné aj v domácnostiach vyžadujúcich pokrytie väčšieho priestoru bezdrôtovým pripojením. Pýšiť sa môžu aj vyššou prenosovou rýchlosťou a možnosťou pripojenia väčšieho počtu zariadení. Nie sú však veľmi odolné voči preťaženiu sieti WiFi. Vďaka možnosti využitia frekvenčného pásma 2,4 a 5 GHz sú tiež vhodné do husto osídlených oblastí.

Využitie týchto zariadení je tak v porovnaní s jednopásmovými WiFi routermi značne bohatšie. Uplatnia sa nielen pri jednoduchých činnostiach ako surfovanie na internete či sledovanie videí, ale využiteľné sú aj na hranie online hier vo vysokom rozlíšení či streamovanie videí. Určené sú tak viac-menej pre náročnejších zákazníkov, ktorí sú ochotní si priplatiť.

VÝHODY

  vyššia sila signálu

  vyššia prenosová rýchlosť

  vhodný aj pre náročnejšie úlohy

  pripojenie väčšieho počtu zariadení

  vhodné do husto osídlených oblastí

  pokrytie väčšieho priestoru signálom

NEVÝHODY

  vyššia obstarávacia cena zariadenia

  nie sú veľmi odolné voči preťaženiu sieti WiFi

Trojpásmový WiFi router

Trojpásmové WiFi routery sú najvýkonnejšími zariadeniami na našom trhu. Využívajú jedno samostatné frekvenčné pásmo s hodnotou 2,4 GHz, ale aj dve samostatné frekvenčné pásma s hodnotou 5GHz. Aký to má vlastne celé význam? Rozdelením frekvenčného pásma sa odstránia problémy jednopásmových a dvojpásmových modelov súvisiace s preťažením WiFi siete pri zapojení viacerých zariadení súčasne. Vo výsledku teda budete môcť spokojne pozerať televízor v 4K rozlíšení a to bez toho, aby sa vám súbežné sťahovanie súborov na počítači spomalilo.

Ich hlavnou nevýhodou je predovšetkým ich vysoká obstarávacia cena. Vhodné sú pre tých najnáročnejších zákazníkov, ktorí si za kvalitu radi priplatia.

VÝHODY

  najlepší výkon na trhu

  sú odolné voči preťaženiu siete WiFi

  vhodné pre najnáročnejších zákazníkov

NEVÝHODY

  vysoká obstarávacia cena zariadenia

DOBRE VEDIEŤ:

V súčasnosti je na trhu aj zopár štvorpásmových WiFi routerov, ktoré poskytujú frekvenčné pásmo 2,4 GHz, pásmo 5 GHz, pásmo 6 GHz a dodatočnú spätnú komunikáciu v pásme 5 GHz. Zaskočiť vás však môže ich astronomicky vysoká obstarávacia cena. Cena wifi routeru je teda najväčším mínusom tohto typu zariadení. Bežný spotrebiteľ si však bohate vystačí aj s bežnými trojpásmovými verziami.

Optický WiFi router  – čo je potrebné zvážiť pri jeho kúpe?

Frekvenčné pásmo

Ako sme už vyššie spomínali, v momente keď ku WiFi routeru pripojíte zariadenie s podporou Wi-Fi, tak samotný router vysiela bezdrôtový signál do daného zariadenia prostredníctvom rádiových vĺn, ktoré sú schopné prenášať dáta. Spôsob prenosu týchto dát nazývame frekvenčné pásmo. Jednopásmové routery sú určené nenáročným zákazníkom na bežné surfovanie po internete. Na streamovanie videí a hranie online hier vo vysokom rozlíšení je už lepšie siahnuť po tých dvojpásmových modeloch. Samozrejme, trojpásmové modely sú určené hlavne pre tých najnáročnejších zákazníkov.

DOBRE VEDIEŤ:

Dôležité je tiež uvedomiť si, že čím je frekvencia rádiových vĺn vyššia, tým je signál citlivejší na rôzne prekážky v prostredí, napr. steny, nábytok či dvere. Môže sa tak veľmi ľahko stať, že pri väčšom množstve prekážok v domácnosti bude signál pri frekvencii 5 GHz horší než tomu bolo pri frekvencii 2,4 GHz.

Rýchle a stabilné pripojenie

Rýchlosť a stabilita pripojenia je pri kúpe WiFi routera kľúčová. Za celkovú dobu vývoja týchto zariadení vzniklo už šesť generácií. Najpomalšou dostupnou verziou je WiFi 1 s označením 802.11a, ktorá disponuje iba frekvenčným pásmom 2,4 GHz a rýchlosťou 2 Mbit/s. Spoločne s druhou generáciou 802.11b, ktorá disponuje rýchlosťou 11 Mbit/s, sú určené len na prehliadanie internetových stránok či zasielanie mailov. Podstatne lepšie na tom je generácia WiFi 3 (802.11g) s rýchlosťou 54Mbit/s a generácia WiFi 4 (802.11n) s rýchlosťou 600Mbit/s. Tieto modely už disponujú dvojpásmovým režimom a sú vhodné na prehrávanie náročných videí či vykonávanie komplexnej práce s internetom. Najlepšie sú na tom generácie WiFi 5 (802.11ac) s rýchlosťou 3Gbit/s a WiFi 6 (802.11ax) s rýchlosťou 11Gbit/s, ktoré sú určené na vykonávanie veľmi náročných úloh.

Dosah signálu

Dosah signálu WiFi routerov v prvom rade závisí na frekvenčnom pásme, ale dôležitú rolu hrá aj prítomnosť samotných prístupových bodov a ich umiestnenie v rámci prostredia. Prístupový bod (extender/zosilňovač/repeater) je zariadenie rozširujúce dosah samotného bezdrôtového signálu. Modely disponujúce pomalším frekvenčným pásmom 2,4 GHz sú vhodnejšie do priestorov s väčším množstvom prekážok, napr. dvere, nábytok či skrine. Alternatívou je použitie frekvencie 5 GHz s vyšším počtom prístupových bodov. Naopak, pri takmer prázdnej miestnosti môžete spokojne využívať rýchle frekvenčné pásmo 5 GHz.

Kvalita internetu závisí od frekvenčného pásma, prítomnosti prístupových bodov, ale aj počtu antén

Zabezpečenie a šifrovanie

Zabezpečenie a šifrovanie vášho bezdrôtového pripojenia môže zabezpečovať niekoľko štandardov. Najzákladnejšími sú zabezpečenia WEP a WPA, ktorých využívanie nie je v súčasnosti veľmi bezpečné. Tieto zabezpečenia už boli totiž prelomené, takže vaše údaje nie sú dostatočne chránené a môžu byť jednoducho zneužité. Najbezpečnejšou formou je zabezpečenie WPA2-AES, ktoré nebolo ani dodnes prelomené. Pri niektorých routeroch sa môžete stretnúť s funkciou WPS, ktorá umožňuje pripojiť zariadenia k sieti iba stlačením tlačidla na sieťovom zariadení – heslo nie je potrebné.

Typ a počet antén

Za kvalitu bezdrôtového pripojenia sú zodpovedné aj antény. Samotné routery môžu disponovať viacsmerovými, sektorovými a smerovými druhmi antén. Najčastejšie narazíte práve na všesmerové, ktoré signál šíria do všetkých smerov, ale ich dosah je o čosi kratší. Presným opakom sú práve smerové antény, ktoré sú ideálnejšie na poskytnutie pripojenia vzdialenejšiemu cieľu. Jedinou limitáciou tohto typu antény je, že dokáže byť zameraná len na jeden smer. Špeciálnejším typom antény sú sektorové antény, ktoré sú určené predovšetkým do rohov miestností. Samotný počet antén hrá rovnako podstatnú úlohu – čím ich je totiž viac, tým bude maximálna prenosová rýchlosť vyššia a signál stabilnejší. Tie najlacnejšie modely obyčajne disponujú jednou alebo dvoma anténami, pričom tie najdrahšie kúsky ich môžu mať aj viac ako osem.

Inštalácia jednotlivých prvkov

Inštalácia jednotlivých prvkov je zabezpečená pomocou rôznorodých druhov pripojenia. Základom je pripojenie WAN slúžiace na pripojenie zdroja internetu. Pripojenia LAN zasa umožňujú káblové pripojenie iných zariadení k WiFi routeru. V dnešných zariadeniach môžete nájsť aj pripojenie GLAN, ktoré je rýchlejšou obdobou toho klasického LAN – umožňuje prácu s rýchlosťami až 1 Gbps. WiFi routery môžu disponovať aj niekoľkými USB portami, ktoré môžu poslúžiť na pripojenie zariadení pomocou USB, napr. USB flash disky alebo tlačiarne.

(allegro.sk)

Hľadáte ten najlepší WiFi router? Tu je zoznam najznámejších výrobcov na trhu

TP-Link – globálny výrobca informačných a sieťových technológií

Čínska značka TP-link sa venuje hlavne informačným a sieťovým technológiám. Spoločnosť založili bratia Zhao Jianjun a Zhao Jiaxing v roku 1996. Jej samotný názov je odvodený od známej kabeláže nazývanej krútená dvojlinka (TP=Twisted Pair), ktorá patrí medzi najznámejšie vynálezy Alexandra Grahama Bella. V súčasnosti táto spoločnosť predáva svoje produkty vo viac ako 170 krajinách sveta

Netgear – americký hráč vo svete sieťového hardvéru

Americká značka Netgear je výrobcom sieťového hardvéru, ktorý sídli v kalifornskom meste San Jose. V roku 1996 ju založil Patrick Lo, pričom dnes svoje produkty predáva približne v 22 krajinách sveta. Svoju popularitu značka získala nielen pre ponuku moderných technológií, ale aj vďaka vysokej kvalite a jednoduchosti svojich produktov.

Asus – svetový majster vo výrobe matičných dosiek

Taiwanská značka Asus sa zaoberá výrobou počítačového a sieťového hardvéru, pričom pýšiť sa môže titulom najúspešnejší tvorca matičných dosiek na svete. Spoločnosť založili štyria inžinieri v roku 1989 a to v meste Taipei. Jej samotný názov je odvodený od okrídleného koňa (PEGASUS) z gréckej mytológie. V súčasnosti táto spoločnosť predáva aj rôzne komponenty pre Apple, HP či Sony.

Tenda – popredný orientálny výrobca tých najmodernejších technológií

Čínska značka Tenda je poprednou značkou vo svete sieťových zariadení, ktorá svoje pôsobenie na trhu datuje už od roku 1999. V súčasnosti svoje produkty distribuuje do viac ako 100 krajín celého sveta. Spoločnosť tiež disponuje dvojicou výskumných centier, vďaka ktorým ponúka vždy len tie najnovšie a najvýkonnejšie technológie.

ZyXEL – spoľahlivý hráč v oblasti modemov a routerov

Taiwanská značka ZyXEL sa zaoberá vývojom a výrobou sieťových technológií a to najmä routerov a modemov. Vďaka niekoľkým moderným centrám patrí medzi popredných hráčov vo vývoji najnovších technológií. Spoločnosť bola založená v meste Sin-ču v roku 1989, pričom v súčasnosti svoje produkty predáva vo viac ako 150 krajinách celého sveta.

Wifi router na optický internet – v akých cenových reláciách sa pohybuje?

Najlacnejšie Wi-Fi routery v cenových reláciách do 20 €

Najlacnejšia cenová kategória WiFi routerov do 20 € ponúka predovšetkým jednopásmové WiFi routery. Táto cenová relácia je najekonomickejším riešením, ale zmieriť sa musíte s rôznymi obmedzeniami rýchlosti, stability a kvality signálu. Vhodná je iba pre nenáročných zákazníkov, ktorým bohate postačí surfovanie na internete, online chat, zasielanie mailov a prezeranie fotografií.

WiFi routery v cenových reláciách od 20 € do 100 €

V cenovej kategórii WiFi routerov od 20 € do 100 € zoženiete väčšinu dvojpásmových WiFi routerov, ktoré narozdiel od tých jednopásmových poskytujú stabilnejšie pripojenie. Ide o zariadenia so skvelým pomerom ceny a výkonu, ktoré sú vhodné pre náročnejších používateľov internetu. Samozrejmosťou je hranie online hier vo vysokom rozlíšení či streamovanie videí.

WiFi routery v cenových reláciách nad 100 €

Cenová kategória WiFi routerov nad 100 € je určená predovšetkým náročným užívateľom. Nájdete tu väčšinu trojpásmových WiFi routerov, ktoré disponujú mimoriadne skvelou kvalitou pripojenia a množstvom pokročilých funkcií. Potešia každého oddaného hráča hier či fanúšika televízie vo vysokom rozlíšení.

WiFi routery v cenových reláciách nad 750 €

Túto cenovú kategóriu uvádzame hlavne preto, že na tejto sume začínajú štvorpásmové WiFi routery. Tieto zariadenia sú absolútnou špičkou vo svete WiFi routerov, čo je aj odzrkadlené na ich astronomicky vysokých obstarávacích cenách.

Bez spoľahlivého WiFi routera sa so stabilným pripojením môžete rozlúčiť

Dúfame, že sme vám priniesli prehľadné zhrnutie toho, na čo je nutné sa zamerať pri výbere toho správneho a predovšetkým spoľahlivého WiFi routera. Bez neho sa totiž so stabilným pripojením môžete jednoducho rozlúčiť. Zostáva nám už len pevne veriť, že ste si vďaka našim cenným radám úspešne vybrali svojho favorita. Rovnako veríme, že s ním budete nadmieru spokojný.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Čo znamená slovné spojenie prístupový bod (AP)?

Prístupový bod (extender/zosilňovač/repeater) je sieťové zariadenie umiestňované do miestnej siete, kde rozširuje dosah samotného bezdrôtového signálu. Ak danou funkciou router disponuje,  tak dokáže vytvoriť bezdrôtovú sieť WiFi.

Aké sú najlepšie wifi routery na našom trhu?

Jednoznačne najlepším routerom s neprestrelenou cenovkou je trojpásmový WiFi router, ktorý je vhodný na sťahovanie veľkého objemu dát, hranie hier či časté sledovanie televízie vo vysokom rozlíšení. Cestovatelia zasa ocenia mobilný router.

Prečo vlastne potrebujem WiFi router?

Samotný WiFi router vysiela bezdrôtový signál do určitých zariadení prostredníctvom rádiových vĺn, ktoré sú schopné prenášať dáta. Bez neho nebudete schopný získať prístup k internetu na vašom mobile, notebooku či tablete.

Kedy vymeniť WiFi router?

Výmena WiFi routera je vhodná nielen pri jeho samotnej poruche, ale aj po jeho dlhodobom používaní. Odborníci totiž odporúčajú vymieňať WiFi router aspoň raz za päť rokov.

Prečo je niekedy dobré reštartovať WiFi router?

Pri pripojení viacerých zariadení súčasne ich WiFi router musí všetky obslúžiť a jeho operačná pamäť sa rýchlo vyčerpá. Reštart routeru je skvelým riešením ako odstrániť obdobné problémy. Môže ísť o výpadky, pomalý internet či odpájanie.

Čo je to mobilný WiFi router?

Mobilný WiFi router je taktiež zariadenie na pripojenie k internetu, ale oproti klasickému routeru je oveľa menšie a omnoho jednoduchšie prenášateľné. Ide o tzv. Wifi router na SIM kartu.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 204 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 45 120 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 21 135 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 3 409 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8