Ak sa chystáte na dovolenku pri vode, plávanie, vodné športy alebo prechádzky po pláži, vybrať si správne topánky do vody je dôležité pre pohodlie a ochranu vašich nôh. V tomto nákupnom sprievodcovi vám poskytneme informácie a tipy, ktoré vám pomôžu pri výbere ideálnych topánok do vody. Za posledné roky prešla obuv do vody výrazným vývojom a na trhu nájdete kvalitné a zároveň dobre vyzerajúce modely pre každého bez ohľadu na pohlavie a vek.

To najdôležitejšie v skratke

  Detská obuv do vody by mala byť základným vybavením každej letnej aktivity. Dámska a pánska obuv do vody by však tiež nemala byť podceňovanou investíciou. Topánky do vody poskytujú skvelý spôsob pre nadšencov vodných športov, ako ochrániť svoje chodidlá pred poranením a pošmyknutím sa.

  Pri výbere správnych topánok do vody je dôležité zvážiť spôsob ich používania. Je rozdiel, keď kupujete topánky do mora na rekreačné plávanie a praktizovanie turistiky v okolí vody alebo surfingu, či kajakovaniu a podobne. Pri aktívnom športovaní venujte výberu veľkú pozornosť.

  Aby ste si boli so svojim výberom topánok do vody naozaj istý, treba zvážiť aj výber správnej veľkosti a kvalitných nepremokavých materiálov. Vsaďte na špecializovaných výrobcov na vodné športy s dôrazom na kvalitné technológie a vývoj. Dlhoročná tradícia výrobcu nebude na škodu.

  Existujú rôzne alternatívy, ktoré pri občasnom pobyte pri vode nahradia obuv do vody. Plnohodnotnú ochranu vo vode a pri vode vám poskytne len obuv do vody. Nejedná sa o veľkú investíciu. Kvalitný kúsok dostanete už od 30 eur vyššie a vydrží vám často aj niekoľko sezón.

(decathlon.sk)

Čo sú topánky do vody a prečo sú užitočné?

Topánky do vody sú špeciálnym druhom obuvi, ktorý slúži na ochranu chodidiel pri vodných športoch. Ideálne sú pri aktivitách, ktoré vyžadujú častý prechod medzi súšou a vodou. Najznámejšie sú topánky do mora alebo kúpacie topánky k bazénu, ktoré chránia chodidlo pred akýmkoľvek drsným a horúcim povrchom, kameňmi, morskými ježkami a baktériami. Tu postačia naozaj jednoduché a pomerne lacné modely.

Netreba sa sústrediť len na detské topánky do vody. Ochranu v mori, v bazéne a saune potrebujú aj dospelí. Špeciálnu obuv do vody je navyše nutné využiť pri každom vodnom športe ako kajakovanie, paddleboardovanie, šnorchľovanie, surfovanie, ale aj turistika pri vode. Tam už treba investovať do kvalitných nepremokavých materiálov.

Väčšina z nich má vrch vyrobený z neoprénu, sieťoviny, prípadne mäkkej gumy. Podrážka je zase z tvrdšej protišmykovej gumy s lepšou priľnavosťou na súši a zároveň zabraňuje rezným ranám a odreninám pri chôdzi v kamenistom teréne v okolí vodných plôch. Takáto obuv musí spĺňať mnoho špecifických parametrov a musí vám sadnúť naozaj presne, aby naplno splnila svoj účel. Existujú rôzne typy topánok do vody, ako plážové sandále, neoprénové topánky do vody, vodné tenisky, sandále, ale aj aqua ponožky, ktoré slúžia na rôzne činnosti pri a vo vode.

Vhodne zvolená obuv ochráni vaše chodidlá pred poranením

Čo všetko treba zvážiť, keď kupujete topánky do vody?

Topánky do vody sú špeciálne navrhnuté pre aktivity v mokrom prostredí, ako sú vodné športy alebo plážové a bazénové  aktivity. Sú vyrobené z materiálov, ktoré rýchlo schnú a odolávajú vode. Môžu mať otvorenú konštrukciu, aby sa z nich ľahko dostávala voda, alebo môžu byť uzavreté, aby poskytovali väčšiu ochranu a oporu. Výber je široký a treba zvážiť hneď niekoľko faktorov, aby ste si vybrali najvhodnejší pár pre vás a dobre plnil svoju úlohu.

Účel použitia  

Treba zvážiť predovšetkým účel, na ktorý budete topánky do vody používať a podľa toho si zvoliť ten správny pár. Turistika pri vode si vyžaduje vodoodpudivé vyššie topánky do vody. Pre plážové aktivity, ako je plážový volejbal alebo jednoduché plážové prechádzky, si môžete vybrať ľahké topánky, ktoré sú pohodlné a rýchlo schnú. Plážové sandále alebo obuv s mäkkým a pružným vrchným materiálom môžu byť dobrým výberom. Inak každý vodný šport má pre seba vhodnú a inú špecifickú obuv. Preto, ak viete, že sa budete venovať prevažne jednému športu vyberajte topánky do vody podľa toho. Topánky do vody z neoprénu sú dobrým kompromisom, keď si nie ste istý akú aktivitu pri vode budete vykonávať.

Materiál

Pri výrobe kvalitnej obuvi do vody sa často kombinujú rôzne materiály, aby sa dosiahli optimálne vlastnosti ako nepremokavosť, priľnavosť, protišmykovosť, antibakteriálnosť a zároveň bolo zachované vaše pohodlie. Dôležité je tiež, aby obuv poskytovala primeranú oporu a ochranu pre chodidlá pri vodných aktivitách, ako sú plávanie, potápanie, vodné športy alebo prechádzky po pláži.

Tieto topánky sa často nazývajú aj neoprénové topánky do vody, pretože neoprén je kľúčovým materiálom topánok do vody. Neoprénová obuv má výhodu vo svojej elastickosti, ľahkosti a dobrým udržiavaním telesnej teploty. Ďalším častým materiálom na výrobu topánok do vody sú guma a sieťovina. Často sa tu používa gumová podrážka a gumový vrchný materiál. Je odolná voči vode a má protišmykové vlastnosti, čo je dôležité pri prechádzaní po klzkých povrchoch. Na zvršok topánok do vody sa hodí aj sieťovina, vďaka ktorej bude topánka priedušnejšia. Do výstelky vnútra sa zas často využíva EVA pena. Je to materiál s dobrou tlmiacou schopnosťou. Poskytuje pohodlnú a odpruženú chôdzu.

Bezpečne na slnku, alebo aby nám leto nekazili jeho nástrahy

Či už ide o pobyt na slnku z dôvodu pracovného nasadenia v exteriéri, alebo len za účelom rekreácie, nemali by sme zabúdať na základné kroky ochrany. Pred nadmerným slnečným žiarením sa treba adekvátne chrániť, inak riskujeme niekoľko zdravotných problémov, tak krátkodobých, ako aj dlhšie trvajúcich.

Zvršok

Zvršok dobrej topánky vhodnej do vody by mal byť vodotesný. Materiál zvršku by mal byť vodoodpudivý alebo vodotesný, aby voda neprenikla do vnútra topánky. Chodidlo by malo ostať čo najviac v suchu. Materiál zvršku by mal mať schopnosť rýchlo schnúť. To je dôležité, pretože mokrý zvršok by mohol spôsobiť nepohodlie a vznik nepríjemného zápachu a množenie baktérií. Aj keď topánky sú vodotesné, je dôležité, aby zvršok poskytoval dostatočnú priedušnosť preto sa tu neoprén kombinuje so sieťovinou, aby sa zabránilo zadržiavaniu tepla a potu. Zvršok by mal byť aj dostatočne pevný, aby ochránil prsty pri prípadnom náraze a bol odolný voči opotrebeniu.

Podrážka

Podrážka topánky do vody by mala byť samozrejme vodeodolná, ale hlavne dostatočne hrubá, odolná a zároveň ohybná.  Základným prvkom by mala byť protišmyková textúra alebo vzory, ktoré zvyšujú priľnavosť na mokrom povrchu. To pomáha zabrániť šmyku a poskytuje lepšiu trakciu počas chôdze v mokrom prostredí. Najčastejšie sa vyrába z pevnej, avšak ohybnej gumy, aby sa topánky do vody prispôsobili chôdzi v rôznorodom teréne. Je vhodné, aby mali chrániče na prstoch a päte, ktoré zabezpečujú ochranu pred nárazmi a zraneniami. Podrážka by mala umožňovať pohodlné obúvanie a vyzúvanie topánok. Nastaviteľné popruhy, suchý zips alebo elastické časti môžu uľahčiť proces obúvania a zvyšovať pohodlie.

Šňurovanie

Najčastejšie sú topánky do vody bez šnurovania. Buď sú na suchý zips, ktorým sa pevne upevní topánka na chodidlo alebo sa iba nasunú na chodidlo a pevne k nemu priľnú. Je dôležité mať na pamäti, že šnurovanie topánok do vody môže byť individuálne a závisí od typu topánok, ich veľkosti a tvaru vášho chodidla. Experimentujte s rôznymi šnurovacími technikami a nastaveniami, aby ste našli najlepšie riešenie pre vás. Hlavné je zabezpečiť, aby topánka pevne a pohodlne sedela na chodidle, čo umožňuje pohodlné a bezpečné pohybovanie sa vo vode.

Solárna sprcha – doprajte si ekologicky a bezplatne zohriatu vodu

Kempovanie v prírode, práca v záhrade a užívanie si letnej pohody v bazéne bez poriadnej sprchy rozhodne nie je to pravé orechové. Tento neduh môžete razom vyriešiť a to prostredníctvom geniálnej investície do kvalitnej solárnej sprchy. Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať.

Veľkosť

Správna veľkosť pri topánkach do vody je oveľa dôležitejšia ako pri bežných topánkach. Musia vám sadnúť presne na chodidlo, aby nepadali ani netlačili. Musíte myslieť na to, že po namočení topánky k chodidlu ešte viac priľnú alebo sa ľahšie zošmyknú. Z toho dôvodu musia obopínať chodidlo, ale bez pocitu nepohodlia. Po nákupe si môžete topánky odskúšať v domácom prostredí a v prípade potreby vymeniť. Nezahadzujte teda bloček. Odskúšajte si ju tak, že ponoríte chodidlo v ponožke do vody a v tej vode si nasadíte na chodidlo topánku. Po tom sa na ňu postavte, aby topánka dobre dosadla. Potom sa vyzujte a pozrite si stopu, ktorú zanechá ponožka na papieri. Úzka stopa značí že sú topánky malé a široká, že sú veľké.

Dizajn

Väčšina z nás si z detstva pamätá nevzhľadné a pomerne nepohodlné topánky do vody. Za posledné roky však prešli výrazným vývojom aj v pohodlí a vzhľade. Dámska obuv do vody sa výrazne dizajnom líši od tej pánskej hlavne tvarom, farbami a ozdobnosťou. Pánska obuv do vody sa vyznačuje skôr neutrálnymi odtieňmi a jednoduchosťou. Detská obuv do vody má zas často mnoho rozprávkových motívov. Samotný vzhľad topánok je však menej dôležitý ako komfort. Topánka musí mať správny strih a pasovať na nohu, aby sa vám v nej pohodlne pohybovalo.

(sportisimo.sk)

Koľko môžu stáť topánky do vody?

Pri akomkoľvek nákupe je dôležitý pomer ceny a kvality. Samotné topánky do vody sa môžu líšiť v cene v závislosti od rôznych faktorov, ako je značka, kvalita materiálov a štýl. Avšak výrobcovia sa posledné roky snažia skĺbiť kvalitu s cenovou dostupnosťou. Základnú obuv do vody dostanete už za pár desiatok eur.

Topánky do vody v cenových reláciách do 30 €

V tejto cenovej kategórii nájdete topánky do mora a k bazénu. Väčšinou sa jedná o jednoduchšie modely z menej kvalitných materiálov, ktoré neodolajú väčšej záťaži. Na výber tu máte predovšetkým z jednoduchých  gumených topánok, ktoré sú vhodné na prechádzky v daždi alebo na letné vodné aktivity. Avšak nie na aktívne vodné športovanie.

Topánky do vody v cenových reláciách od 30 € do 100 €

Ide o zlatú strednú cestu, kde už nájdete obuv do vody na akékoľvek účely. Tieto topánky majú lepšiu kvalitu materiálov a vyššiu trvanlivosť ako tie v predošlej cenovej kategórii. Môžu mať napríklad vodeodolné membrány, ktoré udržia vaše chodidlá v suchu počas rôznych aktivitách vo vode. Ďalej by mohli ponúkať väčšiu odolnosť proti poškriabaniu a pohodlnosť vďaka lepšej podrážke a výplni.

Topánky do vody v cenových reláciách nad 100 €

V tejto cenovej kategórii nájdete väčšinou značkové topánky do vody s najvyššou kvalitou materiálov a vodeodolnosťou vďaka špeciálnym technológiám. Poskytujú aj výraznú odolnosť voči poškriabaniu, pružnosť na fixáciu nôh a podrážky s vynikajúcou protišmykovosťou. Okrem toho mávajú aj inovatívne dizajnové prvky. Hlavne dámska obuv do vody je v tejto kategórií vzhľadovo vyšperkovaná.

...

Topánky do vody musia byť kvalitné – ktoré značky nesklamú?

Investícia do topánok do vody je v podstate o vašom zdraví a bezpečí. Ochraňujú vás pred zranením a pošmyknutím pri pohybe priamo vo vode a pri vode. Z tohto dôvodu je dôležité vybrať si modely od skúsených a overených výrobcov v oblasti vodných športov. Kúpou takejto značky máte záruku dobrého výberu. Medzi cenovo dostupné značky špecializujúce sa na vodné športy a outdoorové aktivity zaručujúce kvalitu patria nasledujúce značky.

Subea

Značka Subea bola založená spoločnosťou Decathlon. Decathlon je francúzska spoločnosť založená už v roku 1976 a pôsobí vo vyše 50 krajinách. Zameriava sa na výrobu a predaj športových produktov. Subea sa stala súčasťou sortimentu Decathlonu so zameraním na potápačskú výbavu a príslušenstvo. Ak kúpite topánky do vody značky Subea nešliapnete vedľa.

Aqualung

Aqualung je značka zameraná na výrobu potápačského a ponorného vybavenia. Značka vznikla v roku 1943 v USA, keď francúzsky vynálezca Émile Gagnan a inžinier Jacques-Yves Cousteau spolupracovali na vývoji prvého moderného potápačského dýchacieho prístroja. Stali sa celosvetovým hráčom v oblasti vodných aktivít a venujú veľkú pozornosť inováciám a technologickému vývoju svojho sortimentu.

Crivit

Crivit je vlastná značka obchodnej siete Lidl zameraná na športové vybavenie a oblečenia pre rôzne druhy športov. Jej krédom je prinášanie kvality za dostupnú cenu. Zameriava sa predovšetkým na beh, cyklistiku, turistiku a plávanie. Lidl spolupracuje so svojimi dodávateľmi na zabezpečenie kvalitných materiálov a spracovania produktov, aby zákazníkom poskytol uspokojivý výkon a pohodlie pri športovaní za dostupnú cenu.

Naturehike

Naturehike je značka outdoorového vybavenia z Číny. Na trhu pôsobí od roku 2005 a špecializuje sa na výrobu a dizajn produktov pre dobrodružstvo vo voľnej prírode. Kvalitné a spoľahlivé outdoorové vybavenie za prijateľné ceny. V ich portfóliu produktov nájdete rôzne praktické veci, ako sú stanové systémy, spacáky, turistické batohy, turistické oblečenie, nafukovacie karimatky a turistické palice. Je veľmi populárna medzi turistami, horskými turistami, horolezcami a ďalšími outdoorovými nadšencami.

Aquos

Aquos je vlastná značka českého koncernu zameraného na všestranné športové vybavenie. Sportisimo sa venuje vývoju vlastných značiek, aby poskytlo cenovo dostupnú alternatívu drahých svetových značiek s porovnateľnou kvalitou. Značka Aquos je zameraná na vodné športy a ich vybavenie. Využíva špičkové technológie a materiály a môže si ju dovoliť naozaj každý.

Čím a kedy môžete topánky do vody nahradiť?

Topánky do vody sú ideálnou alternatívou ochrany chodidiel pri vodných aktivitách. Vždy by mali byť pri vodných športoch a kamenistom teréne prvou voľbou, ale pokiaľ plánujete tráviť leto menej aktívne, len oddychom pri vode a občasným plávaním, kedy chodidlo nepotrebuje extra ochranu pred poranením, tak ich môžete nahradiť inou letnou obuvou, ktorá má schopnosť rýchlo schnúť. Dobrými alternatívami topánok do vody pri určitých aktivitách sú nasledovné typy.

Šľapky a flipflopy

Šľapky majú jeden pás alebo popruh, ktorý prechádza cez prednú časť chodidla a je upevnený okolo chodidla. Päta je úplne voľná. Flipflopy majú vpredu ďalší pás, ktorý prechádza medzi palcom a druhým prstom na chodidle. Šľapky sa vyrábajú z rôznych materiálov, vrátane gumy, textilu, peny alebo kože.

Gumené a penové šľapky sú obľúbené na plážach alebo v bazénoch. Jedine pri ochrane pri prechode z lehátka do vody poskytujú plnohodnotnú alternatívu topánkam do vody. Dajú sa ešte použiť pri kajakovaní na kratšie vzdialenosti, pretože noha rýchlo preschne. Na turistiku nie sú vhodné vôbec pretože neposkytujú oporu členkom ani žiadnu ochranu pred poranením.

...

Crocsy

Klasické Crocsy majú uzavretý dizajn s otvormi na vrchu pre cirkuláciu vzduchu s popruhom pre upevnenie na nohe, čím poskytujú určitú avšak slabú oporu členkom. Sú vyrobené zo špecifického gumového materiálu Croslite™ ktorý poskytuje mäkkosť, odolnosť a pohodlie.

Podrážka je dostatočne hrubá a protišmyková, aby poskytovali alternatívu topánkam do mora. Sú známe svojou pohodlnosťou a ergonomickým tvarom, ktorý podporuje správnu polohu chodidla na krátke prechádzky po pláži.

Sandále

Ak sa nachádzate v mieste, kde je veľa vody, ale nechcete mať topánky do vody, tak sandále s otvorenými prstami a pätou, ale oporou členku môžu byť vhodnou voľbou. Sandále vám poskytnú pohodlnosť a ochranu pred ostrými predmetmi, ale nebudú vám prekážať pri kontakte s vodou. Sú vhodné na menšie prechádzky po pláži alebo v okolí jazier, prípadne kajaking v miernej vode a na kratšie vzdialenosti.

Poskytujú určitú stabilitu chodidlu, ale vďaka svojej otvorenosti v sebe nezadržiavajú nečistoty ani väčšie množstvá vody. Ideálne je však vynechať pri aktivitách pri vode kožené sandále a minimálne podrážka by mala byť z nepremokavých materiálov, akým je napríklad geox.

DOBRE VEDIEŤ:

Ak neplánujete dlho ponoriť chodidlá do vody, môžete zvážiť použitie aqua ponožiek. Tieto ponožky sú vyrobené z rýchloschnúceho materiálu, ktorý vám umožňuje chodiť po mokrom povrchu a zároveň udržiavať chodidlá suché a chránené. Sú ideálnou alternatívou pre najmenších pri pohybe na kúpalisku alebo piesočnatej pláži.

(insportline.sk)

Užite si pobyt pri vode bez obáv

Pobyt pri vode je počas jari a leta prirodzený, ale často pri tom dochádza k úrazom. Voľba správnej obuvi je hlavným spôsobom ako im predísť. Nepodceňujte to a investujte do kvalitnej obuvi do vody. Oplatí sa to. Kvalitný pár vám pri správnej údržbe vydrží aj niekoľko rokov. Dúfame, že sme vám výber uľahčili a prajeme veľa príjemných zážitkov na vode plných istoty a bezpečia.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Kedy je vhodné kúpiť si topánky do vody?

Topánky do vody je vhodné vlastniť vždy, keď sa pravidelne venujete akémukoľvek vodnému športu. Topánky do vody pre deti sú napríklad úplne nevyhnutné. Ich kúpu by ste mali načasovať v dostatočnom predstihu pred vodnými aktivitami.

Prečo je dôležité, aby topánky do vody rýchlo schli?

Topánky do vody musia rýchlo schnúť, aby sa predišlo plesňovým a infekčným ochoreniam chodidiel. Navyše v mokrých topánkach sa zle chodí a vznikajú odreniny. Ak sú topánky dlho mokré znižuje to ich životnosť.

Aký je najlepší spôsob čistenia topánok do vody?

Ideálne je ich očistiť navlhčenou handrou a mydlovou vodou. Prípadne môžete investovať do špeciálnych čistiacich prostriedkov pre obuv do vody. Kľúčové je všetky zvyšky čistiaceho prostriedku odstrániť vodou a vysušiť na vzduchu, ďalej od radiátora a v tieni. Môžete ich väčšinou aj prať v práčke pri nízkych teplotách.

Aké topánky do vody sú vhodné proti morským ježkom?

Vyberajte topánky do vody, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu pred morskými ježkami a inými ostrými predmetmi na morskom dne. Tieto topánky majú obvykle pevnú gumovú podrážku a sú vyrobené z materiálov, ktoré odolávajú preniknutiu ostňov.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 4 486 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 33 899 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 10 209 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 15 675 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9